Haftanın Kripto Analiz Bülteni #11: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #11: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 11. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

26 Temmuz – 1 Ağustos tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 11. sayıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

Bitcoin

Bitcoin geçtiğimiz hafta başlattığı yükseliş trendini devam ettirdi. Ufak düzeltmeler olsa da henüz ciddi bir düzeltme gerçekleştirmedi. Grafikteki turuncu trend bu yükseliş trendini gösteriyor. Yükselişin aksamaması için fiyatın bu fiyat üzerinde kalması önem arz ediyor. Yükselişlerin hızlanması ve piyasada boğa fikirlerinin güçlenmesi için ise yukarıdan gelen mor düşüş trendinin kırılması gerekiyor. Bu da ortalama 42.500’deki kritik dirence denk geliyor. Bu bölgenin kırılımı ile yukarıdaki bölgeler denenebilir. Turuncu trendin kırılması ise 36.500 civarındaki kritik desteğin denenmesine sebebiyet verebilir.

Ana Destek: Turuncu yükselen
Alt Destek: 38.800
Kritik Destek: 36.500

Ana Direnç: Mor düşüş trendi
Üst Direnç: 46.000

KAVA

Kava yükseliş trendini bozmadan yoluna devam ediyor. Aşağıdan gelen turuncu yükseliş trendi kritik destek konumunda. Bu desteği korunması ile fiyat üst bölgelere hareket edebilir. Kırılması ile birlikte ise yeşil bölgeler alıcıların güçlü olduğu bölgeler olarak karışımıza çıkıyor. Bu bölgelerin tutulmasıyla kava yoluna devam edebilir. Kırılmasıyla birlikte ise düzeltmede derinleşme görebiliriz.

Ana Destek: Turuncu yükselen
Alt Destek: 5.17
İkinci Alt Destek: 4.91

Ana Direnç: 5.52
Üst Direnç: 6.06

LINA

Lina geçtiğimiz hafta 0.0375’deki desteğe bir düzeltme yaparak bounce verdi Fiyat anlık olarak 0.0421’deki önemli direnci kırmaya çalışıyor. Zaman zaman bu direnci kırsa da grafikte gördüğünüz gibi bu hareketler iğne olarak kaldı. Bu direncin kırılması üst fiyatları getirebilir. Aynı zamanda turuncu yükseliş trendinin kırılması tekrar 0.0375 ve alt destekleri getirmesi de olası. Bu trend korunduğu sürece yön yukarı gözüküyor.

Ana Destek: 0.0375
Ara Destek: Turuncu trend
Alt Destek: 0.0325

Ana Direnç: 0.0421
Ara Direnç: 0.0456
Üst Direnç: 0.0521

Alice

Alice geçtiğimiz hafta yükselişine devam ederken geri çekilme dönemine girdi. Bu dönemde gösterdiğim kırmızı kutu bölgesi kritik önem taşıyor. Burası aynı zamanda turuncu yükseliş trendinin de destek bölgesine denk geliyor. Altında kapanışlar yapması alt destek bölgelerini getirebilir. Yükselişe devam etmesi ise bu bölgenin üstünde kapanışlar yapmasıyla mümkün. Eğer yaparsa 18 dolar civarı direnç olarak çalışacaktır.

Ana Destek: 13.50 – 12.50
Alt Destek: 9.50
İkinci Alt Destek: 8.10

Direnç: 18
Üst direnç: 24

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Güney Kore, Vergi Kaçakçılarından Kripto Para Toplamak İçin Kuralları Sıkılaştıracak

Maliye bakanlığı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Güney Kore’nin artan refah maliyetlerini karşılamak için taze gelir arayışında olduğu için kripto para yatırımcıları ve yüksek gelirlilerin vergi kaçakçılığına yönelik önlemleri sıkılaştırmaya çalışacağını söyledi.

Kaynak: Reuters

Shopify, E-ticaret Müşterilerinin NFT’leri ‘Doğrudan’ Satmalarına İzin Vermeye Başlıyor

Shopify başkanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, e-ticaret şirketinin NFT’ler satışını doğrudan desteklediğini, ancak teklifin kapsamının şu anda sınırlı göründüğünü söyledi.

Kaynak: The Block Crypto

Kripto Borsası Huobi, Çin’deki Varlığını Kapatıyor

Huobi, aslen Çin merkezli olan kripto borsasını işletmek için 2013 yılında kurulan Pekin’deki bir varlığı feshediyor. Çin ticaret sicil kayıtlarına göre , Beijing Huobi Tianxia Network Technology Limited’in paydaşları, 22 Temmuz’da bir bildiri yayınlayarak firmayı feshetme kararı aldılar. Bu, Huobi ve OKEx’in kripto alım satım hizmetlerini etkilemeyecek çünkü ikisi borsa işlerini yıllar önce Çin’den çıkardı.

Kaynak: The Block Crypto

Nijerya, Ekim Ayında Dijital Para Birimi “E-Naira”yı Piyasaya Sürecek

Merkez bankası başkanı Salı günü yaptığı açıklamada, Nijerya’nın “e-naira” adı verilen kendi kripto para birimini Ekim ayında piyasaya sürmeyi planladığını söyledi.

Nijerya, Şubat ayında bankalarının ve finans kurumlarının kripto para birimleriyle işlem yapmasını veya işlemlerini kolaylaştırmasını yasakladı.

Kaynak: Reuters

Binance Kurucusu İstifa Etmeye İstekli

Binance’in kurucusu Changpeng Zhao, dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olarak, dünyanın dört bir yanındaki düzenleyicilerin baskısı altında “daha iyi bir iş” çıkarabilecek bir halef bulduğunda istifa etmeye istekli olduğunu söyledi.

Kaynak: Reuters

Kolombiya’nın İlk Ticari Bankası, Kullanıcıların Kripto Borsasına Para Aktarmasına İzin Verecek

Kolombiya’da kurulan ilk ticari bankası Banco de Bogotá, Ağustos ayında bir pilot programın parçası olarak kripto borsası Buda.com ile para transferlerine izin verecek.

Kaynak: Coindesk

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Orhan Yılmaz ve BLZ

Orhan Yılmaz bu twit serisinde BLZ’yi incelemiş. İlk twitinde mavi kutudaki eski destek bölgesi olan direnç bölgesini işaret ederek bu bölge altında işleme girilmemesi gerektiğini vurgulamış. Bu bölge ortalama 16.7 civarına denk geliyor.  Sonraki attığı twitte ise bu bölgenin kırılımıyla yaklaşık %13’lük bir çıkışın olduğunu belirtmiş. BLZ için bu kırılan direncin destek olarak çalışması büyük önem arz ediyor. Orhan bu desteğin üstünde kaldıkça yukarıda beklenen hedefleri de grafiğinde göstermiş.

Gokhan Gark ve DODO

https://twitter.com/GokhanGark/status/1421805599948525568 

Gokhan Gark bu analizinde detaylı bir DODO incelemesi yapmış. Grafik 12 saatlik mumlar olarak karşımıza çıkıyor. 1.18 dolar bölgesinin altında mum kapanışı yaparsa stop edilmesi gerektiğini belirtmiş. Bu bölgenin korunmasıyla yukarıdaki kanal direnci olan 1.55 bölgesine bir çıkış olabileceğini belirtmiş. Grafikte kanalın kırılması ile birlikte yukarıdaki hedefler de mevcut. Gokhan her zamanki gibi bu direnç bölgelerinden kar alınmasını gerektiğini üzerine basa basa belirtmiş. 

Green Economy ve SXP

Green Economy SXP’yi uzun vadede WXY yapısıyla ve ABC yapısıyla incelemiş. Bu yapıya göre sxp’de C bölgesi önemli bir destek konumunda. Bu bölgeden gelen bir yükseliş ile A bölgesine bir atak gelebilir. Ardından B bölgesine geri çekilme ve C bölgesine bir nihai yükseliş hedefi gözüküyor. Bu incelemenin orta-uzun vade yatırımcılar için olduğunu da belirtelim. Yapının en üstteki hedefi ise 25-27 dolar olarak göstermiş.

Necromoneyac ve AXS

Necromoneyac bu grafiğinde son zamanlarda ses getiren AXS coin’i incelemiş. 47 dolar bölgesinin kritik olduğunu ve yükselişini devam ettirmesi için bu bölgeyi kazanması gerektiğini belirtmiş. Red yemesi ve 45.5 dolar bölgesinin kaybı ile 38 dolar seviyelerine bir geri çekilme gelebileceğini belirtmiş.

Cavalry Crypto ve Unfi

Cavalry Crypto bu grafiğinde UNFI’yi incelemiş. Yukarıdan gelen ilk düşüş trendini kırıldığını ve yoluna devam ettiğini görüyoruz. İkinci düşüş trendinin ise ufaktan kırıldığını ve retest gerçekleştiği gözüküyor. Fiyatın yükselişe devam edebilmesi için bu kırılan düşüş trend çizgisini koruması gerekiyor. Kırılması halindeyse grafikte önce 8 dolar ile 7.40 dolar bölgeleri destek görevi olarak görüyor.

4. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

“V”.eth ve Trava

Haftanın Gem hunt projesi V.eth’den geliyor! Güzel ve detaylı bir flood ile Trava projesini anlatan V, projeyi görsellerle ve basit açıklamaları ile beraber paylaşmış.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.