Haftanın Kripto Analiz Bülteni #32: Türkiye’de Kripto Para Yasası, Floki Inu’un BitGlobal’de Listelenmesi, Kanser Derneğinden Kripto Ödemesi

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #32: Türkiye’de Kripto Para Yasası, Floki Inu’un BitGlobal’de Listelenmesi, Kanser Derneğinden Kripto Ödemesi

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bülteninin 32. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 20 – 26 Aralık tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 32. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde kama formasyonu kırılımı gerçekleştikten sonra, majör alçalan trend yapısının da kırıldığını grafikte görebiliriz. Fiyat $51.680 seviyesinde direnç ile karşılaştı. Minör yapıda sarı çizgi ile yükselen bir trend yapısı oluşturuyor. Grafikte mavi taralı alan olan $49.436 seviyesi ile $51.680 arasında akümüle olması altcoinler için sağlıklı olabilir. Yükseliş ve düşüş yönlü hareketler yeşil ve kırmızı çizgilerle belirtilmiş. Fiyatın hareketine göre pozisyon almak sağlıklı olabilir.

Ana Destek: $43.927
Ara Destek: $45.672 – $49.436

Ana Direnç: $58.413
Ara Direnç: $55.280 – $51.680

MANA

Bu hafta MANA analizinde yükselen majör trend turuncu çizgi ile belirtilmiş. Fiyat $3.06 seviyesinin altında kapanış yapmış ama trend üzerinden destek görerek tekrardan üzerinde kapanış yapması gayet sağlıklı gözüküyor. Kanal içerisinde hareket eden fiyat $3.51 seviyesindeki önemli destek ve kanal hacimli bir mumda aynı anda kırıldı. $3.80 direnç seviyesi şu an kuvvetli çalışıyor. Eğer kırar ise kanal üst bandı hedef olabilir.

Ana Destek: $3.06
Ara Destek: $3.51

Ana Direnç: $4.31
Ara Direnç: $3.80

BETA

Bu hafta BETA analizinde alçalan bir trend ve çanak formasyonu oluştuğunu görebiliriz. $0.60 seviyesi güçlü bir destek olduğunu belli etmiş. Yükseliş ile $0.70 üzerinde kapanışlar hareketi hızlandırmış gözüküyor. Fiyatın $0.94 üzerinde yaptığı kapanış ve sonrasında re-test ile sağlıklı bir yükseliş gerçekleştirmesi durumunda $1.29 seviyesi formasyon hedefidir. Bu hedefin gerçekleşmesi trend kırılımı getireceği için $1.54 seviyesi beklenebilir.

Ana Destek: $0.60
Ara Destek: $0.70

Ana Direnç: $1.54
Ara Direnç: $1.29 – $0.94

EGLD

Bu hafta EGLD analizinde alçalan trend yapısını görebiliriz. Fiyat grafikte de görüldüğü gibi hızlı ve seri bir düşüşten sonra $225 seviyesinde birkaç kez güzel destek görmüş. Bu bölgeyi sağlam bir pivot destek olarak görebiliriz. Fiyat aynı zamanda bu bölgede çift dip yapısını da oluşturmuş gözüküyor. Formasyon hedefinin gerçekleşmesi için $345 seviyesinin kırılması gerekiyor. Bu bölge satıcıların yoğun olduğu bir bölge. Buranın kırılması hızlı yükselişin başlangıcı olabilir.

Ana Destek: $185
Ara Destek: $225

Ana Direnç: $430
Ara Direnç: $345 – $298

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Floki Inu, Büyük Güney Kore Borsası Tarafından Listelendi

SpaceX CEO’su Elon Musk’tan ilham alarak geliştirilen ve Shiba Inu’nun (SHIB) rakibi olan Floki Inu (FLOKI) mizahi tokenı, Hong Kong merkezli uluslararası bir kripto ticareti olan BitGlobal tarafından 27 Aralık’ta listelenmeye başladı.

Tarih: 27 Aralık 2021
Kaynak: coinmarketcal

Shiba Inu, Bitcoin ve Dogecoin Dünyanın En Büyük Göğüs Kanseri Yardım Kuruluşu Tarafından Kabul Edildi

Dünyanın önde gelen göğüs kanseri vakfı Susan G. Komen, bağış çözümü için The Giving Block ile ortaklık kurarak SHIB, BTC ve DOGE coin ile bağış kabul ettiğini duyurdu.

Vakfın adı, 33 yaşında göğüs kanseri teşhisi konan ve üç yıl sonra vefat eden manken Susan Goodman Komen’den geliyor. Örgüt, Susan Goodman Kome’in küçük kız kardeşi Nancy Brinker tarafından, 1980 yılında kuruldu.

Tarih: 26 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Noel’de (25 Aralık) 240 Milyon SHIB Yakıldı 

Kurucu Steven Cooper’ın Twitter hesabından yaptığı açıklamaya göre, şirket bu yılın Ekim ayından itibaren Shiba Inu mizahi tokenlarını yakmaya başladı. Güz ortasından bu yana 880.9 milyon adet SHIB yakıldı.

Bigger Entertainment, kripto etkinliklerinde NFT’ler, ürünler ve biletler satarak SHIB Ordusunun yakılacak SHIB miktarına katkıda bulunmasını sağlıyor. Ayrıca kullanıcılar projenin web sitesinde müzik parçalarını dinleyerek, ikinci en büyük mizahi kripto para biriminin yakılmasına yardımcı oluyor.

Tarih: 27 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kripto Para Yasasının Hazır Olduğunu Söyledi

ABC Gazetesi’nin haberine göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Sarayı’nda ekonomistler ve iş dünyası liderleriyle yaptığı toplantıda kripto paraları düzenleyen bir yasa tasarısının hazır olduğunu açıkladı.

Erdoğan’a göre kripto yasası “gecikmeden” Türkiye parlamentosuna gönderileceğini söyledi.

Eski Maliye Bakan Yardımcısı Şakir Ercan Gül yerel basına, Türk düzenlemelerinin ABD ve Batı Avrupa ülkelerinde uygulanmakta olan çerçeveleri modelleyeceğini söyledi. Kripto para yasası, çeşitli dijital varlık türlerini tanımlayacak ve yatırımcı koruması için önlemler getirecektir.

Tarih: 24 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Santa Floki (HOHOHO) Tokenı %4000 Yükseldi

Santa Floki adında bir mizah tokenı, geçtiğimiz gün noel’de Elon Musk’ın köpeğinin noel baba kıyafetli fotoğrafını Twitter’dan paylaşması üzerine token %3944 değer kazandı.

Tarih: 26 Aralık 2021
Kaynak: u.today

SHIB, 2021’de CoinMarketCap’te En Çok Görüntülenen Kripto Para Birimi Oldu

SHIB bu yıl Bitcoin ve Ethereum’dan daha popülerdi. Bu yılın başlarında dikkatleri üzerine çeken Ethereum tabanlı token Shiba Inu, kripto para sıralama sitesi CoinMarketCap’te en çok görüntülenen kripto para oldu.

Tarih: 26 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Binance’e Türk Yetkililer Tarafından Birden Fazla İhlalden Para Cezası Verildi

Anadolu Haber Ajansı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Türkiye Mali Suçları Araştırma Kurulu’nun (MASAK), yerel kripto para borsası Binance birimine sorumluluk incelemeleri sırasında tespit edilen ihlaller nedeniyle 8 milyon lira (751.314 $) para cezası verdiğini söyledi.

Tarih: 25 Aralık 2021
Kaynak: reuters

Terra, 64 Milyon Dolarlık Saldırıyla Karşı Karşıya

Halka açık blokchain ağı Terra, şirket içi bir sentetik varlık protokolü olan Mirror’da, resmi bir yönetişim anketi aracılığıyla halihazırda devam eden bir dolandırıcılık saldırısını doğruladı.

Saldırgan, Mirror’ın resmi web sitesinde, olası bir dolandırıcılık durumunda topluluk havuzunun dondurulmasını teklif eden bir anket başlattı. Eğer planlandığı gibi giderse, saldırgan 25 milyon MIR tokeni alacak.

Tarih: 25 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph

BAE, Kripto Dolandırıcılığı Destekçilerine Hapis Cezası Uyguladı

The National tarafından yayınlanan bir rapora göre, kripto para dolandırıcılığı yapanlar Ocak ayından itibaren beş yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya kalacak. Ayrıca 1 milyon dirheme ($272,261) varan para cezasına çarptırılabilirler.

Atılan bu adım, kripto para birimlerini güvenliğe teşvik etmeyi amaçlıyor. Kripto paraların bu yıl büyük bir büyüme yaşamasının ardından çevrimiçi ve perakendeci yatırımcıları sömürmeye istekli kötü aktörler için ilgi çekici bir yer haline gelmişti.

Avukat Dr. Hassan Elhais tarafından açıklandığı üzere yeni önlemler lisanssız kripto para birimlerinin tanıtımını yapanları cezalandırma yönünde. Bu ceza kripto dışında sahte şirketlerin reklamını yapanlara da aynı şekilde uygulanacak.

Tarih: 24 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Dogecoin Devs, Proje Tarihinde İlk Kez DOGE Yol Haritasını Yayınladı

Dogecoin kurucu ortağı Billy Markus, tarihinde ilk kez Dogecoin Vakfı tarafından yayınlanan bir yol haritasından bahsettiği tweet yayınladı. DOGE, 2013 yılında Bitcoin üzerine bir şaka olarak piyasaya sürülmüştü fakat yakın zamana kadar DOGE’yi ciddiye alan kimse olmadığı için hiçbir zaman bir yol haritası olmamıştı.

Tarih: 24 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Avrupa’nın En Büyük Telekom Şirketi Önemli Miktarda Polkadot (DOT) Satın Aldı

Avrupa’nın en büyük telekomünikasyon şirketi Deutsche Telekom AG, yan kuruluşu T-Systems aracılığıyla ciddi miktarda DOT satın aldığını açıkladı.

Tarih: 21 Aralık 2021
Kaynak: coindesk

ELON Mizah Tokenı, Büyük Kripto Borsaları Tarafından Listelendi

Adını Tesla CEO’su Elon Musk’tan alan bir mizahi köpek tokenı olan Dogelon Mars (ELON), Ekim ayında OKEx’te listelendikten sonra büyük borsalarda listelenmeye başladı.

Büyük kripto para alım satım platformlarından olan Huobi ve Gemini, 23 Aralıkta mizahi kripto para birimi ELON’u listeledi. ELON, ABD Doları, Kanada Doları, İngiliz Sterlini ve Euro karşısında alınıp satılabiliyor olacak.

Gemini de listelenme, Winklevii destekli borsanın güçlü yasal uyumluluğuyla bilindiği için ELON için oldukça önemli bir gelişme.

Tarih: 23 Aralık 2021
Kaynak: u.today

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Çakma Üstad (@cakmaustad) ve XEC

Cakmaustad bu hafta XEC analizinde üçgen yapısının oluştuğunu ve fiyatın direnci kırdığını grafikte göstermiş. Üzerinde kapanış yapması fiyatı 14000 seviyesine kadar taşıyabilir. Yükselen trend yapısının altına kapanış yapmadığı sürece yükseliş yönlü düşünebiliriz.

hala öğreniyorum (@knowledge3307) ve LRC

Knowledge3307 bu hafta LRC analizinde simetrik üçgen yapısının kırılımını bize aktarmış. Pivot indikatöründen yararlanmış gibi gözüküyor. 2.26$ destek bölgesi bu seviyesi altında kapanış yapmaz ise R4-R5 direnç seviyesine kadar yükseliş görebiliriz. Trend altında kapanış yapmaması ayrıca önemli.

Kriptokrat’ın Mutfağı (@kriptokrat5) ve QTUM

Kriptokrat5 bu hafta QTUM analizinde fiyatın yükselen kanal içerisinde hareketlerinin devam ettiğini belirtmiş. Kanal altında kapanış yapılırsa en önemli destek seviyesi $4.9 seviyesi olarak gözüküyor. Kanal desteğinden güç almış gözüküyor. Fibonacci dirençleri önünde engel olabilir. Dikkat etmekte fayda var.

hakan (@hakoi_ta) ve 1INCH

Hakoi_ta bu hafta 1INCH analizinde minör yapıdaki alçalan trend kırılımından sonra $2.84 seviyesine kadar yükseliş gerçekleşmiş gözüküyor. Bu bölge direnç olarak karşımızda ve majör trend ile aynı bölgeye denk geliyor. Kırılım ve üzerinde kapanış güzel olursa $3.42 seviyesini görebiliriz.

Albay Scofield (@AlbayScofield) ve FTM

AlbayScofield bu hafta FTM analizinde alçalan trend yapısı kırılımının gerçekleştiğini grafikte aktarıyor. $2.27 seviyesinde bulunan direnç karar aşamasında gibi gözüküyor. Üzerinde kapanış $2.54 seviyesine kadar bizi götürecektir. Altında kapanış olur ise $1.89 seviyesi destek seviyesi. Karar verince aksiyon almak mantıklı olacaktır.

MAG COİN (@btc_magazin) ve CEEK

Btc_magazin bu hafta CEEK analizinde Fibonacci seviyelerini kullanarak destek-direnç belirleyip takip yaptığını grafikte göstermiş. 0.618 fibonacci pivot bölgesinden fiyatın tepki aldığını grafikte görebiliriz. Fiyatın önündeki ilk direnç $0.90 seviyesi. Bu bölge üzerinde kapanışlarda hızlı hareketler görebiliriz.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!  

DrWod ile Kripto Para Borsa Analiz Bilgiselleri

DrWod bu floodunda kripto para borsa analizi ile ilgili faydalı olduğunu düşündüğümüz bilgiseller serisi paylaşmış.

Mahoney ile Fibonacci Araçları Üzerine

Mahoney paylaşmış olduğu fibonacci bilgiselinde fibonacci nedir ve nasıl kullanılır? sorularına cevap olacak bilgiler paylaşmış.

ArreatSummit ile Blokzincir Tarihi

ArreatSummit bu paylaşımında blok zincir tarihi ile ilgili bilgilerini ve projelere nasıl bakmamız gerektiğini anlatmış.

Güney Mertkan Güçoğlu ile Ön Satışlara Katılma Klavuzu

Güney Mertkan Güçoğlu bu bilgiselde ön satışlara bütçesi yüzünden katılamayanlara, küçük sermayelerle ne yapılabilir konusunda bir paylaşımda bulunmuş.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

CryptObjektiff bu hafta GEM proje olarak bize $METO’dan bahsetmiş Metaverse evreninde geliştirilen bu proje Web 3.0 ile geliştirilmekte. Platformun ana amacı, sosyal medya influencerları gibi azımsanmayacak miktarda para akışı sağlayan kitleyi, metaverse girişimcilerine evrilterek metaverse içinde de güçlü bir influencer akışı, marka ve influencerların bir araya geldiği bir toplum oluşturmak.

Hem büyümek isteyen, çeşitli türde üretim gerçekleştiren ve ürünleri bulunan markalar bu evren içerisinde marka değerini kanıtlayacak ve aynı zamanda büyüyebilecek iken, hem de hayranlar takip ettiği influencerların kendi ürettiği NFT ürünleri satın alarak onlardan birer anıya sahip olabilecek.

Son olarak $METO tokenomicsinden bahsedecek olursak; $METO ‘nun maksimum arzı 5 milyar olarak belirlenmiş. Yakında duyurulacak ve gerçekleşecek IDO ile Initial marketcap’in 155k$ ve Initial dolaşım arzının ise 31 milyon olacağı belirtiliyor.

Detaylar için aşağıdaki linklerden bilgi edinebilirsiniz.

Telegram: https://t.me/Metafluence
Website: https://metafluence.com/
Whitepaper: https://docsend.com/view
Twitter: https://twitter.com/Metafluencecom
Discord: https://discord.com/invite  

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.