Kaira Network Bülteni #2: Islander.io ve TaleCraft ile Ekosistem Partnerlikleri, Token Kazanma Mekanizması, 120$ Değerinde Ödül

Kaira Network Bülteni #2: Islander.io ve TaleCraft ile Ekosistem Partnerlikleri, Token Kazanma Mekanizması, 120$ Değerinde Ödül

Paylaş
Share

Tüm NFT’lerin sosyal medyası Kaira Network projesini konu alan, proje özelindeki tanıtımlar, önemli haberler, bilgiler ve çeşitli fırsatlara değindiğimiz bültenimizin 2. sayısına hoş geldiniz!

Avalanche ekosisteminde yer alan, bütün NFT topluluklarını bir araya getirerek kullanıcıların farklı konularda içerik oluşturup, bu oluşturduğu içerikten oylama yoluyla etkileşim alarak token kazanmasına vesile olacak sosyal medya projesi Kaira Network’e odaklandığımız bu bülten ile projenin büyüme aşamalarını seri boyunca hep beraber takip edeceğiz.

Platform İncelemesi

Bütün NFT’lerin Sosyal Medyası: Kaira Network

Geçtiğimiz yazıda dünyanın ilk NFT’lere özelleştirilmiş sosyal medya platformu Kaira Network’ün yapısından bahsetmiştik. Bu yazıda ise Avalanche ekosistemindeki bütün NFT’lere bir kullanım alanı sunarak, NFT topluluklarını tek bir çatı altında toplama iddiasına sahip bir proje olarak nasıl adımlar attığını ve bu iddiayı gerçeğe dönüştürmeye ne kadar yakın olduğunu sizlere sunmak istedik. Öncesinde projeyi hatırlatmak adına kısaca ne olduğundan bir kere daha bahsedelim.

Kaira Network Avalanche blokzinciri üzerinde geliştirilen, tüm NFT’ler için bir sosyal medya platformudur. Yakında kullanıcılar sahip oldukları NFT avatarlarını kullanarak Kaira Network’e bağlanıp içerik üretebilecekler. Üretilen içerikler hem yaratıcısına hem de up-vote atan kullanıcılara Kaira Token kazandırıyor olacak. Yani platformun ekonomisi sayesinde kullanıcılar sosyal medya içerikleri üreterek sosyalleşirken aynı zamanda token kazanma fırsatı elde edecekler.

Proje tek başına bu fikirle bile kendini çok farklı bir yere konumluyor olsa da sadece bununla kalınmıyor ve Avalanche ekosistemindeki bütün NFT’lere bir use-case (kullanım alanı) kazandırmak için de çalışıyor. Sosyal medya hesaplarından her hafta yeni partnerlikler açıklıyor ve her NFT sahibine hitap edebilmek için gayret sarf etmeye devam ediyorlar.

Platform Nasıl Çalışacak?

NFT’ler Kaira Network’de birer account (hesap) olarak kullanılacaklar. Kullanıcılar, NFT’lerini tuttukları MetaMask cüzdanları ile Kaira Network’e giriş yaparak kolayca cüzdanlarını platforma bağlayabilir ve cüzdanda sahip olduğu NFT’ler arasından istediği avatarı seçerek hemen platformu kullanmaya başlayabilirler. Ayrıca seçilen avatar ile yapılacak her türlü up-vote, yorum ve post bu NFT’ye endekslenecek. Bu sayede NFT avatarlar platform içerisinde, bir geçmiş kaydı ve değeri de korunacak şekilde kolayca takas edilebilir olacak. Özetle kullanıcılar NFT avatarlarını satarken aksiyon geçmişini, platformdaki takipçilerini ve ürettikleri geçmiş içerikleri de satıyor olacak ve NFT’nin yeni sahibi platformdaki hesabın geçmişine de ulaşmış olacak. Örneğin platformda tanınmış çok takipçili bir NFT’yi satın aldığında yanında onun influencer profilinin de sahibi siz olabileceksiniz. Bunu Cem Yılmaz’ın twitter hesabını satın almak ve bir süre sonra geri satmak gibi düşünebilirsiniz. 

Projenin resmi sosyal medya hesaplarına göz atıldığında Kaira Network’ün bu yönüne verilen önem çabucak anlaşılıyor. Platformun hesaplarında her gün yeni koleksiyonların partnerliğini müjdeleyen tweetlerle karşılaşılıyor ve bu paylaşımlar ekseriyetle devam ediyor. Bu partnerlikler sayesinde daha önce herhangi bir use-case’e sahip olmayan her NFT Kaira Network ile kullanılabilir hale geliyor. Yakın zamanda Avax Snowman, Avax Boss Bulls ve Bored Giraffes ile partnerlikleri duyurulan projenin partnerlik paylaşımları son hız devam ediyor.

NFT toplulukları için bir sosyal medya fikri ile dikkatleri ilk günden kendine çekmiş oldu. Kaira Network’un diğer partnerliklerini ve yeni gelişmeleri detaylı bir şekilde resmi sosyal medya hesaplarını takip ederek görüntüleyebilir, fikirlerinizi kolayca ekiple paylaşarak bu topluluğun bir parçası olabilirsiniz.

KAIRA Token Kazanma Mekanizması

Kaira Network kullanıcılarına sunulan 2 ana kazanç mekanizması vardır.

Üretici Ödülleri: Kullanıcılar açılan topic’lere içerik girerler. Bu içeriklere topluluk üyeleri up-vote attığında, yani o içeriği beğendiğinde, içerik sahibi aldığı her up-vote karşılığında belirli oranda KAIRA token kazanır. Yani platform içerisinde aldığınız her up-vote size KAIRA token kazandırır.

Küratör Ödülleri: Başka kullanıcıların ürettiği içeriklere up-vote atan her kullanıcı, o içeriğe küratörlük edip içeriği öne çıkardığı için KAIRA token cinsinden küratörlük ödülü kazanır. Bu sayede başka kullanıcıların değerli içeriklerini okuyup onlara up-vote atıp öne çıkarmanın karşılığını her zaman alıyor olursunuz.

Küratörlüğün kötü amaçla kullanılmaması adına günlük olarak yenilenen bir kullanım sınırı vardır ve bu sınır KAIRA Power (KP) ile orantılıdır. KAIRA Power bir kişinin repütasyonu ve influence gücünü gösterir. Aynı zamanda stake edilmiş KAIRA token ile aynı şeydir. Bu yüzden iki varlık her zaman 1:1 oranında birbirleriyle takas edilebilirler.

KAIRA Power, hem küratörlük için olan ve bandwidth (bant genişliği) denilen mekanizmada ne kadar fazla upvote ödülü kazanabileceğinizi ve kazandırabileceğinizi belirler, hem de KAIRA token ile takas edilerek likit bir varlığa dönüştürülebilir.

Token Kazanma Mekanizması hakkında detaylı okuma yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Önemli Haberler

NFT Partnerlikleri

Kaira Network, Avaxbossbulls NFT’leri ile partnerliğini duyurdu. Partnerlik şartlarına göre Kaira Network platformu çıktığında Boss Bulls NFT sahipleri Kaira Network’de içerik üretebilecek, içerik üretirken token kazanabilecek.

Haber Tarihi: 20 Aralık 2021
Kaynak: Twitter Kaira Network

Kaira Network, AvaxSnowmanNFT ile NFT partnerliğini duyurdu. Partnerlik şartlarına göre Kaira Network platformu çıktığında Snowman NFT sahipleri, Kaira Network’de içerik üretebilecek, içerik üretirken token kazanabilecek.

Haber Tarihi: 20 Aralık 2021
Kaynak: Twitter Kaira Network

Ekosistem Partnerlikleri

Kaira Network, Yeti Swap ile ekosistem partnerliğini duyurdu. Partnerlik şartları henüz açıklanmadı. 

Kaynak: Twitter Kaira Network
Haber Tarihi: 10 Aralık 2021

Kaira Network, Islander.io ile ekosistem partnerliğini duyurdu. Partnerlik hakkında henüz açıklama yapılmasa da taraflardan, avalanche ekosistemi ve projeler özelinde olumlu bir sonuç doğuracağı açıklaması yapıldı.

Kaynak: Twitter Kaira Network
Haber Tarihi: 22 Aralık 2021

Kaira Network, bir metaverse oyun projesi olan TaleCraft ile ekosistem partnerliğini Twitter üzerinden duyurdu. Yakın zamanda daha fazla detay geleceğini de ekledi.

Kaynak: Twitter Kaira Network
Haber Tarihi: 22 Aralık 2021

Advisor (Danışman) Anlaşmaları

Kaira Network, ekibine bu sefer Product Advisor (Ürün Danışmanı) olarak Hakan Yalçınsoy’u dahil etti. Yalçınsoy’un 5 yıllık oyun geliştirme, 4 yıllık DApp oluşturma ve 5 yıllık Crypto sektörü üzerine tecrübesi bulunuyor.

Kaynak: Twitter Kaira Network
Haber Tarihi: 9 Aralık 2021

İlk Mizahi İçerik Yarışması (MEME) Yarışması Başladı

Kaira Network, 19 Aralık tarihinde paylaşmış olduğu tweet ile 3 gün sürecek yeni bir yarışma düzenlediklerini duyurdu. Yarışmada en iyi meme içeriği üreten kişiye 1 Kaira NFT’si verileceği paylaşıldı. 

Kaynak: Twitter Kaira Network
Haber Tarihi: 19 Aralık 2021

Neler Konuşuldu?

Ödüllü Görev: 120$ değerinde NFT

Bu sayıya özel 120$ değerinde Avax Samurai NFT ödüllü görev! Aşağıdaki şartları okuyarak görevi uygulayan 1 kişiye 120$ değerinde Avax Samurai koleksiyonlarından bir adet NFT veriyor olacağız.

Katılmak için duyuru tweet’imizi alıntılayarak favori NFT koleksiyonunuzu paylaşmanız yeterli. 25 Aralık 2021’de görev sona erecek ve katılanlar arasından 1 kişiyi rastgele seçerek Twitter adresimizden duyuracağız. İyi şanslar dileriz!

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.