Haftanın Kripto Analiz Bülteni #40: Rus Yetkililerin Regülasyon Anlaşmazlığı, AssangeDAO’dan Rekor Bağış, Wyoming Eyaleti Stabil Kripto Para Birimi

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #40: Rus Yetkililerin Regülasyon Anlaşmazlığı, AssangeDAO’dan Rekor Bağış, Wyoming Eyaleti Stabil Kripto Para Birimi

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 40. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 14 – 20 Şubat tarihleri arasındaki önemli gelişmeler, haftanın popüler tweetleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 40. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Kripto Para Haberleri

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Rus Yetkililer Regülasyon Planları Konusunda Anlaşamadı

Maliye bakanlığının, merkez bankasının kapsamlı bir yasak talebiyle çelişen yasama önerileri sunması nedeniyle, Cuma günü Rusya’da kripto para birimi düzenlemesine ilişkin iki makam arasında anlaşmazlık yaşandı.

Rusya Merkez Bankası, dijital para birimlerinin finansal istikrara yönelik tehdidi nedeniyle kripto para ticareti ve madenciliğini yasaklamayı önerdi ancak maliye bakanlığı aynı fikirde olmadığını belirtti. Başkan Vladimir Putin, yetkililerden bir uzlaşma yolu bulmalarını istedi.

Tarih: 18 Şubat 2022
Kaynak: reuters.com

AssangeDAO Üyeleri Rekor Bağışlar İle WikiLeaks Desteğine Devam Ediyor

Julian Assange’ı desteklemek üzere kurulan bir organizasyonda, Assange destekçileri, desteklerini DAO aracılığı ile gösterdi.

Bu kapsamda da yakın zaman önce WikiLeaks’i desteklemek için yaklaşık olarak 53 milyon dolar toplandı.

Tarih: 20 Şubat 2022
Kaynak: muhabbit.com

ABD’nin Wyoming Eyaleti, Kendi Stabil Kripto Para Birimi İçin Yasa Tasarısı Sundu

Kripto dostu hamleleriyle gündeme gelen Wyoming, bu sefer de stabil kripto para piyasaya sürmek istiyor. 

Eyalet milletvekilleri, Perşembe günü Wyoming’in ABD dolarına sabitlenmiş bir stabil kripto para çıkarabilmesi için Wyoming Stable Token Act (SF0106) adlı bir yasa teklifinde bulundu. Tasarının kabul edilmesi halinde, stabil kripto paranın piyasaya sürülmesi için 31 Aralık’a kadar süre olacak.

Tarih: 19 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Ukrayna, Kripto Paralara Yasal Statü Kazandırıyor

Tüm finansal piyasaları etkileyen ve dünyanın gözünün üzerinde olduğu Rusya – Ukrayna krizi devam ederken Ukrayna Parlamentosunda kripto paralar için son derece önemli bir yasayı onaylandı. İlgili yasa, dün yapılan oturumda parlamento tarafından yüksek bir oy çokluğuyla kabul edildi.

Tarih: 18 Şubat 2022
Kaynak: tr.investing.com

Terra, Anchor rezervlerine 450 milyon UST ekledi

Terra Luna (LUNA) ve Terra USD (UST) stabil kripto para ekosistemini geliştiren Terraform Labs’ın kurucusu Do Kwon, cuma günü paylaştığı bir tweet’te, Anchor protokolünün rezervlerine 450 milyon UST (450 milyon dolar) eklendiğini duyurdu. 

Bu öneri, 10 Şubat’ta Luna Foundation Guard (LFG) tarafından onaylandı.

Tarih: 19 Şubat 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Reese Witherspoon World of Women NFT’lerini Beyaz Perdeye Taşıyacak

Ünlü aktör ve yapımcı Reese Witherspoon yapım şirketi Hello Sunshine aracılığıyla World of Women NFT koleksiyonunda yer alan eserlerden ilham alan senaryoları beyaz perdeye taşımaya hazırlanıyor.

Daha önce Wild, Gone Girl, Big Little Lies ve Little Fires Everywhere gibi çok satan kitapları televizyon dizilerine ve sinema filmlerine uyarlayan şirket, benzer bir uygulamayı NFT’ler üzerinde de gerçekleştirmeyi amaçlıyor.

Tarih: 20 Şubat 2022
Kaynak: muhabbit.com

Cardano, Toplam Kilitli Değerde Büyümeye Devam Ediyor

Geçtiğimiz yıl yaşadığı büyük yükseliş ile adından söz ettiren Cardano, yeni bir dönüm noktasına ulaştı. Ağda kilitlenen toplam değer, 200 milyon dolara ulaşırken, bunun büyük çoğunluğunu Cardano tabanlı DEX SundaeSwap oluşturdu. 

DeFi Llama’nın güncel verilerine göre, SundaeSwap’te bu TVL’nin 126.18 milyon dolarlık bir kısmını oluşturuyor. Önümüzdeki haftalarda, birçok yeni DeFi projesinin gelmesiyle TVL’de daha fazla büyüme beklenebileceği söyleniyor. 

Tarih: 19 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Fed Yetkililerinin Kripto Ticareti Yapmasını Kısıtlayan Düzenlemeler Yürürlüğe Giriyor

ABD Merkez Bankası Federal Rezerv (Fed), ekim ayında yayınladığı yetkililerinin hisse senetleri ve tahvillerde işlem yapmasını kısıtlayan düzenlemelerin, kripto para birimlerini de kapsayacak şekilde genişleterek 1 Mayıs tarihinde yürürlüğe gireceğini duyurdu.

CNBC’nin 18 Şubat tarihli haberine göre Fed yetkilileri bugün resmi hale gelen düzenlemeler kapsamında artık hisse senetleri ve tahvillerin yanı sıra kripto para birimleri dahil olmak üzeri bir dizi varlığın ticaretini yapamayacak. Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), kısıtlamaların çoğunun 1 Mayıs tarihinde yürürlüğe gireceğini duyurdu.

Tarih: 18 Şubat 2022
Kaynak: koinbulteni.com

Morgan Stanley, Ethereum Yatırımını Diğer Kripto Varlıklara Göre Daha Riskli Görüyor

ABD merkezli çokuluslu yatırım bankası Morgan Stanley, yayımladığı yakın tarihli bir Ethereum raporunda en büyük altcoin yatırımlarının bazı riskler içerdiği konusunda uyardı. 

Yatırım bankası, Ethereum’un DeFi ve NFT sektöründeki hakimiyetini kabul ediyor, ancak Ethereum ağındaki zayıflıkların, devamlı gelişme aşamasında olan rakipleri tarafından geride bırakılma riskini taşıdığından da bahsediyor. Morgan Stanley, bu bağlamda Ethereum’un akıllı sözleşme ağı olarak hakim konumunu daha hızlı ve daha düşük maliyet sunan alternatif ağlara kaptırabileceği konusunda uyarılarda bulunuyor.

Tarih: 18 Şubat 2022
Kaynak: tr.investing.com

Ersin Karabulut NFT Koleksiyonu Çıkarıyor

Türkiye’nin önemli karikatüristlerinden biri olan Ersin Karabulut‘un NFT koleksiyonunun haberi duyuruldu.

Kariyerine Pişmiş Kelle dergisinde başlayan ve Lombak dergisinde devam eden Ersin Karabulut, Penguen ve ardından Uykusuz bünyesinde çalışmalarına devam etmişti. Mimar Sinan Üniversitesi mezunu olan Karabulut’un Sandık İçi, Yeraltı Öyküleri ve Çizgili Tişört gibi bilinen çizgi romanları bulunuyor.

Tarih: 20 Şubat 2022
Kaynak: muhabbit.com

İtalya, Kripto Firmalarının Yeni AML Gereksinimlerini Açıkladı

İtalya, kripto firmaları için yeni kara para aklama önlemi (AML) kurallarını yayınladı.

Yayınlanan kurallar, Avrupa Birliği’nin beşinci AML yönergesi ve kripto firmaları için Mali Eylem Görev Gücü (FATF) yönergeleriyle uyumlu sanal varlık hizmet sağlayıcıları (VASP) için kayıt ve raporlama gerekliliklerini bildirir.

Yayınlanan belge, VASP’lerin kripto firmaları için özel bir listeye kaydolması için gereklilikleri ortaya koyar. Belgeye göre, firmalar ülkede dijital varlık hizmeti sunmak istiyorsa listeye kayıt yaptırmaları gerekiyor.

Tarih: 19 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Elon Musk, Tesla Şarj İstasyonlarında Dogecoin ile Ödeme Kabul Edilebileceğini Söyledi

Dogecoin savunucusu olarak bilinen Tesla CEO’su Elon Musk yaptığı paylaşımda ileride Tesla şarj istasyonlarında Dogecoin’in kabul edilebileceğinin sinyallerini verdi.

Tesla Console’un kurucusu Ryan Zohoury’nin yeni açılan istasyonun hemen dolduğunu paylaşması üzerine, Elon Musk 19 şubat tarihinde Twitter üzerinden verdiği bir yanıtta, “tabii ki DOGE ile ödeme yapabilirsiniz.” dedi.

Tarih: 19 Şubat 2022
Kaynak: koinbulteni.com

3. Haftanın Popüler Tweetleri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Öncü blockchain risk fonu Pantera Capital’ın kurucu ve CEO’su Dan Morehead, Fed’in olası faiz artırımının etkileri sonucunda dijital varlıkların avantajından bu tweet ile bahsetti.

Bloomberg Kıdemli ETF analisti Eric Balchunas, Grayscale Bitcoin Tröstü’nü spot tabanlı borsa yatırım fonuna (ETF) dönüşümünü desteklediğini açıkladı.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Ozan Tekin ile Web3 Developer Kaynakları

Ozan Tekin, yayınlamış olduğu bu flood serisinde Blockchain Developer olmak isteyen kişiler için işe yarayacak 13 siteden bahsetmiş.

Kripto Hulk ile Matic Coin İncelemesi

Kripto Hulk, yayınlamış olduğu bu flood ile Matic coini hem temel, hem de teknik olarak detaylıca açıklamış

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

KriptoChef bu hafta GEM projesi olarak LunaRush’dan bahsetmiş.

LunaRush, Binance Smart Chain ağında bulunan, asya tarzında tasarımlara sahip olan savaşçılarla, karşımıza çıkan boss’ları keserek ilerlediğimiz ilerledikçe daha zorlayıcı düşmanların karşımıza çıktığı ve kestiğimiz düşmanlardan ödül elde ettiğimiz bir mmorpg oyunudur.

Düşmanları keserek elde edilen mLUS tokenlarını %3 komisyon karşılığında LUS’a çevirebiliyorsunuz.

Oyunda şu an sadece boss hunt kısmı aktif. İlerleyen zamanlarda pvp ve turnuva kısımlarının da ekleneceği söyleniyor.

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

WhitePaper: doc.lunarush.io
Website: lunarush.io
Discord: discord.com/invite
Telegram: t.me/lunarush_official

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.