Haftalık NFT Library Bülteni #21: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #21: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

Ünlü şarkıcı Can Bonomo, “An Anachronist NFT Drop” yazan afişle NFT dünyasına adım atacağını duyurdu. Bonomo, Anakronizm temalı NFT koleksiyonunu, OpenSea platformu üzerinden Ethereum ile satışa çıkaracak. (Kaynak: Coinkolik)

Solana blokzinciri üzerinde dünyanın ilk kısa Play-To-Win kısa oyunu olan Solajump’ı sunacak. (Kaynak: DailyHodl)

Fintech firması Defiance, New York Menkul Kıymetler Borsası Arca’da ilk değiştirilemez token (NFT) odaklı borsa yatırım fonunu (ETF) başlattığını duyurdu. (Kaynak: CoinTelegraph)

Silk Road’ın kurucusu Ross Ulbricht, hayatını NFT haline getirerek müzayedeye sunuyor. Elde edilen para, hapis mahkumlarına destek ve Ulbricht’in özgürlüğü için kullanılacak. (Kaynak: CryptoNews)

KRebels koalaları kurtarmak için NFT’leri kullanmayı amaçlıyor. KRebels’in sanatçısı, ilk projelerinin bir parçası olarak 9.999 koala temalı NFT koleksiyonu yarattı. (Kaynak: CoinTelegraph)

Danimarkalı ticaret ve yatırım bankası Saxo Bank, NFT müzik platformlarının 2022 yılında yükselişe geçeceğine, hatta Spotify’ı geride bırakacağına inandıklarını söyledi. (Kaynak: CryptoNews)

Elektronik müzik yapımcısı Deadmau5 ve rock grubu Portugal. The Man, bir sonraki single parçalarını müzik akışı platformlarında değil, NFT platformunda piyasaya süreceklerini açıkladı. (Kaynak: Coinkolik)

Warner Bros.’un Matrix NFT avatarı, bu hafta Nifty’de çok fazla talep görmesi sonucunda web sitesinin satın alma sayfasının çökmesine neden oldu. (Kaynak: CoinTelegraph)

Duelist King, 50.000 NFT kutusunun ilk satışı sırasında başarılı olmuştu. Bu başarının üzerine Duelist King, 15 Aralık 2021’de satılacak ikinci parti NFT kartlarını duyurdu. (Kaynak: DailyHodl)

Berlin’deki Nagel Draxler galerisinin mekanlarından biri, NFT galerisine dönüştürüldü. NFT sanatçısı Kenny Schachter, 14 Ocak’ta açılacak yeni galeride ilk sergisini yayınlayacak. (Kaynak: Coinkolik)

Kripto borsası FTX, dijital varlıkları arasına Ethereum tabanlı NFT’ler ekleyeceğini açıkladı. (Kaynak: DailyHodl)

Bored Ape Yacht Club koleksiyonunun arkasındaki baş sanatçı, bugün Dfinity’nin Art Basel Miami’deki Iconoclast galeri etkinliğinde yeni bir NFT koleksiyonu yayınladı. Sanatçının bütün koleksiyonları toplam satışlarda 1 milyar doları geçti. (Kaynak: Decrypt)

Star Trek yapımcısı Gene Roddenberry’nin imzası, daha önce görülmemiş bir şekilde DNA’ya aktarıldı. Salı günü, bu imza bir NFT’ye dönüştürüldü ve bilim kurgu efsanesinin ölümünden 30 yıl sonra yaşayan bir bakteri hücresinin DNA koduna yerleştirildi. (Kaynak: CoinTelegraph)

Koleksiyon Köşesi

Bu sayımızın koleksiyon köşesinde Matrix NFT koleksiyonuna yer verdik.

Warner Bros tarafından üretilen ve Matrix film serisine ait bir NFT avatar koleksiyonu olan koleksiyon 100.000 parçadan oluşuyor. Koleksiyon Nifty Gateway platformunda ayrı bir sayfaya sahip olarak satışa çıktı ve tamamı satıldı.

NFT sahiplerine iki seçenek sunuluyor, Blue Pill (mavi hap) seçildiği takdirde NFT aynı kalırken, Red Pill (kırmızı hap) seçildiğinde NFT dönüşüm geçiriyor.

Koleksiyonda, avatarlar farklı kıyafetler, eşyalar, saç ve yüz şekillerine sahip olarak yaratılmış. Kadın ve erkek olarak iki cinsiyete de yer verilmiş. Koleksiyonun web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Sözlük

Derivative:

Orijinal koleksiyondan türetilen projelere “derivative” yani “türev” denir. İlk olarak farklı CryptoPunk koleksiyonlarıyla popüler hale geldi.

NFT Platform İncelemesi: MakersPlace

MakersPlace, dijital yaratıcılık için canlı ve sürdürülebilir bir gelecek sağlamak amacıyla kurulmuş, dünyanın dijital yaratıcılarını güçlendirmeyi amaçlayan bir platformdur. İçerik oluşturuculara dijital eserlerinin özgün ve benzersiz sürümlerini koruma ve satma olanağı sağlar. Pazar yeri aracılığıyla içerik oluşturucuları dünya çapındaki hayranlar ve koleksiyoncularla buluşturur.

Dijital içerik oluşturucuların içinde bulunduğu eşitsizliği görerek bu misyonu edinen ekip, içerik yaratıcılarının varlıklarını tam olarak sahiplenebilmesi ve dünyaya kendilerini tanıtması için bir fırsata sahip olmalarını sağlıyor.

Sony Music, Coinbase Ventures ve Pantera gibi pek çok partnerliği olan platform hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

Barış Kardeş, paylaşmış olduğu bu tweette NFT ve Metaverse evreniyle uyumlu, merkeziyetsiz bir oyun platformu olan DEXGame’den detaylıca bahsetmiş.

Genç MÜSİAD, yayınlamış olduğu bu tweette Metavere Nedir? başlıklı videolarından bahsetmiş. Videoda, Metaverse hakkında oldukça bilgi verici konulardan bahsedilmiş.

Esra Güneş, Metaverse evreni ve gelecekte bize neler sunabileceği konuları üzerine paylaşımda bulunmuş.

Videolar

Kripto Ofis kanalı, bu videosunda en değerli 5 NFT’den detaylıca bahsetmiş. 1 numarada Human Man eserine yer verilen bu video, oldukça keyifli ve açıklayıcı bir hale gelmiş.

Tekmoloji kanalının yayınlamı olduğu bu videoda, Örneklerle Metaverse | Öte Evren | Yeni Dünya’nın Teknolojileri gibi oldukça bilgi verici konular ele alınmış.

BTC Turk kanalının yayınlamış olduğu bu videoda, Psikolog Barış Gürkaş Metaverse: Sanal Dünya Psikolojisini detaylıca anlatmış.

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.