Haftanın Kripto Analiz Bülteni #10: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #10: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Gelişmeler

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 10. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

19 – 25 Temmuz tarihleri arasındaki önemli geliştirmeler, haftanın en başarılı analizleri, bilgiselleri… Hepsi ve çok daha fazlası 10. sayıyla Bitbulten.com’da sizi bekliyor!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısımda popüler kripto para birimlerinin haftalık durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunuyor olacağız. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

Bitcoin

Bitcoin geçtiğimiz hafta 28k bölgelerine gelerek 4 saatlik kapanışlar yapmış ve yatırımcısını korkutmuştu. Fakat Elon Musk’ın da katıldığı konferans sonrası ivme yakalayan Bitcoin, haftalık kapanış sonrası şok bir yükseliş yaparak 40K bölgelerine kadar iğne attı. Güncel olarak grafikteki kırmızı direnç olan 38.800 bölgesinin üstüne iğneler atsa da kapatma yapamadı.  Fiyat düzeltme yaşarsa 36.400 kritik bir destek noktası olacak. Bu bölgeden gelen tepkiyle bu sefer üstteki kırmızı kutu denenebilir. 36.400’ün kırılmasıyla tekrardan 34.500 ve alt yeşil kutu bölgesine geri çekilme görebiliriz.

Ana Destek: 36.400
Ara Destek: 34.500
Alt Destek: 33.300 – 32.800

Ara Direnç: 38.800
Üst Direnç: 41.500 – 42.500

KAVA

Kava Bitcoinle beraber turuncu düşüş trendini tek bir 4 saatlik mumda kırdı. Bölgeye retest yapmadan yoluna devam etmeyi başardı. Fiyat 4.60 direncine ara ara yaklaşsa da o bölgeden redler yiyerek %6’lık bir alan içinde akümüle olmaya başladı. Kava’nın yükseliş trendine devam edebilmesi için 4.60 üzerinde kapatmalar yapması gerekiyor. Düşüş senaryosunda ise turuncu bölge retest bölgesi olarak kabul edilebilir.

Ana Destek: Turuncu düşüş trendi
Alt Destek: 3.90

Ana Direnç: 4.60
Üst Direnç: 4.86

LINA

Lina da Kava’ya benzer bir yapı çiziyor. Mor düşen trend yukarı güçlü bir mum ile kırıldı. Herhangi bir retest gerçekleştirmeden yoluna devam etti. Yukarıdaki kritik 0.0392 bölgesinden red yiyerek bir düzeltme yapmaya başladı. Bu bölge Lina için tam destek-direnç arası bir bölge olarak karşımıza çıkıyor. Lina için tekrardan yükselişin devam etmesi için 0.0392 bölgesini kırması veya destek bölgesinden güç alarak tekrar deneme yapması gerekiyor. 0.0321’deki destek kırılması ise tekrardan 0.0302 bölgelerini getirebilir.

Ana Destek: 0.0321
Alt Destek: 0.0302

Ana Direnç: 0.0392
Üst Direnç: 0.0410

Chiliz

CHZ geçtiğimiz hafta tam da çizdiğimiz alt destek noktası olan yeşil kutudan milimetrik bir dönüş yaparak 25 centteki kritik dirence kadar yol aldı. Anlık olarak bu direnci kırsa da üstünde kalıp destek haline getiremedi. Böylece fiyat tekrardan 22 cent ve 25 cent arasındaki akümülasyon alanına geldi. Fiyatın ilerlemesi için 25 centin güçlü bir destek bölgesi haline gelmesi gerekiyor.

Ana Destek: 0.22
Alt Destek: yeşil bölge 0.18 

Ana Direnç: 0.25
Üst Direnç: 0.28

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Bitcoin, Yaklaşık 6 Hafta İçinde İlk Kez 39.000 Doları Aştı

Bitcoin, yakın tarihli bir satışın ardından duyguların yükselişe geçmesiyle Haziran ortasından bu yana ilk kez 39.000 doların üzerine çıktı. Uzmanlar, bu hamleleri Twitter CEO’su Jack Dorsey ve Tesla CEO’su Elon Musk’ın son zamanlardaki yükseliş yorumları da dahil olmak üzere bir dizi faktöre bağladı. Uzmanlar, bitcoin madenciliğinin çevresel etkisi ve Çin’in düzenleyici baskısı konusundaki endişelerin bir kısmının da yıpranmaya başladığını ekledi.

Kaynak: CNBC

NFT Pazarı OpenSea, 1,5 Milyar Dolarlık Değerlemeye Ulaştı

NFT müzayede pazarı OpenSea için vahşi bir 2021 oldu. OpenSea, Mart ayında 23 milyon dolarlık bir A Serisini kapattığını duyurdu ve şimdi dört ay kadar sonra Andreessen Horowitz liderliğindeki bir B Serisi turunda 1,5 milyar dolarlık bir değerlemeyle 100 milyon dolar daha artırdığını söyledi. Turdaki diğer yatırımcılar arasında Coatue, CAA, Michael Ovitz, Kevin Hartz, Kevin Durant ve Ashton Kutcher yer alıyor.

Kaynak: Techrunch

Mastercard, Kripto Para Birimi Şirketleri için Basitleştirilmiş Ödeme Kartı Teklifi Oluşturuyor

Mastercard Salı günü, kripto para cüzdanları ve takasları için kart programını geliştireceğini ve ortakların kripto para birimini geleneksel itibari para birimine dönüştürmesini kolaylaştıracağını duyurdu.

Kaynak: Business Wire

Circle, USDC Stablecoin’i Destekleyen Varlıkları Açıkladı

Şirket Salı günü yaptığı açıklamada , Circle’ın USDC’sinin çoğunluğunun ABD doları ile desteklendiğini açıkladı. 16 Temmuz tarihli en son tasdik raporunda ilk kez stablecoin’i destekleyen varlıklarının bir dökümünü yayınladı. Rapora göre, token’larının yaklaşık %61’i nakit ve nakit anlamına gelen “nakit ve nakit eşdeğerleri” ile destekleniyor.

Kaynak: Coindesk

Cathie Wood, Elon Musk ve Jack Dorsey’in Katılımıyla The ₿ Word Etkinliği Gerçekleşti

Etkinlikten bazı alıntılar:

 • “Genel olarak kripto için umudum, para dediğimiz bilgi sisteminin verimliliğini artırabilmesidir.“ — Elon Musk
 • “Umudum, bunun [Bitcoin’in] dünya barışını sağlamasıdır.“ — Jack Dorsey
 • “Bana göre geleceği iyi hale getirmek için büyük olasılıkla harekete geçmemiz gerektiği apaçık görünüyor. Bitcoin geleceği daha iyi hale getirecek.“ — Elon Musk
 • “Bitcoin’in kesinlikle altın madenciliğinden veya geleneksel finansal hizmetler endüstrisinden çok daha çevre dostu olacağına inanıyorum.“ — Cathie Wood
 • “…hayranı olduğum #DeFi’nin bir parçası olmak istiyorsanız, bu mantıklı.“ — Elon Musk
 • “Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir kaynaklara doğru ilerlemek için bilinçli ve kararlı bir çaba olduğu sürece Tesla bunu desteklemek isteyecektir.“ — Elon Musk,
 • “Doge topluluğunun harika mizahi içerikleri var ve köpekleri seviyorlar. Ben de bu içerikleri ve köpekleri seviyorum. Dogecoin bir şaka olarak başlayan ve ana kripto para birimi olarak sona eren bir kriptodur.“ — Elon Musk
 • “Bana en çok ilham veren şey, Bitcoin’i kullanan topluluk. Bana internetin erken zamanlarını hatırlatıyor.” — Jack Dorsey
 • “[Bitcoin için] Pump yapabilirim, fakat dump yapmam.“ — Elon Musk
 • “Bitcoin’in başarılı olduğunu görmek istiyorum.“ — Elon Musk
 • “Görünüşe göre #bitcoin büyük ölçüde yenilenebilir enerji kullanımına yöneliyor.“ — Elon Musk
 • “Büyük olasılıkla Tesla, #bitcoin kabul etmeye devam edecek.” — Elon Musk

JPMorgan, Perakende Varlık Müşterilerine Kripto Para Birimi Fonlarına Erişim Sağlayan İlk Büyük Banka Oldu

Kripto alanına girmekte tereddüt eden bankalar, artan müşteri talebine cevap vermeye zorlandı. Kaynaklar, JPMorgan’ın danışmanlara müşteri tarafından talep edilen kripto alım satımlarını gerçekleştirmeleri için yeşil ışık yaktığını söyledi. JPMorgan, kripto alım satım erişimini yalnızca ultra zengin müşterilerin ötesine genişleten ilk büyük bankadır.

Kaynak: Insider

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Gokhan Gark ve Thet

Gokhan Gark bu analizinde son günlerde çıkış yapan Theta’yı incelemiş. Fibo yapısında göre 0.618 bölgesinin üstünde günlük-haftalık kapanış yapması halinde yükselişin sürebileceğini belirtmiş. Bu bölgeyi destek edinemezse üst taraftaki kanal direncinden dönüp bir düzeltme olabileceğinin uyarısını vermiş.

Siesta Laila ve SXP

Siesta bu grafikte SXP’yi incelemiş. Bir süredir devam eden düşüş trendini kırdığını belirtmiş. Grafiğe göre bu trendin retest noktası 1.57 cent civarı gözüküyor. Grafiğe göre yükselişin devam etmesi için 1.63 bölgesini destek haline getirmesi gerekiyor. Daha sonra yukarıdaki direnç bölgelerini deneyebilir. Grafikte 1.57’yi kırması halinde ise tekrardan düşüş trendine gireceği gözüküyor.

CryptoGenzo ve BNB

Genzo bu tweet’inde BNB analizi yapmış. Fiyatın 254 dolar bölgesinde ikili dip yaptığını göstermiş ve buradan gelen tepkiyle 300 dolarlara kadar geldiğini göstermiş. Fakat BNB’nin hareketinin yavaşladığını söylemiş. Bu hareketin hızlanması için 330 dolardaki direncini kırması gerektiğini belirtmiş. Direncin kırılması dahilinde fiyatın ivme kazanarak 400 dolar seviyelerine gelebileceğini söylemiş.

EfefTheSurfer ve LTC

Efef bu grafikte LTC’yi incelemiş. Fiyatın bir kırılım yaptığını ve hareketin başlayabileceğini göstermiş. Alım yapmak içinse kırılım yaptığı yeşil alanı beklediğini söylemiş. Bu alana yapılacak bir retest hareketiyle pozisyona girilebileceğini belirtmiş. Grafiğe göre bu bölgeden gelen tepkiyle 125 dolar bölgesine bir atak gelebileceği gözüküyor. LTC fiyatı anlık olarak 125 dolar seviyelerinde geziyor. Grafikte beklenen ilk hedef gelmiş bulunuyor. Buranın desteğe dönüşmesiyle grafikteki diğer üst hedeflerin de beklenebilir. 

White Lie ve DOT

White Lie bu grafikte Dot incelemiş. Grafikte çizdiği bölgelere göre tam destek noktasından fiyatın sektiğini göstermiş. Grafiğe göre fiyat tepkiyle geldiği direnç bölgesinde geziyor. Bu bölgenin kazanılmasıyla beraber üst direnç bölgeleri olan 19 ve 27 dolar bölgelerine bir atak gelebilir. Dirençten red yemesi durumunda ise önceki destek olan 10-11 dolarlara kadar geri çekilme olası gözüküyor. 

CoiN MaN ve SOL

Coin Man bu tweet’inde Sol incelemiş. Sol için 28 dolar seviyesinin çok önemli olduğunu belirtmiş. Bu bölge kazanılırsa sarı bölge olan 34 dolara kadar bir çıkış gelebileceğini belirtmiş. Bu bölge aynı zamanda direnç olarak çalıştığı için de dikkat edilmesi gerektiğini söylemiş. Geri çekilme durumunda ise 25 dolar destek bölgesi olarak gözüküyor. 

4. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Lithium

Lithium Finance, finans sektöründeki kritik bir sorunu çözme odaklı üretilmiş projedir. Finans ve borsa sektöründe likit olmayan varlıkların anlık değerlemeleri paylaşılmaz. Bu değerlendirmeler yapılırken belirli bir süre ve protokol geçer ve bilgiler ancak o geçen süreden sonra fiyatlar ve değerlenmeler yayınlanır.

Proje sahipleri bugünün sorunlarını dile getirirken şunları belirtiyor:

 • Broker ve yatırımcıların hakim olduğu şeffaf olmayan bir pazar.
 • Bu duruma örnek: Space X’deki bir yatırımcı bile en son değerlemeleri ve işlem fiyatlarını bilemiyor.
 • Mevcut fiyatı öğrenebilmek imkansız.  Brokerlerin ve yatırımcıların özel şirketlerin en son fiyatlarını açıklamaları için teşvik yok.

Lithium Finance yukarıdaki sorunlara çözüm getiriyor. Ayrıca aşağıdaki maddelerle kendini diğer projelerden ayıran özellikleriyle açıklıyor:

 • Lithium likit olmayan varlıkları düzenli ve güncel olarak fiyatlandıran ilk protokoldür. 
 • Lithium bunu hızlı ve ucuz bir şekilde yapabilir ve aynı hisse senetleri gibi likit olmayan varlıkların fiyatlarının belirlenmesini sağlar
 • Lithium’un tescilli fikir birliği mekanizması – yani konsensusu-, gerçek varlıklar ve deFi için temelleri oluşturur.

Lithium yukarıdaki görsel ile çalışma mekanizmasını ve $lith tokenlarının nasıl kullanılacağını açıklıyor. Bu görsele göre iki farklı mekanizma var. Biri bilgi arayıcıları diğeri ise bilgi sağlayan nodelar. 

Bilgi arayıcılarına örnek olarak deFi uygulamaları ve geleneksel risk sermayelerini örnek gösteriyor. Yani bu hisseleri anlık olarak yayınlamak isteyen deFi platformlarını bilgi arayıcı olarak gösterebiliriz.

Bilgi sunanlar ise brokerlar ve analistler olarak göstereliyor. deFi platformları öncelikle lith stake ederek ve soru sorarak yani ‘’x şirketinin anlık değeri nedir’’ gibi nodelara soru yolluyor. Bu nodelar bilgi arayan deFi platformlarına en iyi ve dürüst cevabı iletiyor. Doğru cevaplar da lith ile ödüllendiriliyor.

Böylece yukarıdaki bugünün sorunları kısmında belirtilen “brokerların anlık bilgileri paylaşması için teşvik yok” kısmına çözüm üretiyorlar. Tüm bunlarla birlikte ödül sistemi üzerinde deFi platformları ve brokerlar bilgi alışverişi sağlayarak likit olmayan varlıkların anlık değerlerini güncel olarak yatırımcılara iletebiliyorlar. 

Projenin ekibine baktığımızda iki ortak kurucu gözüküyor. Yukarıda David Lighton ve Steve Derezinski hakkında yazılan bilgileri araştırdık ve doğruladık.

 Lighton oldukça güçlü bir eğtimi altyapısına sahip. MIT ve MBA diplomalarına sahip. Ayrıca Lithium dışında SendFriend isimli başka bir blockchain projesinin sahibi. Girişimcilik ve finans alanında oldukça dolu bir geçmişi var. 

Derezinksi ise teknoloji alanında güçlü bir eğitime sahip. Aynı zamanda bir çok yatırım şirketinde ortaklığı ve partnerliği var. Bu da şirketin yatırımcı ararken kuvvetli bir eli olduğunu gösteriyor. Derenzinksiyi sistemi kuran ve yatırımcı bulan beyin olarak düşünebiliriz. Lighton ise projenin finansal yapı taşlarını kuran kısmında. Her iki kurucu ortak da alanında oldukça uzman ve deneyimli kişiler. 

Projenin yatırımcı kısmı ise daha şimdiden çok kuvvetli gözüküyor. Yukarıdaki yatırımcılar listesini incelediğimizde kripto sektöründen de tanıdık isimler görüyoruz. Özellikle Gate.io ve Huobi yatırımları ileride projenin bu borsalarda listelenmesini de kolaylaştıracaktır. Ayrıca geleneksel yatırım şirketlerinden de çok önemli yatırımlar almış durumdalar. Ekip kısmında belirttiğimiz gibi kurucu ortaklardan Derezinksi proje için yatırımcı aranırken önemli bir koz görevi görüyor. 

Tüm bunlara baktığımızda Lithium Finance istediklerini başarabilirlerse kripto sektöründe oldukça ses getirecekler gibi gözüküyor. Yukarıdaki görselde de gördüğümüz üzere lina tokenin projesi olan Linear Finance ile birlikte ilerleyeceklerini görüyoruz. Ayrıca hem deFi alanına hitap etmesi hem de NFT pazarına girebilecek olmaları projenin elini güçlendiriyor.

Projeye erkende yatırım yapmak için yukarıda belirtilen Whitelist formunun linkini bırakacağız. Whitelist katılan kişiler arasından kura ile belirlenir ve size erken yatırımcı olmak imkanı sunar. Whiteliste katılmak istemeyenler veya kazanamayanlar ise borsalardan alım yapabilmesi için beklemesi gerekiyor. Aşağıdaki sosyal medya ve sohbet kanallarından projeyle ilgili güncel bilgileri takip edebilir, borsa listelenmelerinden anlık olarak haberdar olabilirsiniz. 

Web sitesi: lith.finance

Twitter: Lithium Finance (@LithiumFinance) / Twitter
Medium: LithiumFinance – Medium
Telegram ENG: https://t.me/lithiumfinanceofficial
Telegram TR: https://t.me/lithiumfinanceTR
Whitelist Forum: Lithium Finance IDO Whitelisting Form (pabbly.com)
Litepaper (Projenin Detaylı İçerik Dosyası): Lithium Finance Litepaper v1 (netdna-ssl.com)

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.