Haftanın Kripto Analiz Bülteni #8: Haftalık Fiyat Analizi, Önemli Gelişmeler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #8: Haftalık Fiyat Analizi, Önemli Gelişmeler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 8. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

5 – 11 Temmuz tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 8. sayıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin geçtiğimiz hafta önemli bir hareket yapmayarak akümülasyon dönemini devam ettirdi. Grafikteki yeşil kutu alanı önemli bir destek olarak çalışırken turuncu çizgi alçalan tepelerle beraber düşüş trendini gösteriyor. Destek ile düşüş trendi çizgisi arasındaki boşluk daraldıkca Bitcoin’de aşağı veya yukarı yönde sert bir hareket kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda grafikteki yeşil ve kırmızı oklar iki yönlü hareketi gösteriyor. Fiyat ya düşen trendi kırarak 36.500 civarındaki kritik dirence deneme yapacak veya turuncu düşen trend kırılamayarak yeşil kutu aşağı kırılcak ve önemli 31.800 desteği denenecektir.

Ana Destek: 32.800 – 33.300
Alt Destek: 31.800
Temel Destek: 30.000

Ara Direnç: turuncu düşüş trendi çizgisi
Ana Direnç: 36.500
Üst Direnç: 38.800

MATIC Network (MATIC)

Matic’e baktığımızda Bitcoin’e benzer bir grafik karşımıza çıkıyor. Turuncu düşüş trend ile güçlü 1 dolar desteği arasında boşluk gittikce daralıyor. Bu yapıya baktığımızda Bitcoin’deki kırılım yönü Matic’in de kaderini belirleyecek gibi gözüküyor. Fakat Matic’in Polygon ağında sürekli yeni geliştirmeler yapmaları da fiyata yansıyacaktır. Bitcoin’deki akümüle dönemi devam etse de şirketteki gelişmelerle turuncu düşen trendde kırılım görebiliriz. Matic için 1.02 bölgesi kritik bir destek olarak çalışıyor. Geçtiğimiz hafta altına iğneler atsa da kapanışlar yapmadı. O bölgenin kaybıyla 0.92 cent civarlarını görmemiz de mümkün.

Ana Destek: 1.02
Alt Destek: 0.92

Ara Direnç: Düşen turuncu trend
Ana Direnç: 1.10
Üst Direnç: 1.22
İkinci Üst Direnç: 1.42

Linear (LINA)

Lina geçtiğimiz haftalarda piyasadan bağımsız hareket ederek oldukça güzel bir yükseliş trendi başlattı. 0.0456’daki direnci test ederek fiyatta geri çekilme yaşandı. Ardından piyasada ufak bir düşüş yaşanmasıyla beraber 0.0392 desteği de kırılarak yükseliş yavaşladı. Anlık olarak Lina için kritik destek aşağıdan gelen mor yükseliş trendi olmakla beraber 0.0325 bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgeye kadar fiyatın gerilemesi düzeltme olarak kabul edilir. Buranın altına kırdığında ise yükseliş trendi bozulmuş olur. Böylece fiyatın 0.0264 bölgesine kadar geri çekilmesi olası olur. 

Ana Destek: mor trend çizgisi – 0.0325
Alt Destek: 0.0264
İkinci Alt Destek: 0.0204

Ana Direnç: 0.0392
Üst Direnç: 0.0456

Chiliz (CHZ)

Geçtiğimiz haftaki bültende CHZ için 0.25 bölgesi çok kritik bir direnç olarak çalışıyor diye belirtmiştik. Çünkü fiyat 0.25 ve 0.22 arasında akümüle olmuştu. Geçtiğimiz hafta bir çıkış yakalayarak 0.25 bölgesini yukarı kırdı. Fakat volatil piyasada fiyat 0.28lere kadar gelse de üst direnç olan 0.30 bölgesine ulaşamadı. Anlık olarak chz 0.25 cent direncini destek yapmış durumda. Fiyatın bu bölgenin üstünde kalması yukarıdaki dirençleri denemesini sağlayacaktır. Destek tekrar kırılırsa aşağıdaki akümülasyon bölgesindeki 0.22 desteği çalışacaktır.

Ana Destek: 0.25
Alt Destek: 0.22
İkinci Alt Destek: yeşil bölge

Ana Direnç: 0.30
Üst Direnç: 0.34

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Barclays, Birleşik Krallık Müşterilerinin Binance’a Para Transferini Durdurdu

Londra merkezli banka Barclays, Flag of United Kingdom Birleşik Krallık müşterilerinin Binance’e para transfer etmesini durdurdu. Karar, Mali Davranış Otoritesinin Binance’ın İngiltere sınırları içerisinde kripto işi yapmaya yetkili olmadığını söylemesinden sonra geldi.

Kaynak: Financial Times

NFT Satış Hacmi 2,5 Milyar Dolara Yükseldi

NFT satış hacmi 2021’in ilk yarısında 2,5 milyar dolara yükseldi. NFT piyasası 2020’nin ilk yarısında sadece 13,7 milyon dolardı.

Kaynak: Reuters

Çin Hükümeti Bir Yazılım Firmasının Tüm Lisanslarını Dijital Para Ürettiği İçin İptal Etti

Çin Merkez Bankası, eğlence endüstrisinde faaliyet gösteren ve dijital para üreten Pekin merkezli bir yazılım firmasının tüm lisanslarını iptal ettiğini ve web sitesini kapattığını duyurdu.

Kaynak: Wu Blockchain

İsviçre Bankası Sygnum, ETH 2.0 Staking Hizmeti Başlattı

İsviçre kripto bankası Sygnum, [bu hizmeti sunan ilk banka olduğunu iddia ederek] bir Ethereum 2.0 (ETH2) staking hizmeti başlattı. Sygnum müşterileri, %7 kadar bir verim elde edebilir. Verim, ağda stake edilen ether miktarına bağlıdır.

Kaynak: The Block Crypto

İsrail Parlementosu Yeni Görevi Öncesi Cumhurbaşkanı’nın Yeminini NFT Olarak Yayınladı

İsrail parlamentosu, yeni görevi öncesi Cumhurbaşkanı Isaac Herzog’a verilecek olan cumhurbaşkanlığı yemininin orijinal taslağının bir NFT’sini yayınladı. Cumhurbaşkanı Herzog’a hem yeminin fiziksel bir kopyası hem de onu temsilen bir NFT verilecek.

Kaynak: The Block Crypto

SPK Sosyal Medyada Dolaşan Söylentileri Yalanladı

SPK sosyal medyada dolaşan kripto varlıklara yönelik yeni düzenlemelerin gerçeği yansıtmadığını belirtti. Yapılan açıklamaların yurt dışında yapılan düzenlemelerle ilgili olduğunu ve yurt içi çalışmalarıyla ilgili herhangi bir bilgi verilmediğini kaydetti.

Kaynak: Sondakika

ETH 2.0’da 6 Milyonun Üzerinde Ethereum Stake Edilmeye Başlandı

Perşembe günü itibariyle 6 milyonun üzerinde Ethereum artık ETH 2.0’da stake edilmeye başlandı.

Kaynak: CryptoQuant

Avrupa Birliği, Kripto Para Transferleri İçin Yeni Bir Otorite Öneriyor

Avrupa Birliği, kara para aklama ve kripto varlık transferleri için, ulusal makamlardan oluşan entegre bir denetim sisteminin “merkezi” olacak yeni bir Kara Para Aklamayla Mücadale Otoritesi (AMLA) öneriyor.

Kaynak: Reuters

TikTok, Kripto Para Birimleri İçeren Finansal Hizmetlerin Tanıtımını Yasakladı

TikTok, kripto para birimleri içeren finansal hizmetlerin tanıtımını yasaklamak için markalı içerik politikasını güncelledi. Karar, doğrudan TikTok’ta yüksek riskli yatırımların endişe verici eğilimine son vermeyi amaçlıyor.

Kaynak: BeInCrypto

Çin, Stablecoin’leri Risk Olarak Nitelendirdi

Çin, stablecoin’lerin küresel finansal sistemler için bir risk olduğu konusunda uyardı. Merkez bankası, altın ve dolara bağlı dijital para birimlerinin suçta kullanıldığını söylüyor.

Kaynak: Nikkei Asia

New York’ta Önerilen Bir Yasa Onaylanırsa, 1.000 Dolar Üzerine Varlıklar Raporlanacak

New York’ta önerilen bir yasa, onaylanırsa, eyaletteki kamu görevlilerinin yıllık olarak 1.000 dolar eşiğinin üzerindeki kripto para birimi varlıklarını ifşa etmesini gerektirecektir. Yasa tasarısı 2 Temmuz’da sunuldu.

Kaynak: The Block Crypto

Arjantin’de İşletmelerin Maaşlarını Kripto Para Almasına Yönelik Yasa Tasarısı

Arjantinli bağımsız milletvekili Jose Luis Ramon, çalışanların bağlı işletmelerden maaşlarını kripto para biriminde almalarına izin verilmesine yönelik bir yasa tasarısı önerdi. Arjantin şu anda yerli pesosunun yılda %50 enflasyondan muzdarip olduğunu görüyor.

Kaynak: Coindesk

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

@Cryptokahin ve FLM

Sosyolog bu tweet’inde uzun süredir devam ettirdiği FLM analizini güncellemiş. Kırmızı bölgedeki önemli direnci kırmaya çalıştığını ama haftalık kapanış yapamadığını belirtmiş. Bu bölge ortalama 0.58 cent civarına geliyor. Aşağıda ise 0.31 cent desteğine tutunduğunu belirtmiş. FLM grafiğe göre 0.31 cent bölgesinden destek alarak kırmızı bölgeyi kırmayı hedefliyor. Sosyolog bu ay içinde FLM’nin bu bölgeyi kırabileceğini söylemiş.

DrBestTrader ve LRC

Mahmut bu hafta LRC grafiğini değerlendirmiş. LRC’nin Haziran sonundan beri başlattığı düşen kama yapısını yukarı kırdığını ve kapatmalar yaptığını göstermiş. Bu kırılımla beraber LRC’de flama yapısı oluştuğunu söylemiş. Bu yapının hedeflerini de grafikte R1, R2, ve R3 bölgelerini göstererek belirtmiş. İndikatörlerin de al sinyali verdiğini söylemiş. Bu hedeflerin ise gösterdiği beyaz pivot çizgisinin üstüne kapatmalar yapınca gelebileceğini belirtmiş. Bu bölge de ortalama 28 cent civarına denk geliyor.

Kayhan Ozy ve BTC

Kayhan bu analizinde Bitcoin hareketini A-B-C-D-E dalgaları üzerinden orta vadeli olarak incelemiş. Grafiğe baktığımızda Bitcoin a,b,c dalgalarını tamamlamış gözüküyor. D dalgası ise Kayhan’ın da belirttiği üzere beklenilenden daha uzun sürdüğü gözüküyor. Fakat Bitcoin bu dalga hareketine uygun bir şekilde devam ediyor. Kayhan orta vadede dalga harketinin hedefini grafikteki gibi 40.000 civarı olarak gösteriyor.

Coin Man ve KAVA

Coin Man bu grafikte Kava’yı incelemiş. Kava’nın düşen trendini kırmaya çalıştığını ama başaramadığını söylemiş. Grafiğe göre Kava yükseliş için beyaz düşen çizgiyi kırmak zorunda. Bu bölge anlık olarak ortalama 4.73 direncine denk geliyor. Bu bölgeyi kırması halinde grafikte görüldüğü gibi hedefleri 5.30 ve 6.30 olarak belirtilmiş. Kava’daki önemli destek noktası ise 4.07 bölgesi olarak gözüküyor.

Alita ve Bitcoin

Alita bu grafikte Bitcoin’i genel perspektiften incelemiş. Grafikte numaralı alanlar hareketleri temsil ediyor. Yani bitcoin  Birinci, ikinci ve üçüncü dalgayı tamamlamış gözüküyor. Bu grafiğe göre Bitcoin hem zirvesini tamamlamamış hem de bu büyük dump zamanında dip noktaya da daha ulaşmamış. Alita’ya göre 4. dalga olan düşüş dalgası 20.000 civarında tamamlanacak. Ardından 5. dalga olan yükseliş dalgası başlayacak ve 95.000 civarında son bulacak. 

Crypto Bull’s ve SXP

Crypto Bulls bu analizinde SXP’yi incelemiş. Yükseliş için önemli direncin 2.07 olduğunu ve bu bölgenin üzerinde günlük kapatmalar yapması gerektiğini belirtmiş. Eğer yaparsa hedefinin mavi çizgilerle belirttiği fiyat aralıkları olduğunu belirtmiş. Aşağıda ise 1.63 dolar civarı çok büyük bir destek olarak karşımıza çıkıyor. Onun da kırılmasıyla 1.45 bölgelerinin de gelebileceğini belirtmiş.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Barış, borsalara giriş yapan bitcoin miktarını inceleyerek, soğuk cüzdanlardan borsalara aktarılan bitcoin miktarının büyük ölçüde azaldığına dikkat çekmiş. Veriler ve görsel analizlerle bitcoin’i inceleyen Barış’ın bu bilgiselini incelemeniz, BTC’nin ileriki günlerdeki fiyat tahminini yapmanız için oldukça faydalı.

Ali İlhan

Ali İlhan, kripto paralarda anlık alım satım yani scalping yönteminin nasıl yapılabileceği, anlık alış satışlarla beraber nasıl para kazanılabileceği ve konuyla ilgili püf noktalarına değinmiş. Ali İlhan’ın bu bilgiseli yer imlerine mutlaka kaydetmeniz gereken bir bilgisel.

Celil Öztürk

Haftalık Ethereum bülteninde de paylaştığımız, Celil Öztürk‘ün bu bilgiseli kripto para projelerinde ekonomi modeli üzerine yazılan bir makalenin önemli noktalarını içeriyor. En popüler 100 kripto paranın konsensüz mekanizmaları, ekonomi modelinin oransal dağılımı, ekonomi modelinin önemli unsurları, son 1 yılda bu modellerin getirileri… Hepsi ve daha fazlası Celil Öztürk’ün bu bilgiselinde.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

V Eth ve EQIFI

V eth analizinde eqifi_finance yani EXQ’u incelemiş. EXQ bir defi projesi ve diğer defi projelerinden lisanslı bir dijital banka olan EQIBank ile birlikte geliştirilmiş olmasıyla ayrılıyor. V eth bu projenin özellikle regülasyonlara uygun olabilitesine değiniyor. Çünkü günümüzde Defi projelerinin regülasyonlar geldiğinde ne olacağı merak konusu. EXQ lisanslı bir dijital bankayla birlikte geliştirilmesinin yanı sıra merkeziyetsiz yapısını da koruyor.

Yani geleneksel sistemlerle Defi’ın buluşma noktası olduğuna değiniyor. V eth’in bu oldukça detaylı gem proje incelemesinde EXQ’un token’ının dağıtım sistemi ve ne işe yaradığından diğer defi projeleriyle karşılaştırmaya kadar bir çok yararlı bilgi mevcut.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.