Haftanın Kripto Analiz Bülteni #30: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler, Popüler Tweet’ler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #30: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler, Popüler Tweet’ler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 30. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 6 – 12 Aralık tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 30. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde, yükselen kanal aşağı yönlü kırıldıktan sonra 42.000$ seviyesine kadar düşüş yaşandığını daha sonrasında ise bir yükseliş olduğunu grafikte görebiliriz. Fiyat şu anda akümüle evresinde gözüküyor. 52.900$ seviyesini aşamadıkça fiyat 46.000$ seviyesi destek olarak çalışacaktır. Bu bölge altında kapanış 42.000$ seviyesine fiyatı çekebilir. Fiyat için şu anda karar aşamasında diyebiliriz. Kırılımı takip etmekte fayda var.

Ana Destek: 40.841$
Ara Destek: 46.751$

Ana Direnç: 69.000$
Ara Dirençler: 52.920$ – 59.500$ – 64.854$

NEAR

Bu hafta NEAR analizinde, fiyatın yükselen trend üzerinde hareket ettiğini ve bu desteğe geldiğinde tepki alarak yükseldiğini görebiliriz. Fiyat 12.7$ seviyesinde bulunan ATH noktasına ulaştıktan sonra, tepki alarak düşüş yaşamış ve daha sonra da bu bölgeyi test etmesine rağmen kıramamış gözüküyor. ATH noktasına yakın olan fiyat tekrar dener ve üzerinde kapanış yapamaz ise 8.75$ seviyesine kadar çekilebilir.

Ana Destek: 6.36$
Ara Destek: 8.75$

Ana Direnç: 11.8$
Ara Direnç: 10.43$

FET

Bu hafta FET analizinde, fiyatın yükselen trend üzerinde hareket ettiğini, şu anda da yükselen trend seviyesinden ufakta olsa bir tepki aldığını grafikte görebiliriz. Bu trend kırılır ise ilk tepki alması beklenen bölge 0.43$ bölgesi olarak gözüküyor. 0.87$ bölgesi kritik çünkü fiyat burada daha önce tepki almış ve sonrasında da uzunca bir süre bu bölgede akümüle olarak düşüş gerçekleşmiş. Bu bölgeye geldiğinde kırılamaz ise 0.43$ seviyesine tekrar inebilir.

Ana Destek: 0.18$
Ara Destek: 0.43$

Ana Direnç: 1.19$
Ara Direnç: 0.87$

REQ

Bu hafta REQ analizinde, hacim ve hızlı yükselişten sonra fiyatın yavaş yavaş ve dengeli düştüğünü ya da düzeltme yaptığını görebiliriz. Şu anda alçalan üçgen yapısını güzel oluşturmuş gözüküyor. 0.43$ seviyesi önemli destek ve formasyonun çalışması için kritik… Bu bölgenin kaybedilmemesi gerekiyor. Fiyat sıkışıyor, kırılım yukarı yönlü gelir ise hızlı bir yükseliş görebiliriz.

Ana Destek: 0.29$
Ara Destek: 0.43$

Ana Direnç: 0.82$
Ara Direnç: 0.60$

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Kripto Para Ekosisteminden BitMart’a Hack Sonrası Yardım

Shiba Inu (SHIB) topluluğu ve kripto para borsası Huobi Global, BitMart borsasında yaşanan neredeyse 200 milyon dolarlık siber saldırının ardından, borsaya güvenliği güçlendirme ve çalınan varlıkları takip etme konusunda yardımcı olacak.

Tarih: 6 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

SHIBA INU Kendi Metaverse’ü İçin Büyük Token Yakımına Hazırlanıyor

En büyük ikinci meme coin olan SHIBA INU’nun (SHIB) anonim kurucusu Ryoshi, önümüzdeki haftalarda büyük bir yakım gerçekleşeceğini belirtti. Kripto para yakımının, ağ tarihindeki en büyük yakım olacağı tahmin ediliyor.

Tarih: 7 Aralık 2021
Kaynak: koinbulteni.com 

LUNA, Üçüncü En Büyük Blockchain Ağı Olma Yolunda İlerliyor

Merkeziyetsiz finans (Defi) platformu Terra (LUNA), TVL açısından üçüncü en büyük blockchain ağı olma yolunda rakip blok zincirlerini geride bırakmayı başardı.

Tarih: 8 Aralık 2021
Kaynak: dailyhodl.com 

Meta’nın Yeni Wallet’ı Novi, Piyasaya Sürülüyor 

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı senatörler, Meta’nın dijital para birimi ürünlerini piyasaya sürmesine karşı çıkmasına rağmen, sosyal medya devinin dijital cüzdanı Novi’nin gelişimi hızla devam ediyor.

Meta, Novi’nin ilk deneme süresinin ardından Novi dijital cüzdanını, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki şifreli mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ta tanıtıyor.

Tarih: 9 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com 

Taraftar Tokenlarına 350 Milyon Dolardan Fazla Harcandı

BBC’ye göre dünyanın önde gelen futbol kulüpleri, taraftar tokenlerinden büyük paralar kazandı. Taraftarların kulüplerin kripto para birimlerine 260 milyon sterlinden (350 milyon dolar) fazla harcandığı tahmin ediliyor.

Tarih: 10 Aralık 2021
Kaynak: decrypt.com

Reddit, Ethereum Tabanlı Kripto Programını Genişletiyor

Popüler sosyal medya ağı Reddit.com, kullanıcıların ve moderatörlerin genişleyen Ethereum tabanlı Topluluk Puanları programına katılmaları için bir bekleme listesi yayınlıyor.

Programın amacı; Redditor’ların kazandıkları puanları bir subreddit’in karar verme sürecine katılmak, içerik oluşturuculara ipuçları ödemek ve özel üyelik avantajlarının kilidini açmalarına yönelik olacak.

Tarih: 10 Aralık 2021
Kaynak: dailyhodl.com

Opera, Dahili Cüzdanına Solana’yı Ekliyor

Opera Software tarafından geliştirilen ve aynı zamanda Windows, MacOS ve Linux işletim sistemlerinde çalışan bir web tarayıcısı olan Opera, Solana Labs ile ortaklık kuruyor.

Tarih: 11 Aralık 2021
Kaynak: koinbulteni.com

Ethereum Alternatifi Olan Solana Ağı, Yine Çöktü

Solana geçtiğimiz günlerde DDoS saldırısına uğradı. Tüm sistemler geçici bir süreliğine durdu. Bu saldırının sebebinin Solana’nın hızlı ama güvenlikten ödün veren bir sisteme sahip olmasından kaynaklı olduğu düşünülüyor. 

Tarih: 11 Aralık 2021
Kaynak: limenya.com

Uluslararası Ödemeler Bankası, DeFi Karşıtı Sözler Söyledi

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) “DeFi’nin yaygınlaşmasını” tehlikeli bulduğunu söyledi. 

BIS, “Güvenlik açıkları finansal istikrarı baltalayabilir. Yüksek kaldıraç, likidite uyumsuzlukları, yerleşik ara bağlantılar ve bankalar gibi amortisörlerin olmaması, ciddi sorunlara yol açabilir” ifadelerini kullandı.

Tarih: 6 Aralık 2021
Kaynak: coin-turk.com

Başbakan Modi’nin Twitter Hesabından Sahte Bitcoin Çekilişi Düzenlendi

Hindistan Başbakanı Modi’nin kişisel Twitter hesabını hackleyenler, “Hindistan Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etti. 500 Bitcoin satın alındı ve çekiliş ile dağıtılacak” mesajını paylaşıp bir de çekiliş linki ekledi. Olayın ardından hesap tekrar güvenle geri alındı.

Tarih: 12 Aralık 2021
Kaynak: btchaber.com

Myanmar, Tether’e Geçiş Yapmaya Hazırlanıyor

Bu yılın şubat ayında Myanmar’da bir darbe gerçekleşti. Darbe sonrasında iki ayrı hükümet ortaya çıktı. Bir ülkede iki farklı hükümet yönetiminin getirdiği sıkıntılardan ötürü sürgündeki hükümet, Myanmar para birimi olan (KYAT) yerine Tether (USDT) kullanmaya teşvik etmek amacıyla bir duyuru yayınladı. 

Eğer Myanmar Devleti de resmi para birimleri olarak USDT’yi tercih ederse El Salvador gibi kripto parayı yasal olarak kabul eden ülke sayısı ikiye yükselecek.

Tarih: 12 Aralık 2021
Kaynak: coin-turk.com

AscendEX Borsası Hacklendi

Geçtiğimiz gün yaşanan BitMart isimli kripto para borsasının hacklenmesinden sonra bu sefer de AscendEX borsası hacklendi. Tahmini olarak 77 Milyon dolar zarar olduğu söyleniyor ancak zararın tam boyutundan emin olmadıklarını duyurdular. 

Tarih: 12 Aralık 2021
Kaynak: twitter.com/peckshield

Avustralya Kripto Reformuna Hazırlanıyor

Avustralya, dünyada çoğu konuda öncü olduğu gibi kripto para reformunda da öncü olmaya hazırlanıyor. 

Kripto sektörüyle alakalı birçok konuda reformları değerlendiren Avustralya hükümeti, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için ciddi planlamaları olduğunu düşündürtüyor. 

Avustralya Mali İşler Sorumlusu Josh Frydenberg, kripto paralarla ilgili planların da bulunduğu reformları benimsemesi, ülkedeki teknoloji ve finansın entegresi için önemli olduğunu dile getirdi. Frydenberg 800 binden fazla Avustralyalının kripto paralarla ilgilendiğine vurgu yaparak kripto para düzenlemeleriyle hizmet ve ödeme ağlarını genişleterek modernize etmek istediğini söyledi.

Tarih: 8 Aralık 2021
Kaynak: tr.investing.com

Çin Halk Cumhuriyeti Dijital Yuan’ı 2022 Olimpiyatlarında Kullanmaya Hazırlanıyor

2022 Pekin kış olimpiyatları sırasında, Çin’in dijital para birimi e-CNY’yi kullanmaya yönelik deneme senaryolarına başlandı. Çin Halk Bankası (PBOC), 2022 Olimpiyat ve Paralimpik Kış oyunları için Pekin Organizasyon Komitesinde tüm dijital yuan ödeme senaryolarının inşasının tamamlandığını açıkladı.

Tarih: 6 Aralık 2021
Kaynak: tr.investing.com

Ödeme Devi Visa Kripto Danışmanlık Hizmeti Başlatıyor

Visa, Visa Consulting & Analytics’in (VCA) bir parçası olarak Global Kripto Danışmanlık Uygulamasını başlatıyor. Müşterilerin ağlarını dijital teklifler için kullanmalarına izin vermenin ve arka uç operasyonlarını yönetmeye yardımcı olmanın yanı sıra sağlanan bu hizmetler, kurumları kripto para birimleri hakkında eğitmeyi de içerecek.

Tarih: 8 Aralık 2021
Kaynak: beincrypto.co

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

CryptoKARTALI (@NetAnalist) ve IRIS

NetAnalist bu hafta IRIS analizinde, düşen bir trend yapısının oluştuğunu ve fiyatın bu trend seviyesini kırdığını bizlere grafikte gösteriyor. Bu kırılımdan sonra eğer fiyat trend üzerinde kalmaya devam ederse 0.11$ seviyesine kadar gittiğini görebiliriz. Burası önemli bölge hareketleri izlemekte fayda var.

Kripto Hizm (@kriptohizm) ve SAND

kriptohizm bu hafta SAND analizinde, düşen trend yapısının olduğunu ve bu yapının kırıldığını göstermiş. Fiyatı 5.68$ seviyesini daha önce de tekrar tekrar test etmiş ve kıramayarak düşüş hareketine geçmiş gözüküyor. Kırılımdan sonra bu bölgeyi tekrar test edebilir. Bu bölge geçildiğinde 6.19$ seviyesi beklenebilir. Düşüş senaryosunda ise 4.68$ seviyesi pivot bir bölge olarak gözüküyor.

Trendci (@xtrendci) ve POLS

Xtrendci bu hafta POLS analizinde, fiyatın hacimli bir şekilde yükseldiğini grafikte göstermiş. Coinbase listelenme haberi bu hacimli artışı beraberinde getirmişe benziyor. 4.5$ seviyesi önemli direnç. Aldığı güç ile bu bölge eğer aşılırsa trend direnci olan 6.3$ bölgesini görebiliriz. Listelenmeye vereceği tepkiyi izlemek mantıklı olabilir.

Teknik Analiz (@EnesAKARSU) ve FIS

EnesAkarsu bu hafta FIS analizinde, majör yapıda oluşan düşen trend yapısı ve minör yapıda oluşan yükselen trend yapısı arasında fiyatın iyice sıkıştığını grafikte göstermiş. 1.15$ üzerinde kalması yükseliş başlangıcını getirebilir. Trend yukarı yönlü kırıldığında 1.39$ ve 1.57$ seviyesi önemli direnç bölgeleri olarak karşımızda duruyor. Düşüşte ise 1$ seviyesi önemli bölge…

Borsa Ressamı (@borsaressami) ve PYR

borsaressami bu hafta PYR analizinde, fiyatın düşen trend yapısını kırdıktan sonra 32.3$ seviyesine kadar yükseldiğini ama bu bölgeden tepki alarak çekildiğini göstermiş. Trend üzerinde tutunmayı başaran fiyat 32.3$ seviyesini aşar ise öncelikle 35$ sonrasında ise 42$ seviyesine kadar çıkabilir. Trend kaybedilirse aşağıdaki destekler test edilebilir.

CryptoD. (@CryptoD06) ve FTM

CryptoD06 bu hafta FTM analizinde, fiyatın 1.46$ ile 1.52$ arasındaki destek bölgesine çekildiğini göstermek istemiş. Buradan tepki alabilir ve yükselişe geçerse 1.7$ seviyeleri ilk direnç noktası olabilir. 1.46$ bölgesinin kaybedilmesi 1.30$ seviyesine çekebilir. Şu an karar aşamasında diyebiliriz.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

ApocalyptoTraders İle Borsa Psikolojisi Üzerine

ApocalyptoTraders bu paylaşımında borsa psikolojisinin dinamiklerinden bahsediyor. Keşke veya ne yapmalıydım diyenlerin psikolojisini anlattığı, sürüleşme vb. kavramlardan bahsettiği bilgiseli okumanızı tavsiye ederiz.

Para Transferi ile Web 3.0 Teknolojisi Hakkında

Para_Transferi, kripto para dünyasında adını çok duyduğumuz Web 3.0 ve öncesini konu aldığı bilgiseli okumanızı tavsiye ederiz.

JrKripto İle Kripto Paralar Hakkında Bilgi Edinilebilecek Bazı Haber Siteleri

JrKripto, Bitcoin (BTC) ve Altcoinler hakkında hem teknik hem temel analizlerinden faydalanabileceğiniz web sitelerini paylaşmış. Gündem bile olmadan haberleri takip edebileceğiniz faydalı web siteleri de barındıran bu bilgisel oldukça faydalı olacaktır.

Güvenli Kripto İle Kripto Para Kâr Realizasyonu Üzerine

Güvenli Kripto, bu paylaşımında kripto para borsasında çokça kullanılan “HODL mantığını ve bu mantık her zaman kazandırır mı” konusunu anlatmakla beraber kâr realizasyonundan bahsetmiş. Yararlı olabileceğini düşündüğümüz bu bilgiseli okumanızı tavsiye ederiz.

Crypto Chef İle Ön Satış ve Çeşitleri Üzerine

KriptoChef bu paylaşımında ön satış ve çeşitlerinden bahsetmiş. Kripto paralara yatırım yapan insanların neredeyse hepsinin duyduğu Private Sale, Seed Sale vb. kavramları açıkladığı bilgiselin faydalı olacağını düşünüyoruz.

Crypto Dobi İle Play2Earn Oyunlar Üzerine

Crypto Dobi’nin paylaşmış olduğu bilgiselin ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz.

Pandemiyle beraber oluşan gelir kaybına kısmen çözüm oluşturabilecek Play To Earn (oynadıkça kazan) oyun modeliyle beraber, belki insanların geçim kaynağı olabilecek gelirler elde edilebileceğinden bahsettiği bilgiseli okumanızı tavsiye ederiz.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projelerini seçti.

5.1 Barış Kardeş İle DEXGame Projesi

KardesBaris bu hafta GEM proje olarak DexGame projesinden bahsetmiş. DEXGame; NFT ve Metaverse dünyası ile uyumlu, yeni nesil, merkeziyetsiz bir oyun platformu ve oyun borsasıdır. Proje sadece oyunculara değil aynı zamanda takımlara, yatırımcılara ve geliştiricilere hitap etmesi bakımından oldukça dikkat çekici.

Oyuncular ve takımlar, kriptopara borsalarından $DXGM satın alarak DEXGame platformunu kullanmaya başlayabilir. $DXGM’e sahip yatırımcılar, HODL ettikleri token sayısına göre kullanıcılar tarafından üretilen gelirden pay alacaklar.

Detaylara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

Ekip: https://dexgame.io/#team
Whitepaper: https://whitepaper.dexgame.io/
Websitesi: https://dexgame.io
Twitter: @DexGame_io
Telegram: https://t.me/DexGame
Discord: https://discord.com/invite/gDWydCjvVU
Linkedin: https://linkedin.com/company/dexgame/

5.2. Kripto Detay İle MoonNation Projesi

cryptodetay bu hafta GEM analizinde $MNG coinden bahsetmiş. MNG, BinanceSmartChain üzerinde bugüne kadar çıkarılmış en büyük çaplı video oyunudur. Yeni nesil, gücünü cryptocurrecy ve Blockchain ‘den alan uzay temalı, çok oyunculu bir rol yapma RPG oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Tabii ki böyle bir proje NFT ‘siz olmaz. MoonNationGame dünyasının içinde tamamen kendine has kaynaklar, tasarımlar ve NFT ‘ler bulunacak.

Ekip daha şimdiden Steam ve Microsoft PLAYFAB’i sistemlerine entegre etmiş durumda.

MNG Token’in listeli olduğu borsalar ise şu şekilde: PancakeSwap Hotbit_news ve 13 Aralık’ta LBank_Exchange üzerinde listelenecek.
MNG Token BSC Contract adresi ise: 0x5941f87eb62737ec5ebbecab3e373c40fe40566b

Detayları aşağıdaki linklerden öğrenebilirsiniz.

MNG Twitter adresi: twitter.com/MoonNation0
Türkiye Twitter: twitter.com/MoonNationTR
Telegram adresleri: http://t.me/moonnationhttp://t.me/MoonNationTR

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.