Haftalık NFT Library Bülteni #20: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #20: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

Gmoney, Bored Ape Yacht Club ve PUNKS Comics, Adidas spor giyim markasının metaverse’e girmesinden sadece birkaç gün sonra Adidas ortaklıklarıyla dalga geçmeleriyle gündem oldu. (Kaynak: DeCrypt)

Sanatçı Damien Hirst, Drake’in “Certified Lover Boy” albümünün son kapak resmini NFT’ye dönüştürdü. Yeni NFT’ler, Temmuz ayında piyasaya sürülen Hirst’s The Currency koleksiyonunun sahiplerine ücretsiz olarak airdrop yapıldı. (Kaynak: DeCrypt)

Hong Kong merkezli oyun ve risk sermayesi şirketi Animoca Brands ve yan kuruluşu Blowfish Studios, Discord’da yapılan sahte NFT mint mağdurlarına 265 ETH geri ödeyeceğini açıkladı. (Kaynak: CoinTelegraph)

Dapper Labs’ın yeni NFL tabanlı NFT pazarının adı NFL All Day olacak. NFL All Day, NBA Top Shot’a çok benzeyen, NFT olarak satılan koleksiyonluk video özetlerini içerecek. (Kaynak: The Verge)

Sinema salonu zinciri AMC ve Sony Pictures iş birliği yaparak 16 Aralık’ta vizyona girecek olan Spider-Man: No Way Home filmi için bilet alanlara NFT vereceğini duyurdu. (Kaynak: Coinkolik)

Pace Gallery ve VISIBILITY tarafından yapılan, kâr amacı gütmeyen kuruluşlar ve sosyal adalet aktivistlerini destekleyen bir NFT projesi olan “Pass the Baton” başlatıldı. (Kaynak: DailyHodl)

NFT terimi, Collins Dictionary yönlendirmesiyle Bloomberg tarafından Yılın Kelimesi olarak kabul edildi. (Kaynak: CryptoNews)

BitcoinLatinum, Unico NFT ile ortaklaşa dünyanın ilk Bitcoin kullanılabilen NFT platformunu başlattı. (Kaynak: BeInCrypto)

Almanya’nın en iyi futbol ligi Bundesliga, Fransız futbolcu Antoine Griezmann’ın yatırımcı olacağı ve FC Barcelona’nın yıldızı Gerard Pique’nin stratejik danışmanı olduğu futbol merkezli NFT platformu Sorare ile ortaklık imzaladı. (Kaynak: BeInCrypto)

NFT pazar yeri SuperRare’de, dünyaca ünlü rapçi Snoop Dogg ve NFT sanatçısı Coldie işbirliğiyle Decentral Eyes Dogg adlı NFT koleksiyonu piyasaya sürülüyor. (Kaynak: Coinkolik)

Koleksiyon Köşesi

Bu sayımızın koleksiyon köşesinde HAPEBEAST adlı NFT koleksiyonuna yer verdik.

HAPEBEAST, Londra merkezli Digimental’den yeni bir sanat ve moda oyun alanıdır. Ethereum blok zincirinde 8.192 benzersiz NFT’nin dropu etrafında inşa edilen proje, stil, teknoloji ve topluluğu birleştiriyor ve HAPES’i yeni nesil moda liderleri olarak kuruyor.

Bu projenin hikayesine göre bütün Ape NFT’leri, bundan iki milyon yıl önce evrenin kırılımıyla on biner üyelik kabileler halinde etrafa dağıldılar. Evrenin kalbinde ise, PRIMAL HAPES denilen bu Ape ailesi yer alıyor ve diğer Ape’lerin kendilerine dönmesini bekliyorlar.

NFT Sözlük

Rarity:

NFT koleksiyonlarında, bazı nadirlik ölçütleri mevcuttur. Bu ölçütler dahilinde nadirliği yüksek NFT’ler nadirliği düşük olanlardan daha değerli olurlar.

Nadirlik, çeşitli şekillerde sağlanabilir. Kimi koleksiyonlarda bir avatarın eşyaları, kiminde renkleri, kiminde ise arka planlar üzerinden nadirlikler belirlenebilir.

NFT Platform İncelemesi: Sorare 

Sorare, kullanıcıların oyuncuları takas edebileceği, turnuvalara katılabileceği ve her hafta binlerce dolar değerindeki ödüller için rekabet edebileceği blokzincir tabanlı bir fantezi futbol oyunudur.

Her sezon, asla sona ermeyen sınırlı bir kart kaynağı vardır. Turnuvalara girmek de ücretsizdir, yani girebileceğiniz turnuva sayısında bir sınır yoktur.

Oyuncu kartları NFT formatında üretiliyor ve oyun play-to-earn konseptine dayanan bir formatta ilerliyor.

Kurucu Nicolas Julia, Bloomberg ile yaptığı röportajlardan birinde bunu şöyle tanımlıyor: “Sorare, takas kartı oyunu ile fantezi futbol oyununun karışımıdır.”

Daha fazla inceleme için Sorare web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

Selcoin, bu Tweet’inde Will Smith’in metaverse dünyasında kendi avatarı ile geçirdiği vakitten bir kesiti paylaşarak oldukça eğlenceli görüntüler sunuyor.

AMC Theatres, bu Tweet’i ile SpiderMan: No Way Home biletlerini NFT olarak satışa çıkardığını duyurdu.

Metaverse konserlerinin bir önizlemesi gibi. Director Turtle NFT’den sanal dünyada müzik üreten bir kişinin videosu.

Videolar

Para mühendisi kanalı bu videosunda, Cardano ekosistemindeki ilk metaverse NFT hizmet projesi olan I Lovelace projesini detaylıca incelemiş. Bahsedilen bu projenin, insanların metaverse ve NFT alanında bir şeyler üretmesine olanak sağladığına değinmiş.

Tarık Bilen kanalının yayınlamış olduğu bu videoda, günümüzde oldukça popüler olan metaverse evreninde nasıl yatırım yapılacağının 4 farklı yoluna değinmiş.

Bora Özkent yayınlamış olduğu bu videoda, facebook tarafından geliştirilen; metaverse için dokunma duygusu yaratan eldivenler hakkındaki yorumlarını kısa yorumları ile aktarmış.

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.