Haftalık NFT Library Bülteni #1 Haftanın Önemli Gelişmeleri, Sözlük, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #1 Haftanın Önemli Gelişmeleri, Sözlük, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT haber bültenine hoş geldin!

NFT Bülteni

En büyük NFT “pazaryerlerinden” ve “aggregator” (toplayıcılarından) biri, 1,5 milyar dolarlık bir değere ulaştı. Opensea, B Serisi finansman turundan sonra 100 milyon dolarlık sermaye aldı. NFT sektörü son çeyrekte bir düşüş görmüş olsa da, Opensea’nin ticaret faaliyeti ve hacimleri büyümeye devam ediyor. Bununla birlikte Haziran ayında rekor 160 milyon dijital varlık satışı gerçekleşti.

Steve Jobs’un iş başvurusu NFT platformlarında; (Rarible ve Snoofa) altı gün boyunca açık artırmada olacak. Satış, mektubun hem fiziksel hem de dijital (NFT) versiyonları şeklinde gerçekleştirilecek. NFT’nin içeriğinde ise Jobs’un becerileri ve başarıları el yazısıyla anlatılıyor.

İngiltere’nin yaşayan en zengin sanatçısı Damien Hirst, NFT’lerin kağıdın icadı gibi olduğunu söyledi. Hirst ayrıca, NFT’nin, varlıkların blok zincirinde temsil edildiği ve dünyayı değiştirecek bir dijital alan yaratabildiğini de sözlerine ekledi.

Ulusal Basketbol Birliği’nden (NBA) Sacramento Kings, franchise için ilk değiştirilemez token (NFT) koleksiyonunu duyurdu. NBA, NBA Top Shot’tan NFT koleksiyonları çıkaran çeşitli profesyonel oyunculara kadar yoğun geçen yıl boyunca NFT’ler için en sıcak pazarlardan biri oldu. Sacramento Kings, son birkaç yıldır NBA’nin dijital para birimlerini benimsemesinde öncü oldu.

12 yaşındaki Benyamin Ahmed’in NFT’si gizemli bir balina tarafından satın alındı. Ahmed’in sanat eseri Ethereum’da 160.000 $ olarak listelendi. Ahmed “Garip Balinalar” olarak adlandırılan CryptoPunks’a oldukça benzeyen pikselli sanat eserleri mint ediyor. Weird Whales’deki her sanat eserinin farklı bir nadirlik derecesi bulunmakta. Tuhaf Balinalar, başka bir aliteratif NFT projesinin arkasındaki geliştiricilerden biri olan Boring Bananas’ın Ahmed’e kendi katmanlı görüntülerini oluşturması için bir şablon içeren açıklamalı bir Python betiği göndermesiyle başlamış.

Biricik NFT Sözlüğü

NoN-Fungible Token (NFT) Nedir?

Değiştirilemez tokenler veya NFT’ler, blok zincirinde, onları birbirinden ayıran benzersiz tanımlama kodları ve meta verilere sahip kriptografik varlıklardır. Kripto para birimlerinden farklı olarak, eşdeğerde alınıp satılamaz veya değiştirilemezler. NFT’ler, örneğin Ethreum veya Bitcoin gibi birbiriyle aynı olan ve ticari işlemler için bir araç olarak kullanılabilen kripto para birimleri gibi değiştirilebilir tokenlerden farklıdır.

Kaynak: Investopedia.com

NFT Platform İncelemesi: Foundation

İnternetin En Lüks NFT Sanat Müzayedecisi: Foundation.app

The foundation, 2020 yılından beri faaliyet göstermektedir ve merkezi ABD’dedir.

Burada mint edilen ve satılan NFT’lerin çoğu, daha popüler olan NFT sanatçıları tarafından üretilir. Bu pazarda satılan NFT yaratıcılarının uzun listesi, *Chris*, Pak, Kevin Roose, pplpleasr, Jack Butcher vb. tanınmış isimleri içerir.

Foundation’ın ana odak noktası özel dijital sanattır. Platform, Ethereum ağı üzerine kurulmuştur ve onu kullanmak için bir cüzdan (MetaMask gibi) bağlamanız gerekir.

Foundation’da hizmet bedeli olarak %15,00 ödemeniz gerekecektir. Bundan daha yüksek ücretler alan başka bir NFT Marketplace bilmiyoruz, ancak tam olarak bu kadar ücret alan birkaç tane var (%15,00). Bu ücretler, platform içi işlemlerin gerçekleşmesi içindir.

Yani Ethereum ağının ihtiyaç duyduğu “Ethereum gaz” ücretlerini hariç tutar.

Foundation NFT platformunda ödemeler yalnızca kripto para birimleri ile yapılır. kredi/banka kartları veya PayPal yoluyla para çekme veya para yatırma yöntemleri desteklenmiyor.

Davet yoluyla çalışan Foundation.app, eserlerin Ethereum ile alınıp satılmasına izin verir.

Foundation.app’e giriş yapmanın iki farklı yolu vardır.

Birincisi düzenli üye olmak, diğeri ise platformun Discord kanalındaki geliştiricilerden veya uygulamadaki birinden davet almak.

Normal kullanıcılar yalnızca NFT satın alabilir.

Diğer seçenekteki kullanıcılar hem NFT satabilir hem de satın alabilir.

Ayrıca sanatçılar yaptıkları her satış için bir davetiye hakkına sahip olur.

Platform, NFT ürünlerinin satışı için tanıdık müzayede modelini kullanıyor.

Artıları

  • Kullanıcı dostu arayüz.
  • İçerik oluşturucular, çevrimiçi ifade için yeni bir değerler sistemini besliyor.
  • Müzayede NFT’leri ve dolayısıyla popüler bir pazar yeridir.
  • OpenSea ve Rarible gibi platformlarda herhangi bir parça yeniden satılırsa, NFT’yi ilk basan cüzdana %10’luk bir telif hakkı gider.

Eksileri

  • Ödemeler yalnızca ETH ile yapılır. (Kredi kartı veya PayPal depozitosu yok)
  • Katılmak için davetiye gereklidir. Davetiye alamayan bir sanatçının, Vakıf’a katılacak birini bulması gerekir.
  • Komisyon ücretleri oldukça yüksektir.

NFT ve DeFi Topluluk Geliştirmeleri

Lüks Müzayede Evi Sotheby, Muhammed Ali’nin Nadir Bir dijital sanat parçasını içeren Olimpiyat koleksiyonunu tanıttı. Ayrıca, bu satış lüks müzayede evinin sporla ilgili ilk NFT’si olma özelliği taşıyor.

Hindistan merkezli Ethereum katman 2 şirketi Polygon, geçtiğimiz günlerde Polygon Studios adlı bir proje başlatarak blockchain tabanlı oyunlara ve NFT’lere daha fazla yöneldiğini söyledi. Aynı zamanda Polygon’un baş işletme görevlisi olan Sandeep Nailwal, CoinDesk TV’nin “First Mover” programında “ABD’de bile çok az insan [oyunun] Hollywood, NBA ve diğer birçok endüstrinin toplamından daha büyük olduğunun farkında. NFT’ler ve yanlarında getirdikleri çeşitli modeller, oyun endüstrisindeki iş modellerini alt üst edecek.” “Hepimiz NFT’nin kitleleri blok zincirine getirmenin kapısı olduğuna inanıyoruz” diye ekledi. Ona göre, yazın en sıcak trendlerinden biri, oyundaki NFT’ler olacak.

Singapur merkezli, NFT platformu olan Mintable, bugün çizgi roman efsanesi Stan Lee’yi içeren sınırlı sayıda NFT koleksiyonunun piyasaya sürüldüğünü duyurduÖrümcek Adam ve Hulk dahil olmak üzere en ünlü süper kahramanların yaratıcısının koleksiyon ürünleri 6 Ağustos 2021‘de saat 18.00‘de Mintable web sitesi üzerinden açık artırmaya çıkarılacak.

NFT Market Verileri & Metrikleri

Popüler “kazanmak için oyna” konseptli blok zinciri oyununda kullanıcı sayısı, işlem ve hacimdeki değişim: Axie Infinity!

Kaynak: Dapp Radar

Kullanıcı sayısı, işlem, hacim ve bakiye (Foundation) geçen haftadan bu yana yükselişine devam ediyor.

Kaynak: Dapp Radar

Videolar

Sosyal Medya Hesapları

Twitter  | Telegram  | Linkedin

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.