Haftanın Kripto Analiz Bülteni #3: Lanetli Mayıs’ın Sonu, El Salvador, Haftanın Başarılı Bilgiselleri

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #3: Lanetli Mayıs’ın Sonu, El Salvador, Haftanın Başarılı Bilgiselleri

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 3. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

Bitcoin ve diğer kripto paralar için oldukça zorlu, “lanetli” bir ayı bu hafta itibariyle geride bıraktık ve Mayıs ayının sonuna geldik. Bu hafta birbirinden önemli gelişmeler oldu ve piyasa bu gelişmelerden doğrudan ve dolaylı yollardan etkilendi. Kripto para tarihinin en büyük konferansı yapıldı ve konferans sırasında dünyada ilk defa bir ülke, El Salvador, resmi olarak Bitcoin’i tanıyacağını söyledi. Önemli gelişmeler, bu hafta Twitter’da yayınlanan birbirinden öğretici bilgiseller, geçtiğimiz haftanın en iyi analizleri ve çok daha fazlası 3. sayısıyla Bitbulten.com’da!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

Bitcoin geçtiğimiz haftalardan beri konsolide olmuş durumda. 33.500 ile 39.500 arasında sert hareketler yapan BTC yukarıdaki grafiğe baktığımızda karar anına gelmiş durumda. Çizdiğimiz üçgen düşen ve yükselen trend çizgilerinin birleşiminden oluşuyor. Bu üçgenin ne tarafa kırdığına göre BTC’de o yönde sert hareketler bekleyebiliriz. Şu anda üçgen aşağı kırmış durumda. Fakat bunun iğne hareketi olmaması için üçgenin altında dört saatlik kapanışlar yapması gerekiyor. Bu durumda BTC’de öncelikle ilk destek 33.500 – 32.500 arası olarak çalışacaktır. Bu desteğin de kırılması durumunda 30k-28k arası daha önce sert dönüş aldığı bölge görevi görecektir. Buranın da kırılması BTC’nin en güçlü desteğine yani 20 – 23k fiyatına gerilemesi demektir. Fiyatın buralara gelmesiyle orta vadeli bir ayı dönemine giriş olabilir. Yükseliş senaryosunda ise bu üçgenin yukarı kırması gerekiyor. Kırdığı takdirde ilk direnç 40 – 42 bin civarı olarak gözüküyor. Asıl zor geçeceği bölge olarak gözüken diğer direnç ise 48.000 civarı gözüküyor. Bu bölgenin de kırılmasıyla Bitcoin tekrardan boğa dönemine girdiğinin sinyallerini vermiş oluyor. Önümüzdeki günlerde üçgenin daralmasıyla Bitcoin’de sert hareketler olabileceğinden yatırımcıların piyasayı dikkatli izlemeleri ve stop bölgeleri kullanması gerekiyor.

Ana Destek: 33.500 – 32.500
Alt Destek: 30.000 – 28.500
Taban Destek: 23.000 – 20.000

Ana Direnç: 40500-41.500
Üst Direnç: 48.500
Tavan Direnç: 54.000

Swipe (SXP)

Haziran haberleriyle adından sürekli bahsedilen SXP, bitcoin’in düşüş trendinde akümülasyon dönemine girmiş gözüküyor. Yaklaşık 3 haftadır alt çizgi olan 1.78 bölgesiyle üst çizgi olan 2.44 bölgesi arasında gidip geliyor. Piyasanın gidişatına göre şekillenecek olarak grafikte yeşil kutu bölgesi yani 1.96 – 1.88 aralığı çok güçlü bir alım bölgesi olarak çalışıyor. Bu bölgelerde güçlü alıcılar bulan SXP aynı şekilde üst band olan 2.44 bölgelerinde de güçlü satıcılarla karşılaşıyor. SXP bir düşüş senaryosunda yeşil band güçlü bir destek olarak çalışacak. Orayı da kırarsa 1.76 bölgesine kadar geri çekilme görebiliriz. Yükseliş senaryosuna ise 2.44 seviyesinden sonra devasa bir boşluk bölgesi görüyoruz. Siyah daire ile gösterdiğim trend çizgisi SXP’nin Ocak ayından beri devam ettirdiği trend çizgisi. Eğer fiyat 2.44’ü kırarsa önünde güçlü bir direnç olmadığından fiyatın hızla trend çizgisine yani 3.50 civarına gitmesi mümkün. İlk etapta güçlü bir direnç olarak çalışacak olan o bölgenin üstüne kırılım gerçekleşmesiyle Ocak’dan beri devam eden yükseliş trendi yeni bir hız kazanabilir. O bölgeden gelecek bir red ise fiyatı tekrar 2.44 civarına kadar çekebilir.

Ana Destek1.88 – 1.96
Alt Destek: 1.76

Ana Direnç: 2.44
Üst Direnç: 3.50

Ripple (XRP)

Dava sürecinden devamlı olumlu haberler getiren Ripple, piyasanın tersine hareket etmeye çalışıyor. Okla gösterdiğim kısım bültenin birinci haftasında çizdiğimiz düşüş trendi bölgesi. Ripple piyasa aşağı çekilse de o trendi kırmayı başardı ve şu an mavi çizgilerle gösterdiğimiz konsolide alanına giriş yaptı. Bu alanın güçlü destek bölgesi 88 cent civarına denk geliyor. Direnç bölgesi ise 1.07 civarına. Ripple’ın bir düşüş senaryosunda 0.88 centte destek bölgesi kırılırsa yeşil bölge olan 65 cent civarına kadar geri çekilmesi mümkün gözüküyor. Bir yükseliş senaryosu başlatması içinse konsolide alanının direnci olan 1.07 seviyesini üstüne kırması gerekiyor. Yukarıdaki mavi çizgi ise XRP’nin ana trend çizgisi. Yükseliş trendinin devam ettiğinin göstergesi o bölgenin üstüne kırılımında gerçekleşir. Piyasanın gidişatı dışında Ripple’ın mücadele ettiği dava grafiğe büyük etkisi olacaktır. Olumlu haberlerin peş peşe gelmesiyle Amerikan borsalarına tekrardan girmesi beklenen Ripple için gözler avukatlarda ve mahkemelerde gibi gözüküyor. 

Ana Destek: 0.88 $ 
Alt Destek: 0.65 $

Ana Direnç: 1.07
Üst Direnç: 1.55

Polygon (MATIC)

Son zamanların favorisi MATIC piyasanın düşüş trendinden sonra tekrardan bir yükseliş yakalayarak yatırımcılarını mutlu etti. Fakat piyasanın tekrardan geri çekilmesiyle sert bir tepki alan MATIC şuanda düşüş trendinde gözüküyor. Bu trendin kırılması için yukarıdan çapraz gelen çizginin üstüne çıkması gerekiyor. Bu seviye şu anda 1.63 civarına denk geliyor. Muhtemel bir yükseliş senaryosunda bu tepenin aşılmasıyla karşılaşılacak direnç 1.98 – 2.05 bölgesi olan kırmızı kutu bölgesi olarak gözüküyor. Bu kutunun da kırılımı MATIC’i tekrardan piyasanın dikkatleri üzerine çekeceği yükseliş trendine sokabilir. Düşüş senaryosunda ise yeşil bölge güçlü bir alıcı konumunda gözüküyor. Bu da ortalama 1.45 civarına işaret ediyor. Bu kutunun da kırılımında ana yükseliş trendi olan alttaki çapraz çizgi destek olarak çalışacaktır. Bu bölge de anlık olarak 1.16 olarak gözüküyor. 

Ana Destek: 1.45 civarı
Alt Destek: 1.16

Ana Direnç: 1.63
Üst Direnç: 1.98 – 2.05

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Miami’de Gerçekleşen ‘Bitcoin 2021’ Tarihin En Büyük Kripto Konferansı Oluyor

Miami, tarihin en büyük kripto konferansına ev sahipliği yapıyor. Bitcoin 2021 konferansı, Miami’nin Wynwood semtinde, Mana Kongre Merkezi’nde 3 – 5 Haziran tarihleri ​​arasında düzenlendi.

Açılış konuşmasını Miami Belediye Başkanı’nın yaptığı etkinliğe Twitter’ın CEO’su Jack Dorsey, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor, eski ABD senatörü Ron Paul, Nick Szabo ve daha birçok ünlü isim var.

El Salvador Bitcoin’i Resmi Olarak Tanıyan İlk Ülke Olacak

El Salvador Başkan’ı Nayib Bukele Miami’de gerçekleşen Bitcoin 2021’e online olarak katıldı ve bitcoin’i yasal olarak kabul edeceklerini açıkladı. Başkan Bukele gelecek hafta meclise yasa tasarısını sunacağını söyledi. Eğer El Salvador resmi olarak Bitcoin’ itanırsa, El Salvador Bitcoin’i yasal olarak kabul eden dünyanın ilk ülkesi olacak.

Ayrıca Merkez Bankası’nın bitcoin rezervi de tutacağını belirten Bukele, El Salvador ile dijital cüzdan şirketi Strike ile işbirliğini de yayın esnasında açıkladı.

Dogecoin Coinbase’de Listelendi

Geçtiğimiz haftalarda Coinbase Dogecoin’i borsasında listeleyeceğini duyurdu. 4 Haziran’da ise $DOGE Coinbase’de resmen listelendi.

Dogecoin’in listelendiği gün Coinbase, Twitter ismine “DOGE” ekledi ve “bunu buraya burakayım” notuyla bir DOGE gif’i paylaştı. Coinbase kısa bir süre sonra ise yine Twitter hesabından, yakında Doge giveway’i yapacağını ifade eden, eğlenceli başka bir paylaşım yaptı. 10 Haziran’a kadar Coinbase üzerinden 100$ değerinde Doge alan veya satan herkes 1,2 milyon dolarlık Dogecoin çekilişine katılabilecek.

Elon Musk Bitcoin’i “Olumsuz” Anlamda Etkilemeye Devam Ediyor

Elon Musk 4 Haziran’da #Bitcoin” yazarak kırık kalp emojisi bıraktığı bir tweet attı. Bu tweet sonrası $BTC %4 oranında düştü.

Sektörden çeşitli önemli kişiler Musk’ın bu hamlesi sonrası açıklamalar yaptı. CoinGecko’nun kurucu ortağı Bobby Ong, “Topluluğu trollüyor” dedi. Tron’un kurucusu Justin Sun, Musk’ın sattığı tüm Bitcoin’leri satın alabileceğini söyledi. Celsius Network CEO’su Alex Mashinsky, Bitcoin 2021 etkinliğinde konuştu ve “Ve biz [Bitcoin savunucuları] Elon’la veya Elon’suz gideceğimiz yere gideceğiz. Elon Musk kriptoda bir turist. Takipçi toplamak için burada. Dünyayı daha iyi bir yer yapmak için değil.” dedi.

Güney Kore ve Hindistan’ın En Büyük Kripto Para Borsaları NFT Pazar Yerlerini Duyurdu

Hindistan’ın en büyük kripto para borsası olan WazirX ve Güney Koreli kripto para borsası Korbit yakın tarihlerde, borsalarına bağlı olarak hizmet verecek NFT pazar yerlerini duyurdular.

WazirX’in duyurduğu pazar yeri platformunda daha şimdiden kesinleşen 15 popüler sanatçı var. Platform 15.000’den fazla başvuru aldı ve NFT platformunda hizmet satın alımları için WazirX’e ait $WRX birimi kullanılacak.

Korbit’e ait pazar yerinde, NFT yaratıcıları dijital varlıklarını açık arttırma ile satışa çıkartabilecekler. Platformdaki tüm işlemler Ethereum kullanılarak gerçekleştirilecek.

Bitci’den TFF 1. Lig ve İngiltere Premier Lig Takımlarıyla Fan Token Anlaşması

Türk kripto para borsası Bitci, geçtiğimiz hafta ilkin TFF 1. Lig takımı Denizlispor ile ardından İngiltere Premier Lig takımlarından Wolverhampton Wanderers ile Fan Token’ı çıkarmak üzere anlaştığını duyurdu.

Türk blok zinciri uzmanları, Bitcichain üzerinde bir Fan Token’i geliştirecek. Bitci logosu İngiltere Premier Ligi takımı Wolves takımının formalarında gözükecek.

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

@Kurcenli34 (Filiz) ve KSM

Filiz bu analizinde KSM’nin daralan üçgenini aştığını ve aşağıda çizdiği önceki hareketini tekrarlayacağını öngörüyor. Eğer 385 dolar seviyesini destek edinir ve orada tutunursa aşağıdaki hareketin benzerini yaparak 454 dolar seviyesine kadar gelebileceğini gösteriyor. RT ettiği twiti ile beraber ise bu hedefe başarılı bir şekilde geldiğini görüyoruz ve elinde KSM tutanlar için güncel grafiğin de geleceğini belirtiyor.

@FibChain ve Total Market Cap

Fibchain bu analizinde kripto yerine market cap, yani piyasadaki hacimi inceliyor. Marketcap Total 1’in (sıralamadaki ilk 125 kripto para toplam değeri) 1.788 Trilyon seviyelerinde tutunursa yukarı kıracağını ve hacimin artacağını gösteriyor. Eğer tutunamazsa yeşil kutu bölgesinin destek olarak çalışacağını, destek kırılırsa da 1.114 trilyon seviyelerine kadar gerileyeceğini gösteriyor. Total 2 grafiğinde ise (bitcoin hariç ilk 125 kripto para toplam değeri) 1.174 trilyonun destek olduğunu, oranın aşağı kırılımında ise 0.705’lere kadar inebileceğini gösteriyor.

@Orhan_Yilmaz_ ve Theta

Orhan Yılmaz bu twitte EMA 200 seviyesinin, yani 200’lük ortalamanın (grafikteki gri çizgi) destek olarak çalıştığını ve buradan yukarı doğru bir hareketin olacağını işaret etmişti. Sonrasında Theta fiyatı grafikteki üçgeni de kırarak 10 dolar seviyelerindeki dirence doğru gittiğini göstermişti. Yaklaşık %46’lık bir kar ettikten sonra Orhan Yılmaz takipçilerine bu noktalarda mutlaka kar almalarını söyleyerek başarılı bir analiz gerçekleştirmişti.

@DJAN_G0 ve ATOM

DJANGO paylaştığı bu grafikte Atom’u inceleyerek hedeflerini ve risk oranlarını göstermiş. Fiyatın 15 dolar civarında destek edindiğini ve bu bölgeyi yukarı kırdığını belirtmiş. İlk hedefin 17 dolar civarı olduğunu sonrasında ise risk oranının yükseldiğini ve hedefin 17.6 dolar civarı olduğuna işaret etmiş. DJANGO burada tehlikeli piyasada nasıl scalp yapıldığını ve %5 karlarla nasıl vurkaç yapılabileceğine güzel bir örnek vermiş.

@enginkazar1 ve BTC

Arnavut bu grafikte BTC yönünün ilk olarak düşüş yönünde olabileceğini göstermiş. Sarı trend çizgisine kadar gerileyeceğini ve buradan yukarı bir tepki alacağına işaret etmiş. Bu çizgi de yaklaşık olarak 32.500 civarına denk gelmekte. Grafik daha sonra fiyatın buradan alacağı tepkiyle 36.700 seviyelerine kadar geleceğini gösteriyor. Bu noktayı TP, yani kar alma noktası olarak gösteriyor. Daha sonra da BTC’nin bir karar aşamasına geleceğini söylüyor. Birinci ihtimal fiyatın buradan güç alarak devasa 48.000 direncine kadar gideceği veya ikinci ihtimal olarak fiyatın 36.700 direncinden dönerek 25.000 desteğine kadar gerileyeceğini gösteriyor. Yukarı giderse bir diğer ara direnç 40.000 civarı olmakla beraber aşağı giderse ara destek 31.000 – 32.000 olarak çalışacağına işaret ediyor.

Berkay Özdinç ve BTC

Berkay bu grafikte Bitcoin’i hem düşen trend hem alçalan trend hem de daralan üçgen formasyonu yönünden incelemiş. Grafiğe göre alttaki mavi çizgi yükselen trendi gösteriyor. Bu trend çizgisinin destek olarak çalıştığını ve eğer bunun altına kırarsa yükselen trendin bozulacağına işaret ediyor. Bu trend çapraz yukarı doğru ilerlediği için destek fiyatı sürekli değişmekle beraber şuanki güncel desteği yaklaşık 35.300-35.500 arasına tekabül ediyor. Bu grafiklerde anlık düşüşler dikkate alınmamakla beraber önemli olan altında saatlik kapanışlar yapmasıdır. Yeşil çizgiye yani düşen trend çizgisine bakarsak da onun direncinin 39.500 civarı olduğu gözüküyor. Bu trend çizgileriyle beraber grafikte gözüken daralan üçgen ise fiyatın artık karar aşamasında olduğunu gösteriyor. Berkay bu grafikte kişisel fikrinin mavi trend çizgisinin destek olarak çalışmasını ve yeşil çizginin direncinin kırılarak BTC’nin yukarı yönlü gideceğini söylüyor.

@CryptoKaii ve XVG

Verge (XVG) yaklaşan halving haberiyle yatırımcıların dikkatini çekmeye devam ederken Kai Hiwatari grafiği ile daralan fiyat aralığını işaret ediyor. Yukarıdan ve aşağıdan gelen pembe trend çizgisi daralan bir üçgen yapısı oluşturarak fiyatın akümülasyondan çıkacağını gösteriyor. XVG yukarıdan gelen pembe trend çizgisini kırar ise yükseliş, aşağıdaki çizgiyi aşağı kırarsa yani destek kırılırsa düşüş gelecekti. Anlık olarak 95 sats civarında olan XVG bu grafikteki daralan üçgeni yukarı kırmış gözüküyor ve Kai Hiwatari çizdiği daralan üçgen yapısıyla başarılı bir analize imza atıyor. Verge’un halving tarihi yaklaşırken fiyatlarda sert aşağı veya yukarı hareketler bekleniyor.

4. Bilgiseller

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

@lifelock2 (Deniz Aşık) ve Trade Stratejisi, Para Kazanmak ve Risk Yönetimi Üzerine

Bu hafta en beğendiğimiz bilgisellerden biri olan bu twit’te Deniz, yatırım teriminin anlamını, yatırım yapmanın niteliği ve niceliğini anlatmakla başlıyor. Kripto para piyasası ve sermaye piyasasınını anlatmakla devam eden Deniz, ardından bu iki piyasanın farklarını açıklıyor. Son olarak scalping, day trade, setup gibi terimlerin anlamlarını açıklayarak devam eden Deniz, kendi kararınızı neden kendiniz vermeniz gerektiğiyle ilgili önemli bir tavsiyede bulunuyor.

@Cryptoalees (Orhan Büyüktaş) ve Mum Grafikler

Twit serisine mum grafiklerinin niteliklerini anlatmakla başlayan Orhan, ardından konunun niceliklerlerine detaylıca değiniyor. Twit’lerini görsellerle detaylandıran Deniz; mum çubuklarını, mumların zaman aralıklarını, mum çubuklarının açılış kapanışları ve en üst üst en alt noktalarının anlamlarını, üst gölge ve alt gölgenin ne anlama geldiğini, çeşitli mum formasyonlarını, doji’yi ve mum grafikleri hakkında daha birçok konuyu anlaşılır bir şekilde takipçileriyle paylaşmış.

@Fratxio ve Mayıs Metriklerinin Analizi

Fırat, kripto para piyasaları için oldukça kritik bir ay olan Mayıs ayını güncel metriklerle beraber, öznel yorumlarıyla analiz etmiş. Mayıs ayını hafta hafta analiz eden Fırat, her hafta yükseliş ve düşüşlerin sebeplerini açıklamış ve bu sebeplerle ilgili yorumlarını paylaşmış. Yorumlarından Bitcoin tarafında alınan her haberin küçük yatırımcıyı paniğe sürüklediğini çıkardığımız flood serisinde, Ethereum’da yüksek ölçekte ETH tutan balinaların duruşu nedeniyle gerilemenin oldukça düşük seviyede olduğunu görüyoruz. “Tamam mı yoksa devam mı?” sorusunun ele alındığı bilgilendirici analiz serisinde net bir cevap olmasa da ileriki dönemde karşılaşacağımız cevabı elde analizsel bakış açısı Fırat tarafından oldukça metriklerle, güzel şekilde açıklanmış.

Cryptogram ve Quasimodo Formasyonu

Cryptogram, trend dönüş formasyonlarından biri olan Quasimodo Formasyonu’nu anlaşılır bir şekilde, görsellerle destekleyerek anlatmış. Quasimodo formasyonunun isminin nereden geldiği, tespiti, nasıl gözlemlenebileceği, OBO ile arasındaki farkı, stratejisi ve daha fazlasından bahsedilen bu flood’u incelemenizi tavsiye ederiz.

4. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

LaunchX

LaunchX projesi Marshland Capital, Magnus Capital ve Valaran Capital’in ortaklaşa gerçekleştirdiği heyecanla beklenen bir projedir. LaunchX kendini Dao Maker ve benzeri platformlarla popüler olan IDO’ların yapılacağı bir platform olarak tanıtıyor. Fakat diğer platformlardan farklı olarak ‘’multi-chain’’ olacağını söylüyor. Yani bunu şu şekilde özetleyebiliriz: Dao Maker gibi platformlardaki IDO’lar Ethereum veya Binance ağından gerçekleşiyor, bazı platformlar ise Solana’yı kullanarak sektöre yenilik getiriyor; LaunchX ise multi-chain özelliği ile yola Binance ve Ethereum ağını kullanarak başladı. Önümüzdeki yol haritalarında da Solana ve Polkadot ağlarını da sisteme katacaklarını söylüyorlar.

luancxc

Daha önceki Epic incelemesinde de belirttiğimiz gibi kripto projelerindeki en önemli unsur yapılan partnerliklerdir. Kripto sektörü daha yeni yeni büyüyen bir sektör olduğundan projelerin büyük partnerlikler yapması da meşakkatli oluyor. Bunu başarabilen projelerden biri de LaunchX. Dünyanın önemli yatırım şirketleriyle partner olan proje böylece yatırımcılarına çok büyük bir güven aşılamış oluyor.

rtrtrt

LaunchX projesinin önemli noktalarından biri de topluluk odaklı olmasıdır. Yaptıkları her gelişmeyi ve her yol haritasını adım adım duyuran proje, önemli konularda oluşturduğu toplulukların da karar mekanizması olacağını söylüyor. Böylece IDO yapılan projelerde adaletli bir ödül dağıtım mekanizmasının da kurulabileceğini söylüyor.

Screenshot-4

Kısa zaman önce $lnchx adıyla çıkardıkları token’ları 10-12 cent civarı ön satışlarını gerçekleştiren proje halka açık satışa sunulduktan sonra 3.36 dolar seviyelerini görerek ön satıştan katılan yatırımcılarına ciddi bir kar getirdi. Daha sonra piyasanın düzeltme dönemine girmesi ve token’in kendi düzeltmesini yapmasıyla anlık olarak 75 cent civarında geziyor. Önümüzdeki dönemlerde IDO projelerinin ve platformlarının popülerliğinin daha da artmasıyla beraber multichain özelliği ile adını sıkça duyacağımız bu proje uzun vadeli yatırımcılar için önemli bir gem projesi olma özelliğini de taşımış oluyor.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.