Haftalık NFT Library Bülteni #5 Haftanın Önemli Gelişmeleri, Sözlük, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #5 Haftanın Önemli Gelişmeleri, Sözlük, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Türkiye’nin İlk, Tek ve En Çok Okunan NFT Haber Bültenine Hoş Geldin!

NFT Bülteni

NFT hareketi popülaritesindeki yükselişini sürdürürken, piyasada daha yenilikçi ve benzeri görülmemiş kullanım örnekleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Popüler video paylaşım uygulaması Vine kurucu ortağı Dom Hofmann , NFT’ler ve video oyunları ile yeni bir projeye sahip olduğunu duyurdu.

 Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi, NFT koleksiyonunu resmen tanıttı. Koleksiyonun içerisinde, 34 yaşındaki Messi, parçalar halinde bir kral, süper kahraman ve Yunan devi olarak tasvir ediliyor. “Gelecekten Gelen Adam”, “Ağırlığa Değer” ve “Kral Parçası” gibi bu parçalar onun başarılarını öne çıkarıyor. Avustralya’da bulunan BossLogic, Marvel Studios ve Disney ile yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

 İtalyan moda markası Dolce & Gabbana, NFT’lerle blockchain endüstrisine geçişini duyurdu. Önerilen (NFT) koleksiyonu, lüks pazar yeri UNXD’de olacak, bu ay “fiziksel ile metafizik arasında köprü kurma” girişimiyle piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Sanat odaklı bir yardım kuruluşu olan Vancouver Bienali‘nin Cambie Bridge’i Voxel Bridge adlı Blokzinciri tabanlı bir dijital sanat sergisine dönüştüreceğini açıkladı. Sanat eseri 19.000 fit kare büyüklüğünde ve köprünün güney ucunun alt tarafında bulunabilir.

Fractional.art veya Fractional olarak da bilinen Fractional Token Company, toplam tohum finansmanında 7,9 milyon dolar topladı. Şirket, 5 Ağustos’ta 6.3 milyon dolarlık finansmanı kapattı. Girişimin şu anda 200 küratörü ve 2.500 NFT fraksiyon sahibi var. NFT fraksiyonları arasında CryptoPunks, Twin Flames, Meebits, XCOPY ve Bored Ape Yacht Club gibi ünlü NFT projeleri bulunuyor.

Animoca Brands, Formula E arabalarını yakında açık artırmaya çıkacak değerli NFT’lere dönüştürüyor. NFT’ler Binance Akıllı Zincirin’de basılacak ve açık artırmaya çıkarılacak.

Biricik NFT Sözlüğü

Daap: Merkeziyetsiz Uygulamalar

Samsung's Blockchain Store Launches 13 More DApps - Asia Blockchain Review - Gateway to Blockchain in Asia

DApps – Merkezi Olmayan Uygulama Merkezi Olmayan Uygulamalar (DApp’ler), dağıtılmış bir bilgi işlem sisteminde, yani bir blok zinciri ağında çalışan uygulamalardır. Bir DApp tanımlamanın çeşitli yolları olsa da bunlar genellikle aşağıdaki özelliklere sahip uygulamalar olarak tanımlanır;

Açık Kaynak: Kaynak kodu kasten herkesin kullanımına sunulur.

Merkezi Olmayan: DApp’ler blok zinciri ağlarında çalıştığından, tek bir varlık veya otorite tarafından kontrol edilmezler.

Kriptografik olarak güvenli: Uygulama, kriptografi ile korunur, yani tüm veriler genel bir blok zincirinde kaydedilir ve korunur. Tek bir başarısızlık noktası yoktur.

Kaynak: investopedia.com

NFT Platform İncelemesi: Decentraland

Decentraland, Ethereum blockchain ağında geliştirilmiş bir Daap yani merkeziyetsiz bir uygulamadır. Diğer bir deyişle, merkeziyetsiz sanal gerçeklik platformudur. Bu uygulama sayesinde kullanıcılar kendi içeriklerini ve uygulamalarını oluşturabiliyor, gerçek hayattaki bir çok eylemi sanal dünyada deneyimleyebiliyor ve çeşitli ödüller kazanabiliyorlar.

Projenin izahatnamesinde belirtildiği üzere, MANA Token ERC-20 protokolünde kodlanmış ve Decentraland dünyasından arazi, hizmet veya çeşitli oyun içi ögeleri almanıza olanak tanımaktadır.

Platformda göze çarpan en önemli kavramlardan bir diğeri ise; LAND’tir. LAND kavramını kayıtları akıllı sözleşmelerde tutulan gerçek hayattaki araziler olarak tanımlayabiliriz. Tabi tek fark, bu arazilerin koordinat bilgileri ve meta verilerinin sanal dünyaya ait olması.

Tıpkı CryptoKitties veya CryptoPunks gibi benzersiz/eşsiz kripto varlıklara sahip olabildiğiniz şekilde LAND sahibi olabiliyorsunuz.

3 boyutlu arazi alanları ve uygulamalar oluşturmak için LAND isimli ERC721 standartlarına sahip token sayesinde, dijital varlıklarınızı takas edebilir ve çeşitli 3D modelleme programları sayesinde, ürettiğiniz 3D modellerinizi Decentraland platformuna yükleyip paylaşabilirsiniz.

Projenin Güçlü ve Zayıf yanları nelerdir?

Zayıf Yanlar

  • Uygulamanın karmaşıklığı ve çoklu dil desteğinin olmaması
  • Mobil desteğinin olmaması
  • Bilgisayarınızda dijital cüzdanınız olmadan platforma girilemiyor oluşu.

Güçlü Yanlar

  • Yüksek çözünürlük, çoklu oyuncu dünyası ve keşif, varlık oluşturma, trade gibi özelliklerin sanal dünyada tokenlaştırma aracılığıyla yapılabilir olması. Bu özellikler hem oyun dünyası hem de kripto ekonomi sektörü için yeni bir devrim niteliği taşıyor.
  • Farklı web tarayıcıları üzerinden platforma giriş yapılabilmesi. (Chrome, Firefox gibi)
  • Platform içerisinde arsa sahipliği ve emlakçılık yapılabiliyor olması ki; bu sayede gelir ve ödüller kazanmak mümkün.

En Yüksek Fiyatlı NFT Satışları (7 Günlük)

Kaynak: NFT-Stats

NFT Metrik

CryptoPunks istatistikleri: Bu veriler, izlenen akıllı sözleşmelerin zincir üzerindeki ham etkinliğini temsil eder.

Kaynak: DaapRadar

Videolar

Sosyal Medya Hesapları

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.