Haftalık NFT Library Bülteni #6 Haftanın Önemli Gelişmeleri, Sözlük, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #6 Haftanın Önemli Gelişmeleri, Sözlük, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

NFT Bülteni

Üretken sanatçılar için popüler bir platform olan Art Blocks’un tarihindeki en pahalı anlaşma, yaklaşık 5,8 milyon dolar karşılığında bir parça değiştirilemez token (NFT) sanatının satışı haline geldi.

 Bu haftanın başlarında Visa’nın, parlak yeşil gözlü ve kırmızı dudaklı dijital bir avatar olan CryptoPunk’ı 150.000 dolara satın aldığı manşetlerde yer aldı. Visa’nın Kripto Departmanı yöneticisi Crypto Cuy Sheffield, bunun, şirketin tek NFT satın alımı olmayacağını söyledi. Sheffield, “Bu alanda çalışan çeşitli sanatçı ve yaratıcıları desteklemek amacıyla koleksiyonumuza ek NFT’ler eklemeye devam etmeyi planlıyoruz.” dedi.

 San Francisco merkezli NFT pazarı Makersplace, son finansman turunda 30 milyon dolarlık fon topladı.

  Çin’in NFT çılgınlığı, Çinli tüccarlar tarafından 5,73 milyon doları aşan en son ardışık rekor alımlarla devam ediyor. Çinli gazeteciye göre, Feng Bo adlı bir tüccar Colin Wu, kısa süre önce olağanüstü miktarda 1600 ETH, yani yaklaşık 5,33 milyon dolar karşılığında CryptoPunk #7252’yi satın aldı.

Teknoloji holdingi Facebook, şimdi NFT’lerin dünyasına dalmak istiyor. İlginç bir şekilde bu haber, Visa’nın 150.000 $ gibi şaşırtıcı bir fiyata CryptoPunk NFT satın alımını duyurmasından sadece bir gün sonra geldi.

NFT pazarının hızlı genişlemesine öncülük eden Dapper Labs’ın NBA Top Shot platformu, bugün WNBA kadın basketbol ligine dayalı kripto koleksiyonları eklediğini duyurdu.

Bu yılki Gelişen Teknolojiler için Gartner Hype Cycle’daki 25 teknoloji profiline, dijital insanlar ve fizik bilgili yapay zeka ile birlikte NFT’ler eklendi.

Bonus Haber: Son zamanlarda CoinGape, Çin’deki kripto yasağına karşı genişleyen ayaklanmayı bildirdi. Ülkedeki NFT pazar alanı orman yangını gibi yayılıyor. TikTok’un ana şirketi ve Çin’in İnternet devi Bytedance’ın Çin’in NFT vagonuna atlayabileceği bildirildi.

Koleksiyon Köşesi:

(Burak Özkarakaşlı’nın Katkılarıyla)

Visa’nın 150.000$ harcayarak bir CryptoPunks eseri satın alması büyük bir çoğunluğu şaşırttı. Kendileri bu bütçe ile NFT dünyasına girerek sosyal medya reklamı vermekten daha başarılı bir reklam yaptı diyebiliriz.

Bu haftaki koleksiyon önerimiz MaticPunks olacak. MaticPunks, Polygon blokzincirinde oluşturulmuş bir NFT koleksiyonudur.

Koleksiyonda nadirlik sistemine göre oluşturulmuş eşsiz 9163 eser bulunmaktadır ve son 837 eser de önümüzdeki günlerde oluşturulacaktır.

Koleksiyonun en fazla 10000 sahibi olacak, bu nedenle bir kısmının fiyatları halen 100-200$ arasındayken incelemenizi öneririz.

(Sağ taraftaki görsel bir CryptoPunks eseridir, sol taraftaki ise bir MaticPunks eseridir.)

Koleksiyon Linki: https://opensea.io/collection/maticpunks

Biricik NFT Sözlüğü

Fungible / Fungibility:

Bireysel birimleri değiştirilebilir ve esasen birbirinden ayırt edilemez olan bir varlığın özelliğini ifade eder. Örneğin, tüm fiat para birimleri takas edilebilir.

Bir değişim aracı olarak hareket etmek için, her bir bireysel birim, diğer herhangi bir eşdeğer bireysel birim ile değiştirilebilir olmalıdır. Bir dolarlık banknot, diğer herhangi bir gerçek bir dolarlık banknotla değiştirilebilir.

Kaynak: investopedia.com

NFT Platform İncelemesi: NonFungiblePixelsProjesi

NonFungiblePixels (NFP) Avalanche blok zinciri üzerinde kurulmuş NFT, tabanlı bir bilboard/reklam projesidir.

NonFungiblePixels projesinin amacı, kullanıcıların mint ettiği (satın aldığı) hücreler üzerine 1 görsel, 1 bağlantı adresi ve 1 kısa bilgilendirme yazısı ile merkeziyetsiz olarak projelerin ve kişilerin reklamlarının yapılmasıdır.

Ancak kullanıcı dilediği gibi görsel ve içerik eklemekte de özgürdür. Proje üzerindeki hücreler birer ERC-721 token’ıdır. Fakat, Avalanche ağında tutulurlar.

Hücreler üzerine eklenen görseller yine zincir üzerinde tutulur ancak kullanıcı tarafından değiştirilebilir yada silinebilir.

Aşağıdaki görselde NonFungiblePixels proje sayfası görülebilir. Şu anda proje sayfasında görüleceği üzere kullanıcılar dex/dapp reklamları, Twitter, Youtube, Opensea hesapları ile bazı caps/memes ve yardım kuruluşları eklenmiş durumda.

NonFungiblePixels toplamda 1458 hücrelik bir sınırlı arza sahiptir. 1 hücre 32×32 pixelden çözünürlükten oluşur. 1 blok, 9×9 (81 adet) Hücre’den meydana gelir. Pano, 3×6 (18 adet) Blok’tan oluşur.

Nasıl alınır?

Hücre alımları için öncelikle Metamask cüzdanının olması ve Avalanche c-chain ayarlarının yapılmış olması gerekmektedir. Ana sayfadaki Buy&Manage butonunu kullanarak , mintlemek istenilen Hücre’ler seçilerek mintlenebilir. Tek seferde en az 1×1 ve en fazla 3×3 Hücre mint edilebilir.

Nasıl görsel kaplanır?

Bir NFP Hücresi 32×32 piksel çözünürlükten meydana gelmektedir. 1 Hücre’yi kaplamak için 32×32 px çözünürlüğe sahip bir görsel kullanılmalıdır. Görsel ile kaplanacak alan 32 ile doğru orantılı olarak artacaktır. Örneğin, 3×2’lik bir alandaki hücreleri kaplamak için 96×64 px çözünürlükte bir görseli kullanmak gerekir. 96×64 px Bu görsel tek seferde kaplanır ve proje sayfasında tek parça görünür.

Hücreler üzerindeki görsel ve/veya linkleri değiştirebilir miyim?

Hücre’leri görsel ile kapladıktan sonra üzerindeki resim ve linki silinip tekrar eklenebilir. Ancak bu işlem için ağ ücreti olarak bir harç (fee) ödemek gerekir. Sahip olunan Nft satılabilir mi? Projede bir marketplace mevcut ve smart contract olarak kodlar hazır ve contact üzerinden işlem yapılabiliyor. Kısa zamanda içinde web sayfası üzerinde kullanıcı arayüzü hazırlanıp marketplace sayfası aktif hale getirilecek. Kısacası evet NFT’ler satılabilir.

Hücreler (NFT’ler) transfer edilebilir mi?

Diğer bütün NFT’ler gibi NFP Hücre’leri de başka cüzdanlara taşınabilir veya hediye olarak gönderilebilir.

Tüm hücreler satıldığında ne olacak?

Hücre almak isteyenler ancak marketplace üzerinden alabilecekler. Bu durumda da fiyatları serbest piyasa belirleyecektir. Takım olarak biz projeye destek vermeye devam edeceğiz. Tüm NFT’ler mintlendikten sonra takımın tek masrafı domain ve server ücreleti olacak ki yıllık 10 doları aşmayan çok cüzi bir miktar.

Proje hakkında Daha fazla bilgi için adresini ziyeret edebilirsiniz.

 NFT Projelerin’de En Yüksek Satış Volumleri

Kaynak: Non-fungible.com

NFT Metrik

Kaynak: Dune Analytics

Tweets

Videolar

Sosyal Medya Hesapları

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.