Haftalık NFT Library Bülteni #22: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #22: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

Nike, NFT Stüdyosu RTFKT’i (Artifact) satın aldı. RTFKT spor ayakkabı ve koleksiyon ürünleri geliştiren bir stüdyodur. RTFKT geçtiğimiz aylarda en çok konuşulan NFT projelerini geliştiren şirket oldu. (Kaynak: TechCrunch)

Bir blokzincir oyun şirketi olan Animoca Brands, 13 Aralıkta Twitter hesabından yaptığı duyuruyla Bored Ape Yacht Club ile iş birliği sağladığını, BAYC için blokzincir üzerinde oyun geliştireceklerini duyurdular. (Kaynak: Muhabbit)

Microsoft, Palm NFT Studio’ya girişim fonundan yaklaşık 27 milyon dolarlık yatırım yaptı. Palm NFT Studio cephesinden yapılan açıklamada, yatırımın ölçeklendirme ve hizmet yelpazesini genişletmek için kullanılacağı belirtildi. (Kaynak: Finbold)

1996 yılında hayatını kaybeden 2Pac’in kişisel mücevher parçalarından oluşan NFT’ler 15 Aralıkta MakersPlace’te satışa sunulacak. Impossible Brief ile ortaklaşa oluşturulan bu seri 4 parçadan oluşacak. (Kaynak: Coinkolik)

L’Oréal Paris, NFT oluşturmak için beş kadın sanatçı ile anlaştı. Beş sanatçının da kadın seçilmesinin sebebinin NFT alanındaki kadın sayısının azlığına dikkat çekilmesi olduğu açıklandı. (Kaynak: Glossy)

Bored Ape Yacht Club NFT’si 75 ETH (300,000$) yerine 0.75 ETH (3000$) satıldı. Sahibi yanlışlıkla NFT’yi düşük fiyata ilana koyunca sistemi sürekli tarayan bir bot 8 ETH fee ödeyerek toplamda 35000 dolara NFT’ yi satın aldı. (Kaynak: Decrypt)

75. yıl dönümü öncesinde, UNICEF 1.000 adet NFT yayınlamayı planlıyor. NFT’lerin bir kısmı UNICEF’in 75. yıl dönümünü anmak için kullanılırken, bir kısmı ise 2022 başlarında yapılması planlanan çeşitli etkinliklere bağışlanacak. (Kaynak: Unicef)

NFT oyunu Alien Worlds, neredeyse 760 bin kullanıcıyla 2021 yılında dünyanın en popüler NFT oyunu haline geldi. (Kaynak: Coinkolik)

Pepsi, 1893 adet (şirketin kuruluş yılını temsilen) NFT içeren yeni Pepsi Mic Drop – Genesis NFT koleksiyonunu yayınladı! Genesis Mic Drop Koleksiyonu, yalnızca 10 Aralık’ta açılan bekleme listesine girebilen bireyler tarafından 14 Aralık tarihinde mint edilebilecek. (Kaynak: Twitter/Pepsi)

İllüstrasyonlarını NFT formatına çeviren ünlü şarkıcı Can Bonomo, 14 eserden oluşan ilk koleksiyonunu, 12 Aralık’ta açık artırma ile OpenSea NFT platformu üzerinden satışa çıkardı. (Kaynak: Coinkolik)

Türkiye İş Bankası Resim Koleksiyonu’nun ilk eseri olan Hikmet Onat’ın Peyzaj-Ortaköy tablosu, 81 yıl sonra NFT’ye dönüştürülerek dijital koleksiyonun ilk parçası oldu. (Kaynak: Coinkolik)

Koleksiyon Köşesi

(BAYC serisinden bir NFT ile üretilmiş Davinci NFT’si)

NFT Library’nin bu sayısında Koleksiyon Köşesi’nde Davinci NFT serisine yer verdik.

Davinci, MakerLabs tarafından üretilmiş, AI (yapay zeka) sanat botu tarafından oluşturulan bir NFT koleksiyonudur. Bu bot, Metamask cüzdanınızı bağlayıp NFT’nizi seçtiğinizde ve bununla beraber ilgili kutucuğa birkaç rastgele kelime yazdığınızda yeni bir görsel üretmektedir.

1.000 adet NFT’den oluşan koleksiyondan bir eseri mint ettiğinizde, size özel bir görsel oluşturularak NFT’ye dönüştürülüyor. Oluşturulan bu yeni NFT ise bağladığınız cüzdanınızdaki istediğiniz bir NFT’yi baz alıyor. Örneğin kapak görselindeki eser, Bored Ape Yacht Club sahibi birisi, bu NFT’sini kullanarak Davinci koleksiyonundan bir eser mint ettiğinde AI tarafından üretilen bir NFT’dir.

Daha detaylı bilgi için Davinci’nin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Sözlük

Floor Price:

Bir NFT koleksiyonunun en ucuz parçasının fiyatına floor price yani taban fiyat denir. Bir NFT koleksiyonunun floor price yüksekliği ona olan ilginin bir türevi olarak algılanmaktadır.

NFT Platform İncelemesi: NFT Prime 

NFTPrime YAYINDA!

Uzun ve yoğun bir çalışma sonucunda, Avalanche blockchain ağında geliştirilen NFT pazaryeri platformu NFTPrime, Beta sürümü ile yayına girdi. Kullanıcılarından gelecek tüm geri dönüşler göz önüne alınarak gelişen ve yenilenen platform, incelemek için hepinizi bekliyor.

Türk girişimciler tarafından hayata geçirilen ve sektörün önde gelen isimlerinin içinde bulunduğu NFTPrime projesinin merkezi San Francisco’da bulunuyor.

NFTPrime, Avalanche blockchain ağını seçmeden önce uzun bir Ar-Ge çalışması gerçekleştirdi. Avalanche ağının; blockchain endüstrisindeki en hızlı akıllı sözleşmeler platformu olması, alt ağ başına 4500 tps fazlası, sınırsız alt ağ sayısı, yüksek CPU’ya bağlı ve daha yüksek özellikli makinelerde 10.000+ tps, verimli, yeşil ve temiz bir ağ olması seçimde en önemli etkenlerdi. Bunun yanında NFTPrime platformu yine yüksek güvenlikli DigitalOcean suncularında konumlandırıldı. Bu sayede 7/24 kesintisiz hizmet ve destek ile tüm misafirlerini ağırlıyor olacaklar.

NFTPrime, global pazarda ilerlemeyi hedefleyen, “NFT nedir?”, “Nasıl oluşturulur?”, “Hangi alanlarda kullanılır?” gibi soruların cevaplarını arayan herkese cevap olmayı planlayan bir platform.

NFTPrime, sadece sanatçıları ve koleksiyonerleri bir araya getirmekle kalmayıp, kurumsal markalar, tiyatro toplulukları, spor kulüpleri ve bir çok STK ile de heyecan verici projeler geliştirmekte.

Dünya ve Türkiye’de hızla gelişmekte olan NFT sektöründe geniş yer kaplayan NFT oyunları ve 10 bin parçalık koleksiyonlar da NFTPrime üzerinde yer alacak. Gelecek günlerde yaptıkları iş birliklerliklerini ve token ile ilgili detayları paylaşmalarını bekliyoruz.

NFTPrime’a üye olmak için sadece Metamask cüzdanına ihtiyacınız var, buraya tıklayarak web sitesine gidip anasayfada bulunan “Cüzdanı Bağla” butonu ile hızlıca sisteme giriş yapabilir ve NFT yaratma, alma ve satma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

Tansu Yeğen, Metaverse evreninde gazete okumanın nasıl görüneceğine dair bir video paylaşmış.

DeFi Dami bu paylaşımda, Nike’ın NFT tarihine nasıl bir etkisi olabileceğinden bahsetmiş.

r10.net bu paylaşımında Silk Road Kurucusu Ulbricht’in hapishanede gerçekleştirdiği NFT satışından bahsetmiş.

GoGalaGames tarafından, yakında piyasaya sürülecek olan blockchain tabanlı çok oyunculu hayatta kalma oyunu The Walking Dead: Empires.

Videolar

Onedio kanalının yayınlamış olduğu bu videoda, ünlü NFT girişimcisi Alemşah Öztürk ile 5 soruda Metaverse evreninden bahsedilmiş.

24 TV kanalının yayınlamış olduğu bu videoda ise Fütürist Yazar Ufuk Tarhan ve Yapımcı Birol Güven konuk edilerek Metaverse evreni ve geleceği konuşulmuş.

Smoshka kanalının yayınlamış olduğu bu videoda, NFT ve NFT hakkında bilinmesi gerekenlerden bahsetmiş.

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.