Haftanın Kripto Analiz Bülteni #35: İspanya’dan Kripto Varlık Reklamlarına Kısıtlama, İran’dan Kripto Ödemeler, Brezilyalı Belediye Başkanından Bitcoin Yatırımı

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #35: İspanya’dan Kripto Varlık Reklamlarına Kısıtlama, İran’dan Kripto Ödemeler, Brezilyalı Belediye Başkanından Bitcoin Yatırımı

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 35. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 10 – 16 Ocak tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 35. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde fiyat $39.650 seviyesinden tepki alarak yükseliş gerçekleştirdi ve alçalan trend kırılımı gerçekleştikten sonra $44.000 seviyesindeki dirençten tepki gördü ve tekrar trend altında kapanış gerçekleştirdi. $42.200 seviyesi şu an fiyatı tutabilecek destek bölgesi olarak gözüküyor. Fiyatın pozitif hareketler yapması için $45.600 üzerine atması gerekiyor. Buranın üzerinde güzel mumlar görebiliriz.

Belirttiğimiz alanın üzerinde hareket ederken hedef $50.000 seviyesi olacaktır. Dikkat edilmesi gereken seviye ise $47.300 bölgesi, burası son tepe ile son dip arasındaki Fibonacci 0.618 bölgesidir. Buradan tepki görerek düşüş gerçekleştirebilir, birçok ihtimal mevcut ve her ihtimali değerlendirmek akıllıca olur.

Ana Destek: $42.200
Alt Destek: $39.650

Ana Direnç: $43.927
Üst Direnç: $45.672

DREP

Bu hafta DREP analizinde çift dip formasyonu gerçekleşmiş ve fiyat $0.96 seviyesinde bulunan destekten ve çift tepe formasyonundan dolayı hızlı bir yükseliş gerçekleştirdiğini grafikte görüyoruz. Fiyat $1.11 seviyesinde bulunan boyun bölgesini kırarak üzerinde kapanış gerçekleştirmiş ama $1.17 seviyesindeki direnç üzerine atamayarak altında kapanış olmuş. Fiyat boyun bölgesini tekrar test ederek $1.29 seviyesine gidebilir. Boyun bölgesi altı kapanışlar Fibonacci 0.618 seviyesine kadar çekilebilir. Buraya gelmesi 2618 olarak bilinen formasyonu oluşturur sonrasında hızlı bir yükseliş görebiliriz. Takip etmekte fayda var.

Ana Destek: $1.11
Alt Destek: $0.96

Ana Direnç: $1.17
Üst Direnç: $1.29

ENJ

Bu hafta ENJ analizinde fiyat, grafikte görüldüğü gibi yükselen üçgen formasyonu oluşturuyor. Eğer trend altında kapanış yapar ise önce $2.23 seviyesine orası da kırılırsa $2.08 seviyesine kadar çekilmeler yaşanabilir. $2.63 seviyesinde önemli direnç seviyesi mevcut. Buranın üzerinde kapanış önce $2.93 sonrasında ana hedef olan $3.25 seviyesine kadar çıkabilir. Fiyat sıkışıyor, karar aşamasında fiyat hareketine göre hareket etmek mantıklı olacaktır.

Ana Destek: $2.23
Alt Destek: $2.08

Ana Direnç: $2.63
Üst Direnç: $2.93

FXS

Bu hafta FXS analizinde simetrik üçgen yapısını grafikte görebiliriz. Destek seviyesi çok güzel bir şekilde çalışmış. $42 seviyesi birçok kez denenerek kırılamamış. Baktığımızda fiyat sıkışıyor ve destek seviyesi de direnç seviyesi de birçok kez denenerek kırılmamış. Karar aşaması yaklaşıyor. Hangi yöne doğru kırılım gelirse o yöne çok sert hareketler görebiliriz. Bunun için sıkı takip etmekte fayda var. Düşüş durumunda $32.2 seviyesi kırılırsa alt destekler test edilebilir.

Ana Destek: $32.2
Alt Destek: $28.89

Ana Direnç: $42
Üst Direnç: $45.9

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

İspanya Kripto Varlık Reklamlarına Kısıtlama Getiriyor

Financial Times’ın aktardığına göre İspanya, kripto varlık tanıtımlarına kısıtlama getirecek. Ülkenin piyasa düzenleyicisi olan Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV), artık kripto varlık reklamlarını düzenleme yetkisine sahip ve ünlü isimler bu tarz tanıtımları yaparken kurumu bilgilendirmek durumunda.

Tarih: 17 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Bazı Küçük İşletmeler 2022’de Kripto Para Ödemelerini Benimsemeyi Düşünüyor

Ödeme işlemcisi devi Visa tarafından yakın zamanda yürütülen bir ankete göre, dokuz ülkedeki katılımcıların neredeyse dörtte biri, bu yıl içinde dijital para birimlerini bir ödeme şekli olarak benimsemeyi düşündükleri ortaya çıktı.

Ayrıca, bu ülkelerdeki tüketicilerin %13’ü, perakende mağazalarının önümüzdeki 12 ay içinde kripto para ödemelerine izin vermeye başlayacağını tahmin ediyor.

Tarih: 12 Ocak 2022
Kaynak: reuters.com

Birleşik Krallık’ta Yasaların Kriptoya Ayak Uydurabilmesi İçin Bir Kuruluş Önerildi

Profesör Richard Susskind, yasal sistemin kripto ve blokzinciri gibi alanlara ayak uydurabilmesi için yasadaki boşlukları takip eden bir kuruluşa ihtiyacı olduğunu söyledi. Susskind ayrıca, böyle bir kurumun ortaya koyduğu düzenlemelerin de dünya çapında bir örnek teşkil ederek İngiliz hukukunun bir standart olarak uygulanabileceğine dikkat çekti.

Tarih: 15 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Kuzeybatı Arkansas, Teknoloji Girişimcilerine 10.000 Dolarlık Bitcoin Verecek

Kuzeybatı Arkansas Konseyi, kripto dünyasında bölgeye yerleşenlere Bitcoin ödülü koyarak adım attı. Buna göre bölgeye taşınan profesyonel çalışanlar, 10.000 dolar değerinde Bitcoin alacak. Bölge, iş fırsatları ve düşük yaşam maliyeti nedeniyle ABD’de yaşanacak en iyi yerler arasında.

Tarih: 14 Ocak 2022
Kaynak: businessinsider.com

Adalet Sisteminde Kripto Kripto Para Devrimi

Amerika merkezli girişim şirketi Ryval, hukuk davalarına kripto paralar aracılığıyla yatırım yapmayı mümkün kılan, yani davaları bahse açan bir sistem geliştirdi.

Bir davayı kazanan taraf ile birlikte başkalarının da kazanabilmesini sağlayan bu konseptte tek şart, kripto para kullanmak.

Tarih: 16 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Ethereum’daki USDC Arzı, İlk Kez USDT Arzını Geride Bıraktı

The Block’ın dikkat çektiği Etherscan verilerine göre, Ethereum ağındaki USDT stabil kripto parasının toplam arzı, ilk kez rakip stabil kripto para USDT’nin toplam arzını geride bıraktı. Ethereum üzerindeki USDC arzı 39.92 milyar iken, USDT’nin 39.82 milyar seviyesinde kaldı.

Tarih: 14 Ocak 2022
Kaynak: theblockcrypto.com

Alman Fintech Kuruluşu, Kripto Odaklı Bir Sosyal Ticaret Platformu Başlatmaya Hazırlanıyor

Almanya merkezli fintech kuruluşu Naga, bugün yaptığı açıklamada, şirketin bu yıl içerisinde “Nagax” isimli bir sosyal ticaret platformu başlatacağını duyurdu.

2022 yılının ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi planlanan platform; bir kripto cüzdanı, bir NFT platformu, bir staking platformu, yaklaşık 700 varlığa sahip bir borsa, bir vadeli işlem ve türev borsasından meydana gelecek.

Tarih: 13 Ocak 2022
Kaynak: coinkolik.com

Brezilyalı Belediye Başkanı Bitcoin’e Yatırım Yapacağını Açıkladı

Rio de Janeiro Belediye Başkanı Eduardo Paes geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, Brezilya’nın en kalabalık ikinci şehrinin hazine fonlarının %1’ini dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin’e yatıracağını duyurdu.

Tarih: 14 Ocak 2022
Kaynak: u.today

Seba Bank C Serisi Finansman Turunu Tamamladı

İsviçre merkezli dijital varlık bankacılığı platformu Seba Bank, çarşamba günü 119 milyon ABD doları tutarında bir C serisi finansman turunu tamamladığını duyurdu. 

Finansman turundaki yatırımcılar arasında kripto para borsası FTX, kripto para ticaret şirketi Alameda Research, merkeziyetsiz finans varlıkları yönetim firması DeFi Technologies, Altive, Ordway Selections ve Summer Capital gibi risk sermayesi kuruluşları yer aldı.

Tarih: 12 Ocak 2022
Kaynak: tr.cointelegraph.com

Elrond Network Utrust’ı Satın Aldı

Yüksek ölçeklenebilirliğe sahip blok zincir Elrond Network (EGLD), açıklanmayan bir miktar karşılığında Web3 kripto para ödeme çözümü Utrust’ı (UTK) satın aldığını duyurdu.

İlk adımlarının, dünya çapındaki tüccarların erişebileceği “önemsiz bir maliyetle” neredeyse anında ve güvenli küresel yerleşimler sunmak olduğu açıklandı. İkinci adımın ise, Tüccar Getiri ürünleri aracılığıyla bir “paradigma kayması” yaratmak için merkezi olmayan finans (DeFi) mekaniğini kullanmak olduğunu dile getirdiler.

Tarih: 11 Ocak 2022
Kaynak: cryptonews.com

Jack Dorsey, Bitcoin Yasal Savunma Fonu’nu Duyurdu

Eski Twitter CEO’su ve blok kurucusu Jack Dorsey, Chaincode Labs kurucu ortağı Alex Morcos ve Sussex Üniversitesi’nde akademisyen olan Martin White ile “Bitcoin Yasal Savunma Fonu” oluşturma planlarını duyurdu.

Tarih: 12 Ocak 2022
Kaynak: cointelegraph.com

İran, Uluslararası Ödemeler için Dijital Para Birimlerinin Kullanımına İzin Verecek

Yerel bir medya kuruluşuna göre, İran Ticareti Geliştirme Örgütü başkanı Alireza Peyman Pak, ülkenin Merkez Bankası’nın, işletmelerin uluslararası ödemeler yaparken kripto varlıkları kullanmalarına izin vermek için Sanayi, Maden ve Ticaret Bakanlığı ile bir anlaşmaya vardığını söyledi.

Tarih: 11 Ocak 2022
Kaynak: cryptonews.com

 

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Maestro (@NewsCoin21) ve XAVA

NewsCoin21 bu hafta XAVA analizinde alçalan trend seviyesinin kırıldığını grafikte görebiliriz. Yükseliş devam ederse önündeki ilk direnç $9.93 seviyesi gibi gözüküyor. Grafikte belirtildiği gibi $11.5 üzerinde kalıcı olacak kapanışlar pozitif hareketler görmemize sebep olabilir. Sonrasında hedef $18.7 bölgesi ve bu seviyeye gitmesi olası. Trend altına tekrar inerse $7 dolar seviyesi destek seviyesi. Bu seviye de tutunamazsa alt destekler test edilebilir.

Bitcoin Meraklısı (@Bitcoinmeraklsi) ve KP3R

Bitcoinmeraklsi bu hafta KP3R analizinde önemli destek ve direnç seviyelerini bizimle paylaşmış. Güçlü bir yükseliş trendi yakalamış ve hızlı şekilde fiyat artmış gözüküyor. En son $1498 seviyesindeki direnç seviyesi kırılmış ama sonrasında tepki alarak tekrar bu seviyeye inmiş gözüküyor. Re-test başarılı olur ise önce $1747 seviyesi sonra $1900 seviyesi görülebilir. Altında kapanış ise fiyatı $1320 seviyesine çekebilir.

Kamile Uray (@remdocan) ve DUSK

Remdocan bu hafta DUSK analizinde yükselişin başladığı ve bittiği noktasının arasına çekilen Fibonacci’nin 0.618 seviyesi güzel bir destek olarak çalıştığını grafikte göstermiş. Yükseliş devam ederse $0.93 seviyesi kırıldıktan sonra da $1.04 seviyesi önemli. Bu seviyeleri üzerinde kapanış yapamazsa hızlı düşüşler görebilmemiz olası duruyor.

Kripto Hulk (@KriptoHulk) ve AXS

KriptoHulk bu hafta AXS analizinde majör ve minör iki trend olduğunu ve minör trendin günlük zaman diliminde kırıldığını bize göstermiş. $79 seviyesindeki direnç üzerine atarsa güçlü bir direnç seviyesi olan $89 seviyesine kadar yükselebilir. Burası aynı zamanda majör trend ile temas seviyesi orada vereceği karara göre pozisyon alınabilir.

Kriptoholder (@kriptoholder) ve IOTX

Kriptoholder bu hafta IOTX analizinde Fibonacci seviyelerini kullanarak destek ve direnç seviyesi olarak çalıştığını grafikte bize göstermiş. $0.09 şu an önündeki destek seviyesi. Alçalan bir trend mevcut, eğer kırılır ise ATH seviyesini tekrar görebileceğini bize aktarmış.

Kemal (@BTC_USDT_LTC) ve SKL

BTC_USDT_LTC bu hafta SKL analizinde alçalan bir trend oluşumu olduğunu ve günlük zamanda kırıldığını bizimle paylaşmış. $0.15 seviyesi güzel bir destek olarak çalışmış fiyat burada güzel tutunarak tepki almış. $0.26 kırılımı sonra hızlı ve agresif hareketler görebiliriz. Kırılıma dikkat etmekte fayda var.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Kripto Galaxy ile Kripto Terimleri Üzerine

Kripto Galaxy, kripto ekosisteminde sıklıkla karşılaşılan bazı terimlerin anlamlarını bizler için flood şeklinde hazırlamış.

Alparslan Antepoğlu ile Kripto Ekosistemindeki Başarısızlıklar

Alparslan Antepoğlu yayınlamış olduğu bu flood ile kripto ekosisteminde meydana gelen başarısızlıkların nedenleri ve nasıl daha başarılı hale gelineceğine dair oldukça önemli bir paylaşımda bulunmuş.

Coin Hunter ile Kripto Ekosisteminde Kazanç Elde Etmek

Coin Hunter yayınlamış olduğu bu flood ile kripto ekosisteminde nasıl başarı elde edileceğine dair oldukça değerli bilgilere yer vermiş.

Crypto Oğuz ile S&P 500 Endeksi, Nasdaq Borsası ve Altınının Bitcoin Arasındaki İlişkisi Üzerine

Crypto Oğuz yayınlamış olduğu bu flood ile S&P 500 endeksi, Nasdaq borsası, altın ve bitcoin arasındaki ilişkiyi detaylarıyla ele almış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

estamina04 bu hafta GEM proje olarak DroPPgg’den bahsetmiş. DROPPgg pokemonGo tarzını NFT’ler ile birleştirerek keyifli bir kullanıcı deneyimi sunmayı amaçlıyor. DROPP token’a da biraz değinelim. Toplam arzı 500 milyon adet olacak olan $DROPP, Launchpad whitelisting sürecinde önemli bir rol oynayacak, nitekim $DROPP token tutmayanlar, mintleme işlemlerine katılamayacak.

Yatırımcılar arasında nyanheroes kurucusu Wengie, twitch kurucu ortaklarından Kevin, AntiFund’ dan Jake Paul; Witcher, Cyberpunk yaratıcılarından CDPROJEKTRED gibileri yer alıyor. Bu isimlerin etki alanına bakıldığında, ciddi anlamda konuşulacak bir proje olacağını düşünüyor.

Detaylar için aşağıdaki linklerden bilgi alabilirsiniz.

Telegram: t.me/DROPP_gg
Twitter: twitter.com/DROPPgg
Discord: discord.com/invite/soulshift
Website: www.dropp.gg/

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.