Haftanın Kripto Analiz Bülteni #31: Whatsapp’ın Kripto Para Transfer Özelliği, Tesla’dan Dogeocoin ile Alışveriş, Meksika Finans Şirketi’nin Ödemeleri BTC ile Kabul Etmesi

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #31: Whatsapp’ın Kripto Para Transfer Özelliği, Tesla’dan Dogeocoin ile Alışveriş, Meksika Finans Şirketi’nin Ödemeleri BTC ile Kabul Etmesi

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 31. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 13 – 19 Aralık tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 31. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizi düşen bir kama yapısı oluşturdu ve içerisinde aşağı yukarı hareketlerine devam ediyor. Bu formasyon yükseliş formasyonu olarak kabul edilir. Eğik direnç bölgesi kırıldığında 49.500$ seviyelerinde bir direnç karşısına çıkacak gibi duruyor. Bu direnç kırması majör alçalan trend yapısına kadar fiyatı götürebilir. 46.500$ bölgesindeki destek önemli üstüne kalması pozitif olabilir.

Ana Destek: 43.927$
Ara Destek: 46.500$

Ana Direnç: 51.700$
Ara Direnç: 49.500$

GRT

Bu hafta GRT analizinde minör ve majör alçalan trendler mevcut. Grafikte görüldüğü üzere, minör yapıdaki trend hacimli bir şekilde kırılmış ve re-test olarak geri çekilme yaşanıyor gibi duruyor. Eğer çekilme trend altına sarkmaz ve üzerinde kalırsa 0.75$ seviyesine kadar yükseliş görebiliriz. Bu bölge aynı zamanda majörde bulunan trend direnci olarak gözüküyor. Bu bölge kritik.

Ana Destek: 0.49$
Ara Destek: 0.61$

Ana Direnç: 0.84$
Ara Direnç: 0.75$

UNI

Bu hafta UNI analizinde düşen kama formasyonu içerisinde hareket eden fiyat aynı zamanda 14$ seviyesindeki destek altına kapanış yapmadan güzel bir tepki almış. Destekten aldığı tepki ile eğik direnç kırılmış ve yükseliş devam etmiş gözüküyor. 16$ seviyesindeki dirençten alınan tepki ile fiyat çekilmeye başlamış. Trend ve destek altı kapanış olmadığı sürece tekrar yükseliş görebiliriz. İzlemekte fayda var.

Ana Destek: 13$
Ara Destek: 14$

Ana Direnç: 22$
Ara Dirençler: 18.75$ – 16$

IOTX

Bu hafta IOTX analizinde alçalan trend yapısının oluştuğunu ve fiyatın bu trend yakınlarında akümüle olduğunu görebiliriz. Yaşanan düşüşten sonra 0.1$ seviyesindeki destekten güzel tepki almış altında kapanış yapmayarak hareketine devam etmiş gözüküyor. Trend üzerinde henüz kapanış olmamış. Yapılacak kapanış ve trend üzeri kalıcılıkta 0.13$ seviyesini görebiliriz.

Ana Destek: 0.09$
Ara Destek: 0.1$

Ana Direnç: 0.16$
Ara Dirençler: 0.14$ – 0.13$

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Whatsapp Kripto Para Transfer Özelliğinin Pilot Uygulamasını Başlattı

WhatsApp mesajlaşma servisi bu hafta, bazı ABD kullanıcılarının Novi dijital cüzdanlarını kullanarak para transferi yapabilecekleri yeni bir özelliğin pilot uygulamasını başlattığını duyurdu. 

Tarih: 13 Aralık 2021
Kaynak: metro.co.uk

Tesla’dan Dogecoin ile Alışveriş Yapılabilecek

Tesla’nın CEO’su Elon Musk, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Tesla, bazı ürünleri Doge ile satın alınabilir hale getirecek ve nasıl gittiğini göreceğiz.” ifadelerini kullandı.

Tarih: 14 Aralık 2021
Kaynak: twitter.com

Grupo Elektra, Bitcoin Ödemelerini Kabul Etmeye Başladı

Grupo Elektra, dünyanın en zengin insanlarından biri olan Ricardo Salinas tarafından kurulan, Meksika finans ve perakende şirketidir. 

Group Elektra’nın sahibi Ricardo Salinas, son birkaç yılda önde gelen dijital varlıklara güçlü bir dayanışma gösterdi ve Bitcoin‘in lehine tweet’ler attı.

Twitter hesabından yaptığı açıklamada bazı kullanıcıların bazı ürünleri satın almaları halinde belirli bir oranda Bitcoin kazanacakları ve kullanıcıların Bitcoin ile ödeme yapmaları durumunda ise, ödemelerini %20 oranında azaltabilecekleri duyuruldu. Yapılan bu indirim yıl sonuna kadar devam edecek.

Tarih: 17 Aralık 2021
Kaynak: news.bitcoin.com

Justin Sun, TRON’u Yatırımcılara Bıraktığını Duyurdu

Kripto para dünyasında ilginç çıkışlarıyla ün kazanan kripto para birimi platformu TRON’un kurucusu Justin Sun, Tron’u yatırımcılarına bırakarak Grenada’nın Dünya Ticaret Örgütü (WTO) elçisi olacağını duyurdu.

Justin Sun, verdiği demeçte El Salvador’un Bitcoin’i yasal hale getirmesinin ardından Latin Amerika ülkelerinde kripto paraları meşrulaştırmak için mücadele etmek istediğini söyledi. Sun, amacının ise Blockchain teknolojisinin ulus-devlet bazında benimsenmesi olduğunu dile getirdi.

Tarih: 17 Aralık 2021
Kaynak: coindesk.com

COVID-19 Genetik Kodu NFT’ye Dönüştürüldü

Viromusic adlı bir şirket, COVID-19’un genetik kodunu müziğe çevirip NFT şeklinde satma fikrini ortaya attı. Uzmanlar, bir DNA sıralayıcı kullanarak korona virüsün genetik kodunu aldı. Bu G, A, T ve C harflerinden oluşan uzun dizilim, daha sonra üç harfli bloklara bölündü ve bunlara bir nota atandı. Sonrasında özel bir yazılım yardımı ile müzikal bir hale getirildi, parçalanmış blokların dizisine yerleştirildi ve Viromusic’teki uzmanlar arkaya enstrümanlar ekledi. 

Şirket, şimdiye kadar koronavirüs listesinde yavaş melodiden enerjik rock müziğe kadar 10.000 şarkı oluşturduğunu belirtti.

Tarih: 12 Aralık 2021
Kaynak: wionews.com

Amerikalı Yatırımcı Ray Dalio’dan “BTC, Altının Alternatifi” Sözleri

Ray Dalio, “Bitcoin konusunda uzman değilim; ancak portföylerin küçük bir parçası olarak önemli bir değeri olabileceğini düşünüyorum.” dedi. Dalio, bu yılın Mayıs ayında da bir miktar BTC yatırımı yaptığını açıklamıştı.

Tarih: 17 Aralık 2021
Kaynak: cnbc.com

Tokyo’nun En Büyük Finansal Hizmet Kuruluşu Kripto Fonu Başlattı

Japonya’nın başkenti Tokyo’nun en büyük finansal hizmet kuruluşu olan SBI Group, yeni başlatılan kripto varlık fonu aracılığı ile Japon yatırımcılara alım satım hizmeti vermeyi planlıyor. Fon, yedi kripto para birimini kapsıyor. Bunlar; Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Bitcoin Cash (BCH), Chainlink (LINK), Polkadot (DOT) Litecoin (LTC) ve Ripple XRP) olarak belirtildi.

Tarih: 18 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Ukrayna Merkez Bankası, Stellar Altyapısıyla Bir Dijital Para Pilot Uygulaması Başlatıyor

Merkez Bankası’nın dijital paralara yönelik pilot uygulaması, Ukrayna Merkez Bankası ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı onayıyla başlatılmaya hazır.

Stellar Vakfı tarafından yapılan açıklamaya göre; Stellar Blockchain’inin Ukrayna ulusal para birimi Grivna’nın dijital formu, pilot uygulaması için kullanılacak. Ukrayna’nın geldiği bu aşama, birçok Avrupa ülkesinin önünde olduğunu gösteriyor. Zira Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğu henüz CBDC olarak bilinen merkez bankası dijital para birimlerinin potansiyel kullanım durumlarını araştırıyor.

Tarih: 14 Aralık 2021
Kaynak: coindesk.com

Alman Tasarruf Bankaları Gelecek Yıl Müşterilerine Bitcoin Seçeneği Sunmak İstiyor

Alman tasarruf bankaları önümüzdeki yıl 50 milyonu bulan müşteri tabanına, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere büyük kripto varlıklara yatırım yapma imkanı tanıma niyetinde.

Yerel ekonomi dergisi Capital’e göre, Almanca konuşulan ülkelerdeki tasarruf bankaları olarak bilinen Sparkassen, kripto para cüzdanı ve ticareti konusunda pilot uygulama çalışmalarına başlamış durumda.

Tarih: 14 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

ABD Senatörleri Kripto Para Düzenlemelerinin Öne Çekilmesi İçin Baskı Yapıyor

ABD’de hem demokrat hem de cumhuriyetçi kanattan 6 Senatörün oluşturduğu koalisyon, Hazine Bakanlığını kripto para birimlerine kurallar konulmasını hızlandırma çağrısında bulundu. 

Senatörler, yıl bitmeden kripto para yasaları konusunda en azından bir yönlendirme bekliyorlar. Bilindiği gibi onaylanan son altyapı tasarısındaki “komisyoncu” tanımı 2024 yılında yürürlüğe girecek. Ancak senatörler yakın zamanda yasal hale getirilen tasarıyla ilgili ABD Hazinesinin hızlı bir şekilde aksiyon olmasını istiyor.

Tarih: 15 Aralık 2021
Kaynak: ekoturk.com

Rusya Hükümeti Kripto Parayı Yasaklama Niyetinde

Rusya Merkez Bankası, kripto para faaliyetlerinin artmasına bağlı olarak finansal istikrar konusunda bazı riskler görüyor. Reuters’ın konuya yakın kaynaklara dayandırarak hazırladığı rapora göre Merkez Bankası, Rusya’da kripto parayı yasaklama niyetine sahip olabilir. Ancak bu yasağın geçmiş dönemlerde yapılan kripto para yatırımlarını kapsamayacağı da konuşuluyor.

Tarih: 16 Aralık 2021
Kaynak: tr.investing.com

Paraguay Senatosu, Kripto Madenciliğini ve Ticaretini Düzenleyen Yasa Tasarısını Onayladı

Paraguay Meclisi, onaylanan tasarıyı 2022 yılında tartışacak. Tasarıya göre kripto madencileri, elektrik tüketimi için lisans almak zorunda kalacak. Ayrıca Paraguay Sanayi ve Ticaret Sekreterliği, ülkenin Ulusal Menkul Kıymetler Komisyonu, Kara Para Aklamayı Önleme Ofisi ve Ulusal Elektrik İdaresi de Paraguay içindeki kripto madencilik operasyonlarını etkinleştirecek ve denetleyecek.

Tarih: 17 Aralık 2021
Kaynak: coinkolik.com

Polygon, 200 Milyon Dolarlık Web 3.0 Girişimi İçin Reddit Kurucu Ortağıyla Birlikte Çalışıyor

Sosyal medya platformu Reddit’in kurucu ortağı Alexis Ohanian, Polygon ekibi ile, Web 3.0’a dayanan oyun ve sosyal medya projelerini hedef alacak 200 milyon dolarlık bir girişim için bir araya geldi. Bu girişim, kullanıcıların kontrol ettiği internetin cesur yeni dünyasına öncülük etmeyi amaçladığı için Ethereum Layer 2 platformunda inşa edilen projelere odaklanacak. 

Tarih: 18 Aralık 2021
Kaynak: crypto-news-flash.com

Belediye Başkanı Ödemesini BTC Olarak İstiyor

Miami’nin Bitcoin seven belediye başkanı Francis Suarez, Las Vegas’taki Real Vision’ın Devralma etkinliğinde bir muhabire, 401 bin değerindeki emeklilik alacağının bir kısmını en sevdiği kripto para birimi Bitcoin ile almayı planladığını söyledi. 

Tarih: 13 Aralık 2021
Kaynak: decrypt.co 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk’a NFT Hediye Etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk ile TÜRKSAT 5-B uydusunun uzaya fırlatılmasıyla ilgili olarak videokonferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından Erdoğan, Elon Musk’a NFT hediye etti.

Tarih: 16 Aralık 2021
Kaynak: coinkolik.com 

BitDAO, Öğrenci Grupları ile DAO Oluşturuyor

BitDAO, EduDAO’yu oluşturmak için dünyanın en prestijli üniversiteleri olan Harvard ve Oxford öğrenci grupları ve fakülteleriyle ortaklık kurdu. EduDAO, proje hibeleri, araştırma ve ürün geliştirme için bağımsız bir yönlendirme komitesi olarak görev yapacak.

Tarih: 17 Aralık 2021
Kaynak: decrypt.co 

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Blackhate (@Blackhatex) ve DOT

Blackhatex bu hafta DOT analizinde grafikte görüldüğü 26$ desteğinden aldığı tepki ile yukarı doğru hareketlenmek istiyor gibi duruyor. Bu bölge güçlü bir destek bölgesi. Şu an tepki güzel yükseliş devam ederse önce 33$ sonrasında ise 37$ seviyesini görebilir. 26$ altında kapanışlar 18.7$ seviyesine kadar fiyatı çekebilir.

Kutsal Fx & Crypto (@KutsalFX) ve LTC

KutsalFX bu hafta LTC analizinde 1 saatlik zaman dilimde harmonik formasyonu oluştuğunu bize göstermiş. Formasyonun aktifleşebilmesi için 133$ seviyesine kadar çekilmesi gerekmektedir. Düşüş eğer devam eder ve bu bölgeye gelirse tepki alabilir. 170$ seviyesinin üzerine çıktığında formasyon geçersiz olur. Takip etmekte fayda var.

CoinLab (@coin_lab_) ve ALGO

Coin_lab_ bu hafta ALGO analizin de alçalan bir trend yapısı olduğunu ve fiyatın üzerinde kapanış yaptığını grafikte bizlere aktarmış. 1.39$ seviyesine karar vermesi gerekiyor. Buranın üzerinde kalıcılık sağlayan kapanışlar yukarı dirençleri test ettirebilir. Trend altına inmediği sürece tutulabilir. Fibonacci seviyeleri destek ve direnç olarak takip edilebilir.

Trader Elif (@1traderelif) ve GALA

1traderelif bu hafta GALA analizinde 0.45$ seviyesinde bulunan talep bölgesine fiyatın olduğunu ve hızlı yükseliş için bu bölgeden alabileceği güç ile 0.51$ üzerinde kapanış yapması gerektiğini grafikte iletmiş. Talep bölgesinin altında kapanışlar ise 0.36$ bölgesine kadar fiyatı çekebilir.

Borsa Ressamı (@borsaressami) ve NU

Borsaressami bu hafta NU analizinde alçalan trend yapısının olduğunu ve hacimli bir mum ile kırılım geldiğini göstermiş. Üzerinde kalıcılık sağlar ise sırasıyla test etmesi gereken dirençler 0.81$ – 0.87$ – 0.95$ ve 1.02$ olarak grafikte gösterilmiş. Trend altında yapılacak kapanış ise alt destekleri test edebilir.

Fxanaliz (@fxanaliz24) ve HNT

Fxanaliz24 bu hafta HNT analizinde majör bir yükselen trend üzerinde fiyatın hareket ettiğini grafikte göstermiş. Minör alçalan trend yapısının da oluştuğunu ve hacimli bir hareket ile kırıldığını belirtiyor. Üzerinde günlük kapanış yapar ve re-test yaparsa güvenli şekilde yükseliş devam edecek denebilir. Re-test başarılı olmaz ve tekrar trend altına inerse alt destekleri test etmesi olası duruyor.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle! 

Doruk Tiryaki ile ZK Protokolleri Üzerine

Dotiryaki bu floodunda kripto paraların sıfır bilgi ispatıyla işlemleri nasıl gerçekleştirdiğini anlatmış. Son zamanlarda çokça ilgi gören kripto paraların teknolojisine ilgi duyan okurlarımıza faydalı olacağını düşünüyoruz.

Kripto Dosyası ile HighStreet Proje İncelemesi

Kripto Dosyası yayınlamış olduğu bu flood ile, HighStreet projesini detaylıca incelemiş. Proje, MMORPG (Çok oyunculu çevrimiçi rol yapma oyunu) ile birleştirilerek, Metaverse deneyimi sunmayı amaçlamış. Token’ın toplam arzı gibi birçok veriye yer vererek oldukça detaylı bir analiz paylamış. 

Mihail Aleksandroviç ile Bitcoin İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mihail Aleksandroviç, yayınlamış olduğu bu tweet ile kripto ekosisteminde son zamanlarda çok sık yaşanan dolandırılmalara karşı tavsiyelerde bulunmuş. Bitcoin ile ticaret yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli noktalara değinerek oldukça güzel bir flood yayınlamış.

Steve Soru Cevap ile Tapering Hakkında

Stevesorucevap yayınlamış olduğu bu flood’unda Tapering ne demektir, ne zaman başlar gibi soruları yanıtlayarak detaylı bir şekilde bizleri bilgilendirmiş.

The Octopus ile Doğru Yatırım Yapmak İçin Bilinmesi Gerekenler

oktopuskripto bu paylaşımında arz politikasının önemini açıklarken, flood’unda yatırım yaparken dikkat edebileceğimiz noktalara değinerek oldukça önemli bir paylaşımda bulunmuş.

İbrahim Demirci ile Merkeziyetsiz Borsalarının Likidite Sorunu Üzerine

İbrahim Demirci bu tweetinde Loopring ( $LRC ) hakkında detaylı bir anlatım hazırlamış. Bilgisel Loopring’in ($LRC) nasıl çalıştığından kimler tarafından kurulduklarına kadar her detayı vererek detaylandırılmış. 

SoloTürk ile Range Yapısı ve İşlem Süreci Üzerine

 

SoloTürk bu tweetinde Range’in yapısı ve bu yapının nasıl kullanılabileceği üzerine detaylı bir bilgisel ortaya çıkarmış. Kesinlikle faydası olduğunu düşündüğümüz bu bilgiseli okumanızı tavsiye ederiz. 

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

estamina04 bu hafta GEM analizinde bir metaverse projesi olan Momentibles’den bahsetmiş. Dünyada gerçekleşen Covid-19 salgının derinden etkilediği müzik sektörüne vurgu yapmak amacıyla geliştirilen bu proje, sanatçı-fan ilişkisi üzerine kurulu yeni bir Metaverse kurmak ve eğlence sektörünü bir nevi buraya taşımak amacıyla kurulmuş.

Proje, 2 aşamalı devreye girecek. 1. aşamda NFT ön satışları yapılacak, 2. aşamada ise Ethereum blockchain üzerine kurulu Momentibles Metaverse’i hayatı geçecek ve Play2Earn oyunlar, sanatçılara ait şehirler, canlı konserler, sanatçı-fan buluşmaları, kullanıcıların oluşturduğu etkinlikler ve topluluk etkinlikleri başlayacak.

Güney Koreli olan ekip 800milyondan fazla fanı bulunan #Kpop sanatçılarıyla bağlantıları olduğu için launch döneminde büyük hayran kitlelerine sahip bilinen Kpoptwitter ünlüleriyle başlayacaklarını ve sonrasında dünyaya açılacaklarını söylüyor.

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:
Telegram: https://t.me/MomentiblesMetaverse
Discord: https://discord.com/invite/momentibles  

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.