NFT Library Sayı #33: Rakuten’den NFT Hamlesi, Ethereum NFT Satışlarında Rekor, Pixelmon Koleksiyonuna Yoğun Tepki

NFT Library Sayı #33: Rakuten’den NFT Hamlesi, Ethereum NFT Satışlarında Rekor, Pixelmon Koleksiyonuna Yoğun Tepki

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

– Japon e-ticaret devi Rakuten, projelerin NFT’lerinin mintlenmesi ve satışı için kendi internet sitelerini oluşturma imkanı sağlayacak platformunu duyurdu. NFT platformunun müzik, anime, spor ve eğlence gibi alanlardaki NFT’lere odaklanacağını ifade etti. (Kaynak: global.rakuten.com)

– Ethereum ağındaki işlem ücretleri Ağustos ayından bu yana en düşük seviyeleri görürken, Ethereum NFT ekosistemindeki NFT satışları yeni rekora ulaştı. Ethereum’daki NFT satışları, son 24 saatte %36,06 artarak, rekor seviyelere ulaştı. (Kaynak: coinkolik.com)

– Uzun zamandır beklenen ve 70 milyon dolar değerindeki madencilik faaliyetleriyle adından söz ettiren Ethereum tabanlı NFT oyun projesi Pixelmon’un NFT koleksiyonu tasarımları sosyal medyada büyük eleştiri topladı. (Kaynak: muhabbit.com)

– Güney Kore Bilim ve Gelecek Planlama Bakanlığı, ülkedeki dijital içerik ve şirket büyümesini destekleyecek geniş bir Metaverse ekosistemi oluşturulması için 223,7 milyar KRW (186,7 milyon dolar) kaynak ayırdı. (Kaynak: tr.cointelegraph.com)

–  Popüler NFT pazarı OpenSea’deki ticaret hacmi, kullanıcıların milyonlarca dolar değerinde dijital varlık kaybetmesine neden olan birkaç olay nedeniyle düşüş yaşamaya devam ediyor. (Kaynak: dappradar.com)

– Yakın zamanda bilançosuna BTC ve ETH ekleyen KPMG Kanada, 10.000 adetlik World of Women NFT koleksiyonundan NFT satın aldı. Şirket ayrıca, kurumsal NFT stratejisi oluşturma konusunda müşterilere rehberlik etmek için iyi bir konumda olduklarını belirtti. (Kaynak: btchaber.com)

– Lüks İtalyan markası Dolce & Gabbana (D&G), Polygon iş birliğiyle yeni bir NFT koleksiyonu oluşturacağını duyurdu. NFT’ler, Polygon’un NFT pazar yeri olan UNXD’de piyasaya sürülecek. (Kaynak: coinkolik.com)

– Geçtiğimiz Ocak ayında 3 milyon dolarlık fon toplayan Solana merkezli NFT pazar yeri Neon, New York’ta ilk NFT otomatını kurdu. Şirket piyasaya çıkardığı ilk NFT otomatını 2021 yılında Manhattan’a kurmuştu ancak ilk defa 23 Şubat 2022 tarihinde aktive edildi. (Kaynak: muhabbit.com)

– Almanya ve Hindistan merkezli kripto para ve NFT analitik firması BitsCrunch, Animoca Brands, Coinbase Ventures, Crypto.com Capital ve diğer firmaların katılım gösterdiği fonlama turunda 3,6 milyon dolar yatırım aldı. (Kaynak: tr.cointelegraph.com)

– Bored Ape Yacht Club ve CryptoPunks NFT’lerinin taban fiyatları, gözle görülür bir düşüş yaşıyor. Bored Ape Yacht Club NFT’lerinin taban fiyatı neredeyse yüzde 30 düşerken, CryptoPunks ise yüzde 24 değer kaybetti. (Kaynak: btchaber.com)

– En çok beklenen NFT koleksiyonlarından birinin halka açık satışı gerçekleşti. Beklendiği gibi NFT’leri satın almak için botlar da harekete geçti. Bu botlardan birisi, 200 ETH (yaklaşık 500 bin dolar) ödeyerek 950 adet Tubby Cat mintledi. (Kaynak: coinkolik.com)

Koleksiyon Köşesi

Bu hafta Koleksiyon Köşesi’nin konuğu AntonymNFT oldu!

Antonym 2022 yılında çıkacak olan ve ilgiyi üzerinde toplayabilmiş bir NFT projesi. Uzun süren kapalı Discord süreci ise sektörde görülmemiş bir durum. 

Bu uzun sürece rağmen çektiği ilgi çok yüksek seviyede olan Antonym projesi tahminlere göre Mart ayında çıkacağa benziyor.

Whitelist kontenjanının sadece %25’ini dağıtmış olan proje, diğer projelerden farklı bir yöntem ile bu rolleri dağıtıyor. Öncelikle girip sadece mesaj yazmakla WL alma imkanınız yok gibi görünüyor. Topluluğa katkı sağlamanın yollarını aramanız gerekiyor. Bunlardan bir tanesi sesli kanallarda sohbet etmekten geçiyor.

Koleksiyon parçalarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

NFT Sözlük

DYOR:

DYOR, “kendi araştırmanızı kendiniz yapın”ın ingilizce kısaltmasıdır. 

Genelde fikir belirtilen içeriklerde, insanları yanlış yönlendirmemek ve yatırım tavsiyesi vermemek adına cümlenin sonuna “DYOR” yazılır.

NFT Platform İncelemesi: Mobox

Mobox, Binance Smart Chain üzerinde geliştirilmiş, oyna-kazan mantığı ile kullanıcılarına keyifli oyunlar oynama imkanı sunan, aynı zamanda oyunlarda yerine getirdikleri görevler sonucunda da ödüller kazandıran bir GameFi projesidir.

Merkeziyetsiz finans ile oyunları birleştiren GameFi sistemi Mobox’ta tamamen ücretsiz. Kullanıcılar Mobox üzerinde oynadıkları oyunlar ile Mbox token kazanabilirler.

Kullanıcılar Mobox aracılığı ile kendi NFT’lerini oluşturabilir ve takas edebilirler. Ayrıca MoMo isimli Mobox NFT’lerini satma veya kiralama hakkına da sahiplerdir.

Mobox hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

İdil Dursun’un “One Way Ticket” adlı NFT eseri.

Cryptobjektif’in, Metaverse ve Web 3.0’ın temelini oluşturan DAO’lar hakkındaki bilgisel paylaşımı.

Finans ve Metaverse hesabı, NFT’nin tam olarak ne olduğunu anlatan bir video paylaşmış.

Videolar

Icrypex Youtube kanalı, son zamanların önemli NFT ve Metaverse gelişmelerini aktardığı bir video paylaşmış.

Lex Fridman, Mark Zuckerberg ile Metaverse hakkında da konuştukları bir video yayınlamış.

Joe Scott, Metaverse’ün gelecek mi yoksa saçmalık mı olduğunu konuştuğu bir video paylaşmış.

İletişim

Sponsorluk & iş birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify | Podcast

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.