Haftanın Kripto Analiz Bülteni #13: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #13: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 13. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

9 – 15 Ağustos tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 13. sayıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BTC

Bitcoin geçtiğimiz hafta oldukça volatil günler geçirdi. Grafikteki kırmızı çizgi olan minor direnç bölgesini test ederek geri çekilme yaşadı. Bu geri çekilmenin sert oluşu piyasa yapıcılarının long işlem açanları patlatmak amacıyla yapmış olması olası gözüküyor. Fiyat 48k bölgesini kırarsa 50.800 bölgesine kadar bir atak gelebilir gibi gözüküyor. Bu alan ise çok güçlü bir direnç. Hem 50k psikolojik direncine hem de fibbonacci yapısının direnç bölgesine denk geliyor. Bu bölgeden gelen bir red aşağıya doğru güçlü bir mum yapmasına sebebiyet verebilir. 48K aşılmaması halindeyse sıralı olarak alt desteklerin gelmesi olası.

Ana Direnç: 50.800
Ara Direnç: 48.000

Ana Destek: 44.700
Ara Destek: 46.300-600
Alt Destekler: 42.500 – 41.900-39.800

CHZ

Geçtiğimiz hafta CHZ, NBA takımlarıyla anlaşmalar açıklamasıyla beraber en güçlü dirençleri çok kolay bir şekilde kırdı. Fiyat oralara iğne atmak yerine satış yemeyerek tutunmayı başardı. Fiyat anlık olarak güçlü bir hareket yakaladığı için ileriki günlerde bir düzeltme aşamasına girmesi olası. Fakat anlaşmaların artmasıyla bu düzeltmeler oldukça kısa sürebilir ve spor sezonunun da yaklaştığını belirtmek isteriz. Yukarıdaki 40 cent direnci oldukça kritik bir satış bölgesi. Özellikle büyük düşüş öncesi 40-50 cent arası giriş yapan yatırımcıların bu bölgelerde güçlü satışlar yapması olası.


Ana Direnç: 0.40
Üst Dirençler: 0.46 – 0.52

Ana Destek: 0.34
Alt Destekler: 0.30 – 0.285 – 0.257

ALICE

Alice geçtiğimiz günlerde akümülasyon dönemi yaşamaya devam etti. Kırmızı kutu bölgesi önemli bir akümüle bölgesi olarak karşımıza çıkıyor. Fiyat bu bandın aşağısına ve yukarısına geçici hareketler yapsa da kalıcılık sağlamıyor. Fiyatın bu banttan yukarı doğru kalıcı bir hareket yapmasıyla beraber 18 dolar bölgesine hızlı bir atak gelebilir. Geri çekilme durumunda ise yeşil çizgi olan 11.50 bölgesinde güçlü alıcılar bekliyor.

Ana Destek: 11.50 
Alt Destek: 9.50 – 10.10

Ana Direnç: 12.70 – 13.50
Üst Dirençler: 18 – 22

KAVA

Kava geçtiğimiz günlerde fiyatta oldukça volatil bir yapı gösterdi. 7 dolar bölgesine yaklaşmakla beraber mavi çizgi ile gösterdiğim kritik desteği de zaman zaman aşağıya kırdı. Bitcoin ile beraber korelasyon içinde giden Kava için 7 dolar bölgesi önemli bir direnç alanı. O bölgeyi kırmasıyla beraber ve mainnet haberinin de yaklaşması ile çok güçlü bir yükseliş trendi görebiliriz. Geri çekilme durumunda ise mavi çizgi ve alt destekler takip edilmeli.

Ana Destek: 6.06
Alt Destekler: 5.53 – 5.17 – 4.91

Ana Direnç: 7 
Üst Direnç: 8.90 – 9

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

ABD Senatosu Altyapı Yasasını Meclise Gönderdi

ABD Senatosu, iki partili altyapı tasarısını Salı günü 69-30 oyla Temsilciler Meclisi’ne geçirdi. Önümüzdeki 10 yıl içinde yaklaşık 550 milyar dolarlık yeni harcama da dahil olmak üzere altyapı iyileştirmelerine 1 trilyon dolar ayıran yasa tasarısı, genişletilmiş bir kripto vergi hükmünden 28 milyar dolar toplamayı öngören bir “ödeme” nedeniyle kripto topluluğundan tartışmalara yol açtı.

Kaynak: Coindesk

Kripto Platformu Poly Network, Hacker’ı 500.000 Dolarlık ‘Hata Ödülü’ ile Ödüllendirdi

Bu hafta başlarında bir saldırıda 610 milyon dolar kaybeden kripto para birimi platformu Poly Network, Cuma günü bilgisayar korsanlarına veya bilgisayar korsanlarına 500.000 dolarlık “hata ödülü” teklif ettiğini doğruladı.

Kaynak: Reuters

Walmart Bir Kripto Ürün Lideri Arıyor

LinkedIn’de yayınlanan bir iş ilanına göre, Amerika’nın en yaygın perakendecisi olan Walmart, bir kripto para birimi ürün lideri arayışında. Reklam, firmanın dijital para birimi ve kripto para birimi ürün liderliği pozisyonunu doldurmak için “vizyoner bir lider aradığını” söyledi.

Kaynak: The Block Crypto

Messi Ücretinin Bir Kısmını $PSG Taraftar Token’ı Şeklinde Alacak

Fransız futbol kulübü Paris Saint Germain (PSG) Perşembe günü yaptığı açıklamada, yeni Arjantinli futbol yıldızı Lionel Messi’nin ücret paketinin kripto para birimi “$PSG Taraftar Tokenlarını” içereceğini söyledi. Kulüpten yapılan açıklamada, “Bu girişim Paris St Germain’i bir kez daha dünya çapında spordaki en yenilikçi ve avangart markalardan biri olarak konumlandırıyor” dedi.

Kaynak: Reuters

Faiz Oranları Sabit

TCMB faiz oranlarında değişikliğe gitmeyerek %19 seviyesinde bıraktı.

Kolombiya Devlet Başkanı Danışmanı Bitcoin Hakkında Olumlu Yorumlar Yaptı

El Salvador, Bitcoin’i yasal bir ihale olarak kabul etme niyetini açıklayarak tarih yazdığından beri, Orta ve Güney Amerika bölgesindeki bu konudaki durum değişti. Kolombiya cumhurbaşkanının danışmanı Castro Sierra, “Bitcoin’e harika bir açık kaynaklı proje olarak yaklaştım. Bir süre sonra, temsil ettiği parasal yenilikle de ilgilenmeye başladım ve hala her gün inanılmaz yeni şeyler keşfediyorum.” dedi.

Kaynak: Cryptopotato

NBA Takımlarından Orlando Magic, Hidayet Türkoğlu’nun İşbirliğinde Socios.com İle Traftar Fan Token’ı Anlamında Anlaştı

NBA takımlarından Orlando Magic, spor ve eğlence endüstrisi için önde gelen küresel blok zinciri sağlayıcısı Socios.com ile yeni bir resmi ekip ortaklığını duyurdu. Hidayet Türkoğlu, Magic ve Socios.com ortaklığı için öne çıkan bir sözcü olacak. İşbirliğinin bir parçası olarak takımın eski oyuncularından Hidayet Türkoğlu, hayran deneyimini vurgulamak amacıyla Socios.com için pazarlama ve medya varlıklarında rol gösterecek.

Kaynak: NBA.com

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Gokhan Gark ve LINA

Gökhan Gark bu analizinde geniş perspektifli bir Lina incelemesi sunmuş. Grafikteki hareketlere bakarsak A-B-C-D formasyonları nokta atışı çalışmış. Destekten güç alarak sonraki alanı kırmayı başarmış. Grafiğe göre fib 0.5 yani 0.0524 bölgesi desteğe dönerse yukarıdaki 0.0656 bölgesine bir atak gelmesi olası gözüküyor. Yeni alım yapanlar içinse 0.5 bölgesi altında kapanışlarda stop edilmesi mantıklı gözüküyor.

ƘємαƖ 🇹🇷💫 ve MINA

Kemal bu twitinde Mina grafiğini incelemiş. İlk mavi çizgi olan bölge yani ortalama 3 dolar bölgesi direnç olarak gözüküyor. Bu bölgenin kırılımı ile üst bölge ve tepe noktası hedef olarak gözüküyor. Kemal bu analizinde hedefin orta vadeciler için olduğunu belirtiyor.

Siesta_laila 🕊 ve TLM

Ersel Karaduman bu twitinde önemli bir orta-uzun vadeli SXP grafiği inceliyor. Fiyatın 2020 Ekimden beri başlattığı çanak yapısına dikkat çekiyor. Bu formasyona göre fiyat 6 dolara yaklaştığında derin bir çanak yapısı oluşturuyor. Bu yapıya göre de hedef çanak derinliğine göre yaklaşık olarak 10 dolar civarı oluyor.

MoonLex ve ARPA

Moonlex bu incelemesinde Arpa için destek ve direnç alanları çizmiş. 0.06683 önemli bir direnç olarak karşımıza çıkıyor. Bu bölgenin kazanımı ile üst direnç olan 0.0710 ve 0.0842 bölgelerine bir atak gelmesi olası gözüküyor. Yeni alım yapıcak kişilerin bu ilk direnci kırması dahilinde alım yapması veya aşağıdaki destek bölgesi olan 0.055 bölgesine geri çekilmesiyle beraber yapılması mantıklı gözüküyor.

Crypto Boyka ve IOTX

Crypto Boyka bu tweet’inde IOTX coin’i incelemiş. Grafiğe göre kırmızı çizgi MA 50 yani 50 günlük ortalama hareketi gösteriyor. Bu bölge bir destek görevi görüyor. Bu bölgenin aşağı kırılımında 0.08 bölgesi de kritik destek alanı olarak karşımıza çıkıyor. Yukarıdan gelen mor çizgi ise düşüş trendini gösteriyor. Boyka bu trendin kırılımı ile beraber sert bir yükseliş dalgasının gelebileceğini söylüyor

4. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Cryp_Tourist ve GamyFi

Crypto Tourist bu tweet’inde yeni bulduğu bir gem proje olan Gamfy platformunu yani GFX’i gösteriyor. Twitte belirttiği web adresini incelediğimizde oyun alanında önemli bir atılım yapabilecek potansiyeli sahip bir proje gibi gözüküyor. Özellikle insanların uzun yıllardır merak saldığı Fantasy Sport oyunlarını blockchain teknolojisi ile birleştirmeyi amaçlıyor. 2021 yılının başlarında çıkarttıkları GFX token yolun başında olmasına rağmen 2.41 dolar ile ciddi bir fiyatlanma yaşıyor. Token’ın henüz daha major borsalarda listelenmemesine rağmen bu bölgelerde olması yatırımcıları da kendine çekmeyi başarıyor.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.