Haftalık NFT Library Bülteni #23: Melania Trump’dan NFT Satışı, The Weeknd’den Kutlama NFT Serisi, Michael Jordan’dan Yeni Platform Duyurusu

Haftalık NFT Library Bülteni #23: Melania Trump’dan NFT Satışı, The Weeknd’den Kutlama NFT Serisi, Michael Jordan’dan Yeni Platform Duyurusu

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

Melania Trump, “Melania’s Vision” adlı bir NFT sattığını ve satışlardan elde edilen gelirin “Be Best” kampanyasına fayda sağlayacağını duyurdu. Ayrıca, Ocak 2022’den itibaren düzenli aralıklarla yeni NFT’ler yayınlamayı planlıyor. (Kaynak: cryptonews.com)

The Weeknd, “Blinding Lights” şarkısının Top 100 listesinde 90 hafta kalarak kırdığı rekoru kutlamak için NFT serisi çıkarıyor. NFT’ler Autograph platformu aracılığıyla Opensea’de satışa çıkarılacak ve 7 parçadan oluşacak. (Kaynak: decrypt.co)

Keanu Reeves, Metaverse konseptinin çok daha eskilere dayandığını ve Matrix ‘in bize bunları sunan bir distopya olduğunu belirtti. (Kaynak: news.bitcoin.com)

Basketbol efsanesi Michael Jordan ve oğlu Jeffrey Jordan, Solana (SOL) üzerine kurulu HEIR adında bir fan etkileşim platformu başlatma planlarını açıkladı. Ayrıca Solana blokzinciri üzerinde “HEIR” adlı bir token yaratmayı hedefliyor. (Kaynak: news.bitcoin.com)

Kripto borç hizmeti veren Nexo, değerli NFT öğeleriyle desteklenen yeni bir kripto kredi hizmeti başlatmak için Three Arrows Capital ile birlikte çalışıyor. Nexo’nun mevcut ürünlerinde olduğu gibi, müşteriler NFT’lerini Ethereum ve diğer kripto para birimlerini ödünç almak için teminat olarak kullanabilecekler. (Kaynak: decrypt.co)

2023 yılına kadar çıkması beklenmeyen NFT oyunu Legacy, oyun içi arsa satışlarından 55 milyon doları aşan gelir elde etti. Oyundaki en ucuz evler yaklaşık 3.300 dolara mal olurken, bir arsa yaklaşık 1 milyon dolara satıldı. (Kaynak: businessinsider.com)

Ünlü sanatçı Refik Anadol’un OpenSea’de yayınlanan ‘Machine Hallucinations – Nature Dreams: AI Data Sculpture 2021 1/1’ adlı NFT eseri ‘mabu’ isimli koleksiyoner tarafından yaklaşık 1.2 milyon dolara satın alındı. (Kaynak: haberturk.com)

Wikipedia kurucusu Jimmy Wales’in ilk yazısı bir NFT formatına çevrildi ve 3 – 15 Aralık tarihleri arasında gerçekleşen  “Wikipedia’nın Doğuşu” adı verilen müzayede 750.000 dolara satıldı. (Kaynak: qz.com)

Instagram CEO’su Adam Mosseri haftalık olarak Instagram’dan yaptığı bir soru-cevap etkinliğinde, şirketin NFT teknolojisini araştırdığını ve “daha fazla kişiye erişebilir hale” getirmek istediğini söyledi. (Kaynak: decrypt.co)

Coca-Cola, Noel’i kutlamak için kar küresi NFT’lerini içerecek olan VeVe drop’ları ile NFT dünyasına adım atan diğer bir şirket oldu. Coca-Cola daha önce Temmuz  – Ağustos aylarında hayır amaçlı NFT müzayedeleri yapmıştı. (Kaynak: nftevening.com )

Fisker Inc. Kurucu ve Baş Tasarımcı Henrik Fisker’in elinden orijinal kağıt kalem eskizlerinden oluşan “Fisker by Hand: OCEAN Concept Collection” adlı NFT’lerini piyasaya sürecek. Fisker by Hand: “OCEAN Concept Collection müzayedesinden elde edilecek gelirin yüzde ellisi, ESG değerleri doğrultusunda hayırsever amaçlarla kullanılacak.” (Kaynak: businesswire.com)

Dünyanın ilk fast-food hamburger zinciri olarak bilinen White Castle, 100. yıldönümünü 5.000 NFT’den oluşan bir koleksiyon ile kutlamaya hazırlanıyor. Şirket, NFT koleksiyonu için dijital sanatçı Che-Yu Wu ve Doodle Labs ile birlikte çalışacak. (Kaynak: coinkolik.com )

Bu yıl 100 yaşına giren ve dünyanın en eski elektronik mağazalarından biri olan RadioShack uzun ömürlülüğünü kutlamak için DeFi protokolü ve NFT koleksiyonu lansmanı yapacağını duyurdu. (Kaynak: coinkolik.com)

Koleksiyon Köşesi

Bu sayımızın koleksiyon köşesi konuğu Adidas Originals’ın NFT koleksiyonu oldu.

Adidas Originals tarafından piyasaya sürülen bu koleksiyon, neredeyse anında tükenen NFT koleksiyonlardan biri oldu. Metaverse başlıklı girişim, Bored Ape Yacht Club, gmoney ve PUNK çizgi romanı ile oluşturuldu. Cryptobriefing’e göre, her biri 0,2 ETH değerinde 30.000 NFT içeren satış, 6.000 ETH üzerinde sayılara ulaştı.

Alınan her NFT, bir kapüşonlu üst, eşofman ve daha fazlasını içeren fiziksel ürünlere, sanal giyilebilir ürünlere ve Metaverse’de sanal etkinliğe erişim sağlayacak. Bunların yer aldığı bir yol haritası da 2022 için oluşturulmuş durumda.

Daha detaylı bilgi edinmek için koleksiyonun web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Sözlük

PFP (Profile Picture):

Açılımı Profile Picture olan, genellikle profil resmi olarak kullanılabilen avatar NFT’lerini işaret eden terimdir. Punklar, apeler, kediler, boğalar ve köpekler gibi çeşitli avatar NFT’leri bunlara dahil edilebilir.

NFT Platform İncelemesi: MegaCryptoPolis

2018’in başlarında piyasaya sürülen MegaCryptoPolis, ilk NFT tabanlı şehir kurma strateji oyunudur. Oyuncular oyun içerisinde NFT formatındaki arazilere, evlere, ofislere ve fabrikalara sahip olabiliyorlar. Vatandaşlar iş sahibi oluyor, iş sahibi olanlar ise çalışanlar alıp çalıştırabiliyor.

Arazi ve kaynakların sınırlılığı, gerçek dünyada olduğu gibi MegaCryptoPolis’te de ekonominin temelidir. Bir oyuncu arsa satın aldığında, araziyi satan kişinin yanı sıra yakındaki arsaların sahiplerinin ödemeden pay alması ve yakındaki tüm arsaların daha pahalı hale gelmesi oyunun kodlarında yer almaktadır. Tüm oyun içi varlıklar oyuncular arasında dağıtılmıştır. Developerlar, sürdürülebilir gelir modelinin bir parçası olarak oyun içi işlemlerin küçük bir yüzdesini alırlar.

Şu an için şirket, mevcut MegaCryptoPolis modelini, oyuncuların herhangi bir varlık yaratabileceği, binaların içinde iş yürütebileceği, NTF’leri kullanıp ticaret yapabileceği veri odaklı ekonomi ile Mega World adlı meta veriye genişletmenin eşiğinde.

Daha detaylı bilgi edinmek için oyunun web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

Fırat Soysal yayınlamış olduğu bu tweet ile, henüz yükselişe geçmemiş projelere nasıl ulaşılabileceğini anlatmış.

Ben Mayor White bu flood’da, Adidas’ın Metaverse projesi Adidas Originals’ın faz 1, faz 2 ve diğer özelliklerinden bahsetmiş.

Opensea, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla ünlü sanatçı The Weeknd’in yayınlayacağı 7 adet yeni NFT’ye ev sahipliği yaptığını duyurdu.

Videolar

Merkeziyetsiz Gelecek kanalı “NFT nedir, hangi alanlarda kullanabilir ve gerçek Dünyadaki kullanım alanları nelerdir” gibi sorulara cevap niteliğinde bir video hazırlamış.

ViBio kanalı yayınlamış olduğu bu videoda “NFT neden değerlidir?” sorusunu kısaca açıklamış.

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.