Haftanın Kripto Analiz Bülteni #41: Birleşik Krallık’tan Kripto Hamlesi, Ukraine DAO’sunun Başlatılması, Rus Bankaları’nın SWIFT Sisteminden Çıkarılması

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #41: Birleşik Krallık’tan Kripto Hamlesi, Ukraine DAO’sunun Başlatılması, Rus Bankaları’nın SWIFT Sisteminden Çıkarılması

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 41. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 21 – 27 Şubat tarihleri arasındaki önemli gelişmeler, haftanın popüler tweetleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 41. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Kripto Para Haberleri

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Birleşik Krallık Kripto Varlıkları Ele Geçirmek için Daha Fazla Güç İstiyor

Birleşik Krallık’ın kripto varlıkların ele geçirilmesi ve kara para aklama ile mücadelede kendisine daha fazla hareket kabiliyeti yaratmak istediği bildiriliyor.

Bir haber kaynağı, Birleşik Krallığın kripto varlıkların ele geçirilmesi konusunda daha fazla güç istiyor olabileceğini söyledi. Haberde kara paranın kaynağını gizlemek için dijital para birimlerinin kullanımını ele almayı amaçlayan kuralların yeni bir ekonomik suç yasası kapsamında belirleneceği ifadesi yer aldı.

Tarih: 28 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Trippy Labs ve PleasrDAO, “Ukraine DAO”sunu Başlattı

Rusya’nın Ukrayna’ya girmesinin ardından, kripto kullanıcıları kuşatma altındaki ulusu desteklemek için maddi yardım toplamaya başladılar. Bu amaçla, DAO’lar olarak bilinen merkeziyetsiz topluluklar, istiladan zarar görenlere yardım etmek için Pussy Riot’un kurucusu Trippy Labs ve PleasrDAO üyeleri “Ukraine DAO”sunu başlattı.

Tarih: 25 Şubat 2022
Kaynak: decrypt.co

AB Komisyonu Rus Bankalarını SWIFT’ten Çıkarma Kararı Aldı

AB Komisyonu, Rusya’nın uluslararası ödemelerini engellemek amacıyla bir dizi Rus bankasını uluslararası ödeme ağı SWIFT’ten çıkaracağını duyurdu.

AB’nin attığı bu adımla beraber, kripto paraların sınır ötesi ödemeler ve hızlı işlem imkanı sunması sayesinde yeni bir alternatif olabilir.

Tarih: 27 Şubat
Kaynak: tr.cointelegraph.com

İspanya Merkez Bankası’ndan Kripto Para Düzenleme Çağrısı

İspanya Merkez Bankası Başkanı İspanya hükümetin kripto para piyasası üzerindeki etkisinin artırmasını gerektiğini söyledi. 

İspanya Merkez Bankası Başkanı Pablo Hernández de Co, 2. Finans Gözlemevi’nde yaptığı konuşmada kripto sektörünün izlenmesini sağlamak ve daha fazla düzenlemeyi geliştirmek için ulusal ve uluslararası düzeylerde ve ayrıca kurumlar arasında daha fazla işbirliği çağrısında bulundu.

Tarih: 23 Şubat 2022
Kaynak: btchaber.com

Alex Kruger, Rusya’nın Yaptırımlardan Kaçmak için Kripto Para Kullanımı Konusunda Uyardı

Ekonomist Alex Kruger, Rusya yaptırımlardan kaçmak için kripto paralara yönelirse kripto varlıkların bu durumdan olumsuz etkileneceği konusunda uyarıda bulundu. 

Kruger, yaptırımları aşmak için kripto para kullanımının ABD düzenleyicilerinden ciddi bir yanıt alacağını söyledi:

“Rusya’nın yaptırımları aşmak için kripto kullanması korkunç bir düşüşe neden olur. Bunun olmasını beklemeyin. Ne dilediğinize dikkat edin. Bu olursa ABD düzenleyicileri, bir ulusal güvenlik meselesi olarak sektörü ezmeye zorlanacak.”

Tarih: 27 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

El Salvador, BTC Geliri ile İnşa Ettiği Hayvan Hastanesini Açtı

Bitcoin’i (BTC) yasal para birimi olarak kabul eden El Salvador, birkaç ay önce BTC gelirleriyle bir hayvan hastanesi inşa edeceğini duyurmuştu. Beklenen gün geldi ve El Salvador, Bitcoin (BTC) geliri ile inşa ettiği hayvan hastanesinin açılışını gerçekleştirdi.

Tarih: 24 Şubat 2022
Kaynak: btchaber.com

Ukrayna’nın Resmi Twitter Hesabından Kripto Bağışı Çağrısı

Ukrayna’nın resmi Twitter hesabı, Rus işgali devam ederken kripto bağışları için doğrudan bir çağrı yaptı.

Resmi hesap @Ukraine paylaştığı bir tweette ve Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) ve Tether (USDT) olarak bağış kabul edeceklerini duyurdu.

Tarih: 26 Şubat 2022
Kaynak: theblockcrypto.com

Coinbase, Dördüncü Çeyrekte İşlem Ücretlerinden 2,2 Milyar Dolar Kâr Elde Etti

Coinbase 4. çeyrek mali raporunda, 2,5 milyar dolar net gelir elde ettiğini açıklayarak piyasa beklentilerini aştı. Açıklanan bu miktar, analist tahminlerinden yaklaşık yüzde 27 daha fazla.

FactSet konsensüsü, Coinbase’in yaklaşık 1,9 milyar dolar gelir elde edeceğini tahmin etmişti. Ancak popüler kripto borsası, bir önceki çeyreğe kıyasla işlem gelirini iki katından daha fazla arttırdı ve 4. çeyrek gelirinin yüzde 91’ini (2,27 milyar dolar) sadece işlem gelirlerinden elde etti.

Tarih: 27 Şubat 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Bloomberg ve Elwood Technologies, Kurumsal Kripto Ticareti Sunmak için Anlaştı

Milyarder Alan Howard’ın kripto odaklı teknoloji firması Elwood Technologies, Bloomberg ile stratejik bir entegrasyon duyurdu.

The Block tarafından paylaşılan bir habere göre entegrasyon, 15.000 müşteri aracılığıyla yaklaşık 17 trilyon dolarlık varlığı yöneten Bloomberg Asset and Management Investment Manager’ı (AIM) kullanan kurumsal müşterilere yönelik olacak.

Tarih: 24 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Binance, ‘Ukrayna Acil Yardım Fonu’ Başlattı

Kripto para borsası Binance, Ukrayna için 10 milyon dolar bağış yaptı. Genel merkezi Malta‘da bulunan, dünyanın en büyük kripto para borsası Rusya ile savaş halindeki ülke için önemli bir kampanyaya imza attı.

Tarih: 27 Şubat 2022
Kaynak: btchaber.com

3. Haftanın Popüler Tweetleri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

NFT & Metaverse dünyası, İdil Dursun’un “One Way Ticket” adlı NFT eserini paylaştı.

Selcoin, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve SWIFT sisteminden çıkarılmasıyla beraber yeni alternatif ödeme sistemleri için kripto paraların kullanılması hakkındaki ihtimalleri paylaşmış.

Yıldız Teknik Üniversitesi’nin Metaverse’e giriş dersi için açtığı ek kontenjan da kısa sürede doldu.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Efe Bulduk ile Piyasa Tecrübesi ve Psikolojisi

Efe Bulduk bu tweet serisinde, kripto para piyasasındaki tecrübelerinden ve tavsiyelerinden bahsetmiş.

Hector ile Web3 ve Tarihi

Hector paylaştığı bu bilgiselde, günümüzün en popüler kavramlarından olan Web3 ve DAO’lardan bahsetmiş.

CryptObjektif ile Web3 ve DAO Kavramı

CryptObjektif, DAO kavramını detaylıca anlattığı bir bilgisel paylaşmış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Gem Proje: GINOA

Ginoa, 2017’den beri NFT topluluğuna ve çalışmalarına vizyon kazandırmak için birkaç geliştirici tarafından oluşturulmuş sosyal projedir. Önceden Ethereum ağında bulunan Ginoa artık Binance Smart Chain’de bulunuyor.

Aktif olarak şu anda PancakeSwap ve CoinMarketCap’te listelenmekte.

Ginoa geliştirici ekibi, NFT alım satımı yapan kullanıcıların çoğunlukla fiyat hatasına düştüklerini fark ederek “uygun fiyat” (fair price) yapay zeka algoritmalarından destek alarak bu sorunun önüne geçtiklerinden bahsetmiş.

Yapay zeka altyapısı olarak Amazonun yapay zeka sunucularını kullanan Ginoa, yol haritalarında bahsettikleri tam otonom NFT ticaret hizmeti sunmak istediklerini, ayrıca bütün Ginoa hizmetlerinin şimdi ve gelecekte hep ücretsiz olarak kalacağını, bu yüzden de sosyal proje olduklarını vurguladıklarını belirtmiş.

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

WhitePaper: ginoa.io/whitepaper
Website: ginoa.io
Twitter: twitter.com/ginoa_io
Instagram: www.instagram.com/ginoa.io

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.