Haftanın Kripto Analiz Bülteni #1: Belirsiz Boğa, Çin Manipülasyonu, Haftanın Bitcoin Yorumu

Haftanın Kripto Analiz Bülteni #1: Belirsiz Boğa, Çin Manipülasyonu, Haftanın Bitcoin Yorumu

Paylaş
Share

Haftanın kripto analiz bültenin 1. sayısına hoşgeldiniz! Bitbuten.com’un ne olduğu, bültenin konsepti, kimler tarafından kurulduğu ve diğer detaylar için “Nedir Bu Bitbulten.com” yazısını okuyabilirsiniz.

Yoğun ve belki de kripto paralar için oldukça kritik bir haftayı geride bıraktık. Bitcoin dikkat çekici bir düşüş yaşadı, sosyal medyada yaşanılan düşüşün sert bir düzeltme mi yoksa Boğa başlangıcı mı olduğuyla ilgili çok sayıda tartışma yaşandı. Düşüşe Elon Musk mı sebep oldu yoksa Çin mi? Haftanın diğer önemli gelişmeleri, başarılı analiz twit’leri nelerdi? Hepsi ve daha fazlası 1. sayısıyla Bitbulten.com’da!

1. Popüler Kripto Paraların Haftalık Durumu

Bültenin ilk bölümü olan bu kısım popüler kripto para birimlerinin haftalık durumunun ne olduğunu, bu durumların ne anlama geldiğini ve geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını ‘öznel’ bir yorum ile sunar. Burada yer alan yorumlar yatırım tavsiyesi olmamakla beraber size bir bakış açısı katmayı hedefler.

BITCOIN

Bitcoin tarihinin en zorlu haftalarından birini geçirdi. Elon Musk ile başlayan fud (yatırımcı korkutma) Çin manipülasyonlarıyla devam etti. Bitcoin anlık olarak 28 bin dolar civarına iğne atsa da en büyük destek noktası olan yeşil bölgenin üzerinde durabilmeyi başardı. Bu bölge 30-32 bin civarına denk geliyor. Eğer Bitcoin boğa yolunda devam etmek istiyorsa bu bölge altında kapanışlar yapmaması gerekiyor.

Mavi çizgi ise düşen trend çizgisi. Göründüğü gibi buradan sürekli red yedi. İçimizin bir nebze olsa da rahatlaması için bu bölgenin üstünde kapanışlar yapılması gerekiyor. Bu da ortalama 36 bin dolar üzerine denk geliyor. Eğer bu trendi kırarsak öncelikle 42.500 dolarda güçsüz bir direnç mevcut.

Asıl tehlikeli bölge ise 48.000 bölgesi. Buradan tekrar fud yaratılması, insanlar tam boğa tekrar geldi diye girişler yaptıktan sonra düşürülmesi mümkün. Sonrasında ise 55 bin ve 58 bin dirençleri mevcut. ‘’Boğamız geri döndü!’’ diyebilmek için buraları kırmamız gerekiyor. O bölgelere kadar alım satımlarımıza devam etsek de mutlaka çok yakın stop bölgeleri kullanmalıyız.

Bitcoin yeşil bölgeyi kırması durumunda ise güçlü bir ayı ihtimali doğuyor. Boğaların son desteği kırılması durumunda aşağısı bir uçurum olarak gözüküyor. 20-23 bin $ civarına kadar güçlü bir destek mevcut değil. En güçlü desteği 2017 boğasında gerçekleşen ath – yani en yüksek noktaları olan 19k ile 21k arası. Eğer bitcoin yeşil bölgeyi kırar fiyat buralara gelirse uzun bir akümülasyon dönemi beklenebilir. 

ETH

ethhh

Ethereum da aynı bitcoin gibi zor zamanlar geçiriyor ve düşen trendini devam ettiriyor. Çizdiğimiz yeşil bölge ETH için çok kritik bir öneme sahip. Bu bölge ortalama 1750-1950 arasına denk geliyor. Buranın altında kapanışlar daha büyük düşüşleri de beraberinde getirebilir. ETH için geri dönüş ise Bitcoin’den biraz daha zorlu gözüküyor. Grafikte gördüğünüz gibi trend çizgisinden bir hayli uzakta. Ortama %30’luk bir yükseliş gösterirse bu trendi kırarak tekrardan yükseleceği sinyallerini verebilir. Bitcoin toparlanma koşusunda yüzdesel olarak daha fazla yükseleceği de aşikar. Yani iplerini Bitcoin’in tuttuğunu bir nevi söyleyebiliriz.

XRP

xrpp

Ripple genelde piyasanın tersine hareket etmeyi seven bir kripto paradır. Fakat düşüşün devasa olması bir yerden sonra onun da pes etmesine sebep oldu

İlk düşüş dalgasında 1.20 üstünde tutunsa da devasa düşüş şu anki fiyatlara, yani 77 cent civarına gelmesine sebep oldu. Burada iki trendi takip etmek gerekiyor. Birincisi kısa olan çubuk düşüş trendi. Bunu kırması ripple da tekrar hareketi başlatabilir. Bu da ortalama 85 cent üstüne denk geliyor. Kıramaması durumunda ise eski çıkış noktası olan 65 centlerin gelmesi olası.

Yükseliş senaryosunda Ripple’ın asıl serüveni yukarıda kalan devasa trend çubuğunu kırınca devam edecektir. Bu trend çizgisi 45 centten başlayarak 1.96 dolarlara kadar gelişinden beridir devam ediyor. Bildiğiniz gibi ripple davaları fiyatına yön veriyor. Davaların Ripple lehine kararlar çıkması fiyatı arttırma sürecini hızlandıracaktır. Hatta bu çizdiğimiz grafik dışında Ripple ile ilgili olumlu haberler gelirse Bitcoin düşüşte bile olsa Ripple da yükseliş etkisi yapacaktır. Xrp ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta uzun vade yatırım kripto parası olduğudur. Çok kısa zamanda büyük katlamalar beklenmemesi gerekiyor.

SXP

sxppp

Sxp güçlü yükseliş trendi ve Haziran ayındaki büyük haberleriyle dikkatimizi çekmişti. Hatta fiyatı bir süre tutunarak Ripple’a benzer bir grafik oluşmasını sağlamıştı. Fakat aynı Ripple gibi devasa düşüşe direnemedi ve uzun yükseliş trendini kırdı. Burada da aynı şekilde iki yönlü bakmamız gerekiyor: İlk kısa çubuklu olan düşüş trendi. Buranın kırılması için fiyatın ortalama 1.85 üstüne atması gerekiyor. Bu gerçekleştiğinde SXP tekrar yükseliş trendine girmek için yatırımcısını ümitlendirebilir. Düşüş senaryosunda ise yeşil kutunun kırılması fiyatı 1 doların altına kadar düşürebilir. Ripple’da olduğu gibi SXP de asıl yükselişini yukarıdaki büyük yükselen trendini yukarı kırınca devam ettirecektir. Bu fiyat da ortalama 3.40 civarlarını işaret ediyor. Her ne kadar uzak olarak gözükse de SXP haziran haberleriyle bu trendi tekrar yukarı kırabilecek güçte.

2. Gelişmeler

Kripto para sektöründe, özellikle al-sat yapan tüm trader’ları ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibi.

Bitcoin’in Çevreye Verdiği Zarar

Elon Musk’ın geçtiğimiz haftalarda gündeme düşen bitcoin ile Tesla araç satın alımını enerji kullanımı nedeniyle askıya alan kararı sonrası kripto piyasası tekrardan bitcoin’in enerji kullanımı ile ilgili bir tartışmayla alevlendi.

Musk’ın Twitter’dan yaptığı açıklamada bitcoin madenciliğinin ve işlemlerinin çevreye olan endişelerini paylaşan açıklaması sonrası Bitcoin fiyatı 58 bin dolardan 46 bin dolar civararına kadar geriledi.

Elon Musk açıklamalarında Bitcoin için fosil yakıt tüketiminin arttığını belirtirken MicroStrategy CEO’su Michael Saylor ise Musk’ın kararının ironik olduğuna ve Bitcoin’in fosil yakıt tüketimi üzerindeki etkisinin artmadığına, aksine etkisinin eksiye düşeşeceği açıklamalarını yaptı.

Ark Invest’in CEO’su Cathie Wood Bitcoin’in 500.000$ Fiyatına Ulaşmasını Beklediğini Söyledi

Dünyanın En Büyük Yatırım Şirketi Ark Invest’in kurucu CEO’Su olan Cathie Wood geçtiğimiz günlerde Bloomberg TV’e verdiği bir röportajda Bitcoin’in 500.000 $ ‘lık bir fiyata ulaşmasını beklediğini söyledi.

Musk’ın piyasayı etkileyen Bitcoin’in çevreyi kötü etkilediğini söyleyen yorumlarına da değinen Wood, yenilenebilir enerjiler Bitcoin madenciliği teknolojisine dahil olduğunda Musk’ın piyasaya geri geleceğini ve ekosistemin bir parçası olacağını söyledi.

Bitcoin satın almak için oldukça harika bir zaman olduğunu ifade eden Wood, Bitcoin için uzun vadeli bir inanca sahip olduğunu ekledi.

Çin Tarafından Bitcoin’e Manipülasyon Yapılıyor mu?

Geçtiğimiz haftalarda bitcoin 64.000$ civarlarına yaklaştığında ortaya çıkan teknik analizler ve indikatörler piyasanın şiştiği ve bir düzeltme olacağının habercisiydi. Bitcoin 55-58 bin $ civarlarındayken Binance CEO’su hakkında soruşturma haberleri, 53 bin $ desteğine geldiğinde ise Tesla CEO’su Elon Musk’ın Bitcoin ile ilgili olumsuz söylemleri gündeme bomba gibi düştü ve fiyat 42 bin $ civarına geriledi.

38-42 bin $ aralığı Bitcoin için bir dönüş noktası olarak görülürken ise Çin’den gelen bazı haberler Bitcoin’in çok sert bir düşüş ile 28 bin dolar civarına gelmesini sağladı.

Bu düşüş piyasanın ilerlemesi için sert bir düzeltme miydi yoksa bir manipülasyon mu?

Geçtiğimiz günlerde yukarıda yer alan görsel bitcoin ile ilgili forumlarda büyük bir tartışma yarattı. Reddit platformunda yer alan bir tartışmada içeriden bir bilgi alacağını söyleyen anonim bir kullanıcı fiyatın ertesi gün en az 30 bin dolara kadar düşeceğini söylemişti ve ertesi gün fiyat neredeyse tam da söylediği noktalara geldi.

Düşüşten önce Alibaba ve Aliexpress’in çatı şirketi olan AliGroup bitcoin alacağı dedikoduları, hemen ardından ise Çin tarafından bazı ‘net olmayan’ yasaklama haberleri duyuldu. Sonrasında piyasa ani ve sert bir düşüş yaşadı. Bu haber de daha önce de örnekleri çokça görülen, fiyatın manipüle edilerek dünya devi bir şirket tarafından düşükten satın alım yapılıp yapılmadığı sorusunu akıllara getirdi.

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı Analiz Tweet’leri

Popüler kripto para trader’ları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri basit açıklamaları ile beraber sizlerle!

Şüphesiz bu düzeltme döneminin en iyi analizi Erhan Ünal tarafından yapıldı. Bitcoin fiyatı henüz daha 55.000 üstündeyken 38.000 beklentisini yazan Ünal, o dönem takipçilerinden defalarca çok sert tepki aldı. Tüm bunlara rağmen beklentisini sürdürdü ve büyük düşüş geldiğinde ise Bitcoin toplamaya başladığını açıkladı.

Erhan Ünal’ın güncel beklentisi ise Bitcoin’in yukarıdaki grafikte gösterilen desteğinin altına kırmaması. Burası da yaklaşık olarak 30.500-32.000 arasına tekabül etmekte. Yani Ünal, fiyatın buralara değse bile geri çıkacağını düşünüyor. Özetle, Erhan Ünal’ın yorumlarına baktığımızda bu bölge yakın stop’lu olmak şartıyla alım için uygun yerler olabilir.

Crypto Jeodezi 16 Ocak’da paylaştığı sepetinde 0.019 centten Matic aldığını belirtmişti. Sadece uzun dönem tutarak muazzam bir kar oranı elde etmekle kalmayıp 110x karla büyük düşüş öncesi satışını gerçekleştirmişti. Bugün ise Matic 0.87 cente geriledi. Bu örnek bize ‘’trende göre al-sat’’ mantığının ne kadar doğru olduğunu gösteriyor. Yükseliş döneminde stop yükselterek tutmak ve grafikler şiştiğinde daha fazlasını beklemeyip satış yapmak bu dumpta hepimize bir ders olmuş durumda.

Sait Arslan bitcoin’i boğa trendi üzerinden yorumlamış. Geçen Mart ayının ortasında başlayan boğa sezonundan bir boğa trend çizgisi çekmiş. Gördüğünüz gibi daha önce bu çizgi Eylül-Ekim ayındaki çöküşte denenmiş. Bu dönem piyasada olanlar bilir ki özellikle altcoinler bu dönemde sağlam dumplar yaşadı. Ardından Kasım-Aralık ayı bu trendden dönüş ve devasa bir boğa başlangıcı olmuştu. Şu an ise bulunduğumuz 32.000 dolar civarı bu devasa trendin desteği olarak gözüküyor. Sait Arslan’nın deyimiyle ‘’boğaların son müdafa hattı’’ olarak gözüküyor.

Ayrıca Arslan, trendin altına iğneler gelebileceğini, önemli olanın mum kapanışları olup olmayacağını belirtiyor. Bir altındaki twitinde ise Bitcoin’in 30.000’in altına düşeceğini düşünmediğini ama düşerse de nasıl bir beklentisi olduğunu eklemiş.

Crypto Kemal çizdiği grafikteki short planını anlatmış. Crypto Kemal burada bitcoinden bir tepki geleceğini ve grafikteki direnç bölgesini test edeceğini düşünüyor. Bu bölge de ortalama 36-35 bin arası. Fakat genel görüntüye daha bearish (düşüş trendi) olarak baktığı için bu bölgeden Bitcoin’in tekrar satış yiyeceğini ve düşeceğini düşünüyor. O yüzden bu dirence geldiğinde short pozisyon açacağını belirtmiş.

Gökhan Gark uzun süredir yükselişleriyle dikkat çeken ama bu aralar başladığı noktaya yaklaşan Neo ile ilgili bir analiz paylaştı. Gark, Neo’nun yoluna devam edebilmesi için haftalık kapanışın fib 0.618 bölgesi üzerinde yapması gerektiğini söylüyor. Bu bölge de ortalama 42 dolar civarına denk geliyor. Haftalık kapanışı bu bölgenin altında kapatması durumunda işe tekrardan düşüş yaşayacağını ve trendeki desteği deneyebileceğini gösteriyor. Bu bölge de ortalama 30 dolar civarına denk geliyor.

Kerem Muçe Bitcoin’deki dönüşün nasıl olabileceğine bu Twit’i ile beraber ışık tutuyor. Muçe, Mart 2020’deki düşüşü göstererek günümüzdeki benzerliği göstermek istemiş. Mart 2020’deki büyük düşüş sonrasında (Bitcoin 3.000 dolarları gördüğünde) ay içinde düştüğü yeri toplayarak yeni bir boğa başlatmıştı. Eğer günümüzde de böyle olacaksa Haziran ayı içerisinde düşüş noktasının başlangıç yerine tekrar geri ulaşacağını düşünen Muçe, Bitcoin’in 64.000’lere tekrar geleceğini, buradan da boğaya tekrar başlamasını bekliyor. Bunların başlangıcını ise Bitcoin’in 42.500 üstüne atmasına bağlıyor. Yani 42.500 üstüne kısa zamanda ulaşabilirsek Bitcoin eski ATH’yi tekrar deneyebilir ve buradan güçlü bir boğa başlatabilir.

4. Bilgiseller

Haftanın kripto para trade sektörüyle ilgili olan en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

TheBullduck adıyla da bilinen Efe Bulduk, Twitter’da daha önce nadir gördüğümüz bir soru cevap etkinliği yaparak twit’i altına gelen 415 adet soruyu cevapladı. Oldukça değerli sorular ve cevapların olduğu flood’a göz atmanızı mutlaka öneririz.

Gücün karanlık tarafından temel Price Action flood’u! @DartthVadder1 25 adetlik bir flood (bilgisel) ile temel olarak Price Action bilgisi ile nasıl market okunabilir, bundan bahsetmiş. Aynı zamanda bu flood bize @EfloudTheSurfer’ın Teknik Analiz ve Price Action için detaylı kaynak önerisi twit’ini de hatırlattı. O faydalı flood’u da bu bağlantıya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

CoinMarketCap tarafından paylaşılan piyasanın geçmişi hakkında oldukça bilgilendirici bu görsel geçmişten bu yana Bitcoin’in yaşadığı düşüşler ve sonrasında gelen düzeltmeleri gösteriyor. TransCrypTools adlı Twitter hesabı tarafından Türkçe’ye çevrilen bu görseli piyasa düşüşlerindeki dönüşlerin nasıl olduğunu incelemek için inceleyebilirsiniz.

Barış Büyüktaş bitcoin’deki bu düşüşü bizzat deneysel yöntemlerle saptamaya çalıştı. Twit’te kullandığı yöntemi basit bir yöntemle açıklayalım: Örneğin bir kripto birimi %200 düşüş yaşadı. Bu orana baktığımızda ‘’İşte buradan döner!’’ diyip alım yapmamız ilk etapta mantıklı gelebilir. Fakat bu düşüşüsün %500’lere kadar gitmeyeceğini nereden bilebiliriz? Eğer elimizde yüklü miktarda bu kripto para biriminden var ise ve biz bunu sattığımızda %50-60 gibi etkilere sebep oluyorsak coin hala dibi görmemiş diyebiliriz. Fakat bizim satışlarımız fiyata ciddi etkiler yapmıyorsa burası artık ‘’oversold’’, yani satışa doymuş bölgedir. Bu noktada RSI indikatörü de bize bu sonuçları gösterebilir. Fakat özellikle de kripto sektöründe bunun ne kadar yanıltıcı olabilceğine şahit oluyoruz.

Barış Büyüktaş ise long pozisyonlarını ‘’market sell’’ yani tahtadaki en üst fiyattan en alta kadar sat yöntemiyle satış etkisini bizzat kendi gözlemlemiş. Bu gözlemin sonucunda fiyata etki edemediğini görmüş. Bu da o alt kripto paraların şuanki vadede dip fiyatlara ulaştığını göstermiş. Altında yer alan ikinci twit’inde de bu sonuçla beraber bitcoin’de 35700-36400 seviyelerine bir tepki yükselişi olabilceğini söylemiş. Tabii ki Büyükaktaş’ın belirttiği en önemli kısım şu: Dip bölgesi burası olsa bile düşen trendi kırmadan alım riskine girilmemesini gerektiği. Düşen trendin kırılımı için ise önümüzdeki günleri beklemek durumdayız.

 

5. Haftanın Gem Hunt Projesi

Bitbulten.com bu hafta ön satışa sunulacak olan birçok kripto para projesini inceledi ve en avantajlı olan, aynı zamanda kaliteli bir misyona sahip haftanın Gem Hunt projesini seçti.

Epik Prime

Son zamanlarda NFT pazarları oldukça gözde haline gelmiş durumda. NFT’ler üzerine inşa edilen projeler yatırımcılarına kısa zamanda güzel karlar bıraktırıyor. Bu projeler genelde kendi oyunları veya kendi platformlarındaki sanat eserlerini pazarlamak & sunmak üzerine inşa ediliyor. Epik projesi ise farklı bir yol izlemiş. Epik Prime, oyun sektöründe bulunan herkesin kendi NFT’lerini oluşturmasını ve bunları ortak bir pazarda sunmasına imkan sağlamak istiyor.

Bu tarz bir misyona sahip birkaç proje daha var. Fakat bu misyonu gerçekleştirmek için öncelikle güçlü partnerlere ve anlaşmalı oyun şirketlerine ihtiyacınız vardır. Özellikle rekabetin büyük olduğu oyun sektöründe devasa bir NFT pazar alanı oluşturmak istiyorsanız büyük şirketlerle anlaşmalı olmanız gerekiyor. Epik Prime tam da bu noktada diğer projelerden ayrılır. Henüz daha proje kendi tokenlarını halka açık sunmadığı halde şimdiden şirketlerle partnerlikler yapmış durumdalar. Aşağıdaki görselden yaptıkları partnerlikleri inceleyebilirsiniz.

Epik şu anda 360’dan fazla kurumsal firma partnerliğiyle ve devasa kullanıcı ağıyıla kendini en büyük NFT blokzincir projesi olarak tanımlıyor. Yani aslında çoktan oturmuş bir sistemi mevcut. Tüm bunları kendi tokenlarını halka açık satışa çıkarmadan gerçekleştirmesi projeyi hakiki bir GEM haline getiriyor. Son kullanıcının kullanabilmesi açısından da oldukça kolay bir arayüz sunuyorlar. Üyelik açmanız ve cüzdan bağlamanız durumunda Epik Prime üyesi oluyorsunuz. Üyelere özel NFT ödülleri ve etkinlikleri de topluluklarını hızlı bir şekilde büyütmelerini sağlıyor.

Tüm bunların yanında sitelerinde gösterdikleri ekiplerini de sizler için araştırdık. CEO’ları Victor David oldukça dolu bir geçmişe sahip. Epik öncesi uzun yıllar girişimcilik sektöründe bulunmuş ve bir çok yerde misafir konuşmacı olarak insanlara fikirler vermiş. COO’ları Gary Ma ise daha önceden bir çok başarılı projeye imza atmış ve Stanford’a eğitim görmüş. Geri kalan yazılımcı ve tasarımcı ekibi de genel anlamda dolu özgeçmişlere sahip. GEM projelerindeki en önemli unsur ekiptir ve Epik Prime bu yönden de yatırımcılarına güven sağlıyor.

Epik Prime’ın $epic tokenı henüz daha merkeziyetsiz veya merkezi borsalarda halka sunulmuş değil. Bir çok yatırımcı uzun zamandır bu tokenı bekliyordu. Private sell’leri gerçekleştirmişler ve uzun zamandır beklenen DAO platformlarındaki SHO’larını gerçekleştirmek üzereler. Bu bağlantıya tıklayarak SHO hakkında bilgi alabilir ve katılım sağlayabilirsiniz. Eğer DAO ile uğraşmak istemiyorsanız borsa listelemeleri için SHO etkinliğinin bitmesini beklemek durumundasınız.

Eğer DAO etkinliklerine nasıl katılacağınızı bilmiyorsanız bu linkten DAO platformu hakkında bilgi alabilir ve Epik Prime gibi gem projelerine listelenmeler gelmeden yatırımlar yapabilirsiniz.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.