Haftanın Kripto Analiz Bülteni #29: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler, Popüler Tweet’ler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #29: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler, Popüler Tweet’ler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 29. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz. 29 Kasım – 5 Aralık tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 29. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde, geçen hafta kanal desteğine tutunmaya çalıştığını söylemiştik. Fiyat destek alamayarak sert ve hacimli bir şekilde kanal yapısını kırarak, 42.000$ seviyesine kadar çekildi. Buradan tepki alması bekleniyordu ve güzel bir tepki aldı. 52.900$ seviyesi şu an direnç olarak karşımıza çıkıyor. Buranın üzerine atamazsa önce 42.000$ sonra 37.300$ seviyesine kadar çekilmeler görülebilir.

Ana Destek: 37.330$
Ara Destek: 41.330$

Ana Direnç: 69.000$
Ara Direnç: 67.000$ – 52.920$

BAT

Bu hafta BAT analizinde, uzun zamandır gelen yükselen bir trend yapısının oluştuğunu ve fiyatın oraya kadar inmediğini, düşen trend yapısı kırıldıktan sonra oluşan yükselişten tepki alarak trend yapısına tekrar çekildiğini görebiliriz. 0.98$ seviyesi kaybedilmedikçe sorun gözükmüyor. Buradan yukarı yönlü tepkide ilk direnç 1.60$ seviyesi gözüküyor.

Ana Destek: 0.63$
Ara Destek: 0.98$

Ana Direnç: 1.92$
Ara Direnç: 1.59$

CAKE

Bu hafta CAKE analizinde, fiyatın 16$ seviyesinde bulunan desteğini kaybettikten sonra başlayan hızlı düşüşün, 10$ civarında bulunan güçlü destek bölgesine kadar devam ettiğini görebiliriz. Bu bölge kaybedilmesi biraz sorun yaratabilir. Burasıda kaybedilir ise 9.3$ seviyesi son destek olarak karşımıza çıkıyor. Düşen trend yapısı ile fiyat giderek sıkışıyor. Kırılımla birlikte tekrar hareketlenebilir.

Ana Destek: 9.32$
Ara Destek: 10.85$

Ana Direnç: 26.6$
Ara Direnç: 21.5$ – 16.3$

DOGE

Bu hafta DOGE analizinde, BTC’nin hızlı düşüşü ile birlikte en güçlü destek seviyesine kadar çekildiğini grafikte görebiliriz. 0.16$ seviyesinin kaybedilmemesi gerekiyor. Buranın kaybedilmesi demek fiyatı 0.08$ seviyesine kadar çekebilir. Bu desteğin üstüne kalması, düşen trend ile sıkışan bir yapı oluşturacak. Kırılım takip edilerek önce 0.23$ sonra 0.34$ seviyesi hızlıca aşılabilir. Kırılımları takip etmekte fayda var.

Ana Destek: 0.08$
Ara Destek: 0.16$

Ana Direnç: 0.34$
Ara Direnç: 0.23$

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

İngiltere’de Faaliyet Gösteren Kripto Borsaları %2 Dijital Hizmet Vergisi Ödeyecek

Birleşik Krallık, bu yıl Finansal Davranış Otoritesi (FCA) ile kripto borsalarının işleyişine karşı sıkı bir duruş sergiledi ve operasyonları için gereksinimlerini güncelledi. Bu, bazı kripto şirketlerinin İngiltere finansal gözlemcisine kaydolma kararlarını tersine çevirdiğini gösterdi.

Kripto borsalarına karşı alınan en son karar, İngiltere’nin; Majestelerinin Gelir ve Gümrük yönetmeliğini (HMRC) kripto borsalarını yüzde 2 Dijital Hizmet Vergisi ödemeye zorlamak için yapılan güncelleme oldu.

Tarih: 29 Kasım 2021
Kaynak: crypto-news-flash.com 

Tayland, Turizm Endüstrisini Güçlendirmek Amacıyla Yerel Jetonunu Açıkladı

Tayland, Tayland Turizm Otoritesi (TAT) aracılığıyla turizm endüstrisinin bir parçası olmak için TAT Coin adlı bir kripto tokeni çıkarmayı planlıyor. “Kripto turizmi” girişimi, cepleri derin kripto yatırımcılarını sektöre çekmeyi ve muhtemelen ülkenin GSYİH’sini artırmayı hedefliyor. 

Tarih: 29 Kasım 2021
Kaynak: crypto-news-flash.com 

Crypto.Com, Silvergate İle Ortaklık Yapıyor

Popüler kripto değişim platformu Crypto.com, USD yatırma ve çekme işlemlerini başlatmak için yenilikçi finansal altyapı çözümleri sağlayıcısı Silvergate ile işbirliği yapıyor. 30 Kasım’daki duyuruya göre, Crypto.com ve Silvergate arasındaki yeni ilişki, borsanın kurumsal müşterisinin ABD doları yatırmasını ve çekmesini sağlayacak.

Duyuru, Crypto.com’un kurumsal müşterilerinin geleneksel banka hesaplarından USD’yi Silvergate üzerinden ücretsiz olarak transfer edebileceklerini belirtti. Ek olarak, borsadan banka hesaplarına USD gönderebilecekler.

Tarih: 30 Kasım 2021
Kaynak: crypto-news-flash.com 

Premier League Kulüpleri, Şüpheli Kripto Ortaklıkları Sebebiyle Soruşturma Altında

The Times’ın haberine göre, Premier League kulüplerinin artan kripto anlaşmalarına daha yakından göz atılacak. 

Manchester City, yaptığı kripto anlaşmasını askıya aldığını duyurdu. Anlaşma yaptıkları şirket yöneticilerinin hiçbir kripto varlığa sahip olmadığı ortaya çıktı. Bu bilgi, şirketin gerçekten var olup olmadığıyla ilgili tartışmaları da beraberinde getirdi.

Tarih: 30 Kasım 2021
Kaynak: coinkolik.com

Hırvatistan’ın En Büyük Süpermarket Zinciri Artık Kriptoyu Kabul Ediyor

Hırvatistan’ın en büyük süpermarket zinciri olan Konzum, ödemeleri Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimleriyle yaparak zamana ayak uyduruyor. Şirket Pazartesi günü resmi olarak yaptığı açıklamada, çevrimiçi mağazasında ödeme için dokuz kripto para birimini kabul ettiğini ve müşterilerin, hijyen ürünleri ve ev gereçleri satın almak için kripto kullanmasına izin verdiğini açıkladı.

Tarih: 1 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Fed Başkanı Jerome Powell, Dijital Para Birimlerini Analiz Etmek İçin Uluslararası Anlaşmalar Bankası İle Ortaklık Yaptığını Duyurdu

ABD Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Federal Rezerv Sistemi ile küresel merkez bankacılığı kuruluşu Uluslararası Yerleşimler Bankası’nın (BIS) inovasyon kolu arasında bir ortaklık kurulduğunu açıkladı. New York Merkez Bankası merkezli New York İnovasyon Merkezi’nin açılışında yaptığı konuşmada Powell, “hızlı inovasyonun” finans sektörünü dönüştürdüğünü söylüyor.

Tarih: 1 Aralık 2021
Kaynak: dailyhodl.com

Pashtana Durrani; Taliban Kriptoyu Asla Anlamayacak

Ülke Taliban yönetimi altında kaldığı için Afganistan’daki kadın ve kız çocuklarına eğitim vermek için çalışan bir örgütün kurucusu olan Pashtana Durrani, İslami köktendinci grubun, özellikle kripto söz konusu olduğunda, finansal okuryazarlığının zayıf olduğunu söyledi.

Durrani’ye göre, Afganistan’a sivil toplum kuruluşları (STK’lar) ve diğer kuruluşlar aracılığıyla dış yardımın sınırlandırılması, Taliban’a kripto para birimi de dahil olmak üzere en son teknolojiyi kullanmanın aksine bir avantaj sağlıyor.

Tarih: 2 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Giving Block, ‘Crypto Giving Tuesday’ Hayır Kurumu İçin 2,4 Milyon Dolar Topladı

Şükran Günü’nden sonra hayır kurumlarına katkıda bulunmayı teşvik eden bir gün olan Salı günü geliyor. Giving Block’un Salı günü 2019’te başlayan Crypto Giving girişimi sayesinde kripto-hayırseverlikte bir artış gördü. Kar amacı gütmeyen kuruluşlara kripto para birimi bağışlarını kabul etmeleri için donatan kuruluş, bu yıl kriptoda 2,4 milyon dolar topladı.

Tarih: 2 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

En İyi Kripto Yöneticileri, Kripto Finansal İnovasyonuna İlişkin Meclis Komitesinden Önce İfade Verecek

Kripto para birimi ile ilgili şirketlerin birkaç üst düzey yöneticisinin 8 Aralık’ta Meclis Finansal Hizmetler Komitesi önünde ifade vermesi bekleniyor.

Duruşmanın başlığına göre amacı, dijital varlıklarla ilgili finansal inovasyonun zorluklarını ve faydalarını anlamak. Komite Başkanı Maxine Waters, gelecek haftaki duruşmayı duyuran bir bildiride, “büyük finans kurumlarının ve gelişen teknoloji ürün ve hizmetlerinin hesap verebilirliğinin” sağlanmasının altını çizdi.

Tarih: 2 Aralık 2021
Kaynak: beincrypto.com

Coinbase, 13,5 Milyar Dolarlık AWS Kârının Peşinde Kripto Bulut Hizmetleri Sunmayı Hedefliyor

Kuzey Amerika’nın en büyük kripto para borsası Coinbase, dijital varlıkların ticaretini kolaylaştırmanın ötesinde büyük planlar yapıyor.

E-ticaret devi Amazon’un ayak izlerini takip eden Coinbase, Coinbase Cloud olarak adlandırılan kendi bulut hizmetleri paketini sunuyor. Forbes’a konuşan Coinbase baş ürün sorumlusu Surojit Chatterjee, şirketin kriptonun AWS’si olmak istediğini açıkladı.

Tarih: 2 Aralık 2021
Kaynak: beincrypto.com 

Meta, Kripto Para Birimi Reklam Yasağını Sonlandırıyor

Meta (eski adıyla Facebook), platformunda kripto reklamları için yeni bir politika duyurdu ve bu tür reklamlar için bir kez uygulamaya koyduğu yasağı etkin bir şekilde sona erdirdi. Değişimin arkasındaki nedenler olarak piyasa olgunluğu ve düzenleyici önlemleri gösteriyor.

Kabul ettiği düzenleyici lisansların genişletilmesiyle kripto para birimi reklamlarına yönelik yasağını sona erdirdi. Şu anda kabul ettiği lisans sayısı 27’dir. Yasak, şirket hala Facebook olarak bilinirken yürürlüğe girdi.

Tarih: 2 Aralık 2021
Kaynak: beincrypto.com

Venezuela’daki Tüm Pizza Hut Lokasyonları Kripto Para Birimlerini Kabul Ediyor

Venezuela’daki tüm Pizza Hut lokasyonları artık Cryptobuyer ödeme platformu aracılığıyla bitcoin de dahil olmak üzere çok çeşitli kripto para birimlerini kabul ediyor. Pizza Hut, Burger King, Intercontinental Hotel, Traki ve Venezuela’da bitcoin kabul eden diğer birkaç büyük mağazaya katıldı.

Tarih: 2 Aralık 2021
Kaynak: news.bitcoin.com

Flipkart Destekli Navi Mutual Fund, Hindistan’da Bir Blokzinciri Fonu Başlatmak İçin Başvuruda Bulundu

Flipkart kurucu ortağı Sachin Bansal destekli Navi Mutual Fund, Hindistan’da bir blokzinciri fonu istemek için ülkenin düzenleyici kurumu Hindistan Menkul Kıymetler ve Borsa Kurulu’na (SEBI) başvuruda bulundu.

Tarih: 3 Aralık 2021
Kaynak: coinkolik.com

Coinbase, Başka Bir Ethereum Hizmeti Olan Airdrop’un Lehine Oy Kullandı

Ethereum Adlandırma Hizmeti (ENS) için DAO delegesi seçildikten sonra, ABD kripto borsası Coinbase, ilk protokol oylamasını sundu. DAO delegesi, ENS topluluğunun en iyi çıkarları için temsilci olarak görev yapması adına ENS belirteçleri verilen bir varlıktır. Bireysel ENS sahipleri farklı konularda tek tek oy kullanmak yerine, daha büyük kuruluşlar veya sektör uzmanları oyları birleştirdi.

Tarih: 3 Aralık 2021
Kaynak: decrypt.co

Güney Kore, Kripto Varlıkları Vergilendirme Planını 2023’e Erteledi

Güney Kore’nin 2 Aralık günü gerçekleşen genel kurul toplantısında; sanal varlıkların vergilendirilmesinin 2023 yılına kadar ertelenmesi kararı çıktı. Ülke, 1 Ocak 2022’den itibaren bir yıllık dönemde 2.5 milyon KRW (2.122 ABD Doları) üzerinde elde edilen kripto kazançları üzerinden %20 vergi almayı planlıyordu. 

Tarih: 3 Aralık 2021
Kaynak: coinkolik.com

Cardno Blok Zincirindeki İlk Metaverse Cada Infinity

Cadalabs, Cardno blok zincirindeki ilk Metaverse olan Cada Infinity’yi başarıyla piyasaya sürdü. Bu büyük dönüm noktası Cadalabs geliştiriciler ekibi tarafından elde edildi.

Tarih: 3 Aralık 2021
Kaynak: cryptonews.com 

Defiance İlk NFT Tabanlı ETF’yi Başlatıyor

Defiance Digital Revolution ETF (NFTZ), BITA NFT ve Blockchain Select Index’i izleyerek yatırımcılara, NFT pazarları ve Coinbase ve Playboy gibi yayıncılar dahil olmak üzere blockchain ve kripto para ekosistemlerine tematik olarak maruz kalma imkanı sunuyor.

Doğrudan kripto para birimlerini değil, yalnızca şirketlere maruz kalma sunarken, NFT’ler için gelişen pazara giren ilk ETF’lerden biridir. 

Tarih: 3 Aralık 2021
Kaynak: beincrypto.com 

BitMart Hacklendi, Kayıplar Tahmini 196 Milyon Dolar

Güvenlik şirketi Peckshield, çalınan jetonları ETH ile takas etmek için 1 inç DEX toplayıcıyı kullanan iki BitMart cüzdanının hacklendiğini bildirdi. Saldırının yöntemi henüz bilinmiyor, ancak BitMart kayıpları 150 milyon dolar civarında tahmin ediyor. BitMart bir sonraki duyuruya kadar para çekme işlemlerini askıya aldı.

Tarih: 5 Aralık 2021
Kaynak: beincrypto.com 

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Lock Analiz (@LockAnaliz) ve EGLD

LockAnaliz bu hafta EGLD analizinde, uzun süredir devam eden düşen trend yapısının kırıldığını bizlere göstermek istemiş. Fibonacci seviyelerini direnç noktası olarak kullanmış. Grafiğe göre önündeki ilk direnç 411$ seviyesi sonrasında ise 436$ seviyesi olarak gözüküyor. Trend altına atmadığı sürece takip edilebilir.

EKOANALİZ (@Ekoanalizz) ve COS

Ekoanalizz bu hafta COS analizinde, simetrik üçgen yapısının yükseliş yönlü kırılımının gerçekleştiğini ve trend üzerinde tutunmaya çalıştığını bizlere göstermiş. Fiyat 0.026$ üzerinde kaldıkça sorun gözükmüyor gibi… Grafikte kendi hedefinin 0.039$ seviyesi olduğunu görebiliriz. Kırılımdan sonra vereceği reaksiyona göre hareket etmek faydalı olacaktır.

İDEALİST KRİPTO (@idealistkripto) ve TROY

İdealistkripto bu hafta TROY analizinde, düşen trend ve yükselen trend yapısının içerisinde fiyatın hareket ettiğini ve iyice sıkıştığını göstermiş. Fiyat düşen trendi kırarak üzerinde kapanış yapmış ve sonrasında re-test yapıp onay alacak gibi gözüküyor. Tutunmayı başarır ise 0.018 seviyesi ilk direnç olacak gibi duruyor. Trend altına inmediği sürece yukarı yönlü hareket beklenebilir.

Borsa Ressamı (@borsaressami) ve REEF

Borsaressami bu hafta REEF analizinde, düşen trend yapısının kırıldığını ve üzerinde kapanış yapar ise 0.025$ direncine kadar gidebileceğini belirtmiş. Bu bölge kırılırsa 0.027$ buranında üzerinde kapanışlarda 0.030$ seviyesini görebiliriz. Geri çekilme yaşanırsa trend altına inmediği sürece harekete devam edebilir.

Crypto KİNG KONG (@KriptoKINGKONG) ve RACA

KriptoKINGKONG bu hafta RACA analizinde, çift dip yapısının olduğunu ve sonrasında yükseliş yaşadığını grafikte göstermiş. MACD indikatörü çift dip yapısında uyumsuzluk olduğunu göstererek onaylamış gözüküyor. 0.006$ seviyesi aşıldığında yukarı doğru hareket hızlanabilir. 0.0042 altında kapanış formasyonu bozacaktır.

Zeyna (@zeynepdenbiri) ve DENT

Zeynepdenbiri bu hafta DENT analizinde, 0.0042$ bölgesinde bulunan destek seviyesi kritik bir seviye ve güçlü bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. 0.0047$ – 0.0050$ seviyesi arasında oluşan fraktal bölgesi talep bölgesi olarak gözüküyor. Buranın kırılması düşüş başlangıcı olabilir. Yükseliş devam ederse 0.0057$ seviyesinden tepki almasını beklenebilir.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Barış Kardeş İle DEXGame Proje İncelemesi

Barış Kardeş bu flood’unda, DexGame Projesini detaylıca incelemiş. İsviçre ve Türkiye’deki şirketler bünyesinde faaliyetlerine devam eden DexGame Labs projesi olan oyunun bütün detaylarına değinerek bizleri bilgilendirmiş. 

The Octopus İle Web 3.0 Teknolojisi Üzerine

The Octopus bu paylaşımında, günümüzde sıkılıkla karşılaştığımız Web 3.0 teknolojisi hakkında bizlere bilgi vermiş. Flood’da sırayla, Web 3.0 teknolojilerinin gelişimi, Web 3.0 ve blockchain, Web 3.0’ın temel özellikleri ve uygulamada Web 3.0 başlıklarından bahsederek detaylı bir paylaşımda bulunmuş. 

JrKripto İle Bitcoin Halving Konusu Üzerine

JrKripto bu paylaşımında, Bitcoin Halving Nedir? Büyük Resimde Finansal Özgürlük İçin Yatırım stratejisi Nasıl Olmalı? sorularını cevaplamış. Flood’un devamında, Bitcoin Halving tarihlerinin ne zaman gerçekleştiğine de değinerek, altcoin yatırımlarının ne zaman yapılması gerektiği konusunda bilgilendirmiş. 

Efe Bulduk İle Tornado Cash Nedir? Üzerine

Efe Bulduk bu flood’unda, Tornado Cash’in ne olduğunu açıklamış ve  flood’un devamında adım adım işlemlerden bahsetmiş. 

Smart Contract İle Blockchain Ağının Yaşadığı Ölçeklenebilirlik Problemi Üzerine

Smart Contract bu paylaşımında, Blockchain Ağının, Çözmesi Gereken En Önemli Problemi Ölçeklenebilirlik üzerine durmuş. Merkeziyetsizliğini koruyarak kapasiteyi genişletmenin iki yolu olan dikey ve yatay Ölçeklendirmeden bahsederek örnekler vermiş.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

ErkanG bu hafta bir oyun projesi olan StarSharks_SSS projesinden bahsetmiş. Bir metaverse projesi olan ve BSC ağında yer alacak StarSharks oyuncular, topluluk ve oyun geliştiricileri tarafından geliştirilmekte olan çapraz-çalışabilir (sayısı sürekli artacak) oyunlardan ve verse’lerden oluşacak.

StarSharks_SSS oyununu POKEMON UNITE , CALLOFDUTY MOBİLE , ARENAOFVALOR gibi oyunları geliştiren ve 1 milyon günlük aktif kullanıcı sayısına ulaşan @timistudios tarafından geliştirdiğini belirtmiş. Daha çok oyun-içi token olarak tasarlanan $SEA token başta 100M adet olarak çıkacak ve sonsuz arza sahip olacak. Oyun-içi kullanılan/harcanan tüm $SEA tokenler yakılacak ve böylece $SEA token dengesi/fiyat istikrarı sağlanması hedefleniyor.

Aşağıdaki kanallardan detaylı bilgileri edinebilirsiniz.

Site: www.starsharks.com
Global Telegram: t.me/starsharks_SSS
Türkçe Telegram: t.me/starsharks_SSS_Turkish

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.