Haftanın Kripto Analiz Bülteni #33: Meksika Dijital Para Birimi, El Salvador Başkanından BTC Tahmini, Vitalik Buterin “Bitcoin Cash Başarısız”

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #33: Meksika Dijital Para Birimi, El Salvador Başkanından BTC Tahmini, Vitalik Buterin “Bitcoin Cash Başarısız”

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 33. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 27 Aralık – 2 Ocak tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 33. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde ayılar ve boğalar arasında savaşın hakim olduğu bir hafta geçirdiğimizi gösterir bir grafik mevcut. Boğalar $45.672 seviyesini korumaya çalışıyor. Ayılar ise $51.734 seviyesinin üzerine çıkmasına izin vermiyor. Bu arada geçen savaşın kazananı kim olacaksa bu belirtilen seviyelerin üzerinde ve altında en az 4 saatlik ve günlük kapanışlara ihtiyaç var.
Fiyat aynı zamanda majör trend üzerinde tutunmaya çalışıyor ve bu pozitif bir görünüm oluşturuyor. Fiyatın kanal içerisinde akümülasyon da olduğu da söylenebilir. Kırılımları takip edelim.

Ana Destek: $45.672
Alt Destek: $43.927

Ana Direnç: $49.434
Üst Direnç: $51.734 – $55.280

FLOW

Bu hafta FLOW analizinde simetrik üçgen yapısı ve üçgen yapısının içerisinde çanak yapısını görebiliriz. Fiyat daha önce $9.71 direncinden tepki alarak yükselen trend seviyesine kadar çekildi ve buradan tepki aldı. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde kapanış yapılması durumunda çanak aktifleşmiş olacak. Formasyon hedefi $10.95 seviyesidir. Üçgen kırılımı ile yükseliş başlarsa $11.55 direnci üçgen hedefi olarak gözüküyor. FLOW’da görünüm şu an gayet pozitif.

Ana Destek: $8.80
Alt Destek: $8

Ana Direnç: $9.71
Üst Direnç: $11.55

ICP

Bu hafta ICP analizinde yükselen üçgen, ABCD ve BAT harmonik formasyonu oluşmuş durumda. $28.53 – $29.39 dirençleri önemli bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Kırmızı çizginin kırılımı ile formasyon hedefi olan $36 seviyesine kadar hızlıca yükselebilir. Turuncu çizgiler ise harmonik formasyon giriş seviyeleridir. Buradan tepki alarak grafikte belirtilen TP1 ve TP2 noktalarına kadar çekilmesi olası. Çift yönlü olarak değerlendirip ona göre pozisyon almak sağlıklı olacaktır. Trend üzerinde kalırsa yükseliş yönlü bakılabilir ama altında kapanış $24 desteğine fiyatı çekebilir.

Ana Destek: $24
Alt Destek: $21

Ana Direnç: $28
Üst Direnç: $38

REEF

Bu hafta REEF analizinde simetrik üçgen içerisinde CYPHER harmonik formasyonunun oluştuğunu grafikte görebiliriz. Grafikte D noktası olan $0.016 seviyesi formasyon giriş seviyesidir. Fiyat buraya gelerek tam da alması gerektiği yerden tepki almış ve bir miktar yükselerek tekrar çekilme yaşamış. $0.022 direnç seviyesi geçilmemiş. Formasyonun hedefine ulaşabilmesi için TP1 seviyesine ve güçlü direnç aynı zamanda TP2 seviyesi olan $0.029 seviyesine kadar yükselmesi gerekiyor.

Pembe çizgi altında kapanış geldikten sonra düşüş hızlanmış. Bu çizgi temas noktasına fiyat geldiğinde dikkat etmekte fayda var. Üçgen kırılım yönü takibimizde olmalı. Büyük resim içerisinde üçgen kırılımı ile pozisyon almak faydalı olacaktır.

Ana Destek: $0.016
Alt Destek: $0.011

Ana Direnç: $0.022
Üst Direnç: $0.029

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Floki Inu BitGlobal’de Listelenmeye Başladı

SpaceX CEO’su Elon Musk’tan ilham alınarak geliştirilen ve Shiba Inu’nun (SHIB) rakibi olan Floki Inu (FLOKI) mizahi tokenı, Hong Kong merkezli uluslararası bir kripto para borsası olan BitGlobal tarafından 27 Aralık’ta listelenmeye başladı.

Tarih: 27 Aralık 2021
Kaynak: coinmarketcal.com

Meksika Resmi Dijital Para Birimini Tanıtacağını Duyurdu

Meksika 2024’te yeni bir ulusal dijital para birimi (CBDC) tanıtacağını duyurdu. Yeni teknolojiler ve yeni nesil ödeme altyapılarıyla beraber Meksika’nın finansal açıdan daha kapsayıcı olmasına yardımcı olacağı vurgulandı.

Tarih: 30 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

MicroStrategy Yeniden Bitcoin Alımı Gerçekleştirdi

MicroStrategy şirketinin son raporuna göre 94,2 milyon dolar değerinde 1.914 Bitcoin daha satın aldı. Şirketin hazinesinde şu anda 124.391 Bitcoin mevcut.

Tarih: 30 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Bitcoin Ağının İşlemci Gücü (Hashrate) Yeni Zirveye Ulaştı

BitInfoCharts tarafından sağlanan verilere göre, Bitcoin’in kazım oranı saniyede 203,5 exahash ile yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Bu da ağın şimdiye kadarki en güçlü zamanında olduğu anlamına geliyor.

Tarih: 3 Ocak 2022
Kaynak: u.today

Güney Kore Başkan Adayı Kampanya İçin Kripto Bağışlarını Kabul Edecek

Güney Koreli politikacı ve eski sivil haklar avukatı Lee Jae-Myung, başkanlık kampanyası için kripto para bağışlarını başlatıyor. Oyun endüstrisinde NFT’leri destekleyerek kripto alanında çalışmalarını genişletmeyi planlıyor.

Lee’nin kampanyasına bağış yapan her kişi, Bitcoin, Ether veya incelenen üç kripto para birimi ile para bağışında bulunduğunda bir NFT alabilecek. Lee, bu şekilde dijital para birimlerine ilgi gösteren genç seçmenlerin ilgisini çekmeyi umuyor.

Tarih: 2 Ocak 2022
Kaynak: beincrypto.com

Ethereum 2.0 Para Yatırma Sözleşmesi Tüm Zamanların En Yüksek Seviyesine Ulaştı

Glassnode zincir üstü analitik servisinin verilerine göre, Ethereum 2.0 mevduat sözleşmesindeki mevduatın toplam değeri, ana varlıkların geri çekilmesi devam ederken 8,8 milyon ETH’luk yeni bir zirveye ulaştı.

Tarih: 2 Ocak 2022
Kaynak: u.today

El Salvador Başkanı 2022 Yılı Tahminlerini Paylaştı

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele geçtiğimiz günlerde yeni yıl için Bitcoin ile ilgili bazı tahminlerini Twitter’da paylaştı.

Bukele, en az iki ülkenin daha Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul edeceğini ve Bitcoin’in değerinin 100 bin dolara ulaşacağını söyledi.

Tarih: 2 Ocak 2022
Kaynak: u.today

Vitalik Buterin Bitcoin Cash’i Başarısız Bulduğunu Söyledi

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, Bitcoin Cash’in daha önceki tahminlerine geriye dönük olarak bakan uzun bir Twitter floodunda “çoğunlukla başarısızlık” olduğunu belirtti.

Buterin tweetlerinden birinde, önde gelen Bitcoin çatalının asi bir zihniyetten oluşan bir protesto hareketi olmaya odaklandığını ve bu nedenle tutarlı bir ilerleme yolundan yoksun olduğunu söyledi.

Tarih: 2 Ocak 2022
Kaynak: u.today

SEC Başkanı Gary Gensler, Yönetici Kadroya Kripto Danışmanı Ekledi

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Başkan Gary Gensler’in yönetici kadrosuna yeni danışmanlar ekledi. Bunların arasında, Gensler’e “kripto varlıklarının gözetimi ile ilgili SEC politika oluşturma ve kurumlar arası çalışma” konusunda tavsiyede bulunan Corey Frayer’de yer alıyor. 

Tarih: 31 Aralık 2021
Kaynak: news.bitcoin.com

Binance CEO’su CZ, merkezi sistemlerin kalıcı olduğunu söylüyor

Binance CEO’su Changpeng Zhao, “Yeni Yıl” videosunda, Binance topluluğunun Twitter’dan gelen sorularını yanıtladı. Çin asıllı Kanadalı iş adamı, attığı tweet ile Binance gibi merkezi borsaların 2022 ve sonrasında geçerliliğini koruyacağını söyledi.

Merkezi finansın karanlık tarafı ve merkeziyetsiz finansın geleceği hakkında sorulan sorulara cevap veren CZ:

“Bugün hâlâ kripto para borsalarına varlık yatırma ve çekme gibi işlemleri yapabilmek için ve geleneksel finans endüstrisini sisteme entegre edebilmek için merkezi sistemlere ihtiyacımız var” dedi.

Tarih: 31 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Binance CEO’su Swipe’ın Kalan Hisselerinin Satın Alacak

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance Perşembe günü yaptığı açıklamada, önde gelen kripto Visa kart sağlayıcısı Swipe’ın kalan hisselerini alacağını duyurdu. Binance kullanıcıları, satın alma sonucunda coinlerini dünya çapında 70 milyondan fazla yerde harcayabilecekler.

Tarih: 30 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Bitcoin Meraklısı (@Bitcoinmeraklsi) ve MBOX

Bitcoinmeraklsi bu hafta MBOX analizinde TOBO formasyonunun oluştuğunu grafikte gösteriyor. $6.55 direncinin kırılması ile formasyon aktif olacaktır. Bu seviye aynı zamanda güçlü direnç bölgesi. Bu bölge üzerinde kapanışlarda $8.36 seviyesini hedefleyebiliriz.

AHMET (@ahmet1905_aslan) ve SXP

Ahmet1905_aslan bu hafta SXP analizinde boğa bayrak formasyonundan bahsetmiş. Formasyon için gereken temaslar gerçekleşmiş ve kırılım beklenmektedir. Kırılım geldiğinde sert hareketler görebiliriz. $1.96 seviyesi hedeftir. Trend desteği kırılırsa formasyon geçerliliğini kaybeder ve alt destekleri test edebilir.

inancsalman (@inancsalman) ve BLOK

İnancsalman bu hafta BLOK analizinde alçalan trend ve kırılımı ile destek üzerinde tutunmasını göstermiş. Blok aynı zamanda bir metaverse tokenlarından bir tanesi. Fiyat $0.07 – $0.08 arasında bulunan bölge üzerine çıkarsa eğer $0.1 seviyesine kadar yükselebilir. Burada vereceği karar önemli ona göre aksiyon almakta fayda var.

Piyasa Takipcisi (@piyasa_takipci) ve ROSE

Piyasa_takipci bu hafta ROSE analizinde günlük zaman diliminde çanak formasyonu oluşumundan bahsetmiş. $0.42 seviyesinin kırılımı ve re-test ile sağlıklı bir yükseliş gerçekleşirse $0.60 seviyesi hedeflenebilir. Buradan tepki alıp geri çekilmesi durumunda önemli destek $0.30’dur.

Yusuf Serçe (@MrJosephh) ve ATOM

MrJosephh bu hafta ATOM analizinde önemli destek direnç bölgelerini göstermiş. $25.86 bölgesi önemli dönüşüm bölgesi fiyatı bu bölgeyi kırdıktan sonra yükselmiş fraktal direncinden tepki alarak tekrardan $25.86 bölgesine çekilmiş. Burası artık önemli bir pivot bölge olarak çalışabilir. $34 seviyesinin kırarak re-test yapmış. Fiyat üzerinde kalırsa eğer $44 seviyesini görebilir.

ƘємαƖ (@BTC_USDT_LTC) ve RVN

BTC_USDT_LTC bu hafta RVN analizinde alçalan bir trend ve bu trendin kırılımı ile fiyatın $0.11 seviyesinden tepki aldığını göstermiş. Düşüş durumunda da $0.07 şu an destek olarak gözüken bölge. Fiyat $0.11 kırdığında $0.14 karşısındaki diğer direnç. Bu seviye önemli gözüküyor. Diğer dirençlerde grafikte ayrıca gösterilmiş. Kırılımları takip etmek önemli.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

ODTÜ Blockchain Topluluğu Kripto Varlık Cüzdanları Yapısı Hakkında

ODTÜ Blockchain Topluluğu kripto varlık cüzdanları, cüzdan yapısı ve güvenlik önerileri hakkında bir flood paylaşmış.

Celil Öztürk Akıllı Sözleşme Geliştirme

cybrspcffrs tarafından Akıllı sözleşme geliştirme üzerine bir dizi Türkçe kaynağın paylaşıldığı Twitter serisi.

ArreatSummit ile Tokenomik Hakkında

ArreatSummit bu floodunda tokenomik verilerini inceleme ile alakalı faydalı bilgiler paylaşmış.

Efe Bulduk Türkiye Kripto Para Yasası

Efe Bulduk paylaştığı bu tweet serisinde, Türkiye’nin kripto para yasasında olması gerekenler hakkında derin bilgiler paylaşmış.

the Octopus ile Korona Kripto Para İlişkisi

the Octopus bu floodunda kripto para ve korona arasındaki bağlantıyı/ilişkiyi anlatmış.

Wisdom ® Kripto Para Piyasa Tahmini

Wisdom ® paylaştığı bu seride, koronanın yeni bir varyantı veya FED’in faiz arttırması durumunda olacaklar hakkındaki düşüncelerini anlatmış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

cryptogemnft bu hafta GEM analizinde $LBL’den bize bahsetmiş. LBL araçlarını ve yönetim yapısını kullanarak, telif haklarının izinsiz kullanımı sonucu ortaya çıkan hak kayıplarını önlemek amacı ile eşit kazanç paylaşım yapısı kurmayı amaçlayan, ETH tabanlı benzersiz bir NFT altyapısıdır.

Telif ve haksız kazançları engelleyen bir yapısı olan token geçtiğimiz günlerde ETH ağında listelendi. Buranın yanı sıra MEXC borsasında da listelenmesi mevcut. Token arkasında çalışkan ve sağlam bir ekip olduğunu bizlere belirtmiş. Piyasa birçok marka ile de aynı zamanda iş birliği yapıyor.

Proje ile ilgili detaylı bilgileri aşağıdaki linklerden edinebilirsiniz.

Twitter : @LABELFoundation
Website : https://label.foundation/
Telegram : https://t.me/LABEL_foundation

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.