Haftanın Kripto Analiz Bülteni #7: Popüler Altcoinler, Haziran Kapanışı

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #7: Popüler Altcoinler, Haziran Kapanışı

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 7. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

Hepsi ve çok daha fazlası 7. sayıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin geçtiğimiz hafta yeşil bölgelere çekilerek ciddi bir düşüş yaşadı. Grafikte uzun zamandır destek olarak çalışan bu destek tekrardan çalıştı. Fiyat o bölgelerde bir kaç gün akümüle oldu. Ardından herkesin düşüş beklediği haftasonunda bir yükseliş yaşandı. 34.800 bölgesi tekrar kırıldı. Üzerinde kapanışlar geldi. Şimdiki hedefi tekrardan 36.500 civarı. Bitcoin çok uzun zamandır orayı kıramıyor. Önümüzdeki hafta o bölgeyi denemesi muhtemel. Oranın kazanılması durumunda sıradaki ara direnç 38.800 bölgesi olur. Onu da kırarsa herkesin beklediği 41-42k denemesi gelebilir. Düşüş senaryosunda ise hem 33k hem 30k desteği çok fazla denendiği için zayıflamış durumda. Bu desteklerin kırılımı düşüşü derinleştirebilir.

Ana Destek: 32.800 – 33.300
Alt Destek: 28.800 – 30.000

Ana Direnç: 36.500 
Ara Direnç: 38.800
Üst Direnç: 41.500 – 42.500

Swipe (SXP)

SXP geçtiğimiz haftalarda mor düşen trendi kırmıştı ve BTC’nin düşüşü ile tekrar düşen trende retest gerçekleştirmişti. Hafta sonu piyasanın yükselmesiyle beraber 2 dolardaki direncini kırmış gözüküyor. Fakat üstünde günlük kapanış yapmadığından desteğe çevirmiş demek için henüz erken. Eğer desteğe çevirirse sonraki hedefi 2.42 bölgesi olacaktır. Düşüşte ise trend tekrar denenebilir. Aşağıda en kritik destek 1.60 olarak gözüküyor

Ana Destek: Mor düşen trend
Alt Destek: 1.60
İkinci Alt Destek: 1.40

Ana Direnç: 2-2.10
Üst Direnç: 2.40

Linear (LINA)

Lina geçtiğimiz haftalarda akümüle olsa da bu haftasonuna damgasını vurdu. Piyasa genel olarak hareketlense de altcoin’ler arasındaki en kuvvetli yükselişlerden birini yaptı. Siyah daire ile gösterilen alan Lina için kuvvetli bir destek haline geldi. Anlık olarak fiyat ara direnç olan 0.0325 civarında. Lina’nın asıl direnci ise yukarıdaki 0.0392 bölgesi. O bölgeyi geçişle tekrardan Lina’da kuvvetli yükselişler görülmesi muhtemel. Bir geri çekilme veya retest bölgesi olarak da 0.0264 bölgesi olarak gözüküyor. Alt destek ise 0.0204 olarak karışımıza çıkıyor.

Ana Destek: 0.0264
Alt Destek: 0.0204

Ana Direnç: 0.0392
Ara Direnç: 0.0325

Chiliz (CHZ)

CHZ 23 Haziran’dan beri grafikteki kuvvetli direnç ve destek olan iki bölge arasında gidip geliyor. Daha önceden çok güçlü bir destek olarak çalışan 0.25 cent civarı 2 haftadır direnç görevi olarak görüyor. Bu bölgenin tekrardan kazanılması üst dirençlere kadar fiyatı taşıyacaktır. Düşüş senaryosunda ise 0.25 centten red gelmesiyle tekrar 0.22 bölgesi gelebilir. Piyasanın akümüle olması durumunda chz bu 3 centlik fiyat aralığında git geller yapabilir. 0.22nin kırılması ise dip destek bölgesi olan yeşil kutuya kadar fiyatı düşürebilir.

Ana Destek: 0.22
Alt Destek: 0.20 – 0.175

Ana Direnç: 0.25
Üst Direnç: 0.30
İkinci Üst Direnç: 0.34

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Meksika Merkez Bankası Tüm Bankaları Bitcoin İle İlgili Uyardı

Meksika Merkez Bankası, Bitcoin’i kabul eden tüm bankaların ceza alabileceğine dair bir uyarı yayınladı. Maliye Bakanı Arturo Herrera, Meksika’da kripto para birimleri kullanmanın yasak olduğunu söyledi.

Kaynak: Cointelegraph

Borsalarda Tutulan Ethereum Miktarı Oldukça Azaldı

Kripto para borsalarında tutulan toplam Ethereum miktarı, Kasım 2018’den beri hiç olmadığı kadar az.

Kaynak: Santiment

Madencilik Zorluğu Şimdiye Kadarki En Büyük Düşüşü Yaşadı

Çin tarafından kripto para birimi endüstrisine yönelik baskıların ardından bitcoin’in madenci zorluk seviyesi, 689.471 blokta yaklaşık %28 düştü. Bu madencilik zorluğunda şimdiye kadarki en büyük düşüş.

Kaynak: Coindesk

Filipin Kripto Paralara İlgi Duyuyor

CNN Filipinler’in bir raporuna göre Filipin Menkul Kıymetler Borsası, ilk olarak iki hafta önce yerel bir kripto borsası kurma fikrini tartıştı. CNN’e göre kripto para birimlerine artan bu ilgi Filipinler’in artık onları görmezden gelemeyeceği anlamına geliyor.

Kaynak: Nasdaq

Kazakistan Kripto Para Madenciliğini Vergilendirecek

Kazakistan hükümeti, kripto para madenciliğini vergilendirecek bir yasa imzaladı. Yasa 1 Ocak 2022’de yürürlüğe girecek. Kazakistan’da elektrik nispeten ucuz ve bu nedenle madenciler için Kazakistan oldukça cezbedici.

Kaynak: BeInCrypto

Hindistan’da Kripto Parayı Günden Güne Büyüyor

Chainalysis’e göre, halkın 25.000 tondan fazla altına sahip olduğu Hindistan’da, kriptoya yapılan yatırımlar geçen yıl yaklaşık 200 milyon dolardan yaklaşık 40 milyar dolara yükseldi. Hükümetin kriptoya karşı yasağı, BTC’nin daha fazla benimsenmesini sağladı.

Kaynak: Bloomberg

Ödeme Sağlayıcısı OpenNode 60.000’den Fazla E-Ticaret Sitesi İçin BigCommerce İle Anlaştı

Bitcoin ödeme altyapısı sağlayıcısı OpenNode, teknolojisinin e-ticaret şirketi BigCommerce tarafından kullanılacağını ve dünya çapında 60.000’den fazla tüccara BTC ödeme seçenekleri getireceğini duyurdu.

Kaynak: Bitcoin Magazine

Twitter 140 Adet NFT Yayınladı

Twitter, NFT pazar yeri Rarible üzerinde Twitter ile ilgili hareketli görüntülerden oluşan 140 adet NFT yayınladı. Twitter, bu NFT’leri doğrudan çekilişin duyurulduğu tweet’e yanıt veren kullanıcılara rastgele dağıtıyor.

Kaynak: Uzmancoin

Binance’a İngiltere’den ve Tayland’dan Uyarı

İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi, 26 Haziran’da Binance’in Birleşik Krallık’ta “düzenlenmiş” faaliyetlerde bulunmasını yasaklayan bir uyarı yayınladı. Yasağın Binance’ın Birleşik Krallık’ta yaptığı iş için çok bir etkisinin olmadığı gözlemleniyor.

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Binance hakkında Tayland Kraliyet Polisi’nin (ECD) Ekonomik Suçları Önleme Bölümü’ne dijital varlık işini lisanssız yürüttüğü için suç duyurusunda bulundu.

Kaynak: The Block Crypto

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

@GokhanGark ve Alice

Gokhan Gark bu twitinde Alice token’ı uzun süredir devam eden düşen trendi üzerinden analiz etmiş. Alice’ın kırılım için harekete geçtiğini ve yukarıdan gelen çapraz çizgiyle gösterdiği düşen trende bir atak yapabileceğini göstermiş. Alım için de bu bölgenin kırılımının ve retestinin beklenmesi gerektiğini söylemiş. RT ettiği twiti göre Alice başarılı bir şekilde düşeni kırmış durumda. Gokhan Gark bu bölgeden kesinlikle alım yapılmaması gerektiğini, Resistance yazan direnç bölgesinin kırılımında veya trendin retestinde alınabileceğine dikkat çekmiş.

Rookie ve BTC

Rookie bu tweet’inde Bitcoin’i güçlü direnç ve destek noktasına göre incelemiş. Yeşil bölgeyle gösterdiği destek noktasından güç aldığını ve direnç bölgesi olan 40.500 civarına bir atak olabileceğini göstermiş. Eğer fiyat bu bölgeyi kırarsa elindeki USDT’ler ile altcoinlerine eklemeler yapacağını belirtmiş.

Coin Climber ve Bitcoin

Coin Climber bu tweet serisinde Bitcoin’i detaylı bir şekilde incelemiş. İlk twitinde 3 günlük grafikte beklediği dönüş emaresi yakaladığını söylemiş. Buna göre 33.400 seviyelerini retest olarak değerlendireceğini söylemiş. Sonraki günlerde fiyatın tam da bu bölgeden döndüğünü gördük. Günlük grafikte ise ufak bir düzeltmeye ihtiyaç olduğunu belirtmiş. 36.100 bölgesinde kalamazsa 32.320 bölgesine kadar bir düzeltme gelebileceğini söylemiş. 40k’lar için erken olduğunu ama 33.400 veya 32.320 bölgelerine bir retest sonrası beklenebileceğini belirtmiş. Daha sonraki twitinde ise 2 haftalık grafikte fiyatın 36.100 üzerinde tutunamadığını belirtmiş. Geri çekilme olduğunda nihai düzeltmenin sarı bölge olacağını yani yukarıda belirttiğimiz fiyat aralığı olacağını belirtmiş.

Dr. Money Hunter ve Bitcoin

Dr Money Hunter bu tweet’inde önceki twitini RT ederek bir inceleme yapmış. Önceki twitinde 34.700 bölgesi üzerinde 4 saatlik kapanış yaptığında yükselişin hızlanacağını belirtmiş. Bu twitinde ise hedefin gerçekleştiğini ve artık 35.000 üstünde günlük kapanış beklediğini belirtmiş. Eğer gerçekleşirse 37.000 bölgesine kadar bir atak gelebileceğini belirtmiş. Ayrıca çeşitli indikatörlerin de pozitife döndüğünü belirtmiş.

Kripto Hulk ve Bitcoin

Kripto Hulk bu tweet’inde Bitcoin’i oluşturduğu kama yapısından incelemiş. BTC’nin 32.600 bölgesinde güzel tutunduğunu, ve borda çizgiyle gösterilen düşen trendin üstüne çıktığımızı belirtmiş. 35k ve 36.5k dirençlerini aşabilmesi kanalın üst bandı olan 38k bölgesine dokunabilmesi için önemli olduğunu belirtmiş. 38k bölgesindeki güçlü dirence bir atak yapabilmesi için öncelikle bu bölgeleri geçmesinin kritik olduğunu belirtmiş.

CryptoPay ve Bitcoin

Crypto_Payy bu tweet’inde Bitcoin’in 32.700 fiyatının üstünde tutunduktan sonra yükseliş beklediğini belirtmiş. Hafta sonu gelmesine rağmen yükselişin devam ettiğini ama 4 saatlikteki kritik fiyat aralığına dikkat çekmiş. 37.800 38.500 bölgesinde fiyatın wolfe formasyonu oluşturabileceğini ve formasyon çalışırsa 30k bölgesine kadar bir geri çekilme olabileceğini belirtmiş. Bu bölgelerde fake kırılımlar olabileceğine dikkat çekmiş.

4.Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Fratxio ve Temmuz’da Piyasa Durumu Hakkında

Haziran ayını önemli gelişmelerle beraber özetleyerek metriklerle yorumlayan Fratxio, “Temmuz’da fiyat düzelebilecek mi?” sorusunu bilgiselinde değerlendirmiş. Fırat’ın bu değerlendirmelerini umarız her ay görürüz.

Obi Wan ve Hareketli Ortalamaların Potansiyel Kullanımı

Obi Wan, tek tweetlik rehberinde, açıklamalı görsellerle beraber Hareketli Ortalamaların Kullanımı’nı, 50/200 MA’ların potansiyel kullanımını anlatmış.

Mahmut ve Hareketli Ortalama Çeşitleri

Hareketli ortalama rehberleriyle geçen bir hafta! Mahmut, birçok tweet’ten oluşan bilgiselinde Hareketli Ortalamalar’ı, ona bağlı Basit, Üstel, Ağırlıklı Hareketli Ortalamaları basit ve akıcı bir şekilde anlatmış.

İnanç Salman ve Yeni Yatırımcı Döngüsü

İnanç Salman, eğlenceli ve basit bir görsel ile beraber Yeni Yatırımcı Döngüsü’nü çok güzel özetlemiş, ardından şu an bu döngüde çoğunluğun ne aşamada olduğundan bahsetmiş.

Celil Ozturk ve DeFi’nin Kurumsallaşması Üzerine AAVE Pro

Bitcoin’in ardından DeFi ürünlerinin kurumsal yatırımcının karşısına çıkması, hem teknolojik hem regülasyon yönlü çözümlerin geliştirilmesi için AAVE, AAVE Pro’yu duyurdu. Celil Ozturk de bu projenin detaylarını, özelliklerini bize detaylıca aktarmış.

KumpirMafyas ve Coin Yakma Üzerine

Teknik bir bilgisel basit bir anlatımla! KumpirMafyas, kripto paraların belli bir kısmını dolaşımdan kalıcı olarak çıkararak toplam arzı düşürme süreci, yani “Yakma” işleminin teknik detaylarına, kodlamasına odaklandığı bir bilgisel bizlerle paylaşmış.

5.Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

ErkanG ve ve Cartesi Project

Erkan G bu incelemesinde Binance Launchpad platformunda yer alan Cartesi projesine yer vermiş. Sektörde hali hazırda bulunan dApp projelerinin çoğunun Ethereum tabanlı yazıldığını fakat bu sebepten ortaya çıkan sorunlara değinen Erkan, Cartesi projesinin düşük fee’ler ve hızlı yapısıyla Ethereum’daki bir çok soruna çözüm getirdiğinden bahsetmiş. Erkan G, hali hazırda sektörde Dapp’ler ve akıllı sözleşmeler üzerine çok az proje yapıldığını, Cartesinin de bunlardan biri oldugunu belirterek projenin önemine dikkat çekmiş.

Crypto Legolas ve Metahero.io

Legolas bu incelemesinde Metahero projesine yer vermiş. Proje içeriği dışında özellikle şirketin CEO’sunun önemine işaret etmiş. Metahero projesinin NFT dünyasında yaptığı farklılıklara değinen Legolas, projenin kendi tokeni olan HERO’nun kullanım alanlarıyla beraber nasıl bir token ekonomisi kurduklarını bu bilgiselinde detaylıca anlatmış.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.