Haftanın Kripto Analiz Bülteni #36: Biden Yönetiminden Kripto Varlıklar Hakkında Strateji, Hindistan’dan Kripto Endüstri Bütçesi, Rusya’daki Kripto Yasağının Etkileri

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #36: Biden Yönetiminden Kripto Varlıklar Hakkında Strateji, Hindistan’dan Kripto Endüstri Bütçesi, Rusya’daki Kripto Yasağının Etkileri

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 36. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 17 – 23 Ocak tarihleri arasındaki önemli gelişmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 36. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde alçalan kama yapısı mevcut. Fiyatın hızlı bir şekilde düşmesi aşağı yönlü kırılmasına sebep oldu. $34.600 seviyesindeki destek fraktaldan güzel bir tepki alarak şimdilik yükseliş yaşadı. Önünde $38.450 seviyesindeki direnç mevcut. Bu direnç eğer kırılamaz ve üzerinde kapanış yapamazsa tekrar $34.600 seviyesini görebiliriz. Farklı açıdan bakmak gerekirse eğer bu yükseliş fake olarak kalır ve destek altında kapanışta şu an grafikteki en güçlü desteklerden birisi olan $29.500 desteğine inebilir. Buraya indikten sonra alıcıların kuvvetli olduğu bir bölge olduğu için sert yükselişler görebilmemiz olası.

Ana Destek: $34.600
Alt Destek: $29.500

Ana Direnç: $38.500
Üst Direnç: $45.500

HNT

Bu hafta HNT analizinde güzel bir üçgen yapısının oluştuğunu ve sert bir düşüş ile kırılım yaşadığını görebiliriz. Fiyat şu an $21 seviyesinde ki desteğe tutunmuş gibi gözüküyor. Bu destek seviyesi güzel ve güçlü bir destek olduğu için yukarı ivmelenme yaşamış. $26.5 seviyesi kırılmadan hızlı bir yükseliş görmek zor olabilir. $35 seviyesi kırılımında ise ani ve agresif hareketler ile yükseliş bekleyebiliriz. Fiyat bir süre grafikte belirtilen önündeki destek ve direnç arasında akümüle olabilir. Bu fiyatın rahatlaması ve normal yükseliş için önemli olabilir.

Ana Destek: $21
Alt Destek: $18.5

Ana Direnç: 26.5
Üst Direnç: $35

AR

Bu hafta AR analizinde simetrik üçgen desteğine tutunamayarak kırılmış ve düşüş yaşandığını görebiliriz. $45 desteği kırıldıktan sonra hızlı bir şekilde $36 desteğine de tutunamayarak kırılım gerçekleşmiş. Şu an $36 seviyesi direnç olarak çalışıyor. Fiyat kırmayı deniyor ama kıramıyor. Fiyat bu seviyeyi birkaç kez dener ve kıramaz ise $25.5 seviyesine kadar çekilerek bu bölgede tutunmaya çalışacaktır. Grafikte belirtilen dirençlerde $45 seviyesi kırılır ise hedef $85 seviyesi olarak bakabiliriz.

Ana Destek: $25.64
Alt Destek: $23.50

Ana Direnç: $36
Üst Direnç: $45

HBAR

Bu hafta HBAR analizinde fiyat alçalan kama yapısını oluşturmuş ve desteğinde tutunamayarak altında kapanış ile birlikte düşüş gerçekleştirmiş. $0.20 seviyesindeki desteğe güzel tutunduğunu görebiliriz. Şu an kırdığı kama desteğini test ediyor. Bu fiyat üzerinde kapanış gerçekleşmez ise $0.20 tekrar test edilir ve kırılabilir. Bu kırılım gerçekleşmesi demek $0.16 seviyesine çekilme olasılığının gerçekleşmesi anlamına gelebilir. Kırılım ile hareket etmekte fayda var.

Ana Destek: $0.20
Alt Destek: $0.16

Ana Direnç: $0.25
Üst Direnç: $0.29

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Biden Yönetimi, Federal Kurumlardan Kripto Varlıklar Hakkında Bir Hükümet Stratejisi Belirlemesini İstiyor

Bloomberg’ün aktardığına göre Beyaz Saray, kripto varlıklar hakkında bir yönerge hazırlanması talimatı verdi. 

İsimsiz kaynaklara dayandırılan haberde, Biden yönetiminden üst düzey yetkililerinin önümüzdeki birkaç hafta içinde sunulacak bu yönergeyi görüşmek üzere birçok kez bir araya geldiği ifadeleri yer aldı.

Tarih: 22 Ocak 2022
Kaynak: bloombergquint.com

Hindistan’daki Kripto Endüstrisi Açıklanacak Yeni Bütçeyi Bekliyor

Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, 1 Şubat 2022’de ülkenin bütçesini sunacak. Konuşma, düzenlemeler hakkında ipuçları içerebileceği için merakla bekleniyor. Ancak bazıları, yaklaşan seçimler ve popülist politikalar nedeniyle, kripto varlıklar konusunda olumlu bir mesaj çıkmayacağını düşünüyor.

Tarih: 21 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Rusya’daki Olası Kripto Yasağı Birkaç Endüstriyi Yok Edebilir

Geçtiğimiz günlerde Rusya Merkez Bankası ülkenin finansal sistemine yönelik tehlikelere atıfta bulunarak, tüm kripto para birimlerinin kazımını ve kullanılmasını yasaklamayı önermişti.

Rusya’nın önerilen kripto para birimleri yasağı, birkaç teknoloji endüstrisini yok edebilir ve bilişim teknolojileri uzmanlarını yurtdışına yönlendirebilir.

Tarih: 21 Ocak 2022
Kaynak: reuters.com

BlackRock, Bir Blokzinciri ETF’i İçin Başvuruda Bulundu

BlackRock’ın iShares’i, blokzinciri ve teknoloji alanında çalışan şirketleri takip eden bir endeksin performansını izleyecek yeni ETF için başvuruda bulundu. Başvuruya göre ETF, NYSE FactSet Global Blockchain Teknolojileri Endeksi’ni izleyecek.

Tarih: 22 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Fas’ın En Büyük Bankası RippleNet’e Katıldı

Boursenews tarafından yayınlanan yakın tarihli bir rapora göre, yönetimi altındaki 53.3 milyar dolarlık varlığa sahip Fas’ın en büyük bankacılık kurumu olan Attijariwafa Bank, RippleNet ağına katıldı.

Tarih: 19 Ocak 2022
Kaynak: u.today

Binance Siber Suçlara Karşı NCFTA ile Ortaklık Kurdu

Amerika merkezli kar amacı gütmeyen The National Cyber-Forensics and Training Alliance (NCFTA), siber suçlarla olan savaşlarına yardımcı olması için Binance ile ortaklık kurdu.

Tarih: 18 Ocak 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Endonezya’daki İslami Kuruluş Kripto Para Fetvası Yayınladı

Endonezya’nın ve dünyanın en büyük İslami kuruluşlarından biri, kripto para birimlerini Müslümanlar için haram veya yasak olarak ilan etti.

Muhammediye’nin resmi internet sitesinde yayınlanan fetvada, kripto paraların spekülatif doğası, şeriata göre haram olduğu yazıldı.

Tarih: 20 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Singapur Kripto ATM’lerinin Faaliyetlerini Durdurdu

Singapur’daki ATM’ler MAS tarafından yeni yayımlanan yönergelere uymak amacıyla Salı günü faaliyetlerini durdurdu. Ülkede faaliyet gösteren kripto ATM operatörleri, şimdi MAS’tan gelecek detaylı açıklamayı bekliyor.

Tarih: 19 Ocak 2022
Kaynak: reuters.com

Mike Novogratz, Peter Schiff’e Bitcoin Üzerinden 1 Milyon Dolarlık Meydan Okudu

Novogratz, Schiff’in kripto para piyasasının çökeceğine dair sık ​​sık tekrarlanan tahmini üzerine 1 milyon dolarlık bahis teklif etti.

Novogratz, Bitcoin’in bundan sonra 35.000 dolar seviyesinin üzerinde işlem göreceğine bahse girdi. Eğer yanılıyorsa, seçtiği hayır kurumuna 1 milyon dolar bağışlayacak. Schiff, Novogratz’ın cüretkar teklifine henüz yanıt vermedi.

Tarih: 23 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

LinkedIn’de Kripto İş İlanları %395 Arttı

Kripto para sektörünün gün geçtikçe gelişmeye devam ettiği bu zamanlarda popülerliği de katlanarak artmaya devam ediyor. 2021 yılının başından itibaren yayınlanan istatistiklerde iş ilanlarında %395 artış görüldü.

Tarih: 17 Ocak 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Google Arnold Goldberg ile Çalışma Kararı Aldı

Google, ödeme bölümünün yönetilmesi için eski PayPal çalışanı Arnold Goldberg’i işe aldı. Google’ın ticaret başkanı Bill Ready, şirketin kripto para birimlerine “çok dikkat ettiğini” ifade etti.

Tarih: 19 Ocak 2022
Kaynak: indiatoday.in

İspanya Kripto Varlık Reklamlarına Kısıtlama Getiriyor

İspanya, ünlü isimlerin yaptığı kripto varlık tanıtımlarına kısıtlama getiriyor. Buna göre ünlüler ve sponsorları, kripto varlıkları tanıtan gönderilerden önce hem yetkilileri bilgilendirmek hem de riskleri konusunda uyarmak zorunda kalacak.

Tarih: 17 Ocak 2022
Kaynak: reuters.com

Citi, Dijital Varlık Birimi İçin Risk Yönetimi Uzmanı Arıyor

Wall Street’in ağır toplarından Citi, kripto varlık birimleri için bir risk yönetim uzmanı arıyor. LinkedIn’de yer alan iş ilanına göre, pozisyon için alınan kişi küresel olarak ve tüm Citi iş kollarında dijital varlık faaliyetlerinin risk yönetimi ile ilgili tüm konularından sorumlu olacak.

Tarih: 22 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

İran CBDC (Merkez Bankası Dijital Para Birimi) Testlerine Çok Yakında Başlıyor

İran Merkez Bankası (CBI), iddiaya göre merkez bankası dijital para birimi (CBDC) pilot testini çok yakında başlatmayı planlıyor.

CBI Başkan Yardımcısı, İranlı İşçiler Haber Ajansı’nın haberine göre CBDC’lerin ülkenin mali tutarsızlıklarını çözmeye yardımcı olabileceğini söyledi.

Tarih: 19 Ocak 2022
Kaynak: ilna.news

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Kriptokrat’ın Mutfağı (@kriptokrat5) ve BEL

Kriptokrat5 bu hafta BEL analizinde majör bir yükselen trend seviyesinin oluştuğunu ve fiyatın desteğe temas ederek şimdilik tutunduğunu grafikte bize göstermek istemiş. Trend altı kapanışlar fiyatı daha altlara taşıyabilir. Bu sebeple kırılıma dikkat edilmesi gerekiyor. Yükseliş gerçekleşir ise dirençleri grafikte belirtmiş. Kırılımları takip etmekte fayda var.

PARS ALFA TRADER (@PARS_ALFATRADER) ve CTK

PARS_ALFATRADER bu hafta CTK analizinde majör bir trend desteği olduğunu ve bu seviyenin uzun süredir altına inmediğini grafikte paylaşmış. Aynı zamanda alçalan bir mor trend mevcut. Fiyatın sıkıştığını ve hangi yöne kırılım gerçekleşirse o yöne doğru hızlı hareket edebilir. Kırılım takip edilmesi önemli gözüküyor.

dojotr (@dojotr00) ve DOT

Dojotr00 bu hafta DOT analizinde $32 seviyesinin kritik olduğunu ve bu seviyenin kırılması ile $45 seviyesine kadar gidebileceğini grafikte anlatmış. Grafikte $24 seviyesi güçlü destek altında kapanış olmadığı sürece pozitif bakılabilir. Bu seviye kırılışa ilk destek $14.7 seviyesi gibi gözüküyor. Kırılımla hareket etmek daha sağlık olabilir.

Mr. Gartley (@Mr_Gartley) ve ADA

Mr_Gartley bu hafta ADA analizinde önemli destek seviyesi olan $1.07 seviyesi altında kapanış yapmadığı sürece fiyatın yukarı yönlü hareketlenebileceğini belirtmiş. Yukarı doğru yapacağı bir harekette ilk direnç seviyesi $1.59 seviyesi olarak karşımıza çıkıyor. Düşen piyasada altında kapanışlar ise daha hızlı düşüşlere sebep olabilir. Kırılım ile hareket etmekte fayda var.

inancsalman (@inancsalman) ve DOGE

İnancsalman bu hafta DOGE analizinde alçalan bir trend kırılımından sonra tekrardan test için fiyatın geri döndüğünü bize grafikte göstermiş. Buranın kaybedilmesi demek fiyatın $0.08 seviyesine kadar düşmesi anlamına gelebilir. Yukarı doğru harekette önce $0.15 seviyesi daha sonra $0.20 önemli dirençler. Fiyatları sıkı takip etmek daha sağlıklı olabilir.

Crypto Monster (@ibrahimklczb) ve LUNA

İbrahimklczb bu hafta LUNA analizinde daha önce $100 seviyesi top seviyesi olduğunu ve bu seviyeden kademeli olarak düşüş gelebileceğini belirtmiş. Fiyatın en son destek seviyesi $52 seviyesi gibi gözüküyor. $71 pivot bir bölge bu bölgenin altında kapanış $52 seviyesine üstünde kalarak $85 seviyesi üzerine atması yeni ATH demesi yapabileceğini grafikte belirtmiş.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

theBloomberger ile Kripto Paralarda Ön Satış Hakkında

theBloomberger bu bilgiselde kripto paralarda ön satış ile yapılacak yatırımların aslında ne kadar değerli olduğunu, yapılacak yatırımların nasıl yapılmacağını ve projelerin güvenilirliğini ne kadar önemli olduğunu anlatmış.

CryptObjektif ile İnternetin Gelecek Versyionu Web3 ve Geçmişi

CryptObjektif paylaştığı bu floodda internetin geçirdiği evrim süreçlerindeki Web1, Web2 ve gelecek versiyonu olan Web3 hakkında bilgiler paylaşmış.

ArreatSummit ile Bitcoin Değerlendirmesi

ArreatSummit son zamanlarda birçok insanın dikkatini çeken kripto para piyasası ile alakalı düşüşün devam ettiği bu dönemde detaylı bir Bitcoin analizi paylaşmış.

Trade Wars ile Ön Satışlar Hakkında Her Şey

Trade Wars bu paylaşımında kripto para yatırımcılarının ön satışlar hakkında bilmesi gereken her şeyi derinlemesine anlatmış.

Crypto Bull’s ile Stoploss ve Retest Kavramları

Crypto Bull’s borsalarda çokça karşılaştığımız stoploss ve restest kavramlarını örnekler ile beraber anlatmış.

Mahoney ile Kriptoda Enflasyon Nedir?

Mahoney, ekonomi dünyasından hakim olduğumuz enflasyonu ve kripto paralardaki enflasyonu açıklayan bir flood yayınlamış.

JrKripto ile Bitcoin Halving Nedir

JrKripto bu floodunda Bitcoin Halving’in, kısacası Bitcoin blok üretim ödüllerinin yarıya düşmesi ve Bitcoin Halving’inden sonra oluşan Bitcoin grafikleri hakkında bilgilendirici bir flood paylaşmış.

Steve Soru Cevap ile GameFi Nedir?

Steve Soru Cevap bu paylaşımında GameFi nedir, oyun oynarken nasıl para kazanılır gibi sorulara yanıt olacak detaylı bir flood paylaşmış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

CryptObjektiff bu hafta GEM projesi olarak NFTMall’dan bahsetmiş. NFTMall kısaca, blok zinciri tabanlı DeFi ekosistemi ve e-ticaret dinamiklerinden yararlanarak oluşturulmuş merkeziyetsiz bir NFT pazaryeri platformudur.

Biraz daha ayrıntılarına girecek olursak NFTMall, kulanıcılarına 3D NFT ve fiziksel ürünlerini NFT olarak sergileyebilme ve satabilme seçeneğini sunarak NFT ile ilgilenen kitleyi kendisine çekiyor. 

NFTMall’ın sahip olduğu market sistemine göre içerik üreticileri NFT içeriklerini pazarda kendi karakteristik özelliklerini belirtilerek sergileyebiliyor ve 2. kullanıcılara arada ekstra bir program olmadan satabiliyor. NFT’leri satın alan 2.kullanıcılar NFT’nin isim gibi karakteristik özelliklerini bozmadan tekrar satabiliyorlar böylece içeriklerin oluşturduğu değer kaybolmuyor.

Platform çoklu zincir çalışma prensibini benimsemekle beraber şu anda Binance Smart Chain ağı üzerinde hizmet veriyor. Çok yakın zamanda ise Avalanche ve Polygon (Matic) ağlarıyla da çalışmaya başlayacaklarını belirtiyorlar. 

Detaylar için aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz.

Websitesi: www.nftmall.io/ 
Telegram: t.me/nftmallio 
Twitter: twitter.com/nftmall
Discord: discord.com/invite/SG4GGYMXvJ 

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.