Haftanın Kripto Analiz Bülteni #38: Venezuela’dan Kripto Paralara Vergi, Rusya’dan Dijital Varlık Şirketine Onay, Arılara Umut Ol Projesi

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #38: Venezuela’dan Kripto Paralara Vergi, Rusya’dan Dijital Varlık Şirketine Onay, Arılara Umut Ol Projesi

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 38. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 31  Ocak – 6 Şubat tarihleri arasındaki önemli gelişmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 38. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde fiyatın yükselen trend yapısına temas ederek hızlı bir ivme yakaladığını görebiliriz. $38.900 seviyesindeki direnci tek mum ile hacimli bir şekilde kırdı. $41.770 seviyesindeki direnç seviyesi önemli ve kritik bir seviye. Bu seviye aşıldığında $46.000 seviyesinin görülmesi olası. Bu direnci kıramayarak aşağı yönlü çekilmesi durumunda $38.900 seviyesini tekrar test ettikten sonra orada alacağı tepkiye göre değerlendirmek daha sağlıklı olacaktır.

Ana Destek: $38.900
Alt Destek: $37.420

Ana Direnç: $41.770
Üst Direnç: $46.000

ATOM

Bu hafta ATOM analizinde fiyat çift dip formasyonu oluşturmuş ve bu formasyondan sonra $25.6 seviyesindeki destekten çok güzel tepki alarak yükselişine başlamış. Alçalan trend yapısını kırarak şu an için üzerinde tutunmaya başarmış gözüküyor. Formasyon hedefi $35.1 olarak gözüküyor. Bu seviyeye gelmeden önce $32.9 seviyesindeki direnç seviyesinin kırılması önemli. Genel anlamda trend altına inmeden durum pozitif gözüküyor.

Ana Destek: $30.4
Alt Destek: $28

Ana Direnç: $32.9
Üst Direnç: $35.1

SOL

Bu hafta SOL analizinde kanal yapısı içerisinde hareket eden fiyatın en son kanal üst direnç seviyesinden tepki aldığını grafikte görebiliriz. $94.9 seviyesindeki destek ve kanal alt desteğinin aynı yerde kesişmesi ve burada alıcıların kuvvetli olması fiyatı bu seviyeden sonra hızlı bir şekilde yükseltmiş gözüküyor. $104.8 seviyesindeki direnç kırıldıktan sonra fiyat yükselişine yine devam etmiş. Bu seviyeden kanal desteği ve $104.8 seviyesindeki destek kesişim noktasına kadar çekilme yaşayabilir. Yükseliş durumunda $126 seviyesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ana Destek: $104.8
Alt Destek: $94.9

Ana Direnç: $124.8
Üst Direnç: $126.6

STX

Bu hafta STX analizinde kanal yapısı mevcut. Kanal orta bandının da fiyatı güzel şekilde tuttuğunu görebiliriz. $1.3 seviyesindeki kesişim sonrasında tepki alarak hızlı bir yükseliş ivmesi yakalamış gözüküyor. Kanal direnç seviyesi ve yatay direnç aynı yerde gözüküyor. Buradan tepki alması muhtemel duruyor. Fiyatın tepki alarak düşüş yaşaması durumunda orta bant fiyatı tutabilir. Aksiyon alabilmek için alacağı tepkiyi izlemekte fayda var, kanal içerisinde hareketleri önemli olabilir.

Ana Destek: $1.46
Alt Destek: $1.37

Ana Direnç: $1.75
Üst Direnç: $1.78

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Venezuela’da Bazı Kripto Para İşlemleri %20 Vergiye Tabi Tutulabilir

Venezuela’daki bazı kripto para ve döviz işlemleri, hükümet ve parlamentonun sorunlu itibari para bolivar üzerindeki enflasyonist baskıyı azaltmayı amaçlayan bir kuralı imzalamasının ardından, yüklü miktardaki para transferleri %20’ye kadar vergilendirilecek.

Tarih: 6 Şubat 2022
Kaynak: insidebitcoins.com

Rusya Merkez Bankası’ndan Atomyze’ye Dijital Varlık Hizmeti İçin Onay Geldi

Rusya Merkez Bankası yaptığı açıklamada, Atomyze’nin ülkede merkez bankası tarafından onaylanan ilk dijital varlık şirketi olduğunu ifade etti.

Atomyze, yasal olarak token çıkarabilecek ve Rusya’daki kullanıcılara cüzdan sağlayabilecek. Şirket Hyperledger Fabric tabanlı blokzinciri teknolojisini kullanıyor.

Tarih: 3 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Türkiye’nin ilk NFT Multidisipliner Sanat Koleksiyonu Faaliyete Geçiyor

İklim değişikliğinin etkilediği arıların ve çam balının yok olma tehlikesini önlemek için Avalanche Ağındaki Türkiye’nin ilk NFT Multidisipliner Sanat Koleksiyonu: Beeing Hope – Arılara Umut Ol sosyal sorumluluk projesi, National Geographic Türkiye Dergisi ve Le Petit Marseillais iş birliğiyle başlatılıyor.

Tarih: 5 Şubat 2022
Kaynak: muhabbit.com

Rus Milletvekili Kripto Madencileri için Minimum %15 Vergi Önerdi

Rus iş gazetesi Kommersant’a göre Gutenev, Cuma günü bir brifing düzenlendi. Brifingde madencilik şirketlerinin en az %6, kişisel olarak madencilik yapanların ise en az %15’lik bir vergiye tabi olması gerektiğini öne sürdü.

Tarih: 6 Şubat 2022
Kaynak: news.bitcoin.com

SEC, Grayscale’in Bitcoin ETF’si Hakkındaki Kararını Yeniden Erteledi

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), manipülasyon, likidite ve şeffaflık konusundaki endişeleri öne sürerek Grayscale’in Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunu onaylayıp onaylamama konusundaki kararını bir kez daha erteledi.

Tarih: 4 Şubat 2022
Kaynak: cointelegraph.com

Tartışma Yaratan Tweetinin Ardından ENS Topluluk Sorumlusu Millegan Görevinden Alındı

Geçtiğimiz hafta sonu, Milligan’ın 2016 yılında homofobik bir tweet attığının ortaya çıkması toplulukta büyük bir tepki yarattı. 

Söz konusu tweette Milligan, eşcinsel insanları kötü olarak nitelendirirken transgenderizmin varlığını reddetti ve doğum kontrolünü bir sapıklık olarak nitelendirdi. Tartışmalarının ardından topluluk görevlilerinin %75’i Milligan’ın rolünden çıkarılması gerektiği yönünde oy kullandı. 

Tarih: 7 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

Merkeziyetsiz Protokol MeterIO Hacklendi

Bir DeFi projesi olan MeterIO da saldırıya uğradı. Saldırı sonucunda 1.391 adet ETH, 2.7 adet BTC çalındı. Şu anki piyasa değeri toplam 4,3 milyon dolara tekabül eden kayıpla karşı karşıya kalındı.

Tarih: 6 Şubat 2022
Kaynak: u.today

Tezos ve Manchester United Sponsorluk için El Sıkıştı

Dünyanın en popüler futbol takımlarından Manchester United, iddiaya göre hisse ispatı blokzinciri platformu Tezos ile antrenman ekipmanı sponsorluk anlaşması duyurmaya hazırlanıyor.

İlk olarak The Athletic tarafından duyurulan anlaşma, görünüşe göre yıllık 27 milyon doları geçiyor ve Tezos’un takımın antrenman formasına logosunu yerleştirmesini içeriyor. Manchester United, iddiaya göre resmi duyuru öncesi tanıtım içeriğini filme alıyor.

Tarih: 4 Şubat 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

60 Yaşındaki Bir Kadın 1 Milyon Avroluk Kripto Dolandırıcılığı Suçundan Tutuklandı

Perşembe günü İrlanda’nın Dublin kentinde bir yatırımcıyı 1 milyon € (1.1 milyon $) dolandırdığı şüphesiyle 60 yaşında bir kadın tutuklandı. Şüpheli, soruşturma devam ederken Irishtown Garda İstasyonu’nda gözaltında tutuluyor.

Kadının yetkisiz bir şekilde yatırım aracısı olarak hareket ettiği iddia edildi. Kurbanın, kripto para yatırımı kisvesi altında kendisine bir milyon avro aktarması için kandırıldığı söylendi.

Tarih: 4 Şubat 2022
Kaynak: u.today

Solana İşlem Başına En Az Enerji Tüketen Ağ Oldu

En aktif kullanılan PoS (hisse ispatı) blokzincirlerinden biri olan Solana, yayımlanan yeni bir rapora göre, işlem başına en az enerji tüketen PoS blokzinciri oldu.

Kripto Karbon Derecelendirme Enstitüsü (CCRI), kripto paraların çevre üzerindeki etkilerine odaklanan bir araştırma girişimidir. CCRI, en bilinen PoS blokzincirlerinin enerji tüketimini ve karbon ayak izlerinin hesaplandığı raporu yayımladı.

Tarih: 3 Şubat 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Ünlü Oyun Şirketi Wider Games Türkiye’de Yatırım Yapacak

Türkiye’nin Metaverse dünyasına olan ilgisi oyun şirketlerinin dikkatini çekmeye başladı. İlk yatırım hamlelerinden biri ise Amerika merkezli ünlü oyun şirketi, Wider Games’ten geldi.

Wider Games, WDR Hunter oyununun Metaverse dünyasıyla 2022 yılının Mart ayında buluşacağını açıkladı. Wider Games ayrıca 2022 yılı boyunca, Android ve iOS marketlerde 20’ye yakın oyun çıkarmak için hazırlanıyor.

Tarih: 6 Şubat 2022
Kaynak: muhabbit.com

Myanmar’ın Askeri Hükümeti Dijital Para Birimi Çıkarmayı Düşünüyor

Bloomberg’in Perşembe günü yayımladığı habere göre Tümgeneral Zaw Min Tun, dijital bir para çıkarılmasının Myanmar’daki finansal faaliyetlerin iyileştirilmesine yardımcı olacağını belirtti. Ancak askeri yetkililer yerel şirketlerle çalışıp çalışmama veya tokeni onlara serbest kılma konusunda kararsız kaldı.

Tarih: 5 Şubat 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Ferrari, Dijital Teknolojiler ve Web3’ün Ön Saflarında Yer Almak İstiyor

Ferrari’nin CEO’su Vigna, şirketin son çeyrek raporu sırasında blokzinciri alanına yönelik birtakım açıklamalarda bulundu. CEO, blokzinciri ve NFT’lerin dikkate değer alanlar olduğunu söylerken, şirketin ileride web 3.0 alanına odaklanabileceğini söyledi.

Tarih: 5 Şubat 2022
Kaynak: coinkolik.com

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Albay Scofield (@AlbayScofield) ve DYDX

AlbayScofield bu hafta DYDX analizinde 2H zaman dilimde alçalan bir trend yapısı oluştuğunu ve fiyatın güzel bir mum ile kırarak üzerinde tutunduğunu ve yükselişine devam ettiğini grafikte bize aktarmış. Fiyatın bu şekilde hareketine devam etmesi $7 seviyesine kadar çıkmasını sağlayabilir. Fiyat trend üzerinde tutunduğu sürece bir problem gözükmüyor.

Pandatrader (@coolpandatrader) ve ALICE

Coolpandatrader bu hafta ALICE analizinde kama yapısının direnç seviyesinin kırıldığını ve fiyatın re-test yaptığını bizimle paylaşmış. Fiyat trend altına sarkmaz ve üzerinde tutunmayı başarırsa eğer $9.22 seviyesini hızlı bir agresif bir yükseliş ile görebiliriz. Trend üstü tutunduğu sürece durum pozitif diyebiliriz. Trend altı kapanış fiyatı $7 seviyesine çekebilir.

BORSA MUHENDİSİ (@muhendis_49) ve DENT

Mühendis_49 bu hafta DENT analizinde günlük zaman diliminde alçalan trend yapısı ve yükselen trend yapısı arasında fiyatın çok fazla sıkıştığını ve yukarı yönlü trend kırılımı geldiğini grafikte göstermek istemiş. Bu kırılım ile fiyat trend üzerinde tutunmayı başarırsa hızlı yükseliş hareketleri ile yoluna devam edebilir.

Kamile URay (@remdocan) ve ARPA

Remdocan bu hafta ARPA analizinde fiyatın $0.08 ile $0.12 arasında akümüle olduğunu ve bu seviyelerin destek – direnç olarak çalıştığını grafikte göstermek istemiş. Direnç kırıldığında üstteki dirençleri denemesi olası duruyor. Fiyat eğer $0.084 seviyesindeki destek seviyesi altında kapanış yaparsa derin ve hızlı bir düşüş yaşanabilir. Dikkat etmekte fayda var.

EngineerTrader (@engineer_trader) ve HOT

Engineer_trader bu hafta HOT analizinde fiyatın $0.0043 ile $0.0040 arasında bulunan fraktal desteğinin çok kuvvetli olduğunu ve altında kapanış yapmasının güç olduğunu grafikte bize aktarmak istemiş. Bu seviye için yükselişten önceki alıcıların kuvvetli olduğu bölge olduğunu söylemiş. Fiyat gerçekten destek üzerinde tutunmayı başarırsa yükselişler görebiliriz.

VEser (@OfficialEser) ve CTK

OfficialEser bu hafta CTK analizinde fiyatın daha önce birçok kez red yediği ve kıramadığı direnç seviyesini tekrar zorladığını görebiliriz. Bu seviyenin kırılması demek alıcıların kuvvetleneceği ve fiyatın hızlı bir şekilde yükseliş yaşayacağı anlamına gelebilir. Kırılımdan sonra re-test takip etmekte fayda var.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Efe Bulduk (@TheBullDuck) ile Stabil Kripto Paralarda Kazanç

Efe Bulduk paylaştığı bu yazıda stabil kripto paralar üzerinden nasıl kazanç elde edilebileceğini anlatmış.

Kripto Ceyda (@kriptoceyda) ile Price Action Trading

Kripto Ceyda paylaştığı bu bilgiselide price action trading’i anlatmış.

Rues (@Ruesandora0) ve Vesting

Rues, temel analizin en önemli ilkesi olan vesting hakkında bir flood paylaşmış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

MaglorTrade bu hafta GEM proje olarak bize STMAN projesinden bahsetmiş. Taylandlı geliştiriciler tarafından yürütülen projede ekip 16 kişiden oluşuyor. Ekipte oyun ve kripto sektöründe 5-10 yıl aralığında deneyime sahip kişilerin çalışması güven verici gözüküyor. Oyun grafik olarak orta seviyede ama oynanış açısından oldukça basit görünüyor. Android , İOS ve PC için uygulamaları çok yakında çıkacağı sitesinde bildirilmiş.

$STMAN toplam token : 230.010.000 adet olacak.
En can alıcı nokta ise Initial M.cap : 151.276$ olması.
Emsali projeler şuan rahatlıkla 5-10m m.cap’a rahatlıkla ulaşabiliyor.

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Website: stman.io/
Telegram: t.me/stman_official
Twitter: twitter.com/Stickman_STMAN

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.