Haftanın Kripto Analiz Bülteni #43: İran’dan Kripto Para Madenciliği Kararı, AB Parlamentosunda Kripto Para Yasası için Oylama, İsrail Merkez Bankası’ndan Kripto Para Yönergesi

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #43: İran’dan Kripto Para Madenciliği Kararı, AB Parlamentosunda Kripto Para Yasası için Oylama, İsrail Merkez Bankası’ndan Kripto Para Yönergesi

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 43. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 7 – 13 Mart tarihleri arasındaki önemli gelişmeler, haftanın popüler tweetleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 43. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Kripto Para Haberleri

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

İran’da Kripto Madenciliği Belirli Koşullar Altında Devam Edecek

İran, kripto madenciliğine devam edeceğini açıkladı, ancak yalnızca katı koşullar altında. Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı’na göre, yalnızca yenilenebilir enerji kaynaklarından elektrik sağlayan madencilik çiftliklerine yeni lisanslar verilecek.

Tarih: 9 Mart 2022
Kaynak: beincrypto.com

AB Parlamentosu Kripto Para Yasa Tasarısını 14 Mart’ta Oylayacak

Avrupa Parlamentosu, başta Bitcoin ve Ethereum olmak üzere Proof of Work (PoW) tabanlı kripto paraların (Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Bitcoin Cash vb.) yasaklamasını öngördüğü ifade edilen yasa tasarısını 14 Mart Pazartesi günü oylayacak.

Tarih: 13 Mart 2022
Kaynak: coinkolik.com

İsrail Merkez Bankası Kripto Para Birimleri Yönergesi Yayınladı

İsrail Merkez Bankası, bankaların genel retler uygulamak yerine şirketleri tek tek incelemesini zorunlu kılarak ülkenin finansal sistemini kripto şirketlerine açan yeni taslak düzenlemeleri yayınladı.

Bankanın resmi internet sitesinde yayınlanan taslakta, bankacılık şirketlerinin risk değerlendirmeleri yapması ve sanal para birimlerinden veya sanal para birimlerine transferler için politika ve prosedürler belirlemesi gerektiği belirtildi.

Tarih: 12 Mart 2022
Kaynak: technopixel.org

Geçtiğimiz Hafta CoinGecko’da En Çok Aranan 5 Altcoin

CoinGecko verilerine göre 13 Mart 2022 tarihinde en çok aranan 5 token sırasıyla DEEPSPACE (DPS), Metis Token (METIS), Fantom (FTM), STEPN (GMT) ve JUNO (JUNO) oldu.

Tarih: 13 Mart 2022
Kaynak: coinkolik.com

Ruslar, Milyarlarca Bitcoin’i BAE’ye Taşımak İstiyor 

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) merkezli kripto para firmaları, Rus müşterilerinin milyarlarca dolar değerindeki dijital varlığı tasfiye etme talepleriyle karşı karşıya kaldı.

Tarih: 11 Mart 2022
Kaynak: coindesk.com

Birleşik Krallık Düzenleyicileri, Kripto Şirketlerini Rus Yaptırımları Konusunda Uyardı

Birleşik Krallık düzenleyicileri, kripto şirketlerinin Rusya’ya yönelik yaptırım kurallarından muaf olmadığı konusunda uyardı. Bir ilki temsil eden açıklamada kurumlar, yaptırım ihlalleri durumunda harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi.

Tarih: 12 Mart 2022
Kaynak: coinkolik.com

Beyaz Saray ve G7 Ülkeleri, Kripto Paralar Hakkında Yeni Rehberin Hazır Olduğunu Söyledi

Beyaz Saray ve G7 ülkeleri, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini sürdürmekten caydırmak için devam eden bir baskının parçası olarak Cuma günü, Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar duyurdu. 

Rus oligarklarının, geniş kapsamlı bir yaptırım rejiminin dayattığı mali darbeyi önlemek için kripto para birimleri kullanıp kullanamayacağına dair endişeler, ABD’li milletvekilleri ve Avrupalı ​​yetkililerin hepsinin potansiyel konusundaki endişelerini dile getirmesiyle beraber arttı. ABD Hazine Bakanlığı yetkilileri ve endüstri katılımcıları, bunun olası bir olasılık olmadığını söylediler.

Beyaz Saray tarafından Cuma günü yapılan duyuru, şimdiye kadar bu tür yaptırımların herhangi bir kullanımına değinmek yerine, kripto şirketlerine yaptırımlara uymaları gerektiğini yinelemeye odaklanıyor.

Tarih: 11 Mart 2022
Kaynak: finance.yahoo.com

Ukrayna, Kripto Bağışlarının Nasıl Kullanıldığını Açıkladı

Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanlığı Bakan Yardımcısı ve hükümetin fiili kripto sözcüsü Alex Bornyakov, Twitter hesabı üzerinden kripto bağışlarının nasıl kullanıldığının detaylarını paylaştı.

Bornyakov, 1 Mart’tan itibaren kripto bağışlarıyla 5.500 çelik yelek, 410.000 paketlenmiş öğle yemeği, kurşun geçirmez yelekler için 500 balistik plaka, 3.125 termal kamera ve optik, 500 kask, 3.427 ilaç ve 60 telsiz alındığını açıkladı.

Tarih: 11 Mart 2022
Kaynak: coinkolik.com

Citi’nin Dijital Varlık Eş Başkanı, Kripto Girişimi Başlatmak İçin Şirketten Ayrılıyor

11 yıldan uzun süredir Citi’de çalışan Kriete, şirketten ayrılıyor. Kriete, 10 Mart tarihinde LinkedIn’de paylaştığı bir gönderide kripto sektöründe yeni bir şirket kurmak için Citi’den ayrılacağını söyledi.

Tarih: 11 Mart 2022
Kaynak: coinkolik.com

Ukrayna’ya Yapılan Bağışlar 100 Milyon Dolara Yaklaştı

Ukrayna’nın Dijital Dönüşüm Bakanlığı bakan yardımcısı ve hükûmetin fiili kripto sözcüsü Alex Bornyakov’un açıklamalarına göre, Ukrayna toplamda 100 milyon dolara yakın kripto para bağışı aldı.

Tarih: 9 Mart 2022
Kaynak: coindesk.com

Coinbase, Rus Bağlantılı 25.000’den Fazla Yasa Dışı Adresi Engelledi

Kripto para borsası Coinbase, yasa dışı faaliyetlerde bulunduğu düşünülen Rus vatandaşlar ya da kuruluşlarla ilgili 25.000’den fazla adresi engellediğini söyledi.

Coinbase aynı zamanda bu hesapların kendi proaktif soruşturmaları neticesinde tanımlandığını ve Rusya’ya karşı yaptırımları desteklemek için adreslerin ABD hükümetiyle paylaşıldığını da söyledi.

Tarih: 7 Mart 2022
Kaynak: muhabbit.com

VanEck SEC’e Yeni Bir ETF Başvurusu Yaptı

82 milyar dolar değerinde varlığı yöneten yatırım şirketi VanEck, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na altın madenciliği ve Bitcoin (BTC) madenciliği şirketlerine yatırım yapacak yeni bir borsa yatırım fonu (ETF) için başvuruda bulundu.

Tarih: 8 Mart 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

3. Haftanın Popüler Tweetleri

Ethereum ağı ve projeleri ilgilendiren, popüler isimler tarafından paylaşılan önemli tweetler.

Obi Wan, Ethereum katman 2 ölçeklendirme çözümü sunan projeleri paylaşmış.

Stevedabitcoin, Bitcoin grafiği hakkında analizini paylaşmış.

JrKripto, geçmiş dönemlerde FED’in faiz arttırma kararları ile Bitcoin’deki fiyatlanmayı paylaşmış.

 

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Kripto Mevsimi (@KriptoMevsimi) ile Piyasa Analizi

Kripto Mevsimi, son zamanlarda yaşanan olaylar ile beraber piyasa hakkında düşüncelerini paylaştığı bir flood paylaşmış.

doğukan.avax (@dodoavax) ile Babygang NFT Projesi

doğukan.avax, kendisinin de dahil olduğu Babygangs NFT projesi hakkında bir bilgisel paylaşmış.

Crypto Bull’s (@CryptoBulls34) ile Bitcoin Analizi

Crypto Bull’s, Bitcoin’in destek ve dirençleri ile beraber hareketlerinin analizini yaptığı bir flood paylaşmış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Gem Proje: Gari DAO

Salman Kahn’ın yatırımcısı ve ortağı olduğu, aralarında Solana Capital, Kraken gibi çok kaliteli yatırımcıları da barındıran proje Gari DAO.

$GARI; FTX, KuCoin ve Gate.io gibi popüler olan birçok kripto para borsasında aktif olarak listelenmekte.

Google Play’de 100 milyon indirme sayışına ulaşmış, aylık 35m kişinin, günde 5m kişinin kullandığı Chingari uygulamasının tokeni $GARI’nin toplam arzı ise 1 milyar adet ile sınırlandırılmış durumda.

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

WhitePaper: media.chingari.io
Website: gari.network
Twitter: twitter.com/GariToken
Instagram: instagram.com/gari.network
Discord: discord.gg/garitoken

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.