Haftalık NFT Library Bülteni #3 Haftanın Önemli Gelişmeleri, Sözlük, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #3 Haftanın Önemli Gelişmeleri, Sözlük, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT haber bültenine hoş geldin!

NFT Bülteni

 Marvel ve VeVe, Spider-Man çizgi roman kahramanının, 7 Ağustos Cumartesi gününden itibaren satın alınabilecek beş farklı koleksiyonuyla birlikte, ilk NFT yayınında manşet olacağını duyurdu.

Günümüzün en hareketli üç koleksiyonlarından (Bored Apes, Meebits ve CryptoPunks) NFT’ler, Christie’s’de yapılacak olan müzayedenin içerisinde satışa sunulacak.

 Ünlü dergi Fortune, son kapağını sınırlı sayıda NFTize etmeyi planlıyor. Ağustos/Eylül sayısı için, Fortune editörleri bir kripto teması üzerinde çalışıyorlar. Bu yüzden pplpleasr adında bir dijital sanatçı ile iş birliği yapmak için biraraya geldiler.

 Bir NFT pazarı olan MakersPlace, Bessemer Venture Partners ve Pantera Captial tarafından düzenlenen bir finansman turunda 30 milyon dolar yatırım aldı. Sony Music Entertainment ve ünlü rapçi Eminem de MakersPlace’in finansman turuna dahil olan isimler arasında.

 NFT dijital sanat galerisi Lazy.com Perşembe günü, Polygon platformuyla entegre olduğunu duyurdu. Lazy.com web portalı, dijital olarak “NFT’lerinizi göstermenin en tembel/kolay yolu” olduğunu söylüyor.

İngiliz lüks modaevi Burberry NFT dünyasına dahil oldu. Burberry, NFT dünyasına katılan tek marka değil. D&B, Gucci, Louis Vuitton ve diğerleri bunu daha önce yaptı ve çoğu son birkaç ay içinde NFT dünyasına katıldı. Ayrıca, tüm bu marka tasarımcılarının, yeni NFT projelerine başlaması ve başkalarına onların ayak izlerini takip etmeleri için ilham vermesi nedeniyle Burberry’nin bu furyaya katılan son marka olmayacağı da muhtemel görünüyor.

Arjantinli futbol efsanesi Lionel Messi, Messiverse adlı bir NFT koleksiyonunu başlatmak için Ethernity Chain ile ortaklık kurduğunu açıkladı.

Bonus Haber: Uzaya seyahat eden ilk NFT sanat eseri olarak faturalandırıldı ve tek baskılı parça, 11 Ağustos Salı günü NFT marketplace Notables aracılığıyla satışa sunulacak.

NFT aggregator platformu OpenSea’nin Temmuz işlem hacmi, Haziran ayında %118 artışla yaklaşık olarak 325 milyon ABD Dolarına çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Biricik NFT Sözlüğü

ERC-1155 Token Nedir?

Multi-Token Standart dediğimiz ERC1155 Standartının 06.2018 tarihinde hayata geçmiştir. ERC721 standartı tek tip NFT çıkarmaya yarayan bir Standart iken, ERC1155 standartı birden fazla farklı özellikteki NFT’leri çıkarmaya yarayan bir standarttır. Örneğin bir oyun karakteri için gerekli Can iksiri, kılıç, kalkan vs. gibi ürünler ERC1155 standarttır.

Fazla detay istemeyenler için ERC721 Standart benzersiz ve sadece tek bir çeşit token oluşturabiliyorken, ERC1155 ile bu benzersiz tokenleri istediğiniz sayıda basmaya yarar (ve bu basılan tokenler birbirinden farklı olur). Örneğin Ethereum ağında bastığınız bir sanat eseriniz ERC721 standarttır, ancak Ethereum ağında oynadığınız bir oyundaki karakterlerin taşıdığı NFT’ler ERC1155 standarttır.

Kaynak: Ethereum.org

NFT Platform İncelemesi: Lazy


Mart ayında başlatılan Lazy.com, NFT’leri geleneksel sanat galerileri çalışmalarını dijital sanat galerisi olarak sergilemek için geliştirilmiş bir NFT platformudur.

Platform hem Ethereum hem polygon Blokzincirini desteklemektedir.

Milyarder girişimci Marc Cuban’ NFT’lerin benimsenmesine yardımcı olması için NFT platformu Lazy.com’u kurmuştur. Lazy daha ucuz işlemler sunan bir Ethereum katman 2 ölçeklendirme çözümü olan Polygon ile güçlerini birleştiren bir girişimdir.

İş birliği sayesinde Kullanıcılar artık Polygon cüzdanlarını Ethereum tabanlı NFT’leri de destekleyen Lazy.com’a bağlamaya başladılar. Lazy NFT dünyasında en kullanıcı dostu arayüze sahip NFT platformudur desek yanlış olmayacaktır.

Lazy.com projesinin NFT endüstrisini daha “ulaşılabilir ve erişilebilir” hale getirerek desteklemeyi hedeflemektedir.

Lazy.com tam olarak adından da anlaşılacağı gibi – NFT’lerinizi sergilemenin en zahmetsiz yolu ve NFT’leri galerilerin sergilediği şekilde dijital olarak sergilemek için tasarlanan bir web sitesidir.

Mark Cuban’a göre lazy projesi NFT’lerin tercih edilmesi için basit, kolay, ve en zahmetsiz seçeneği hizmetimize sunmaktadır.

Platform üzerinden öncelikle bir hesap açmanız gerekmektedir.

Browser tabanlı dijital cüzdanınızı platforma bağladıktan sonra ise NFT alımına başlayabiliyorsunuz.

3 farklı platform üzerinden geniş yelpazede cüzdan bağlama seçeneği bulunmaktadır.

Üyelik için bir mail adresi, kullanıcı adı ve bir şifre belirlemeniz yeterli.

Sonrasında NFT alım—satım işlemlerine başlayabiliyorsunuz.

Daha detaylı NFT platform inceleme yazılarına ilerleyen zamanlarda başlanılacaktır.

  • Duyuru:
    Art in Action, NFT aracılığıyla dünyadaki iklim değişikliği, doğal afetler gibi benzeri konularda ihtiyaç sahiplerine yardım toplamayı amaçlayan bir grup sanatçı tarafından kurulan bir sosyal sanat hareketidir.
Oluşumun İnstagram adresine erişmek için buraya tıklamanız yeterli.

Çalışmada yer alan sanatçılar; Ecem Dilan KöseEmre YusufiOkan UçkunMetin AkçakocaFuat DeğirmenciOrhan SayınNecmi Deniz AkıncıBünyamin AydınGökalp GönenKagan OkudanSelay Karasuİdil DursunHakan Yılmaz.

Eğer sizde bu oluşuma katkıda bulunmak istiyorsanız adresi üzerinden NFT alarak yardımlaşma kampanyasına destekte bulanabilirsiniz.

En Yüksek Fiyatlı NFT Satışları (7 Günlük)

Kaynak: NFT Stats

 NFT Metrik

CryptoPunks NFT Projesinin Dolar Cinsinden 7 Günlük İşlem Hacimlerinin Göstergesi

Kaynak: DaapRadar

Videolar

İletişim

E-Mail: [email protected]

Sosyal Medya Hesapları

Twitter  | Telegram  | Linkedin

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.