Haftanın Kripto Analiz Bülteni #42: ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi, Binance’ten Ukrayna’lı Çocuklara Destek, Visa ve Mastercard’tan Rusya’ya Yaptırım

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #42: ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi, Binance’ten Ukrayna’lı Çocuklara Destek, Visa ve Mastercard’tan Rusya’ya Yaptırım

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 42. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 28 Şubat – 6 Mart tarihleri arasındaki önemli gelişmeler, haftanın popüler tweetleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 42. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Kripto Para Haberleri

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

ABD Tarım Dışı İstihdam Verisi Açıklandı

ABD, tarım dışı istihdam verisini açıkladı. Verilere göre, Şubat ayı istihdamı beklentilerin oldukça üzerinde gelerek 678.000 artış gösterdi. Ekonomistlerin beklentisi 400.000 seviyesinde yer alıyordu.

Tarih: 5 Mart 2022
Kaynak: coinkolik.com

Binance, Ukraynalı Çocuklar için 2.5 Milyon Dolar Değerinde Bağış Yaptı

Dünyanın en büyük kripto varlık alım satım platformu Binance, Ukrayna’ya desteğini sürdürüyor. Binance’in kar amacı gütmeyen yardım kolu Binance Charity, UNICEF’e 2.5 milyon dolarlık kripto para bağışı yaptı. 

Tarih: 6 Mart 2022
Kaynak: unicef.org

Visa ve Mastercard’dan Sonra Paypal da Rusya’dan Çekilme Kararı Aldı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta, Rusya’ya yaptırımlar uygulanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde ödeme devi Visa ve Mastercard Rusya’dan çekileceklerini kamuoyuna duyurmuştu.

Şimdi de dünyanın en büyük ödeme platformlarından biri olan PayPal şirketi, Rusya’dan çekilme kararı aldığını açıkladı. Bu hamlesiyle Paypal da Rusya’ya yaptırım uygulayan kurumsal şirketlerin arasında yerini aldı.

Tarih: 6 Mart 2022
Kaynak: muhabbit.com

Yearn Finance ve Fantom Andre Cronje Haberlerinin Ardından Düşüşe Geçti

Bir zamanlar DeFi’ın dahi çocuğu olarak adlandırılan Andre Cronje’nin dahil olduğu Yearn Finance (YFI) ve diğer projelerin fiyatı, bugün sektörden tamamen ayrıldığına dair haberlerden sonra düşüşe geçti.

Fantom Vakfı’nın kıdemli çözüm mimarı Anton Nell’in yanı sıra Fantom ve Yearn Finance konusundaki çalışmalarıyla tanınan Andre Cronje’nin kripto para ve DeFi alanından ayrılacağı bildirildi. Fantom Vakfı’nın kıdemli çözüm mimarı Anton Nell, bugün attığı bir tweet’le Andre Cronje ve kendisinin DeFi ve kripto alanına katkıda bulunmayı bırakacağını duyurdu.

Tarih: 6 Mart 2022
Kaynak: decrypt.co

İsrail Merkez Bankası: “Milli Dijital Para Bankacılık Sistemine Zarar Vermeyecek”

İsrail Merkez Bankası halkın dijital şekeli benimsemesinin ülkenin bankacılık sistemi üzerinde olumsuz bir etki yaratmayacağını belirtti.

Ancak bankanın konuya dair analizinde, dijital şekel ihracını takiben bankalarda tutulan kamu mevduat hacminde bir düşüş olacağı ve bu düşüşün bankacılık sisteminin faiz giderlerinde bir miktar artışa yol açabileceğinin altı çizildi. Bu durumun bankacılık sisteminin toplam geliri üzerinde de negatif bir etkisi olabileceği belirtildi.

Tarih: 6 Mart 2022
Kaynak: muhabbit.com

İsviçre’nin Ruslara Ait Kripto Varlıkları Dondurmayı Planladığı Bildiriliyor

Financial Times’a göre tarafsızlığı ile bilinen İsviçre, Rus vatandaşlarının ve İsviçre sınırları içinde bulunan işletmelerin sahip olduğu kripto varlıkları dondurmayı planlıyor.

Bilindiği gibi İsviçre geçtiğimiz hafta Başkan Vladimir Putin’in yakın arkadaşları da dahil olmak üzere 223 Rus vatandaşın banka hesapları ve fiziksel varlıklarını dondurmuştu.

Tarih: 5 Mart 2022
Kaynak: coinkolik.com

Brezilya Merkez Bankası, CBDC Çalışmalarını Hızlandırıyor

Brezilya Merkez Bankası yakın zaman önce yaptığı açıklama ile merkez bankası dijital para birimi (CBDC) geliştirme arayışında ilerlemek için dokuz proje seçtiğini açıkladı. 

Yapılan açıklamada, projelerin banka tarafından ortak yönetilen bir inovasyon laboratuvarı aracılığıyla ilerleyeceği belirtildi. Portekizce adı LIFT olarak bilinen laboratuvar; yerleşik bankalar, DeFi protokolü ve kripto para borsası dahil olmak üzere şirketlerden seçilen projeler üzerine çalışacak. 

Tarih: 6 Mart 2022
Kaynak: muhabbit.com

Revolut, Rusya ve Belarus’ta Transferleri Durdurdu

Kripto hamleleri ile gündeme gelen İngiliz fintech şirketi Revolut, Rusya’ya Ukrayna’yı işgali nedeniyle yaptırım uygulayan son şirket oldu. Şirket, Rusya ve Belarus’ta transferleri yasaklarken, kullanıcıların Rusya veya Belarus’taki finans kurumları tarafından verilen kartları kullanarak Revolut hesaplarına para yüklemesini de engelledi.

Tarih: 5 Mart 2022
Kaynak: theblockcrypto.com

Coinbase Rusya’ya Yaptırım Uygulayabilir

Coinbase CEO’su Brian Armstrong Cuma sabahı bir dizi tweet’te, ABD hükümeti Rus kullanıcılarına sitesinde bir yasak getirmeye karar verirse, şirketin “elbette bu yasalara uyacağını” söyledi.

Armstrong, Rusya’ya karşı rublenin değerini yok eden benzeri görülmemiş ekonomik yaptırımların ardından birçok Rus’un kripto para birimlerini bir yaşam çizgisi olarak kullandığına inandığını söyledi.

Tarih: 5 Mart 2022
Kaynak: fortune.com

Amerikalı Kadınların %33’ü Kripto Varlıklara Yatırım Yapmak İstiyor

BlockFi, kadınların dijital varlık sektörüne yönelik farkındalıklarını ve duygularını belirlemek için 1000’den fazla Amerikalı kadınla anket yaptı. Sonuçlara göre, her üç kadından biri yıl sonuna kadar kriptoya yatırım yapmayı planlarken, %60’ı önümüzdeki üç ay içinde satın alacaklarını söyledi.

Tarih: 6 Mart 2022
Kaynak: coinkolik.com

Japonya, Rusya’nın Kripto Paralarla Yaptırımları Nasıl Atlatabileceğini Araştırıyor

Japan Times’ın haberine göre; Japonya’nın finansal hizmetler ajansı ve Japonya sanal ve kripto varlıklar borsası birliği, Japonya’nın yaptırım listesinde olan kripto paraların işlemlerini Rusya’da engellemek için araştırma yapıyor.

Tarih: 5 Mart 2022
Kaynak: muhabbit.com

3. Haftanın Popüler Tweetleri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Kripto Ceyda, potansiyel vaat ettiğini düşündüğü projeler hakkında bilgiler verdiği bir tweet paylaşmış.

BTCHaber, Turan Sert’in yazmış olduğu “DeFi’nin Köprüleri Nasıl Çalışıyor?” başlıklı yazısını paylaşmış.

kriptomühendisi, Ukrayna’nın Dogecoin bağışlarını kabul ettiğini paylaşmış.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Crypto Erge (@CryptoErge) ile Bitcoin Grafiği

Crypto Erge, Bitcoin paritesi hakkında tecrübelerini paylaştığı bir flood paylaşmış.

Kripto Forever (@kriptoforever) ile Teknik ve Temel Analiz

Kripto Forever, teknik ve temel analizi karşılaştırdığı detaylı bir bilgisel paylaşmış.

Doruk Tiryaki (@dotiryaki) ile Web3

Doruk Tiryaki, merkeziyetsiz internet Web3 hakkında bir bilgisel paylaşmış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Gem Proje: Pitbull

Pitbull, grafik tasarımcılar, web geliştiricileri ve yazarlar gibi pek çok farklı sektör çalışanı tarafından el birliği ile geliştirilmiş Binance Smart Chain ağında bulunan bir projedir.

Aktif olarak şu anda PancakeSwap, CoinTiger ve IndoEx listelenmekte.

Elon Musk’ın çabaları ile dünyada ses getiren DOGE’nin ardından benzer temalı bir çok kripto para projesi çıkarıldı. Pitbull projesi de, Doge ile başlayıp Shiba ile devam eden “köpek sezonu”nun bir parçasıdır.

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

WhitePaper: github.com/pitbullBSC
Website: pitbull.community
Twitter: twitter.com/BscPitbull
Instagram: instagram.com/bscpitbull

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.