Haftanın Kripto Analiz Bülteni #25: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler, Popüler Tweet’ler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #25: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler, Popüler Tweet’ler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 25. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

1 – 7 Kasım tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 25. sayısıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bu hafta BTC analizinde, 4H zaman diliminde bakarsak simetrik üçgen yapısının oluştuğunu görebiliyoruz. Son yükseliş hareketi ile eğik direnç seviyesine gelerek bir tepki görmüş gözüküyor. Fiyat burayı kıramazsa üçgen içerisinde hareket edebilir. Üçgen aşağı yönlü kırılır ise 58.000$ seviyesine kadar fiyat çekilebilir. Burası destek alması gereken ilk bölge olarak gözüküyor. Yukarı yönlü kırılım da ise 64.800$ seviyesinin aşması gerekiyor ki ATH noktasına ulaşabilsin. Kırılımı takip ederek hareket edilebilir.

Ana Destek: 52.920$
Ara Destek: 58.000$

Ana Direnç: 67.000$
Ara Direnç: 64.850$

ATLAS

Bu hafta ATLAS analizinde, yükselen bir trend üzerinde hareket ediyor. Trendi son destek yaptığı ve temas ettiği bölgeden sonra güzel bir yükseliş hareketi başlatmış gibi gözüküyor. Fiyatın önünde 0.18$ seviyesinde bulunan güçlü bir direnç seviyesi mevcut. Bu bölge kırılır ise tırmanış hızlı bir şekilde devam edebilir. Bu bölgeden alınacak tepkiye göre trend bölgesine tekrar çekilme hareketi de görebiliriz.

Ana Destek: 0.082$
Ara Destek: 0.13$

Ana Direnç: 0.23$
Ara Direnç: 0.18$

DEGO

Bu hafta DEGO analizinde, düşen trend yapısı görebiliriz. Fiyat sürekli trend temas ederek tepki görüyor ve belli bir geri çekilme yaşıyor gibi duruyor. Fiyat son hareketlerinde trendi kırar gibi olmuş ama tekrardan altında kapanış yaparak düşüş yönlü çekilmeler yaşayabileceğinin sinyallerini vermiş gibi gözüküyor. Trend kırılamaz ise 6$ seviyesi destek görevi görebilir. Trend kırılır ise 13$ seviyesi de güçlü direnç bölgesi bu bölgelerde oluşacak fiyat hareketine göre pozisyon alınabilir.

Ana Destek: 4$
Ara Destek: 6$

Ana Direnç: 19$
Ara Direnç: 13$

KSM

Bu hafta KSM analizinde, düşen trend ve kuvvetli bir direnç bölgesi olan 389$ seviyesinin kesişimin de sert ve hacimli bir mum ile kırarak yükseliş yönlü olan iştahını bize göstermiş oldu. Fiyat 389$ seviyesini destek haline getirdikten sonra üzerinde kapanışlar yaparak 564$ seviyesinde bulunan direnç bölgesine hareket ediyor gibi duruyor. 389$ seviyesi altında kapanış olmadıkça hareket yönü yukarı denebilir.

Ana Destek: 284$
Ara Destek: 389$

Ana Direnç: 625$
Ara Direnç: 564$

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Google Reklamlar, Kripto Çalmak İçin Kullanılan Platformlardan Biri Oldu

Google’ın reklam aracı olan “Google Ads”, kripto paraların çalınması için kullanılmaya başladı. BeinCrypto’nun yayınlamış olduğu habere göre, gerçek cüzdan adı altına, sahte cüzdan reklamları yerleştirilerek, hiçbir şeyden şüphelenmeyen insanlar 500.000 dolardan fazla dolandırıldı.

Saldırganlar, kullanıcıların platformlarının meşru olduğunu düşünmelerini sağlamak için Metamask ve Phantom gibi platformları taklit etti. Sahte cüzdanların reklamı gerçek cüzdanların isimleriyle yapıldı ve kullanıcılar kandırılarak sahte cüzdanları indirdiler.

Tarih: 6 Kasım 2021
Kaynak: BeinCrypto

Reddit’in Karma Puanları Tokenleştireceği Ve 500 Milyon Yeni Kullanıcı Ekleyeceği Bildirildi

Yeni işe alınan bir Reddit mühendisine göre; Reddit yakında kullanıcıların karma puanlarını Ethereum tabanlı (ERC-20) jetonlarına dönüştürülebileceğini duyurdu. Bu duyuruya göre, bu süreçte 500 milyon yeni kripto kullanıcısının meydana gelebileceği ön görülmekte.

Tarih: 6 Kasım 2021
Kaynak: Cointelegraph

ACX’i Ana Şirketi “Blockchain Global” 15 Milyon Dolar Borç Nedeniyle Çöktü!

Cointelegraph’ın yayınlamış olduğu habere göre, şu anda feshedilmiş olan Avustralya kripto borsası ACX’in ana şirketi olan Blockchain Global (BGL), 15 milyon dolarlık borç sebebiyle çöktü.

13 Eylül’de Victoria Yüksek Mahkemesi, borsanın arkasındaki iki şirket olan BGL ve ACX Tech’in elinde bulunan 117.33 Bitcoin’i (yaklaşık 7.1 milyon dolar değerinde) dondurma kararı verdi. Üç gün sonra, şirketlere yurt içi ve yurt dışında tutulan varlıkların tam kapsamını açıklamaları emredildi, fakat şirketleri belirlenen son tarihte gerekli açıklamaları yapamadı.

Tarih: 5 Kasım 2021
Kaynak: Cointelegraph

New York Belediye Başkanı Seçilen Eric Adams, İlk Üç Maaş Çekini Bitcoin İle Alacak

Belediye başkanı, Ocak ayında göreve başladığında New York’u “kripto para endüstrisinin merkezi” yapmayı planladığını söyledi.

Başkan Eric Adams, Cuma günü Twitter’da ilk üç maaş çekini Bitcoin ile almayı planladığını açıkladı.

Tarih: 5 Kasım 2021
Kaynak: Cointelegraph

Metamask, Kripto Ödemelerine Yönelik Artan Talebin Ortasında Bitfinex Pay İle Entegre Oluyor

Kripto ödeme ağ geçidi Bitfinex Pay, ConsenSys tarafından desteklenen popüler tarayıcı ve cüzdan uzantısı MetaMask ile entegre oldu ve potansiyel olarak on milyonlarca kullanıcıya kapı açtı.

Tarih: 5 Kasım 2021
Kaynak: Cointelegraph 

Bluzelle, NFT İçeriği İçin Ana Ağda Merkezi Olmayan Depolama Sistemini Piyasaya Sürdü

Merkezi olmayan bir depolama ağı olan Bluzelle, değiştirilemez belirteçlerin (NFT’ler) ve bunlara karşılık gelen verilerin, merkezîleştirilmesini geliştirmek için tasarlanmış ana ağ R2 dosya depolama sisteminin piyasaya sürüldüğünü duyurdu.

Tarih: 4 Kasım 2021
Kaynak: Cointelegraph

FortKnoxster, Yerleşik Güvenlikli Crypto Suite’i Başlattı

Siber güvenlik şirketi FortKnoxster, tek duraklı kripto para uygulaması Crypto Suite’i piyasaya sürdü. Uygulama, kripto para birimi ve güvenlik alanına ilgi duyan kişilere yönelik birçok özellik sunuyor. 

Tarih: 4 Kasım 2021
Kaynak: Beincrypto

Binance, Fransa’da Blockchain Ve Kripto Para Gelişimini Hızlandırmak İçin 100 Milyon Dolar Ayırdı

Günlük işlem hacmi bakımından dünyanın önde gelen borsası Binance, 100 milyon Euro’luk bir girişim duyurdu.

Binance, misyonu Fransa’da FinTech mükemmelliğini teşvik etmek olan, kar amacı gütmeyen lider bir kuruluş olan France FinTech ile ortaklık kuracak. İkisi birlikte, Fransız ve Avrupa blok zincirini ve kripto para birimi ekosistemini geliştirmek için kaynakları çekecek.

Tarih: 4 Kasım 2021
Kaynak: Crypto News Flash

App Store, Paypal Şikayetinden Sonra Kripto Cüzdanı Tokenpocket’i Kaldırıyor

Apple, perşembe günü yaptığı açıklamada, TokenPocket cüzdanını App Store’dan geçici olarak kaldırdığını duyurdu. Firmaya göre, kaldırmanın nedeni PayPal’ın iddia edilen bir ticari marka sorunuyla ilgili şikayetiydi.

Tarih: 4 Kasım 2021
Kaynak: Cointelegraph 

Gate.io, Dünyanın Yedinci En Büyük Kripto Para Vadeli İşlem Borsası Oldu

Önde gelen kripto para borsası Gate.io, dünyanın yedinci en büyük kripto para vadeli işlem borsası oldu.

Coingecko’ya göre, Gate.io’nun 24 saatlik hacmi 1,8 milyar doları, açık faizi ise 1,9 milyar doları aştı ve kripto para vadeli işlem borsasında yedinci sırada yer aldı.

Tarih: 3 Kasım 2021
Kaynak: Beincrypto 

Siam Commercial Bankası, Bir Kripto Para Borsasından %51 Oranında Hisse Satın Aldı

News Bitcoin’in yayınlamış olduğu habere göre, Tayland’ın en büyük bankalarından biri olan Siam Commercial Bank, bir kripto para borsasında %51 hisse satın aldığını duyurdu. Bankanın CEO’su, satın almanın bankanın “yeni bir finansal dünyada uzun vadede yeni bir büyüme değeri yaratmasına” yardımcı olacağını söyledi.

Tarih: 3 Kasım 2021
Kaynak: News Bitcoin 

Eğlence Firması Olan UFC, Crypto.com ile Özel NFT Serisini Başlatacak

Dijital varlık borsası Crypto.com, ilk resmi Ultimate Fighting Championship (UFC) karşılıksız token (NFT) koleksiyonlarının piyasaya sürüldüğünü duyurdu. 

Yeni NFT serisi, dövüş gecesi sanat eserlerini, etkinlik posterlerini, şampiyonluk kemerlerini ve atlet profillerini sergileyen UFC dijital koleksiyonlarını içerecek.

Tarih: 3 Kasım 2021
Kaynak: News Bitcoin

Burger King, Robinhood ile Ortaklıkta Ücretsiz Kripto Sunuyor

Burger King, Royal Perks loyalty üyelerine Robinhood ile ortaklaşa bir “kripto para birimi” kazanma şansı sunuyor. BK uygulaması, web sitesi veya katılımcı restoranlarda en az 5 dolar harcayan BK Royal Perks Loyalty programı üyeleri kripto para ile ödüllendirilecek.

Kullanıcılar, vergi öncesi 5 dolarlık bir satın alma işlemi gerçekleştirdikten ve “Kodunu” kullandıktan sonra, Robinhood mobil uygulaması aracılığıyla kriptoyu nasıl talep edeceklerine ilişkin talimatları içeren bir e-posta alacaklar.

Tarih: 1 Kasım 2021
Kaynak: Beincrypto

Cryptopunk #9998’in 532 Milyon Dolara Satıldığı İddia Ediliyor

CryptoPunk #9998’in 532 milyon dolara satıldığı iddia ediliyor. Larva Labs’ın bir NFT projesi olan Cryptopunks, yakın zamanda Ethereum blok zincirinde “wash sale” benzer bir şey olduğunu gördü.

0xef76 ile başlayan bir Ethereum adresi kullanan biri, CryptoPunk’ı 0x8e39 ile başlayan bir adrese aktardı. Daha sonra 0x8e39, NFT’yi, çoğu Compound’dan ödünç alınan 124457 ETH için 0x9b5a ile başlayan bir adrese sattı.

Tarih: 1 Kasım 2021
Kaynak: Beincrypto

Red Bull F1 Sınırlı Üretim NFT Koleksiyonunu Tamamladı

Formula 1 yarış takımı Red Bull Racing Honda, ilk NFT koleksiyonunun en sonuncusunu yayınladı. 2021 Meksika Grand Prix’sinin yanı sıra F1 sürücüsü Sergio “Checo” Perez’in temasını sürdüren şirket, hayranlara kendi imzası olan 2021 ‘RB16B’nin sınırlı sayıda NFT’sini satın alma fırsatı sunuyor.

Tarih: 6 Kasım 2021
Kaynak: Beincrypto

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Borsa Ressamı (@borsaressami) ve CAKE

Borsaressami bu hafta CAKE analizinde, düşen bir trend oluştuğunu ve son harekette direnci kırarak üzerinde kapanışlar yaptığını bizlere göstermiş. Yükselişine devam edebilmesi için 20.60$ seviyesini aşması gerekiyor gibi duruyor. Trend altına inmediği sürece yön yukarı olarak düşünülebilir.

….BÖRÜ…. (@26_unieses) ve ONE

26_unieses bu hafta ONE analizinde, çanak formasyonu oluştuğunu ve aktif olup hedefine gidebilmesi için 0.20$ seviyesinin kırılması gerektiğini göstermiş. Fiyat bu bölgeyi kırıp yukarı yönlü hareketine başlamış olarak gözüküyor. Formasyon hedefi olan 0.36$ seviyesi direnç olarak kabul edilebilir. Bu seviyeye fitil atarak sonrasında tepki almış ve geri çekilme yaşamış gibi duruyor.

Zeynep (@zeynepdenbiri) ve DOT

Zeynepdenbiri bu hafta DOT analizinde, 39$ seviyesinde güzel bir destek olduğunu ve buradan fiyatın güzel bir tepki alarak yükselişine başladığını göstermiş. 46$ seviyesinde bulunan direnç seviyesi kırılmış gibi gözüküyor. Eğer re-test yapar ve üzerinde tutunur ise 49$ bölgesindeki direnci kırıp fiyatı 57$ seviyesine taşıyabilir. Hacimli mumlar ile hareketine devam ediyor takipte olmakta fayda var.

Ulubey (@Ulupablo) ve TFUEL

Ulupablo bu hafta TFUEL analizinde, düşen trend yapısının oluştuğunu ve bunu kırdığını aynı zamanda yatay direnç olan 0.34$ seviyesini de kırdığını ve destek olduğunu bizlere göstermiş. Fiyat 0.41$ seviyesine kadar yükseliş yaşayabilir gibi duruyor. Bu bölgeden alacak tepkiye göre hareket edilebilir.

Gokhan Gark (@GokhanGark) ve C98

GokhanGark bu hafta C98 analizinde, yükselen bir trend desteği yapısının üzerinde hareket ettiğini ve bu trend altına inmedikçe sorun olmadığını bizlere belirtmiş. Fiyat 4.26$ seviyesine kadar hareketini devam ettirebilir. Bu bölge de devam eder ve kırılır ise 5.5$ seviyesine kadar yükseliş gerçekleşebilir.

Kripto Meclisi (@DostMeclisi_) ve FET

DostMeclisi bu hafta FET analizinde, 0.91$ seviyesinin güçlü bir direnç seviyesi olduğunu ve bu fiyatı aşmadığı sürece baskılanabileceğini grafikte bizlere göstermek istemiş. 0.81$ altına inmediği sürece yönün yukarı olduğu ve kanal içerisinde hareket edebileceği grafikte gözüküyor. Kırılımlara dikkat etmekte fayda var.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Smart Contract ile NFT Meta Verilerinin Depolanması Üzerine

Smart Contract bu flood’unda, Ethereum, Polygon ve Avalanche ağlarının akıllı sözleşmelerinde NFT meta verilinin nasıl depolandığından bahsetmiş. “ERC721 Standardında”; Tokenld, TokenURI, BaseURI depolandığından bahsederek bu 3 kavramı bizlere açıklamış. Tüm NFT’lerin bu şekilde olmadığından ancak flood’da belirtilen standartların daha çok 10.000’lik NFT’ler için geçerli olduğunu da vurgulamış.

Smart Contract ile Başarılı NFT Projelerinin Yararları Üzerine

Smart Contract bu paylaşımında, başarılı bir NFT projesinden ne anlamamız gerektiğini kısaca anlatarak sanatsal ilkelere değinmiş. Flood’un devamında ise teknik başarı ilkelerinden bahsederek bizleri bilgilendirmiş.

Barış Kardeş ile Sharpe Ratio Hesaplaması Üzerine

Barış Kardeş bu flood’unda, Sharpe Ratio Nedir? Sorusu üzerinde durmuş. Bu hesaplamanın Nobel ödüllü William F. Sharpe tarafından geliştirdiğinden bahsederek, Sharpe Ratio’nun çeşitli tanımlarına değinmiş. Flood’un devamında bir örnekle konuyu daha da detaylandıran Barış, bizleri birçok detaylı bilgi ile buluşturmuş.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.