Haftanın Kripto Analiz Bülteni #37: ABD’den Kripto Para Kararnamesi, Rusya’dan Kripto Para Regülasyonu, Visa Kripto Kart Kullanımında Yükseliş

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #37: ABD’den Kripto Para Kararnamesi, Rusya’dan Kripto Para Regülasyonu, Visa Kripto Kart Kullanımında Yükseliş

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 37. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 24 – 30 Ocak tarihleri arasındaki önemli gelişmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 37. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde yükselen üçgen yapısı oluşuyor. Trend desteğine temas ederek üzerinde tutunmuş gibi gözüküyor. Fiyat $37.100 seviyesinde bulunan fraktal bölgesinde hareket ediyor. Burada vereceği karar önemli. $38.500 seviyesindeki dirençten tepki görerek hızlı bir düşüş gerçekleştirdi. Fiyat bu seviye üzerinde kapatmadan bu seviyelerde akümüle olabilir. Üzerinde kapanışlar $41.400 seviyesine bizi taşıyabilir. $35.850 seviyesi düşüş yönlü kırıldığında $33.500 seviyesi beklenebilir. Dikkatli olmakta fayda var.

Ana Destek: $35.800
Alt Destek: $33.500

Ana Direnç: $38.500
Üst Direnç: $41.400

AXS

Bu hafta AXS analizinde adam – eve formasyonu oluşturuyor gibi gözüküyor. $54 seviyesindeki turuncu çizgi üzerinde kapanışlar fiyatı $64 seviyesine kadar yükseltebilir. Formasyon hedefi bu seviye gibi gözüküyor. Alçalan trend ve kırılması gereken direnç aynı yerde bulunuyor. Bu direnç kırılımında fiyat rahatlayarak hızlı hareketler yapabilir. $45 seviyesi altında kapanışlar, fiyatı hızla alt desteklere kadar götürebilir.

Ana Destek: $52.5
Alt Destek: $49

Ana Direnç: $58.6
Üst Direnç: $64

BEL

Bu hafta BEL analizinde yükselen kama formasyonu oluşuyor. Bu formasyon genelde düşüş formasyonudur. Fiyat şu an yatay destek olan $0.84 üzerinde çok güzel tutunuyor. Bu seviyenin kırılımı trend desteğinin de kırılması anlamına gelebilir. $0.80 önündeki ilk destek olarak gözüküyor. Fiyat eğer buradan seker ve yükseliş gerçekleştirirse $0.90 güçlü direnç olarak karşımızda. Fiyat bu seviyeyi aştığında üst trend direncine temas etmek isteyebilir. Buna istinaden önemli direnç ve desteklerin kırılımı yönü belli edecektir.

Ana Destek: $0.84
Alt Destek: $0.80

Ana Direnç: $0.90
Üst Direnç: $0.98

LTC

Bu hafta LTC analizinde simetrik üçgen formasyonu oluşmuş durumda. Fiyatın $100 desteğinden sektikten sonra yükseliş gerçekleştirerek $111 seviyesindeki dirençten tepki aldığını grafikte görebiliriz. $120 seviyesi önemli bir direnç bölgesi ve bu seviyenin kırılımı fiyatı $145 seviyelerine kadar taşıyabilir. Bu kırılımı takip etmekte fayda var. Şu an için fiyat, trend desteğine tutunuyor. Eğer kırılım gerçekleşirse önce $100 seviyesi, oraya da tutunamaz ise $84 seviyesine kadar fiyatı düşürebilir.

Ana Destek: $100
Alt Destek: $84

Ana Direnç: $111
Üst Direnç: $120

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Biden Hükumeti Kripto Kararnamesi Hazırlıyor

Amerikan haber sitesi Barrons’un kaynağına göre kararnamenin ulusal güvenlik bildirisi kapsamında yayımlanacağı bildiriliyor. Biden’ın bildirisiyle beraber uygulanabilir bir yasal sistem geliştirmek amacıyla bazı devlet kurumları, kripto, stabil kripto para ve NFT alanında inceleme yapmak için görevlendirilecek.

Tarih: 28 Ocak 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Rus Hükumeti Kripto Varlıkları Düzenleyen Bir Yol Haritası Üzerinde Anlaştı

Rus hükümeti ve diğer resmi kurumlar, kripto varlıklarının düzenlenmesine ilişkin ilkeler üzerinde anlaşmaya vardı. Rus haber ajansının verileri doğrultusunda,  Rus hükümetinin ortaya koyduğu yol haritasına göre yıl sonuna kadar kripto varlıkların düzenlenmesi planlanıyor.

Tarih: 28 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Visa Kripto Kart Kullanımının İlk Çeyrekte 2,5 Milyar Dolara Ulaştığını Açıkladı

Visa CEO’su Al Kelly, kazanç çağrısı sırasında yaptığı açıklamada Visa kullanıcılarının yılın ilk çeyreğinde kripto kartlarıyla 2,5 milyar dolarlık ödeme yapıldığını belirtti.

Şirket başta Coinbase ve BlockFi olmak üzere 65’ten fazla kripto platformuyla ortaklık kurmuş durumda.

Tarih: 28 Ocak 2022
Kaynak: cnbc.com

BSTX’e Geleneksel Piyasalardaki Blokzincir Anlaşmaları için Onay Verildi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Boston merkezli BOX borsasının yan kuruluşu Boston Security Exchange’e (BSTX) blokzincir tabanlı bir menkul kıymetler borsası olarak faaliyet göstermesi için onay verdi.

Tarih: 30 Ocak 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Galaxy Digital Şirketin Merkezini ABD’ye Taşımayı Planlıyor

Cayman Adaları merkezli dijital varlık firması Galaxy Digital, merkezini Delaware’e taşımak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) bir dosya sundu. Şirket ayrıca Nasdaq borsasında da listelenmeyi planlıyor.

Tarih: 28 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

LeBron James ve Crypto.com, Öğrencilere Kripto Alanında Eğitim Vermek için Ortaklık Kurdu

Los Angeles Lakers’ın yıldız oyuncusu LeBron James’in Ohio’nun Akron şehrinde yaptırdığı okulda öğrencilere, Web3 ve kripto paralar hakkında özel eğitimler verilecek. Gerçekleştirilecek eğitimler için özel bir ekip kurulduğu aktarılırken, 1600 öğrencinin de bu eğitimlerden yararlanacağı belirtildi.

Tarih: 28 Ocak 2022
Kaynak: cointelegraph.com

WisdomTree Kripto Uygulaması Geliştiriyor

New York merkezli varlık yöneticisi WisdomTree, müşterilerinin kripto ve diğer finans ürünleriyle ticaret yapmasına olanak tanıyacak bir dijital finans uygulamasının lansmanı için hazırlanıyor.

Tarih: 29 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Elevate Brands, Coinbase ile Ortaklığını Duyurdu

İşletmelerini Elevate Brands’e satan Amazon pazar yeri sahipleri, istedikleri takdirde kripto ile ödeme alabilecek.

Elevate Brands, bu özelliği aktif hale getirmek için Coinbase Prime ile iş birliği yapacak. Şirketin CEO’su Ryan Gnesin, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Amazon satıcılarının kripto ekosistemi içerisinde köklü olduğunu öğrendik. Bu nedenle Amazon ekosisteminde nakit para veya kripto para seçeneği sunan ilk şirket olmaktan ötürü heyecanlıyız.”

Tarih: 27 Ocak 2022
Kaynak: coindesk.com

Çinli Gıda Dağıtım Şirketi Artık Dijital Para ile Ödemeleri Kabul Ediyor

Çin gıda dağıtım devi Meituan, verdiği hizmetler için merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ödemelerini sistemine entegre eden son teknoloji firması oldu.

Meituan kullanıcıları dijital yuan cüzdanlarını; otel, taksi rezervasyonu ve restoranlarda ödeme gibi çeşitli günlük hizmetlerde kullanabilecekler.

Tarih: 29 Ocak 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Wealthsimple, Kanadalı Düzenleyicilere Kripto Dostu Düzenleme Çağrısında Bulundu

Kanada’nın önde gelen yatırım yönetimi şirketi Wealthsimple’ın CEO’su Katchen, Kanada’nın kripto alanındaki fırsattan yararlanması gerektiğini düşünüyor. Katchen, Bloomberg ile gerçekleştirdiği bir röportajda Kanadalı düzenleyicilere ülkenin kripto endüstrisindeki varlığını arttırma çağrısında bulundu.

Tarih: 27 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Belçikalı Milletvekili Maaşını Bitcoin ile Alacak

Bitcoin’in popülaritesi, şimdi de Belçika parlamentosuna sıçradı. Brüksel milletvekili Christophe De Beukelaer, maaşını Bitcoin’e çeviren ilk Avrupalı politikacı oldu.

Bruzz, Brüksel milletvekilinin aylık 5.500 euro (6.140,75 dolar) olan maaşını Bit4You kripto alım-satım platformu kullanılarak Bitcoin’e dönüştürüleceğini bildirdi. Beukelaer, attığı adımın, diğer politikacılara gelişmekte olan teknolojiye yönelmeleri için ilham vereceğini umuyor.

Tarih: 29 Ocak 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Google Cloud “Dijital Varlıklar Ekibi” Kuruyor

Google Cloud’un finansal hizmetlerden sorumlu başkan yardımcısı Yolande Piazza yaptığı açıklamada, firmanın müşterilere blokzincir tabanlı platformlarda değer yaratmanın, alım satım yapmanın ve depolamanın yanı sıra, yeni ürünler başlatma konusunda da yardımcı olacak bir Google Cloud Dijital Varlıklar Ekibi kurduğunu belirtti.

Tarih: 28 Ocak 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

CIKANCOIN (@Cikancoin22) ve ANKR

Cikancoin22 bu hafta ANKR analizinde majör bir alçalan trend yapısı olduğunu grafikte göstermiş. Fiyat şu anda bu dirence yakın gözüküyor. Tepki alıp aşağıya çekilmesi de olası bir durum ama kırılım geldiği taktirde sert ve agresif bir yükseliş görebiliriz. Kırılımı takip etmekte fayda var.

CryptOmeR (@CryptOmeRr) ve MITH

CryptOmeRr bu hafta MITH analizinde majör bir yükselen trend yapısını görebiliriz. Fiyatın büyük bir kanal içerisinde hareket ettiğini minör trend seviyesinin kırılarak fiyatın aşağı yönlü hareket ettiğini bize anlatmak istemiş. Fiyat $0.03 seviyesindeki yatay destek seviyesinde tutunmuş gözüküyor Kırılımlara göre fiyatın ne yöne ve ne kadar gideceği belirtmiş. Sıkı takip edilmesi gereken bir grafik olarak dikkat çekiyor.

PARS ALFA TRADER (@PARS_ALFATRADER) ve LUNA

PARS_ALFATRADER bu hafta LUNA analizinde majör ve uzun süreli gelen bir trend desteğini grafikte göstermiş ve bu desteği fiyatın temas ettiğini ve tepki alabileceğini grafikte bize aktarmış. Fiyat buradan tepki alırsa güzel bir yükseliş gerçekleştirebilir. Altında kapanışlarda kesinlikle dikkat etmekte fayda var. Düşüş derin olabilir.

EKOANALİZ (@Ekoanalizz) ve CHESS

Ekoanalizz bu hafta CHESS analizinde alçalan trend yapısının olduğunu ve fiyatın bu seviyelere yakın olduğunu grafikte göstermiş. Kırılım yapıp sağlıklı yükselmesi için re-testte gerçekleşir ise grafikte belirtilen %142’lik bir hedefe doğru fiyat gidebilir. Kırılım olmaz ise tepki alması muhtemel sert düşüşler bu sefer görebiliriz.

Coinarrow (@Coinarrow1) ve BEAM

Coinarrow1 bu hafta BEAM analizinde alçalan trend yapısı oluştuktan sonra gelen kırılım ile fiyat yükseliş gerçekleştirmiş gözüküyor. $0.31 destek seviyesi kırılıp sonrasında re-test olarak fiyat tekrardan bu desteğe temas etmiş. Bu temas sonrasında fiyat hacimli mumlar ile agresif yükseliş göstererek $0.43 seviyesindeki dirençten tepki almış gözüküyor.

Nygma (@Crypto_Nygma) ve CRV

İbrahimklczb bu hafta LUNA analizinde daha önce $100 seviyesi top seviyesi olduğunu ve bu seviyeden kademeli olarak düşüş gelebileceğini belirtmiş. Fiyatın en son destek seviyesi $52 seviyesi gibi gözüküyor. $71 pivot bir bölge bu bölgenin altında kapanış $52 seviyesine üstünde kalarak $85 seviyesi üzerine atması yeni ATH demesi yapabileceğini grafikte belirtmiş.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Kripto Hulk ile Teknik Analizin Önemi

Kripto Hulk paylaştığı bu yazıda, grafik ve teknik analizin her zaman çalıştığını Bitcoin üzerinde örneklendirerek anlatmış.

Coin Hunter ile Fırsatlar

Coin Hunter bu bilgiselde ön satışlar ve launchpadlerin dinamikleri hakkında bir yazı paylaşmış.

the Octopus ile Oyna-Kazan Nedir

the Octopus son zamanlarda adını çokça duyduğumuz “oyna-kazan” (play-to-earn) hakkında bir bilgisel paylaşmış.

Ceren Crypto Queen ile Metaverse Arazileri

Ceren Crypto Queen bu floodunda Metaverse arazisi nedir ve nasıl satın alınır sorularını cevaplayacak bir yazı paylaşmış.

Leevis ile Teknik Analizde Trendler

Leevis paylaştığı bu floodda teknik analizin en önemli konularından olan trendin önemini ve trendi detaylıca açıklamış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

tervelix bu hafta GEM proje olarak “Rocket JOE” projesinden bahsetmiş. Proje @heroesofnft’nin native tokeni olan $HON ile bağlantılı olacak. Bu floodda JOE’nun diğer launcpadlerden farklı bir tarzı olduğundan bahsetmiş.

Rocket JOE’nun diğer launchpadlerden farklı en büyük özelliği ise platformlarında kullanacakları yenilikçi FARM opsiyonu ile beraber likidite havuzlarına destek oluşturarak fiyatların aşırı hareketlerini engelleyecek bir çözüm sunuyor.

Fiyatta oluşacak manipülatif hareketleri önlemek amacıyla uygulanan sistemde 2 günlük mevduat süresi olacak. Mevduat süresi boyunca paranızı çekmek isterseniz ilk 24 saat için ekstra bir ücret ödemeniz gerekmiyor.

Detaylar için aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz.

Websitesi: traderjoexyz.com/home
Telegram: t.me/traderjoe_xyz
Twitter: twitter.com/traderjoe_xyz
Discord: discord.com/traderjoe

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.