Haftanın Kripto Analiz Bülteni #6: Detaylı Gem Hunt İncelemesi, Haftanın Önemli Gelişmeleri ve Bitcoin

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #6: Detaylı Gem Hunt İncelemesi, Haftanın Önemli Gelişmeleri ve Bitcoin

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 6. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

Bitbülten tarihinin en detaylı gem hunt projesi, dünyanın birçok ülkesinden derlediğimiz haftanın en önemli haberleri, popüler trader’lardan haftanın en başarılı analizleri… Hepsi ve çok daha fazlası 6. sayıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin haftalık kapanışa yaklaşırken 32.500 civarından güçlü bir pump yiyerek 34.300 civarına kırdı ve 33.300 direncini tekrar desteğe döndürmeyi başardı. Bu bölgenin destek olarak çalışmasıyla birlikte en kritik fiyat bölgesi olan 36.400’e hareketin yolunu açtı. Bu hareketin sonucunda dirençten dönerse kırmızı çizgiler olası düşüş hareketlerini, yeşil çizgi ise olası yükseliş hareketlerini gösteriyor. 36.400’den bir red gelmesi halinde önce tekrar 33.500 daha sonra yeşil bant olan 28k bölgesine geri çekilme olabilir. Kırması halinde ise ilk direnci 38k civarı sonraki direnci ise 41.500 42.500 arası olacaktır.

Ana Destek: 33.300
Alt Destek: 28.500 – 30.000

Ana Direnç: 36.400
Üst Direnç: 38.800
İkinci Üst Direnç: 41.500 – 42.500

KAVA

Geçtiğimiz hafta 3.39 desteğini aşağı kıran Kava bu bölgeyi savunmaya çalışıyor. Piyasanın akümüle olmasından dolayı fiyat bu desteğin biraz altında ve üstünde geziniyor. Bitcoin’de olası bir düşüş ihtimalinde destek bölgesi olan yeşil kutuya kadar çekilmesi olası. Bu bölge de ortalama 2.30 – 2.50 civarına denk geliyor. Yükseliş senaryosunda ise Kava’nın öncelikle mor çizgiyle gösterdiğim düşen trendini kırması gerekiyor. Burayı kırmayı başarırsa 4.10 direncine kadar bir yükselme görebiliriz

Ana Destek: 3.39
Alt Destek: 2.30 – 2.50

Ana Direnç: Düşüş trendi – 3.60 (Anlık Olarak)
Üst Direnç: 4.10
İkincü Üst Direnç: 5.28

Avalanche (AVAX)

Avax uzun zamandır devam eden düşen trendini hala kıramamış durumda. Fiyat düşen trendden gittikce uzaklaşıyor bu de yükseliş trendinin tekrar başlamasını zorlaştırıyor. Aşağıdan çizdiği mor çizgi kısa süreli yükseliş trendinin desteği olarak gözüküyor. Buranın kırılımı alttaki siyah çizgi olan desteğe yani 9.56 dolarak kadar getirebilir. Yukarıdan gelen mor çizginin kırılımı ise Avax’a hız kazandırır ve üst direnci olan 13 dolarlara kadar fiyatı getirebilir.

Ana Destek: 9.56

Ana Direnç: 13.1
Üst Direnç: 15.4
İkinci Üst Direnç: 20.3

Swipe (SXP)

Sxp Avax’a benzer bir yapı geliştirmiş durumda. Uzun süreli düşen trendini kıramamakla beraber aşağıdan gelen mor trend çizgisi kısa vadeli yükselişini gösteriyor. Bu trendi korumayı başarırsa yukarıdan gelen mor çizgiyi kırabilecek gücü toplayabilir. Sxp için en kritik destek yeşil kutu olarak gözüküyor. Bu da ortalama 1.62 civarına denk geliyor. Bu bölgenin korunması sxp için hayati. Eğer kırılırsa 1.35’e kadar düşüş beklenebilir. Mor trend kırılır ise de önce 2 dolara sonra da 2.43 civarına bir hareket beklenebilir.

Ana Destek: 1.62
Alt Destek:  1.35

Ana Direnç: Düşen Trend (2$ Civarı)
Üst Direnç: 2.43

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

John McAffe Tutuklu Olduğu Hapishanede İntihar Etti

John McAfee tutuklu olarak bekletildiği İspanya’da intihar etti. İspanya Yüksek Mahkemesi, John McAfee’nin ABD’ye vergi kaçakçılığı suçlamasıyla teslim edilmesini McAffe’nin intiharından saatler önce onaylamıştı.

JP Morgan Bitcoin’de Daha Dip Görülmediğini Söyledi

Küresel yatırım bankası JP Morgan, ufukta satış baskısı tehdidi göründüğünden, Bitcoin’in daha dip fiyatları görmediğinden bahseden açıklamalar yaptı. Bu açıklamalara göre özetle, JP Morgan, bir düşüş dalgası daha olabileceğini düşünüyor. Grayscale müşterilerinin kilitli tuttuğu 140k Bitcoin’i Nisan ortasıyla Haziran ortası arasında açması ile Bitcoin’deki büyük düşüşleri yaşadığımızı söyleyen JP Morgan, Grayscale’in Temmuz sonu bir 140k Bitcoin kilidi daha açacağını söyleyerek büyük dipi bu nedenle göreceğimizi söylüyor.

Elon Musk ve Jack Dorsey, The B Word Etkinliğinde Bitcoin Hakkında Konuşmayı Planlıyor

Twitter CEO’su Jack Dorsey ve teknoloji devi Elon Musk, bu Temmuz’daki ‘The B Word’ Bitcoin kongresinde halka açık bir Bitcoin görüşmesi planlıyor gibi görünüyor.

Perşembe günü, Elon Musk ve Jack Dorsey’in arasında kısa bir tartışma yaşandı. Musk’ın, Dorsey ile dalga geçen tavrı, Twitter CEO’sunun sakin kalmasıyla olayın büyümesini önledi. Temmuz’daki The B Word etkinliği üzerine yaşanan bu tartışmalar ve Musk’ın etkinlik davetini kabul etmesi, Temmuz’da hem Jack Dorsey’in hem Elon Musk’ın yer alacağı bir konferansı izlememize sebep olabilir.

Britanya’nın En Büyük Mali Düzenleyicisi FCA ve Japonya Finansal Hizmetler Ajansı FSA, Binance’ı Uyardı

Britanya’nın mali düzenleyici kurumu FCA, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance’e düzenlenmiş tüm faaliyetlerini durdurmasını emretti ve küresel olarak artan incelemeye giren platform hakkında tüketicilere bir uyarı yayınladı.

Aynı uyarıdan birkaç gün önce de Japonya Finansal Hizmetler Ajansı (FSA), Japonya pazarında resmi kaydı bulunmadan faaliyet gösterdiği gerekçesiyle ticaret hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance hakkında uyarıda bulundu.

El Salvador Vatandaşlarına Toplam 100 Milyon Doları Aşan Bitcoin Dağıtacak

El Salvador hükümeti, ülkede gerçekleştirecek bitcoin işlemleri için duyurdukları cüzdan hizmeti Chivo’ya kaydolan her vatandaşa 30$ değerinde BTC dağıtacak. 6,5 milyon El Salvador vatandaşına toplamda 100 milyon dolarlık bitcoin dağıtılması planlanıyor.

Stabilcoin Döviz Rezervi Tarihin Zirvesinde

Crypto Quant’ta yayınlanan verilere göre Stabilcoin’lerdeki döviz rezervleri 17 milyar dolara yakın bir zirveye ulaştı. Bu, kripto para borsalarında tüm zamanlarda tutulan en yüksek stabilcoin (sabit kripto para) miktarı.

Çin’in İlk Bitcoin Borsası BTCChina Kepenk Kapattı

Çin’in ilk bitcoin borsası BTCChina, hükümetin baskısının ardından “bitcoin ile ilgili işlerden tamamen çıktığını” söyledi.

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

@BitcoinAnalyzer ve BTC

William bu analiz flood’unda Bitcoin’in 30.000 altına sarkmasını değerlendirmiş. İki ve üç numaralı tweetlerinde gösterdiği sarı bölge Bitcoin’de önemli bir aralığı temsil ediyor. Bu aralık ortalama 36.500 – 38.000 arasını gösteriyor. Bitcoin’in güçlü desteklerinden yukarı sıçramasıyla bu alana bir deneme yapmasını bekliyor. Bu alanda göstereceği performansın önemine dikkat çekiyor. Eğer buradan red yerse libra hedefi olan 25k bandına kadar çekilebileceğini gösteriyor. Yükseliş senaryosunda ise sarı bandı hızlı geçmesi 40-42k bandını getirebileceğine işaret ediyor.

Genzo ve Altcoin Market Cap

Genzo bu tweetinde marketin gidişatını Market Cap üzerinden değerlendirmiş. Marketin geri çekilmesiyle beraber gösterdiği sarı bölgenin destek olarak çalışacağını göstermiş. Bu alan ortalama 600K bölgesine denk geliyor. Bu bölgeden sekerek yukarı mavi bölgeye yani ortalama 750K bölgesine gelebileceğini göstermiş. RT ettiği tweette tam olarak o bölgeden sektiğini ve mavi bölgeye geldiğini görüyoruz.

Kerem Muçe ve XRP

Kerem Muçe Ripple’ı uzun vadeli olarak değerlendirmiş. Ripple’ın diğer major coinler gibi benzer hareketler sergilediğine işaret etmiş. Çoklu diplerin uzun vadeli bir yükselişe yol açacağını söylemiş. Şuanki dip hareketlerin de normal olduğunu sadece yükseliş oranının beklediğinden daha fazla olduğunu söylemiş. Uzun vade ise yükseliş beklentisinde bir değişiklik olmadığını belirtmiş.

Azzbhtyr ve LTC

Azzbhtyr bu tweetinde LTC’yi kar-zarar oranını göstererek analiz etmiş. LTC’nin öncelikle 119 dolar bölgesine gelebileceğini ve buraya alarm kurduğunu göstermiş. Daha sonra bu bölgeden sekerek 155 dolar civarına bir yükseliş hedeflemiş. Yani bu yükselişte ortalama %20’lik bir kar beklentisi olduğunu göstermiş.

Gokhan Gark ve SXP

Gokhan Gark bu tweetinde SXP’yi incelemiş. En kritik destek bölgesinin 1.68 olduğunu ve bu bölgeden bir an önce sekmesi gerektiğine işaret etmiş. Altında kapatmalar olursa stop edilmesi gerektiğini belirtmiş. Yukarı gitme durumunda ise 2.75 dolar bölgesinin direnç olarak çalışacağını, orayı da kırarsa bir üst direnç olan 5.46 bölgesini işaret etmiş. Alt destek ise 1.68’den sonra 1.20 – 1.30 dolar civarı olarak gözüküyor

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Celil Ozturk ve Güncel Madencilik Haberleri Üzerine

Celil Ozturk, son zamanlarda “olumsuz” olarak nitelendirilen Çin’in madencilere olan kısıtlamalarına farklı bir bakış açısı ile bakıp konuyu önce analiz etmiş, ardından konuyla ilgili öznel yorumlarını yapmış. Çin Bitcoin’i bitirebilir mi? Bu konunun etkileri neler olacak? Madencilik yasaklanabilir mi? Bu ve benzeri birçok soruyla ilgili cevaplar ve yorumlar Celil Ozturk’un bu bilgiselinde yer alıyor.

Fratxio ve Kripto Paralardaki Yükseliş (Tahmini) Üzerine

Fratxio, Glassnode’da yayınlanan “The Week On-Chain” yazısını referans alarak, Bitcoin’de “Yükseliş Başlayacak mı?” sorusunun detaylarına inmiş. Bu anlamda ise Bitcoin’i farklı zaman aralıklarına dayanarak, öznel yorumlarıyla çok akıcı bir anlatımla incelemiş.

Efe Bulduk ve Bitcoin’e Bullduck Bakış Açısı

Efe, Bitcoin grafiğini kendi bakış açısı ile incelemiş ve yorumlamış. Bu yorumu da görseller üzerinden, basitleştirilmiş halde anlatmış. Bitcoin’de yönün ne yöne doğru devam edeceğini, verilerle açıklayan Efe, tahmin ettiği yönün aksine hareket etme ihtimalini ve dikkat etmeniz gereken durumları da bilgiselinde belirtiyor olmuş.

Ali İlhan ve Yanıltıcı Emir (Spoofing)

Adesidero, bu bilgiselinde kripto veya varlıklar, hisse senetleri ve emtialar gibi finansal birimlerde, sahte emirler vererek piyasayı manipüle etmenin bir yolu olan Yanıltıcı Emirler, yani Spoofing’i anlatmış. 14 tweetten oluşan bu bilgisel, konunun detaylarını basit ve akıcı şekilde ortaya sunmuş.

Celil Ozturk ve Kripto Paralar & Blokzincir Kaynakları

Celil Ozturk, bu bilgiselinde yayınladığı kişisel web sitesinde yer alan “Kaynaklar” kısmını ve bu kısımdaki kaynaklardan kısa bilgileri takipçileriyle paylaşmış. Kripto paralar ve blokzinciri teknolojisi ile ilgili birçok faydalı kaynağın bulunduğu web sitesinde, kripto paralar, akıllı sözleşme geliştirme, akıllı sözleşme güvenliği ve yararlı bültenlere ait kaynaklar bulunmakta.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Polker (PKR)

Bu haftanın gem projesi PKR yani Polker. Polkadot ağı üzerinde inşaa edilen $PKR en temelde blockchain teknolojisi ile inşa edilmiş poker oyunudur. Şu anki mevcut piyasada kriptolarla oynayabileceğiniz bir çok poker oyunu varken neden PKR diğerlerinden çok daha öne çıkıyor gelin beraber inceleyelim.

Öncelikle polker diğer benzerlerine nazaran tasarım anlamında oldukça eğlenceli bir arayüz sunuyor. Bunun sebebi de oyun mekaniğinin Unreal Engine üzerinde kurulması. UE sayesinde iki boyutlu oyuna üç boyutlu karakterler, efektler ve çevre tasarımları eklenmiş durumda. Aynı zamanda oyunda yukarıda gördüğünüz gibi tierlar ve farklı temalar seçebiliyorsunuz. Size sadece basit bir poker oyunu sunmakla kalmıyor aynı zamanda tasarım ve oynanış anlamında da sizi oyuna bağlamaya çalışıyor.

Projenin bir diğer yenilikçi kısmı ise NFT sistemi. Oyun oynarken para kazanmanız dışında aynı zamanda ödüller kazanarak NFT kartlara sahip olabiliyorsunuz. Bu kartları aynı zamanda satın alabiliyor ve değiş-tokuş yapabiliyorsunuz. Bu anlamda PKR kendi nft pazarı sistemini oluşturmuş oluyor. NFT sistemini ve oyna-kazan mantığını bir araya getiren Polker halihazırdaki diğer poker oyunlarından bu yönüyle ayrılıyor.

Poker oyunlarındaki en büyük tereddüt oyuncuların özellikle kaybettikten sonra oyun mekaniğine olan inançlarını kaybetmesi. Yukarıdan biz nasıl farklıyız bölümünde akıllı sözleşmeler ve blockchain sistemiyle adil bir sistem kurdaklarını ve bu sistemde haksız kazancın oluşmayacağını söylüyor. Aynı zamanda T.R.N.G sistemiyle de adil bir kart dağıtma sisteminin olduğunu söylüyorlar. Peki nedir bu sistem?

Yukarıdaki şemaya baktığımızda bütün kağıt dağıtma sistemi blockchain üzerine inşa edilmiş durumda. Aynı madencilik sistemindeki gibi haslar kullanılıyor ve bunlar seedlerle birleşerek SHA256 ile kilitlenip TRNG yani True Random Number Generator sisteminden kartlar dağıtılıyor. Ekip bu sistemle oyuncuların en büyük tedirginliği olan dağıtım sistemini aşabildiklerini göstererek rakiplerinden çok daha fazla ön plana çıkıyor.

Yol haritalarına baktığımızda henüz daha oyun platformunun yayınlanmadığını görüyoruz. Zaten proje henüz daha oluşum aşamasında. Tronpad üzerinden yaptıkları IDO yeni bitti. 25 Haziran’da pancake swap, unisawp ve justswap’da listelendi. Projenin yol haritasındaki diğer dikkat çeken iki özellik ise Mobil ve VR kısmı. Henüz mobilde hem oyun hem de nft sistemini bir araya getiren güçlü bir proje olmadığından pkr bu yönüyle de öne çıkacaktır. Aynı zamanda ileride VR sistemini entegre etmeleri de ekibin yenilikçi bir vizyonu olduğunu gösteriyor.

Sizler için ekibi de inceledik. Kurucu ortakları olan Arthur Linuma özellikle blockchain ve tokenlar konusunda uzmanlaşmış bir iş geliştirici. Diğer kurucu ortağı ise projenin tasarım kısmını üstlenen ve görsel efekt uzmanı – 3 boyutlu tasarımcı olarak iyi bir kariyere sahip olan Hector Mayorga. Ekibin yazılım kısmının başında ise teknoloji alanında uzmanlıkları ve sertifikaları bulunan Min Yi. Tüm bunlara baktığımızda ekibin de yatırımcısına güven verdiğini görüyoruz. Daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantılardan projeyi inceleyebilirsiniz:

Twitter: Polker ♤ (@polker_PKR) / Twitter
Website: Online Poker Game- Discover the best crypto poker online game (polker.io)
Medium: Polker-PKR.Medium

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.