Haftanın Kripto Analiz Bülteni #5: Çin’in Artan Baskıları, Gem Hunt Üzerine, Haftanın Başarılı Analizleri

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #5: Çin’in Artan Baskıları, Gem Hunt Üzerine, Haftanın Başarılı Analizleri

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 5. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

Çin’in kripto para madencileri üzerinde artan baskıları Bitcoin’in hash oranını oldukça yavaşlattı. Aynı anda ise çeşitli devletler Bitcoin’i yasal hale getirmek için bir yarış halindeydi. Haftanın önemli gelişmeleri, Gem Hunt üzerine bilgisel ve başarılı bir Gem Hunt incelemesi beşinci sayıda öne çıkanlardı. Hepsi ve çok daha fazlası 5. sayıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

Bitcoin (BTC)

Bitcoin Çin’den gelen fud habelerinden dolayı günlerdir tuttuğu 33.500 desteğini kırmış ve 28-30k öncesi son durak olan 31.500-700 bölgesine iğne attı. Fiyatın tekrar yukarı dönebilmesi için gözler eski 33.500 desteğine çevrildi. Fiyatın bu bölgenin altında kalması düşüş senaryolarını güçlendiriyor. İlk etapta 31.500’de bulunan destek kırılması dahilinde geriye yükseliş trendinin son kalesi olan 28-30k destekleri kalıyor. Bu bölgenin altında kapanışlar 23k seviyesini çok hızlı getirebilir. Çünkü 28k ile 23k arasındaki hacim oldukça düşük gözüküyor. Fud haberlerinin hızla yayıldığı bu haftada bizleri volatil bir piyasa bekliyor. 

Ana Destek: 33.500
Ara Destek: 35.500
Alt Destek: 28.000 – 30.000

Ana Direnç 42.500
Ara Direnç: 38.800

Swipe (SXP)

SXP geçen haftaya hızlı başlayarak fiyatını 2.40lara kadar çıkarmıştı. Yukarıdaki grafikteki 2.45 civarındaki direnç tekrar çalışmış ve fiyatta geri çekilme olmuştu. Bitcoin ile beraber gelen dumpta yeşil bölgeye yani 1.90 ortalamasına kadar geriledi. Bu yeşil bölge SXP’de hala çok güçlü bir alım bölgesi olarak çalışıyor. 2.45 direncinin kırılması dahilinde ilk hedef 3 dolar civarı. Yeşil bölgenin kırılımında ise 1.60 bölgelerine kadar çekilme görebiliriz. 

Ana Destek: 1.90
Alt Destek: 1.60

Ana Direnç: 2.45
Üst Direnç: 3.00

Polygon (MATIC)

Matic grafiğinde alttan yukarı doğru giden uzun çizgi Nisan ortasından başlayan yükseliş trendini simgeliyor. Matic geçtiğimiz hafta ilk kez o trendi aşağı kırarak kapatmalar yapmaya başladı. Tekrardan yükseliş trendine girebilmesi için o çizginin üstüne kırması gerekiyor. Bu da aynı zamanda 1.42 direncine tekabül ediyor. Kırması halinde hedefler sırasıyla 1.7 ve 2 civarı. Düşüş senaryosunda ise alıcıların güçlü olduğu bölge 1.20 civarı. Düşüşün derinleşmesi durumunda 90 cent bölgesi en güçlü destek olarak çalışacaktır.

Ana Destek: 1.20
Alt Destek: 1.90

Ana Direnç: 1.42
Üst Direnç 1: 1.7,
Üst Direnç 2: 2.00

Avalanche (AVAX)

Avax 8 Haziranda girdiği akümülasyon bölgesinde sıkışmaya devam ediyor. Bu bölge grafikteki 13 ile 15 dolar arasındaki destek-direnç bölgesine tekabül ediyor. Fiyat devamlı bu bölgede iniş çıkışlar yapıyor. Avax’ın çıkış yapması için önce yukarıdan çapraz gelen düşüş trendini yukarı kırması gerekiyor. Ardından 15 dolardaki akümülasyon bölgesi üstünde kapatmalar yapması gerekiyor. O bölgeyi geçerse ilk hedefi 20 dolar civarı olacaktır. Akümülasyon bölgesinin aşağı kırılımında ise 15 Ocaktan beri uğramadığı bölge olan 9 dolar civarında alıcılar baskın olacaktır.

Ana Destek: 13
Alt Destek: 9

Ana Direnç: 15
Üst Direnç: 20

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Tayland Meme Token ve NFT’leri Yasakladı

Tayland Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Dogecoin, Shiba gibi meme tokenlara yönelik bir yasaklama getirdi. Ayrıca, NFT tokenlar ve kripto para borsalarının kendi çıkarmış oldukları tokenlar da yasaklandı.

Güney Kore’de 20 Borsadan 11’i Kripto Para Alım-Satımını Durdurdu

Güney Kore’de 20 kripto para borsasından 11’i hükümetin baskıları nedeniyle kripto para alım satımını durdurdu ya da bazı uyarılar yayınladı. Borsalar, yatırımcılar için çok yüksek riskli olduğu düşünülen belirli kripto paralarda al-sat yapmayı durdurmaya başladı.

Panama, Temmuz Ayında Bitcoin’i Yasal Olarak Kabul Edebilir

Panama kongre üyesi Gabriel Silva, kripto paraların yasal ihale olarak benimsenmesine ve kripto ile ilgili işletmeler için vergi teşvikleri yaratabilecek bir yasa tasarısını Temmuz ayında kongreye sunmayı planlıyor. Bu doğrultuda Panama, dünyada Bitcoin’i yasal olarak kabul edecek ikinci ülke olabilir.

FED Faiz Oranlarını Değişmedi

Kripto para piyasaları için beklenen Amerika Merkez Bankası’nın (FED) faiz kararı belli oldu: FED, faiz oranlarını değiştirmedi.

Dünya Bankası, El Salvador’un Yardım Talebini Reddetti

El Salvador Maliye Bakanı, Çarşamba günü, El Salvador’un Bitcoin’i resmi bir para olarak kullanma kararını resmileştirmek için Dünya Bankası’ndan yardım istediğini açıkladı. Dünya Bankası ise El Salvador’un BTC uygulaması konusunda yardım talebini reddetti.

ABD Mahkemeleri, SEC’in Ripple Hakkındaki Kayıtları Görüntüleme İsteğini Reddetti

ABD mahkemeleri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’ın son XRP işlemleriyle ilgili kayıtları görüntüleme isteğini reddetti. Mahkeme, ayrıca SEC’in Ripple’ın lobicilik çabalarıyla ilgili belge talebini de reddetti.

Çin’de Madencilere Olan Baskılar Büyüdü

Çin’in Sichuan eyaletinde 18 Haziran itibariyle Bitcoin madenciliği yasaklandı. Çin 18 Haziran’da elektrik üretim şirketlerinden kripto madenciliği şirketlerine güç sağlamayı durdurmalarını, 25’inde ise durumu bildirmelerini talep eden bir belge yayınladı.

Çinli madenciler ardı ardına, kripto para madeni yapan teknolojik cihazlarının kapatıldığını gösteren videolar yayınladılar ve haykırdılar.

Çinli madencilerin hükümet baskısı nedeniyle madencilik faaliyetlerini durdurmaları sonucu Bitcoin’in hash oranı, 2020’nin ortalarındaki seviyelere kadar düştü. Bitcoin hash ağı yoğun bir şekilde tıkanmış durumda.

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

püler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Kamile U. ve Libra Dönüş Bölgesi ile Bitcoin

Kamile U. burada Bitcoin’deki düşüşün nerede durabileceğini ve dönüş yapabileceğini libra yapısıyla göstermiş. Libra yapısındaki düşüşün 33.200 – 34.000 arası olduğuna ve burada fiyatın tutunabileceğini söylemiş. Burada tutunmasının ardından mor çizginin yukarı kırılmasıyla libra hedefinin 40.800 dolar olduğunu göstermiş. Eğer libra destek bölgesinden alım yapılırsa ve bölge tutulamazsa 32.177’nin stop bölgesi olması gerektiğine işaret etmiş. 

@DD_Crypto_ ve Bitcoin’de Wyckoff İhtimali

DD_crypto_ Bitcoin’de olası düşüş senaryosunda Wyckoff formasyonunun nasıl çalışabileceğini göstermiş. Noktalı çizgi olarak ilerleyen bölge formasyonun çalışması durumunda fiyatın hangi bölgelerden tepki alıp hangi bölgelerden yükselebileceğini ve en dip noktada hangi bölgeye gidebileceğini gösteriyor. Bu formasyona göre 30.500 civarı bölge dip nokta olarak gösteriyor ve bu bölgeden sert bir şekilde yukarı hareketin oluşabileceğini gösteriyor. Wyckoff Formasyonu hakkında fikir sahibi olmak isterseniz bilgiseller bölümünde yer verdiğimiz Naci Arslan’ın tweet’lerini inceleyebilirsiniz.

Mahmut ve KAVA

Mahmut bu grafikte Kava’yı düşen trend çizgisiyle incelemiş. Düşen trendi kırmaya çalıştığını ve kırması durumunda hedeflerin hangi bölgeler olabileceğini göstermiş. Düşen trendin kırması için fiyatın yaklaşık 3.70 civarının üstüne kırması gerekiyor. Kırması durumunda hedefler ise sırasıyla 4.09 – 4.83 – 5.52 bölgeleridir. Mor kutuyla gösterilen bölgenin de güçlü bir destek olduğunu gösteriyor. Bu bölge de yaklaşık 2.70 – 3.00 alanlarına denk geliyor. 

Crypto Joker ve Bitcoin Düşüşü Üzerine

JKR bu twitinde Bitcoin’de düşüşün devam edeceğini söylemiş. Bitcoin tahtasındaki satış baskılarının atmasından ötürü fiyatın önce 34.200 civarındaki desteğe geleceğini ardından düşüşün daha da devam edebileceğini söylemiş. RT ettiği twitinde ise fiyatın iki saat sonra beklediği bölgeye geldiğini, düşüşün buradan 33k bölgesine ve derinleşmesi durumunda 31k bölgesine kadar gidebileceğini söylemiş. 27K bölgesinin de hala masada olduğunu belirtmiş.

Crypto Jordan ve Zig Zag Formasyonu İle Bitcoin

Crypto Jordan Bitcoin’i çizdiği zig zag formasyonlarıyla incelemiş. Formasyonun hedeflerine göre Bitcoin fiyatının 34.400 bölgelerine kadar gelebilceğini göstermiş. Ardından fiyat bu bölgelere gelmiş ve düşüş devam etmiş. Formasyondaki hedefe göre Bitcoin’deki önemli destek 33k ve 31k. Jordan bu bölgelerden parçalı alım yapacağını belirtmiş. Çünkü bu bölgelerden tepki yükselişi gelebileceğine işaret etmiş.

Lütfi Gündüz ve TFUEL

Lütfi tfuel ‘i başlattığı yükseliş kamasındaki fiyat hareketine göre incelemiş. Bu harekete göre aşağıdan ve yukarıdan çizilen trend çizgisi arasında fiyatın git gel yapabileceğini göstermiş. Düşüş senaryosunda alt çizginin destek olarak çalışacağına işaret etmiş. O bölgenin altına kırmadığı sürece derin bir düşüş beklemediğini söylemiş. Bu bölge de yaklaşık 0.52 cent civarına tekabül ediyor.

Erhan Ünal ve Bitcoin’deki Fiyat Boşlukları

Erhan Ünal Bitcoin’de herkesin merak ettiği fiyat boşluklarını yani en güçlü destek ve dirençleri göstermek istemiş. Bu grafiğe göre bir yükseliş senaryosunda geçilmesi en zor direnç 50.200 daha sonra 60 bin bölgesi olarak gözüküyor. Düşüş senaryosunda ise 23.000 bölgesi çok güçlü bir destek bölgesi olarak gözüküyor. Devasa bir ayı sezonu durumunda ise alttaki fiyatlar da gene Bitcoin fiyatında çok güçlü destekler olarka karşımıza çıkıyor.

4. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Mesut Gülecen ve Finansal İşlemlerde Risk Yönetimi

Mesut Gülecen, ekosisteme yeni giren Türk yatırımcıların aktif trade işlemleri yapacak yetkinliğe ulaşma yolculuğunda öncelikle yatırımcı gözü ile neden ve nasıl Risk Analizi yapmaları gerektiğini anlatmış. Ayrıca flood’un sonunda bitcoin yatırımcısı olmak isteyenlere yönelik Dolar Maliyet Ortalaması stratejisi hakkında hazırladığı flood’u ileri okuma yazısı olarak eklemiş.

Naci Arslan ve Wyckoff Yöntemi

@ArslanNc, ismini Richard Wyckoff’dan alan Wyckoff Formasyonu’nu sade bir şekilde bizlerle paylaşmış. Analizler kısmında DD_crypto_’nun Wyckoff Yöntemi ile beraber incelediği analiz tweet’ini anlamlandırmak için Naci’nin bu bilgiselini okumanızı mutlaka tavsiye ediyoruz.

Cryptogram ile Gem Coin, Gem Hunter ve Scam Coin Üzerine

Cryptogram, kripto sektöründe oldukça önemli olan ve bizim de bültenimizde yer alan “Gem” kavramını ve Gem’in yapı parçalarına dair her şeyi detaylı bir şekilde açıklamış. Gem’in ne olduğu, Gem Hunt kavramının ne anlama geldiği, Gem Coin’lerin nasıl bulunacağı, oldukça dikkat etmeniz gereken Scam Coin’ler ve çok daha fazlası Cryptogram’ın bu bilgiselinde.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

TutuProjectZone’dan MOONRIVER

Haftanın Gem projesi ise Türkiye’nin sayılı Gem Hunt hesaplarından TutuProjectZone’dan geliyor. Güzel bir görselle MOONRIVER’ı anlattıkları tweet’te token’ın en önemli özellikleri mevcut. Akıllı sözleşmelere alt yapı sağlayacak olan bir proje olmasıyla önce çıkan Moonriver, aynı zamanda bunu zincirler arası bir platformla yapmayı hedefliyor. Farklı zincirler kullanılması yerine tek bir zincir üstünden akıllı sözleşmeler oluşturulması sayesinde hem Ethereum tabanlı projelerin, hem Polkadot ekosistemindeki projelerin hem de Dapp geliştiricileri bu platformdan faydanabiliyor. Aynı zamanda Moonriver projesi son zamanlarda popüler olan Kusama ağında piyasaya sürülecektir.

 

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.