Haftanın Kripto Analiz Bülteni #20: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler, Popüler Tweet’ler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #20: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler, Popüler Tweet’ler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 20. sayısına hoş geldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

27 Eylül – 3 Ekim tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 20. sayıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

BTCUSD-2021-10-04-15-24-59

Bitcoin geçtiğimiz hafta ciddi bir yükseliş atağı yaparak mavi düşen trendini kuvvetli bir hacimle kırdı. Fakat Bitcoin’de 50K’lara bir atak ve yükseliş trendi beklememiz için 48K üstünde bir kaç kez günlük kapanış yapması ve destek edinmesi gerekiyor.

Bu bölgenin üstüne belli zamanlarda çıksa da kalıcılık sağlayamadı ve bir miktar geri çekildi. Önümüzdeki hafta tekrardan bu bölgeye deneme gelecektir ve üstünde kalıcılık sağladığı vakit zorlu 50.500 direncine bir deneme görebiliriz. Düşüş senaryosunda ise ara destekler çalışsa da 44K bölgesinin tekrar aşağı kırılması derin bir düşüşe sebebiyet verebilir.

Ana Destek: 44.000
Ara Destek: 46.100

Ana Direnç: 48.000
Üst dirençler: 50.500 – 52.000 – 56.000

SHIB 

SHIB uzun süredir sürdürdüğü akümüle hareketini bugün kırmış gibi duruyor. Fiyat 570 – 948 arasında gidip geliyordu. Hacimli bir şekilde kırılım gerçekleşti. Günlük mum 948 üzerinde kapatabilirse buradan yukarıya doğru hızlıca bir hareket görebiliriz. Bu bölgenin altına inmesi akümüle hareketini devam ettirebilir. 1332 seviyesi önünde ki ilk direnç olarak gözüküyor.

Ana Destek : 570
Ara Destek : 948

Ana Direnç : 1332

WRX

WRX düşen bir trend yapısı ve güçlü bir destek arasında iyice sıkıştığını grafikte görebiliriz. Düşen trendin kırılması fiyatı 1.75 seviyesine taşıyabilir. Burası bir direnç bölgesi ve hareketin hızlanabilmesi için bu bölgenin üzerinde en az 4H bir kapanış yapması gerekiyor. Aşağı yönlü destek kırılımında alt seviyeler test edilebilir. 

Ana Destek : 0.85
Ana Direnç : 1.75

AXS

AXS yükselen trend yapısından destek alarak yükselişini sürdürüyor. Fiyat şu an için her gün yeni bir ATH yapıyor. Daha geçmişten gelen bir eğik direnç bölgesi mevcut. Bu açıdan bakacak olursak eğik direnç ile karşılaştığı 198 bölgesi potansiyel bir direnç olarak gözüküyor. Buradan tepki alır ve düşüş başlar ise ilk karşılaşacağı destek yatay destek orası da kırılır ise 83 bölgesi önemli bölgeler olarak karşımıza çıkıyor.

Ana Destek : 48
Ara Destek : 83

Ana Direnç : 198

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

IMF, Finansal İstikrar İçin CBDC Ve Küresel Kripto Standartlarını Tavsiye Ediyor

Uluslararası Para Fonu (IMF), küresel kripto kabulü sırasında finansal istikrarı sağlamak için yükselen piyasalar ve gelişmekte olan ekonomiler için bir dizi politika yayınladı.

IMF, Mayıs 2021’deki düşüş eğilimlerine rağmen kripto para piyasalarının değerindeki çarpıcı artışa atıfta bulunarak, daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeler için bir araç olarak kripto varlıklarının potansiyeline inanıyor. Raporda niteliklerini kripto kabul edilmesi için birincil sürücüleri gibi yüksek getiri, işlem maliyetlerini ve hızını ve düşük anti-Kara Para Aklama (AML) standartlarına.

Tarih: 3 Ekim 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Joe Biden: ABD, ‘Kripto Para Biriminin Yasadışı Kullanımını’ Durdurmak İçin 30 Ülkeyi Bir Araya Getiriyor

Başkan Joe Biden, ABD’nin “kripto para biriminin yasadışı kullanımını” durdurmak için 30 ülkeyi bir araya getireceğini söyledi.

Biden ayrıca, ABD’nin siber güvenlik tehditlerine yanıt vermek için “dünyanın dört bir yanındaki ülkelerle yakın işbirliği içinde” olduğunu söyledi.

Tarih: 3 Ekim 2021
Kaynak: news.bitcoin.com

Singapur, Küresel Çöküntü Ortasında Kendini Asya Kripto Merkezi Olarak Konumlandırıyor

Singapur, küresel bir finans merkezi olarak rolünü esnettiği için kendisini kripto para birimleri için Asya merkezi olacak şekilde konumlandırıyor.

Kripto para birimleri şu anda Doğu Asya’da, Çin, Güney Kore ve Hong Kong’daki baskılar ve kısıtlamalarla zor bir dönemle karşı karşıya. Bunun ortasında Singapur, Asya’da endüstrinin baskın oyuncusu olma fırsatını değerlendiriyor.

Tarih: 1 Ekim 2021
Kaynak: beincrypto.com

Fed Başkanı Powell: Kripto Yasağı Yok, Düzenleme Gerekli

Amerika Birleşik Devletleri Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi önünde yaptığı konuşmada; otoritenin kripto para birimlerini yasaklama konusunda bir sorunu olmadığını söyledi. Aksine, kripto piyasasının mevcut yasalara göre düzenlenmesi gerektiğine inanıyor.

Tarih: 1 Ekim 2021
Kaynak: beincrypto.com

Endüstri Büyüdükçe Kripto İle İlgili İşler Büyük Talep Görüyor

Çeşitli iş listeleme web sitelerinden alınan verilere göre, kripto para birimleri ve blok zincir teknolojisi ile ilgili işlerin sayısı hızla arttı. Geçen yıl Indeed.com’da kripto aramaları iki katından fazla artarken, anahtar kelime olarak “kripto para birimi” ve “blockchain” içeren ABD iş ilanları LinkedIn’de %600’ün üzerinde arttı.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: beincrypto.com

Alibaba, Kripto Madenciliği Ekipmanlarının Satışını Yasakladı

Dünyanın en büyük e-ticaret platformlarından biri olan Alibaba, Ekim ayından itibaren denizaşırı kripto para madenciliği makineleri satışını durduracağını duyurdu. Karar, Çin Halk Bankası’ndan (PBOC) ek kripto yasaklarının açıklanmasından sonra geldi. Yeni düzenlemelere göre, kripto ile ilgili tüm faaliyetler PBOC’ye göre artık yasal değil.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: beincrypto.com

FCA, Sahte Kripto Reklamları Karşısında Sosyal Platformları Uyardı

İngiltere’nin finansal hizmetler gözlemcisi Mali Davranış Otoritesi (FCA), riskli finansal ürünlere yönelik reklamları ortadan kaldırmak için platformlarla birlikte çalışacak.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: beincrypto.com

İsviçre Ulusal Posta Servisi, Poligon’da Kripto Damgasını Piyasaya Sürecek

İsviçre’nin ulusal posta servisi, ticareti yapılabilir dijital pullar sunarak fiziksel pullar ile dijital kripto para birimi endüstrisi arasındaki boşluğu kapatmaya çalışıyor.

20 Eylül’de Swiss Post, posta servisi tarafından verilen 8,9 İsviçre Frangı değerindeki fiziksel bir pula bağlı dijital bir koleksiyon olan “İsviçre kripto damgasının” yakında piyasaya sürüleceğini resmen duyurdu.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Visa, Kripto Ödemeleri İçin Blockchain Birlikte Çalışabilirlik Merkezi Üzerinde Çalışıyor

Küresel ödeme devi Visa, birden fazla kripto para birimini, sabit paraları ve merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) birbirine bağlayabilen blok zincirlerinin “evrensel bir bağdaştırıcısı” olmayı amaçlayan bir proje başlattı.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Tesla CEO’su Elon Musk, Kriptoyu Yok Etmenin İmkansız Olduğunu Söylüyor

Küresel düzenleyiciler kripto para birimi endüstrisini incelemeye devam ederken, Tesla CEO’su Elon Musk kriptoya desteğini ifade ederek onu yıkılmaz olarak nitelendirdi. CNBC’nin Salı günü bildirdiğine göre Musk, Kaliforniya’daki Kod Konferansı’nda “Kriptoyu yok etmek mümkün değil, ancak hükümetlerin ilerlemesini yavaşlatması mümkün” dedi.

Tarih: 29 Eylül 2021 ;
Kaynak: cointelegraph.com

İsviçre’de Onaylanan İlk Kripto Para Fonu

İsviçre Finans Piyasası Denetleme Kurumu (FINMA), Kripto Piyasası Endeks Fonunu, Çarşamba günü resmi olarak duyurduğu “İsviçre yasalarına göre ilk kripto fonu” olarak onayladı. FINMA, yeni onaylanan fonun, öncelikle “blok zinciri veya dağıtılmış defter teknolojisine dayalı” kripto para birimleri veya dijital varlıklara yatırım yapan nitelikli yatırımcılarla sınırlı olduğunu kaydetti.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Affirm Holdings, Tasarruf Hesabı Kripto Tekliflerini Başlattı

Affirm Holding, tasarruf hesabı sahipleri için yeni bir kripto özelliği başlattı. Müşteriler kripto satın alma ve satma olanağına sahip olacaklar. Şirket ayrıca yeni bir banka kartı planlıyor.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: beincrypto.com

Bitpay Ve Verifone, Kripto Ödemeleri Sağlamak İçin Ekip Kurdu

Verifone, tüketicilere ve tüccarlara kripto para ödemelerini kabul etme seçeneği sunmak için BitPay ile ortaklık yapıyor.

Özelliğin 2021 yılının 4. çeyreğinde kullanıma sunulması bekleniyor. Desteklenen para birimleri arasında Bitcoin, Ethereum ve Dogecoin bulunuyor.

Tarih: 28 Eylül 2021
Kaynak: beincrypto.com

Hedge Fon Yöneticisi Kripto Dolandırıcılığından Yedi Yıl Hapse Mahkûm Edildi

Eski Hedge fon yöneticisi Stefan He Qin, yedi yıldan fazla hapis cezasına çarptırıldı. Ceza, Qin’in iki Hedge fonunda yatırımcıları dolandırmaktan suçlu olduğunu kabul etmesinden sonra geldi.

Tarih: 27 Eylül 2021
Kaynak: beincrypto.com

El Salvador, İlk Madencilik Faaliyetinde Bitcoin’i Başarıyla Çıkardı

Latin Amerika ülkesi Bitcoin’i resmi para birimi olarak tanıdıktan sonra gündemden hiç düşmüyor. Gündemden düşmemesinin aslı sebebi ise, her geçen gün yeni bir karara imza atmaları.

El Salvador bu seferde madencilik faaliyetlerine başlayacağını duyurmuştu. Ancak üzerinden henüz 3 gün geçmesine rağmen tesis ilk BTC’sini çıkardı.

Tarih: 2 Ekim 2021
Kaynak: Kripto Haber

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Teknik Analiz (@EnesAKARSU) ve DOGE

EnesAKARSU bu hafta DOGE analizinde düşen bir trend yapısı olduğunu ve kırıldığını belirtmiş. Fiyat şu an yavaş hareket etse de hareketini hangi yöne olacağını belli edecektir. Yükseliş yönlü hareket olursa 0.23 önünde ki ilk direnç noktası olarak gözüküyor.

Kırmızı Kravat (@KravatK) ve FTT

KravatK bu hafta FTT analizinde düşen trend yapısının kırıldığını belirtmiş. Bu noktadan yukarı yönlü hareket ederek 75$ seviyesini görebileceğini bizlere aktarmış. Fiyat kırdığı trend altına inmediği sürece yön yukarı olarak grafikte gözükmektedir.

Bitcoin Meraklisi (@Bitcoinmeraklsi) ve KAVA

Bitcoinmeraklsi bu hafta KAVA analizinde grafikte çanak – kulp formasyonu oluştuğunu bize göstermiş. Fiyat önünde 6.5 direnci üzerinde kapanış yaptığında yükselişe hızlanarak devam edebilir. Yükseliş devam ettiği sürece 7.1 ve 8.0 seviyesi önünde ki dirençler olarak gözüküyor.

Baykuş (@KriptoBaykus) ve OMG

KriptoBaykus bu hafta OMG analizinde eğik desteklerden tepki alarak yukarı yönlü hareketine devam ettiğini bizlere göstermiş. Önünde ki direnç 15.34 seviyesi olarak gözüküyor. Burası güçlü bir direnç gibi gözüküyor. Buranın üzerinde yapılacak günlük kapanışlar hareketi hızlandırabilir. Yükselişin devam etmesi durumunda nihai hedef 50$ seviyesi olarak gözüküyor.

Hakan (@hakoi_ta) ve REEF

Hakoi_ta bu hafta REEF analizinde uzun süredir kıramadığı düşen trendi kırmaya çalıştığını belirtmiş. Fiyatın sıkıştığını görüyoruz. Fiyat hangi yöne kırılım gelirse o yöne hareketini devam ettirebilir. Yukarı yönlü hareketinde 0.02 seviyesine kadar yükseliş gelebilir.

CryptoHunter (@CryptoHunterTR) ve SRM

CryptoHunterTR bu hafta SRM analizinde çanak – kulp formasyonu oluşturuyor. Fiyat şu anda formasyonun kulp kısmını tamamlıyor gibi grafikte gözüküyor. 12.98 seviyesi direnç bölgesi olarak gözüküyor. Bu bölge kırıldığında üzerinde kapanış yaptığında yukarı yönlü hareket hızlanabilir. Bu durumda formasyon hedefi 23.5 seviyesi olarak gözüküyor. 6.7 seviyesi en güçlü destek olarak gözüküyor.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Av. Sinan Keskin ve Kripto Para Yatırımları Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında

Sinan Keskin, yayınlamış olduğu bu flood ile tüm kripto para yatırımcılarının yatırım yaparken dikkat etmesi gereken mühim konulara değinmiş.

LorentLabs ve Sürekli Konuşulan “Whitepaper” Üzerine

https://twitter.com/lorentlabs/status/1445005894786371593?s=21 LorentLabs, kripto para piyasasında sıklıkla karşılamış olduğumuz terimlerden biri olan Whitepaper konusunu yayınlamış olduğu bir yazı ile detaylıca açıklamış.

JrKripto ve Grayscale Üzerine

JrKripto, BarrySilbert tarafından kurulan, kripto para birimlerine yatırım yapan ”Büyük Kurumsal Şirketlerin” fonlarının yönetimini üstelenen şirket olan Grayscale hakkında tanımlayıcı bir paylaşım yapmış.

Ori ve Almanya Modeli Üzerine

Ori, bu paylaşımında en çok konuşulan vergi modeline sahip olan Almanya’nın, nasıl bir modele sahip olduğunu ve neden bu kadar çok konuşulduğunu bu paylaşımında açıklamış.

Coin Climber ve İndikatörler Üzerine

Coin Climber, bu paylaşımında finansal piyasalarda çoğunluğun büyük oranda vakit harcamış olduğu indikatörler ile ilgili, bilgilendirici bir flood yayınlamış.

Tuna Kaya ve Blok Zincir Üzerine İnşa Edilen Projeler Hakkında

Tuna Kaya, Ethereum dahil olmak üzere birçok blok zincirinde inşa edilen projeleri açıklayan bir görseli bizlerle paylaşmış.

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti. 

V Eth bu incelemesinde yapay zeka destekli bir NFT projesini incelemiş. Altered State Machine isimli bu proje, insanların NFT’leri ile yapay zekalarını yetiştirmelerini sağlıyor. Platformda NFT’leri olan insanlar sistemin sunduğu algoritmalarla kendi yapay zekalarını yetiştirerek onları kullanabiliyor veya markette satabiliyor.

Bu yapay zekalar aynı zamanda birbiriyle rekabet halinde olabiliyor. Tüm bu yapılan işlemler platformun yerel tokenı olan ASTO ile yapılıyor. V Eth twit serisinde detaylı bir şekilde ASTO tokenın özelliklerini anlatmış. Fakat henüz IDO tarihi ile ilgili bir bilgi bulunmuyor.

Projeyle ilgili daha detaylı bilgiler için aşağıdaki linkten Kerem Muçe’nin videosunu da izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=C5C8lGLjex0

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.