Haftanın Kripto Analiz Bülteni #39: Katy Perry ve FTX Ortaklığı, Titano Finance’de Rug Pull Şüphesi, PancakeSwap’ten İran’a Erişim Engeli

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #39: Katy Perry ve FTX Ortaklığı, Titano Finance’de Rug Pull Şüphesi, PancakeSwap’ten İran’a Erişim Engeli

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 39. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 7 – 13 Şubat tarihleri arasındaki önemli gelişmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 39. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde şu an için destek ve direnç arasında akümüle oluyor gibi gözüküyor. $41.770 ile $45.550 arasında fiyatın gidip gelmesi daha sonrasında kırılım yapacak yöne doğru sert hareketler görmemizi sağlayabilir. Destek kırılımında son yükseliş hareketinin 0.618 bölgesi destek olarak çalışabilir. Yükselen trend de bu görevi üstlenebilir. Direnç kırılımda ise $50.000 seviyesine kadar yükseliş gerçekleşebilir.

Ana Destek: $41.770
Alt Destek: $39.900

Ana Direnç: $45.550
Üst Direnç: $46.110

EGLD

Bu hafta EGLD analizinde fiyatın yükselen kanal içerisinde hareket ettiğini grafikte görebiliriz. Anlık bir yükseliş ile kanal dışarısında sert bir yükseliş yapsa da, daha sonrasında düşüş yaşayarak fitil olarak kalmış. Kanal orta bandı güzel bir destek olarak çalışmış. $207 seviyesinin kırılımı ile birlikte yükseliş hızlanabilir. Kanal üst bandından alacağı tepkiye göre hareketlenmeler olabilir. $254 kırılımı ile birlikte daha da agresif hareketler görebiliriz.

Ana Destek: $155
Alt Destek: $118

Ana Direnç: $207
Üst Direnç: $254

DOT

Bu hafta DOT analizinde yükselen kanal formasyonu oluşumunun aşağı yönlü kırılarak düşüş hareketleri yaptığını görebiliriz. Fiyat en son $18 seviyesinin altında kapanış yaparak $17 seviyesine gidebileceğini işaret ediyor. $19.8 seviyesinin kırılması büyük önem arz ediyor. Bu seviye üzerinde kapanışlar hızlı hareketlere sebebiyet verebilir. $17 altında kapanışlar da agresif düşüşlere sebep olabilir.

Ana Destek: $17.6
Alt Destek: $17

Ana Direnç: $18.9
Üst Direnç: $19.8

LUNA

Bu hafta LUNA analizinde simetrik üçgen yapısının oluştuğunu ve fiyatın gitgide sıkıştığını görebiliriz. Fiyat şu an için $51 seviyesindeki destek fraktalında hareket ediyor. Altında kapanışlar $49.22 seviyesine kadar fiyatı çekebilir. Bunun gerçekleşmesi demek üçgenin düşüş yönlü kırılımı anlamına gelebilir. Kırılımlara dikkat ederek hareket etmek çok daha sağlıklı olacaktır. $54.9 seviyesi üzerinde kapanış fiyatı hızlı yükselişe sokabilir.

Ana Destek: $49.2
Alt Destek: $46.7

Ana Direnç: $52
Üst Direnç: $54.9

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Katy Perry “Müziği Bırakıp FTX’te Stajyer Oluyorum”

Katy Perry’nin FTX borsası ile olan ilişkisini yayınlaması, kripto para topluluğunda ses getirdi. 

Pop yıldızı Katy Perry, FTX kripto para borsasında stajyer olmak için müziği bıraktığını şaka yollu bir şekilde duyurmak için Instagram’da paylaşım gerçekleştirdi. Perry’nin kripto para devini tanıtma çabası, beklendiği gibi alay konusu oldu. VanEck’ten Gabor Gurbacs, şarkıcının Rust programlama becerilerinin yeterince iyi olup olmadığını sordu.

Tarih: 13 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Titano Finance DeFi’da Rug Pull Şüphesi

Titano Finance’in likidite havuzundan 1,9 milyon dolar çekildi. Peckshield blokzincir güvenlik sağlayıcısının resmi Twitter hesabında paylaşılan açıklamaya göre, Titano Finance DeFi protokolü unsurlarından birinin istismar edildiğini belirtti.

Tarih: 14 Şubat 2022
Kaynak: u.today

PancakeSwap, İran Kullanıcılarına Erişim Engeli Getiriyor!

Merkeziyetsiz bir borsa olan (DEX) PancakeSwap, 9 Mart itibarıyla İran’ın IP adreslerine erişim engeli getirecek.

10.02.2022 Perşembe günü, CryptoClub isimli bir kripto para topluluğu Twitter’dan PancakeSwap’ın yasak planlarını duyurdu. Bildirilen habere göre, PancakeSwap 9 Mart’tan itibaren İran ve bazı ülkelerde kullanıcıları coğrafi olarak engellemeye başlayacak.

Tarih: 12 Şubat 2022
Kaynak: muhabbit.com

Cardano, Günlük İşlem Hacmi ile Bitcoin’i Bir Kez Daha Geçti

Messari, günlük işlem hacminde Cardano‘nun (ADA) Bitcoin’i (BTC) geride bıraktığını açıkladı. Verilere göre, Cardano 17,15 milyar dolarlık günlük işlem hacmiyle 15,11 milyar dolarlık işlem hacmine sahip Bitcoin’i geçti.

Tarih: 13 Şubat 2022
Kaynak: btchaber.com

Nexum Vakfı, BAE’deki HBK Projeler Departmanı ile Stratejik Ortaklığını Duyurdu.

Nexum Vakfı ve HBK Projeler Departmanı bugün, 10 Şubat’ta Dubai’de stratejik bir anlaşma imzaladıklarını duyurdu.

Anlaşmaya göre, HBK Projeler Departmanı, Nexum Vakfı’nda stratejik bir yatırım pozisyonu ve kilit rol elde etti.

Tarih: 12 Şubat 2022
Kaynak: cryptonews.com

Playboy, Metaverse’te Yeni Bir Malikane İnşa Etmek İstiyor

Playboy, Metaverse’te; yeni bir malikane aracılığıyla markasını dijital dünyada konumlandırmayı planlıyor. Şirket daha önce ikonik Playboy tavşanı logosuna dayanan binlerce NFT yaratmıştı.

Tarih: 11 Şubat 2022
Kaynak: cnbc.com

Jamaika Dijital Para Birimini Bu Yıl Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

Jamaika Başbakanı Andrew Holness, 2022-2023 parlamento yılını açan bir konuşma sırasında ülkenin merkez bankası dijital para birimini (CBDC) bu yıl başlatmayı planladıklarını söyledi.

Tarih: 12 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Brezilya Kripto Varlık Yöneticisi QR Assets, DeFi ETF’si Başlattı!

Brezilya kripto varlık yöneticisi QR Assets, Brezilya Menkul Kıymetler Borsası’nda DeFi ETF’si başlattığını duyurdu.

QDFI11 adlı DeFi ETF’i Bloomberg DeFi endeksiyle bir hareket edecek olup kripto para ETF’leri için kurulmuş bir platform olan Gemini Fund Solution’da sunulacak.

Tarih: 9 Şubat 2022
Kaynak: muhabbit.com

Uber Kripto Kabulüne Açık, Ancak Sadece Bu Koşul Altında

Bloomberg TV ile yakın tarihli bir röportajda, Uber CEO’su Dara Khosrowshahi, taksi alternatifi Uber’in bir noktada kripto para birimlerini kabul etmeye başlayabileceklerini söyledi. 

Ancak San Francisco merkezli şirket, yalnızca kripto paralar daha verimli ve çevre dostu hale geldiğinde böyle bir alternatif ödeme seçeneği ekleyeceğini belirtti.

Tarih: 11 Şubat 2022
Kaynak: u.today

Intel’in Madencilik için İlk Müşterileri Block ve Griil Olacak

Küresel olarak kripto paraların popülaritesi hızla artarken madencilik faliyetleri de orantılı bir şekilde artış gösteriyor. Bu alana birçok şirket katılırken, Intel de madencilik çipleri ile rekabete katıldı.

Şirket enerji verimli kripto madenciliğini kolaylaştırmaya yardımcı olacak hızlandırıcıların ilk müşterileri arasında Block (eski adıyla Square), Argo Blockchain ve kripto madenciliği girişimi Griid Infrastructure yer alıyor.

Tarih: 12 Şubat 2022
Kaynak: btchaber.com

BlackRock Kripto Ticareti Sunmayı Planlıyor

BlackRock, anonim kaynaklara göre, yatırımcılarına kripto para alım satım hizmeti sunmak için çalışıyor.

10 trilyon doların üzerinde varlığı yöneten ABD merkezli şirket, müşterilerin teminat olarak kripto varlıklarını taahhüt ederek BlackRock’tan borç alabilmelerine olanak sağlamayı planlıyor.

Tarih: 9 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Popüler Kripto Para Borsası Coinbase, One River İle Ortaklık Kurdu!

Coinbase, kullanıcılarına kurumsal bir platform sunmak için ünlü fon yöneticisi OneRiver ile anlaştı.

11 Şubat 2022 Cuma günü duyurulan ortaklıkla birlikte Coinbase yatırımcılarına, “One Digital SMA” projesiyle erişim sağlanabilecek. SMA, varlık yöneticilerinin bireysel müşteri hesaplarına stratejiler sunmasına da imkan veriyor.

Tarih: 12 Şubat 2022
Kaynak: muhabbit.com

Venezuela’da Kripto Para Ödemelerinin Popülaritesi Artıyor

Venezuela,2021’de Latin Amerika’da artan kripto para birimi popüleritesinden yararlanan ülkelerden birisi. Ciddi bir ekonomik krizin, ulusal para biriminde aşırı enflasyona yol açmasının ardından Venezuela, önemli ölçüde kripto para tabanlı peer-to-peer ödemelerine bel bağlamış durumda.

Tarih: 12 Şubat 2022
Kaynak: btchaber.com

Terra, Washington Nationals ile Ortaklık Kurdu

Washington Nationals beyzbol takımı, Çarşamba günü yapılan duyuruya göre, halka açık blokzinciri protokolü Terra ile beş yıllık bir ortaklık imzaladı.

40 milyon dolarlık sponsorluk, 2,7 milyar doları yöneten Terra topluluk hazinesinin yardımıyla finanse edildi. Topluluk, büyük bir farkla teklifin lehinde oy kullandı. Bu anlaşmayla beraber, ilk defa bir spor franchise’ı ve bir DAO arasındaki ortaklık kurulmuş oldu.

Tarih: 10 Şubat 2022
Kaynak: u.today

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

CryptOrhan (@CryptOrhann) ve SNX

CryptOrhann bu hafta SNX analizinde alçalan bir trend yapısı olduğunu ve kırılım ile ilk etapta %25 yükseliş yaşadığını göstermiş. $7.4 seviyesinin fiyatın önündeki ilk direnç olduğunu grafikte bize aktarmış. Fibonacci direnç seviyelerini baz alarak fiyat bu seviyelere geldiğinde kontrollü hareket etmek daha mantıklı olabilir.

Orhan YILMAZ (@Orhan_Yilmaz_) ve UNI

Orhan_Yilmaz_ bu hafta UNI analizinde pivot destek seviyesinin altında kapanış yaparak fiyatın düşüş hareketleri yaptığını görebiliriz. Grafikte, alçalan trend yapısı da oluşmaya başlamış. Fiyatın hem yatay hem de eğik dirençleri kırması fiyatı agresif yükseltebilir. Bu seviyelerden tepki yemesi de olası duruyor. Bu gerçekleşirse fiyat alt destekleri test edebilir.

CryptoBilal (@CryptoBilal4) ve ENJ

CryptoBilal4 bu hafta ENJ analizinde alçalan trend yapısının kırılımının gerçekleştiğini indikatörler ile destekleyerek belirtmiş. Fibonacci seviyelerini direnç olarak baz aldığını grafikte görebiliriz. Kırılımın gerçekleşmesi durumunda, $2.16 önündeki ilk direnç. Fiyat dirençleri kırarak yükselmeye devam ederse $4 seviyelerini görebilir. Trend altı kapanış yapmadığı sürece yükseliş beklenebilir.

Burak (@1buraker) ve XVG

1buraker bu hafta XVG analizinde daha önce yaptığı aynı hareketleri yapabileceğini ve buna istinaden minör seviyedeki alçalan trend yapısının kırıldığını belirtmiş. Fiyat $0.054 üzerinde kapanış yaparsa agresif hareketler yapabileceğini bizimle paylaşmış. Bu hareket gerçekleşir ise $0.75 seviyesinin hedef olduğunu söylemiş.

Fxanaliz (@fxanaliz24) ve REQ

Fxanaliz24 bu hafta REQ analizinde yükselen kanal formasyon analizinde minör alçalan trendler ile yükselişini gerçekleştirdiğini görebiliriz. Kanal desteğine temas ettiğinde tekrar bir yükseliş gelebilir. Alçalan trend kırılımı ile daha hızlı yükseliş gelebilir. Takip etmekte fayda var.

Kamile Uray (@remdocan) ve AXS

Remdocan bu hafta AXS analizinde alçalan trend yapısının oluştuğunu görebiliriz. $84 önemli bir seviye gibi gözüküyor. Fiyat, Trend kırılımı ile birlikte bu seviyeye gelebilir. Üstünde kapanışlar $119 seviyesine kadar devam edebilir. $55 altında kapanışlarda daha alt destekleri test edebilir.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Coin Hunter ile Metamask Güvenliği Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Coin Hunter paylaştığı bu floodda, Metamask cüzdanlarının güvenliğini tehdit eden unsurlara dikkat edilmemesi sonucunda, birikimlerini kaybeden yatırımcıların dikkat etmesi gereken hususlardan bahsetmiş.

Rookie ile DAO Nedir ve Nasıl İşler?

Rookie, merkeziyetsiz otonom organizasyon (decentralized autonomous organization) yani DAO’ların ne oldukları ve nasıl işledikleri hakkında bir bilgisel paylaşmış.

Leevis ile Teknik Analizde Market Yapısı Nedir?

Leevis bu paylaşımında, teknik analizin en önemli konularından olan market yapısını anlatmış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Gem_Ustasi bu hafta GEM projesi olarak NF Honey Badgers’dan bahsetmiş. Proje Ethereum ağındaki Metaverse entegrasyonuna sahip NFT koleksiyonudur. 

NF Honey Badgers’ı birçok NFT projesinden ayıran bazı özellikler mevcut, bunlar;

 • SoliCity adı verilen bir Metaverse evrenine entegre edilerek, bu Metaverse şehrinde karakter olarak NF Honey Badgers Avatarlarını kullanabilmek, 
 • NFT Sahiplerine %80 geri telif hakkı ödemesi ve ayrıca ekstra olarak pasif gelir imkanı elde edebilme,
 • Dünyanın dört bir yanından NFT Tasarımcıları ile anlaşıp iş birliği yaptıkalrı için güzel ve detaylı bir NFT Sanatına sahip olabilme. 

20 Ocak tarihinde halka açık bir şekilde ön satışı gerçekleştirilen koleksiyon, 0.05 ETH değerinde.

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi: nfhoneybadgers.com
Twitter: twitter.com/NFHoneyBadgers
Discord: t.co/Q2QpqM3rmb
OpenSea: opensea.io/nfhoneybadgers

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.