Haftanın Kripto Analiz Bülteni #34: Türk Parlamentosundan Yeni Yasa, Kosova’da Kripto Madencilik Yasağı, Mozilla’dan Kripto Bağışlarını Durdurma Kararı

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #34: Türk Parlamentosundan Yeni Yasa, Kosova’da Kripto Madencilik Yasağı, Mozilla’dan Kripto Bağışlarını Durdurma Kararı

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 34. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 3 – 9 Ocak tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 34. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde $45.670 desteğinin hacimli ve sert bir şekilde kırıldığını grafikte görebiliriz. Bu kırılım ile hızlı düşüş fiyatın çok güçlü ve pivot bölgesi olan $40.680 seviyesine kadar çekilmesine sebep oldu. Bu durum, $5.000 düşüş fiyatını %11 düşürdü. Destek bölgesinde alıcılar kuvvetli ve boğalar fiyatın bu seviyenin altında kapanış yapmasına izin vermedi. Altında yapılacak bir kapanış, fiyatı $37.300 seviyesine çekebilir.

BTC’nin yükselişinin başlangıcı veya pozitif kalabilmesi için $45.670 seviyesinin üzerinde olması gerekiyor. Bu seviyeye gitmesi demek minörde oluşan alçalan trend kırılımı anlamına gelebilir. Kırılım ile güzel fiyatlanmalar görebiliriz.

Ana Destek: $42.200
Alt Destek: $40.680 – $37.300

Ana Direnç: $43.900
Üst Direnç: $45.670

SAND

Bu hafta SAND analizinde ATH seviyesinden yaşadığı düşüş sonrasında $4.4 desteğinden tepki gördü. ATH seviyesinin Fibonacci 0.618 bölgesi olan $6.80 direncine kadar yükseliş gösterip sonrasında bu seviyeden tepki alarak tekrar düşüş gerçekleştirdi. Bu gerçekleştirdiği düşüş ile birbirinin benzeri iki hareket yapıyor gibi gözüküyor. Fiyat tekrar $4.4 seviyesine kadar çekildi ve şu an için tepki almış gözüküyor. Fibonacci 0.618 seviyesi olan $6 seviyesine kadar yükselişine devam ederse bu dirençte tepkisine göre hareket etmek gerekebilir.

Ana Destek: $4.4
Alt Destek: $3.7

Ana Direnç: $5
Üst Direnç: $5.7

RACA

Bu hafta RACA analizinde kama formasyonunun oluşumunu görebiliriz. 25200 desteği çevresinde kararsızlık yaşamış gibi duruyor. Bu kararsızlık kama desteğinden tepki görüp yükseliş başlayınca son bulmuş gözüküyor. Kırılım yapar ve üzerinde kapanış gerçekleşirse ilk hedef 34000 seviyesindeki direnç diyebiliriz. Bu seviye güçlü bir direnç seviyesi. Kırılım gerçekleşmez ve düşerse 25200 altında kapanışlar bizi 19500 seviyesindeki desteğe götürebilir. Şu an kritik bir bölgede.

Ana Destek: 25700
Alt Destek: 19500

Ana Direnç: 34000
Üst Direnç: 45000

ATOM

Bu hafta ATOM analizinde çift tepe formasyonu mevcut. Bu formasyonun tam olarak gerçekleşmesi için sarı çizgi olan $34 seviyesinin altında kapanış yapması gerekiyor. Eğer bu gerçekleşirse formasyon hedefi $25 olarak gözüküyor. Destekten aldığı tepki ile $40 seviyesine yükselir ve buradan tepki alırsa 2618 (Çift tepe oluşumundan sonra Fibonacci 0.618 seviyesine fiyatın gelmesi) formasyonu oluşur. Yükselen trend şu an için güzel çalışıyor. Altında kapanış hızlı düşüşe sebep olabilir. Sıkı takip etmekte fayda var.

Ana Destek: $34
Alt Destek: $29.9

Ana Direnç: $39.8
Üst Direnç: $43.2

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Türk Parlamentosu Yeni Kripto Yasasını Tartışacak

Kripto platformlarının şeffaflığına, güvenliğine ve denetlenebilirliğine öncelik vermek için tasarlanmış bir yasa, önümüzdeki haftalarda Parlamento’ya sunulacak. Yasanın ikincil önceliği, blok zinciri işletmelerinin büyümesi için uygun bir finansal ortam yaratmak.

Hükümetin kriptoyla ilgili kazançlara %40’lık bir vergi koyma niyetinde olmadığının, yasanın kripto sistemini düzenlemeyi, kötü niyetli eylemleri önlemeyi, yatırımcıları korumayı ve şikayetleri gidermeyi amaçladığı söylendi.

Tarih: 9 Ocak 2022
Kaynak: beincrypto.com

Kosova, Enerji Krizi Ortasında Kripto Madenciliğini Yasakladı

Kosova, ülkenin on yıldaki en kötü enerji krizinin ortasında elektrik tüketimini azaltmak için kripto para madenciliğini yasakladı. 

Ekonomi ve Enerji Bakanı Artane Rizvanolli yaptığı açıklamada, “Tüm kolluk kuvvetleri, kripto para üretiminin olduğu yerleri belirleyerek diğer ilgili kurumlarla işbirliği içinde bu faaliyetlerin üretimini durduracak” dedi. 

Tarih: 5 Ocak 2022
Kaynak: beincrypto.com

Mozilla, Aldığı Şikayetlerden Sonra Kripto Bağışlama Yeteneğini Durduruyor

Yazılım topluluğu Mozilla, 31 Aralık’ta Bitpay aracılığıyla kripto varlık bağışlarını kabul ettiğini duyurmuştu. Ancak duyurudan kısa bir süre sonra, çok sayıda kişi şirketin aldığı karardan şikayet etti. 

Bir hafta sonra Mozilla, şimdilik dijital para birimi kabulünden geri adım attığını ve “kripto para birimi bağışlama yeteneğini durdurduğunu” duyurdu.

Tarih: 7 Ocak 2022
Kaynak: news.bitcoin.com

Hong Kong Crypto Exchange Coinsuper Müşterileri Varlıklarını Geri Almak İçin Mücadele Ediyor

Bloomberg raporuna göre, Hong Kong merkezli bir kripto para borsasının müşterileri para çekmek için aylarca mücadele ediyor. 

Yerel bir finans sektör çalışanı, Bloomberg’e aralık ayı başlarında borsadan 4.000 dolar çekme girişiminin başarısız olduğunu söyledi. Diğer beş müşteride, para çekme işlemlerinin donduğunu ve aralarındaki toplam 55.000 dolarlık varlığa erişimlerini engellediğini bildirdi.

Tarih: 7 Ocak 2022
Kaynak: beincrypto.com

Cryptowire İlk Hint Kripto Endeksi Fonunu Başlattı

Bir Ticker Plant birimi olan Cryptowire, ilk Hint kripto para birimi endeksini başlattı. IC15 olarak adlandırılan endeks, küresel borsalarda listelenen dünyanın en büyük 15 kripto para birimini izleyecek. 

Cryptowire, endeksin kripto ETF’leri ve fonları oluşturmaya yardımcı olacağına ve araştırmaya katkıda bulunacağına inanıyor. 

Tarih: 5 Ocak 2022
Kaynak: beincrypto.com

Pakistan, Binance Cüzdanlarındaki Milyonlarca Dolarlık Kripto Dolandırıcılığı İçin Araştırma Başlatacak

Pakistan federal kurumu, yatırımcıların Binance cüzdanlarından üçüncü şahıs cüzdanlarına para gönderildiği konusunda bilinmeyen bir dolandırıcılığa karşı çok sayıda şikayet aldıktan sonra bir ceza soruşturması başlattı.

Pakistan Federal Soruşturma Ajansı’nın (FIA), bölgedeki milyonlarca kripto dolandırıcılığı etrafındaki bağlantıları tespit etmek amacıyla kripto borsası Binance’e resmi bir bildirimde bulunduğu bildirildi.

Tarih: 9 Ocak 2022
Kaynak: cointelegraph.com

PayPal’ın Bir Stabilcoin Lansmanını Gerçekleştirme Planlarını Doğruladığı Bildiriliyor

Amerikan fintech devi PayPal Holdings’in PayPal Coin adlı kendi stablecoin’ini çıkarma planlarını doğruladığı bildirildi. Şirket içi stablecoin’in geliştirilmesi ilk olarak geliştirici Steve Moser tarafından Paypal’ın iPhone uygulamasının kaynak kodunda keşfedildi.

Tarih: 8 Ocak 2022
Kaynak: cointelegraph.com

Vitalik Buterin, Zincirler Arası Uygulamaları Onaylamıyor

Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin, cuma günkü bir Reddit gönderisinde, blockchain ekosistemindeki zincirler arası köprüler ile ilgili güvenlik endişelerini dile getirdi. 

Köprülerin temel güvenlik sınırlarından dolayı, zincirler arası uygulamaları onaylamadığını belirtti. 

Tarih: 8 Ocak 2022
Kaynak: cointelegraph.com

Crypto.com Reklamları, ‘Yanıltıcı’ Bilgilerden Dolayı İngiltere Pazarlamacısı Tarafından Yasaklandı

Birleşik Krallık’ın Reklam Standartları Kurumu (ASA), kripto alanındaki reklamları azaltmak için yaptığı son teklifte Crypto.com’dan iki reklamı yasakladı. İki reklam sırasıyla Temmuz ve Eylül 2021’de Love Balls oyununda ve Daily Mail uygulamasında yayınlandı.

Reklamlardan biri kripto faiz kazanç oranlarını, ikincisi ise kredi kartıyla anında bitcoin satın almayı içeriyordu. ASA’nın yanıltıcı bir biçimde sunulduğunu söylediği reklamları yasakladı. 

Tarih: 5 Ocak 2022
Kaynak: beincrypto.com

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

ŞfR Altcoin Analiz (@SfrAltcoinn) ve SKL

SfrAltcoinn bu hafta SKL analizinde oluşan majör trend ve güçlü yatay destek altında kapanışlar yaptığını ve hareketine şu an düşüş bazlı olarak devam ettiğini grafikte göstermiş. $0.26 direnci kırılması gereken bir seviye. Bu seviye üzerinde yapılacak kapanışlar fiyatı $0.45 seviyesine kadar götürebilir.

Fxanaliz (@fxanaliz24) ve BEL

Fxanaliz24 bu hafta BEL analizinde güzel bir simetrik üçgen yapısının oluştuğunu grafikte bizlere aktarmış. Fiyatın buradan güç bularak yükselmesi durumunda önündeki ilk engel 100 günlük hareketli ortalama olan kırmızı çizgi seviyesi gibi gözüküyor. Trend altında kapanış yapmaması çok kritik gözüküyor.

Kripto Zenci (@Kriptozenciii) ve MINA

Kriptozenciii bu hafta MINA analizinde fiyatın $3.8 seviyesindeki direnci kırmaya çalıştığını bize göstermiş. Bu direnç kırılımı ile hedefin $4.2 seviyesi olabileceğini grafikte bize belirtmiş. Bu seviyeden tepki görmesi durumunda ise $3.4 – $3.3 seviyesi arasındaki bölge güzel destek bölgesi bu bölgeyi takip etmek iyi olabilir.

EKOANALİZ (@Ekoanalizz) ve HNT

Ekoanalizz bu hafta HNT analizinde kama yapısının oluştuğunu ve kırılım gerçekleşerek fiyatın re-test seviyesine geldiğini belirtmiş. Grafikte yükselen bir majör trendde mevcut. Eğer düşüş ihtimalini düşünürsek en son nokta burası olabilir.

Crypto Hamsi (@CryptoHamsii) ve AXS

CryptoHamsii bu hafta AXS analizinde alçalan bir kanal yapısının varlığını bize göstermiş. $63 seviyesi güzel bir destek seviyesi ve buraya kadar çekilirse fiyat tepki alabilir. Kanal şu an için güzel çalışmış gözüküyor. Yukarı yönlü kırılım da grafikteki sarı çizgileri hedef olarak baz alabiliriz. Kırılımı takip ederek hareket edilebilir.

Piyasa Takipcisi (@piyasa_takipci) ve DUSK

Piyasa_takipci bu hafta DUSK analizinde 19 Aralık’ta hızlı bir şekilde yükseliş yaşadıktan sonra şu an düzeltme yaptığını bize aktarmış. $0.6 seviyesinin güzel bir dönüş bölgesi olduğunu grafikte de görebiliriz. Grafikte Ichimoku indikatöründen faydalanmış. Bu indikatörde şu an için pozitif bir yönde olduğunu gösteriyor. Pozitif bir durum hakim gibi gözüküyor.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Celil Öztürk ile Olympus Makalesi

Celil Öztürk yayınlamış olduğu bu tweet ile, Turan Sert tarafından hazırlanan “Olympus Nasıl DeFi’nin Gözdesi Haline Geldi?” başlıklı yazısına referans olmuş.

Kâşif ile Blockchain Explorer Siteleri

Kâşif yayınlamış olduğu bu flood’da Gem araştırmalarının olmazsa olmazı “Blockchain Explorer” sitelerini derleyip, nasıl kullanıldıklarına dair detaylı ve basit bir anlatımda bulunmuş.

Turan Sert ile Olympus DAO Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Turan Sert, yayınlamış olduğu bu tweet’te btchaber.com’a yazmış olduğu “Olympus’un Sırları” başlıklı makalesine referans olmuş. Makalenin detaylarında ise, Olympus DAO ne iş yapıyor? Hazinesinde nasıl 700 milyon dolar para birikmiş? ve Sistemin hassas noktaları nelerdir? başlıklarına değinmiş.

Crypto Chef ile 2022 Yılında Takip Edilebilecek Projeler

Crypto Chef yayınlamış olduğu bu flood’da, 2022 yılında takip edilebilecek bazı projeler ve odaklanabilecek alanlar hakkında fikir verebilecek bilgilere yer vermiş.

Alp Işık ile Kripto Para Yasası Üzerine

Alp Işık yayınlamış olduğu bu tweet’te, geçtiğimiz hafta gündemi sarsan “Kripto Para Yasası” üzerine görüşlerini paylaştığı oldukça bilgilendirici bir videosuna referans vermiş.

Murat Can Ümit ile Kripto Cüzdanlar Üzerine

Murat Can Ümit yayınlamış olduğu bu flood’da, kripto cüzdanların güvenliği üzerine oldukça önemli bilgilere yer vermiş. Ayrıca alınabilecek bazı önlemleri de okuyucular ile buluşturmuş.

the Octopus ile Kritpo Para Piyasa Değerlendirmesi

the Octopus yayınlamış olduğu bu tweet’te kripto para piyasasında önümüzdeki günlerde bizleri neler beklediğinden bahsetmiş

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

CryptObjektiff bu hafta GEM projesi olarak METO’dan bahsetmiş. METO, influencerlar ve markaları Web 3.0 kullanarak nasıl Metaverse de bir araya getirdiğini detaylıca anlatmış. METO‘nun oluşturmak istediği topluluk ile influencerlar, tüm dünyanın dahil olmaya başladığı metaverse evreninde takipçileriyle bir araya gelebilecek, influencer gerekliliklerini bir sosyal medya platformu üzerinde değil bir evrende gerçekleştirecek.

Biraz da METO tokenomicsinden bahsedecek olursak; METO ‘nun maksimum arzı 5 milyar olarak belirlenmiş. Yakında duyurulacak ve gerçekleşecek IDO ile Initial marketcap’in 155k $ ve Initial dolaşım arzının ise 31 milyon olacağı belirtiliyor.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki adresleri ziyaret edebilirsiniz.

Telegram: t.me/Metafluence
Discord: discord.gg/metafluence
Website: metafluence.com/
Twitter: twitter.com/Metafluencecom

Gönüllü Reklam!

Türkiye’nin İlk DAO’su Luna DAO, “Sezon 0 | Genesis” Adıyla Sezon Sistemini Başlattı!

Bu sistem ile 3 ay sürecek Sezon 0’da DAO’laşma sürecini tamamlayarak token çıkartma hazırlıkları tamamlanacak. Aynı zamanda da topluluk üyeleri artık ekiplere katkı sağladıkları ölçülerde finansal olarak ödüllendirilmeye başlayacak.

Bu finansal ödüllendirme sistemi için gerekli metrikler ve iki farklı sistem ise Sezon 0 | Genesis yazısında detaylı şekilde anlatılıyor. İleri okuma için buraya tıklayarak makaleyi okuyabilirsiniz.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.