Haftanın Kripto Analiz Bülteni #4: Haftanın Başarılı Analiz Twit’leri, Taproot Yükselişi, Ripple’dan Haberler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #4: Haftanın Başarılı Analiz Twit’leri, Taproot Yükselişi, Ripple’dan Haberler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 4. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

Bu hafta bültenin 4. sayısında birçok önemli ve başarılı analiz twit’leri kendini açıkça gösterdi. Ripple’da yaşanan gelişmeler, Bitcoin’in Taproot yükselişi ile ilgili detaylı bir bilgisel, Pazar günü geç saatlerde Musk’tan gelen haberler ise bu haftanın önemli gelişmelerinin konusuydu. Çok daha fazlası ise 4. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

Bitcoin (BTC)

Kripto Analiz Bülteni: BTC

Bitcoin geçen hafta yapamadığını bu hafta yaparak 4 saatlik grafikte başlattığı düşüş trendini kırmış oldu. Yukarıdan gelen çapraz çizgi düşen trend çizgisi ve şu anda desteği 37.500 olarak gözüküyor. Bu trend üstünde kalmasıyla önce 40 bin direncini deneyecek sonra da ana direnç olan 42.500 direncini deneyecektir. Buradan red yiyip tekrar düşüş trendinin altına kırması durumunda ise ana destek 36.500 civarı olarak çalışacaktır. Bu bölgenin de kırılması alt destek olan 33.500 – 34.000 arasına götürmesi de ihtimaller dahilinde.

Ana Direnç: 42.500
Ara Direnç : 40.000

Ana Destek: 36.500
Alt Destek: 33.500 – 34.000

Kripto Analiz Bülteni: SXP

Geçen haftayı 2.13$ civarında kapatan SXP bu haftanın son saatlerinde 1.85 civarında akümüle oluyor. Sxp’nin aşması gereken alan kırmızı ile gösterilen 2 dolar civarı gözüküyor. Sonraki direnci ise 2.49 olacaktır. Tabanda ise yeşil kutu ile belirtilen 1.60-.165 civarı. Bu alan SXP’nin güçlü alıcıların olduğu alandır.

Ana Direnç: 2$
Üst Direnç: 2.49$

Güçlü Destek: 1.59 – 1.65
Ara Destek: 1.76$

Ripple (XRP)

Kripto Analiz Bülteni: XRP

Geçen hafta 95 cent civarında kapatma yapan XRP bu hafta %10 civarı kayıpla 85 cent civarında. Grafiğe baktığımızda 4 saatlikte düşüş trendini kırmaya zorluyor. Kırdıktan sonra ilk karşılaşacağı direnç geçen hafta kırdığı 90 cent civarı. Buranın üstünde kapatmalar yapması sonraki direnci olan 1.07 dolar civarına götürebilir. Aşağıdaki yeşil bölge ise 79-81 cent arası ciddi bir alıcı olduğunu gösteriyor. Buranın kırılması durumunda 60 cent bölgeleri beklenebilir.

Ana Direnç: 0.90 
Üst Direnç: 1.07

Ana Destek: 0.79-0.81
Ara Destek: 0.84

Polygon (MATIC)

Kripto Analiz Bülteni: MATIC

Geçen haftadan beri yeşil kutu bölgesini aşağı kıran Matic anlık olarak tekrar destek bölgesinde. Eğer destek bölgesini yani 1.51’in üstüne atarsa ve kapatmalar yaparsa ilk direnci 2 dolar civarı olacaktır. Yeşil bölgenin kırılımında ise fiyat uzun vadeli başlattığı alttaki trend çizgisini yani 1.26 civarını deneyebilir.

Ana Destek: 1.26

Ana Direnç: 2
Üst Direnç: 2.56

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Ripple, DeFi ve Akıllı Sözleşme Yeteneklerini Geliştiriyor

Ripple geçtiğimiz günlerde büyük bir geliştirmenin haberini verdi. Şirketin baş teknoloji sorumlusu David Schwartz’ın yazdığı blog yazısı, XRPL’nin verimliliğini düşürmeden sistemde Defi protokolleri oluşturma ve akıllı sözleşmeler oluşturma imkanı sağlayacağını gösteriyor. Böylece ekosistemde hali hazırda bu sistemi bulunduran Ethereum ve Linkchain’e ciddi bir rakip olacak.

MicroStrategy Bitcoin Satın Almak İçin 400 Milyon Dolar Tahvil Satışı Yapacak

MicroStrategy Bitcoin satın almak için 400 milyon dolar tahvil satışı yapacağını kullanacağını duyurdu. • MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, durma planlarının olmadığını ve şirketin BTC satın almaya devam edeceğini söyledi.

Eski ABD Başkanı Donald Trump Bitcoin İle İlgili Açıklama Yaptı, BTC Düştü

ABD’nin 45. Başkanı Donald Trump Bitcoin’i sevmediğini ve dolandırıcılık gibi göründüğünü söyledi. “Bu dünyanın para birimi BTC değil, dolar olması gerekiyor” diyen Trump’ın açıklamalarından sonra Bitcoin değer kaybetmeye başladı.

Elon Musk Tesla’nın BTC’lerinin %10’u Sattığını ve Madenciler Temiz Enerji Kullandığı Takdirde Bitcoin İşlemlerinin Devam Edeceğini Söyledi

Elon Musk, Cointelegraph’ın kendisi hakkında bir haberinin yanlış olduğunu belirten bir twit ile beraber Tesla’nın BTC’nin piyasayı hareket ettirmeden kolayca tasfiye edilebilmesi için varlıkların yalnızca %10’unu sattığını söyledi. Musk aynı zamanda madenciler temiz ve olumlu enerji kullanımı sağladığı takdirde Bitcoin ile Tesla satın alım işlemlerine izin verileceğini de ekledi.

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Nijerya Halkının Bitcoin’e Öncülük Edeceğini Söyledi

Jack Dorsey, Cumartesi günü Twitter adresinden önce Nijerya bayrağı ile Bitcoin logosunun el sıkıştığını ifade eden bir emojiyle beraber bir tweet yayınladı. Birkaç saat sonrasında ise Dorsey, “Nijerya halkı Bitcoin’e öncülük edecek” dediği bir tweet daha yayınladı. Dünyanın en büyük kripto para piyasalarından biri olan Nijerya’da Merkez Bankası’nın kararı neticesinde ülkede kripto para ticareti yapılması hâlâ yasaklı.

2025 Yılına Kadar ETH’nin 85.000 Dolara Yükseleceği Öngörüldü

Popüler trader ve youtuber Ben Armstrong, Ethereum için yükseliş öngördüğünü ve mevcut boğa piyasası bitmeden Ethereum’un Bitcoin’i geçeceğini ifade etti.

Armstrong, Ethereum’un 2025 yılına kadar 85.000 dolar olmasının çok muhtemel olduğunu ve bunun ilk adımının ETH’nin bu sene 25.000$ olmasıyla başlayacağını söyledi.

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

CryptoHunter ve Bitcoin

CryptoHunter bu analizinde Bitcoin’i genel perspektiften değerlendirmiş. 17 Mayıs’dan bu yana başlayan düşüşte yukarıdan ve aşağıdan çizdiği trend çizgileriyle daralan üçgen yapısına dikkat çekmiş. Aynı zamanda siyah çizgi ile uzun zamandır devam ettirdiği yükseliş trendini de göstermiş. Bu yapıya göre Bitcoin bu üçgenin tabanını destek olarak tutuyor. Tabana atılan iğne hareketlerini de Ayı Tuzağı olarak göstermiş. Yani bu hareketler Bitcoin ayı dönemine girmiş gibi göstererek yatırımcılara panik satışları yaptırtıyor.

Siyah çizgideki uzun süreli yükseliş trendine de bakarsak günlük grafikte hala aşağı kırmamış gözüküyor. 1 saatlik grafikte de sahte trend kırılımlarına işaret ediyor. Hunter bu verilerle birlikte Bitcoin’de anlık olarak olumsuz bir durum olmadığını söylüyor.

Tobby Kitty ve Bitcoin

Tobby Kitty bu hafta Bitcoin hareketlerini uzun vadeli olarak Fib formasyonu üzerinden incelemiş. Grafiği incelediğimizde mavi bölgelerin satış kırmızı ve alt bölgelerin de alım gücü kuvvetli olduğunu görüyoruz. Grafiğe göre Bitcoin fiyatı fib 0.236’a kadar gerilemiş durumda. Bu bölgedeki çok güçük hareketlerin fiyata büyük etkileri olacağını söylemiş. Grafiğe göre de artık desteğe dayandığını belirtmiş. Bu paylaşımdan sonra fiyat buradan yukarı sekerek kendi desteğini çalıştırmış oldu. Tobby fiyatın kısa vadede aşağı-yukarı hareketler yapabileceğini uyararak genel trendin orta-uzun vadede yukarı döneceğine işaret etmiş.

Kriptolik ve EOS

Kriptokolik bu grafikte daralan üçgen yapısı ile EOS incelemesi paylaşmış. Fiyatın daralan üçgenin sonuna yaklaşarak kırılım gerçekleştirmek üzere olduğunu göstermiş. Fiyatın 4.50 seviyesinde önemli bir desteği olduğunu ve burayla beraber üçgenin aşağı kırılımında stop olunması gerektiğini belirtmiş. Üçgenin yukarı kırması durumunda ise ilk hedefi 5.95 ikinci hedefi de 6.75 olarak belirtmiş.

@Enginkazar1 ve Total Market

Arnavut bu grafikte altcoinlere tek tek bakmak yerine genel bir inceleme paylaşmış. Marketcap’in 842m$ doları aşması halinde hedefin 930m$ olduğunu belirtmiş. Eğer bu yükseliş gerçekleşirse marketteki altcoinlerde genel bir yükseliş olacağını belirtmiş. Destek noktasını ise 813m$ olarak göstermiş. Cap’in burayı kırması halinde de düşüşün devam edebileceğini grafikte görebiliyoruz. Unutmayalım ki Marketcap grafiği Bitcoin dahil tüm kriptoları ilgilendiren bir grafik. Bu da bize piyasanın genel yönü hakkında oldukça güzel bilgi sağlayabiliyor.

Xenit Crypto ve Bitcoin

Xenit Crypto bu grafikte Bitcoin’in yönünün S2F, yani “stok akış çizgisi” açısından değerlendirmiş. Stok akış çizgisi en özetle Bitcoin’in nadirlik üzerinden incelenmesidir. Eğer bir ürün ne kadar nadirse o kadar değerli olur. S2F de bize Bitcoin’in fiyat çizgisi gibi değerlilik çizgisini gösterir. Twitte paylaşılan blog yazısına okuyarak ve Bilgiseller kısmında referans verdiğimiz Fratxio’nun konu hakkında yayınladığı twit’leri inceleyerek S2F’den detaylıca bilgi sahibi olabilirsiniz.

@CryptoGenzo ve STBU

Genzo bu hafta piyasanın çoğu gibi düşen bir grafik çizen STBU grafiğini incelemiş. Fiyatın sarı bölgede yani 10 dolar civarında çok güçlü bir destek oluşturduğunu ve yukarıdan çizdiği düşüş trendini bu destekten aldığı güçle kıracağını göstermiş. Siyahla çizilen kısım fiyatın olası hareketini gösteriyor. Daha sonra Genzo RT ettiği twit’inde beklediği hareketin gerçekleştiğini ve üçgeni yukarı kırarak %10’luk bir kar elde ettiğini söylemiş. Fiyatın 11 doları aşmasından sonra sıradaki hedefin de 13 dolar olacağını belirtmiş.

@Proftrader12 ve Cortex

Professional trader bu hafta CTXC’i incelemiş. 460 ile 510 sats arasında alım gerçekleştirdiğini ve 577-640-770-869 satsları hedefi olarak belirten Proftrader12, trend desteğinde devamlı olarak tutunduğunu ve bunun sonucunda da bullish bir hareket beklediğini söylemiş. RT ettiği twitinde de çok kısa bir sürede bullish bir hareket yaparak %33 kar yaptırdığını göstermiş. Anlık olarak 677 sats civarında gezen CTXC’nin sırada 770 ve 869 sats hedefleri gözüküyor.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

ErkanG ve Taproot Yükselişi

ErkanG, son zamanlarda sıklıkla ismini duyduğumuz Bitcoin’in Taproot yükselişini detaylıca anlatmış. Kasım 2021’de uygulamaya geçecek Taproot yükselişi ile saniyedeki işlem sayısı artarken, işlem ücretleri düşecek. Bu Bitcoin için bir soft fork (yumuşak bir çatallanma). Soft fork’un ne olduğu hakkında ise Coinoxs’un tek twit’lik açıklamasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gerçekleşecek bu fork hakkında detaylı bilgi için ErkanG’nin flood’una mutlaka göz atın.

@Fratxio ve Stock To Flow (S2F) Modeli

Popüler kripto analisti PlanB’nin Stock To Flow (S2F) modeliyle Fratxio, Bitcoin’in neden daha da değerli hale geleceğini anlatmış. Stock To Flow, yani S2F modeli bir varlığın toplam rezervinin yıllık üretimine oranıyla ortaya çıkan değer o varlığın toplam rezerve kaç yılda ulaşılacağını gösteriyor. Fratxio da flood’u ile S2F modelinin detaylarını, basitçe anlatmış.

CrypTourist ve Trade Stratejisi

CrypTourist, 2020’de yayınladığı bir bilgilendirici flood’u RT ederek tekrardan bizlere hatırlattı. CrypTourist’in bu flood’u ile Trade stratejisinin derinliklerine inip, neden stratejinizin mutlaka olması gerektiğini, neden stratejinize bağlı olmanız gerektiğini ve Trade stratejisi ile ilgili diğer detayları öğreneceksiniz.

SOSYOLOG ve Gizli Pozitif Uyumsuzluk

@Cryptokahin, Bitcoin’de oluşmaya başlayan “Gizli Pozitif Uyumsuzluk” kavramını açıklamış. RSI’da görülen bir trend değişim sinyali olan Pozitif/Negatif Uyumsuzluklar, kur ve indikatör değeri arasında uyuşmazlık oluştuğunda uyuzmaşlığı dengelemesi için kur fiyat gidişatı yönüne ters hareket ederek uyuzmaşlığı giderir. Konunun detaylarını, SOSYOLOG‘un hazırladığı detaylı görsel örneklerle beraber flood’unda inceleyebilirsiniz.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Steel ve Bunicorn SWAP

Gem Hunter @Steelleet, yayınladığı bu flood ile çok detaylı bir şekilde Bunicorn Swap projesini ele almış. Mevcut SWAP protokellerinin en iyi yönlerini bir araya getirerek BSC tabanlı bir DEX sunan Bunicorn Swap, 10 Haziran’dan itibaren platformun test net’ini deneyenlere 100.000 $BUNI token’i dağıtılacağını açıkladı. Proje hakkında detaylar ise Steel’in flood’unda.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.