Haftalık NFT Library Bülteni #27: GAP’den NFT Koleksiyonu, Çin’den NFT Uyumlu Altyapı, OpenSea’dan Rekor Yükseliş

Haftalık NFT Library Bülteni #27: GAP’den NFT Koleksiyonu, Çin’den NFT Uyumlu Altyapı, OpenSea’dan Rekor Yükseliş

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

– Ünlü giyim markası GAP, ilk NFT koleksiyonunu Tezos blokzinciri üzerinde piyasaya süreceğini duyurdu. Satışa sunulacak koleksiyon, sınırlı sayıda üretilmiş parçalardan oluşacak. (Kaynak: theverge.com)

– ABD’nin popüler konuşma platformu Parler, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın ikonikleşmiş görüntülerinin yer aldığı “Trump Legacy” NFT koleksiyonunu piyasaya sürdüğünü duyurdu. (Kaynak: prnewswire.com)

– Çin’in hükümet destekli projesi Blockchain Services Network (BSN), Çin’deki NFT endüstrisinin gelişimine katkıda bulunacak NFT uyumlu bir altyapı kurmaya hazırlandığını duyurdu. (Kaynak: ledgerinsights.com)

– Dune Analytics’in verilerine göre NFT pazar yeri OpenSea, Ethereum (ETH) üzerindeki aylık işlem hacmini 3,5 milyar dolara çıkartarak yeni bir rekor seviyeye ulaştı. (Kaynak: coinkolik.com)

– Ünlü oyunların yayıncı firması Konami, OpenSea aracılığı ile satışa sunduğu 14 NFT görselinin ve videonun yer aldığı “Konami Memorial NFT Koleksiyonu”nun  tamamını satarak 162 bin dolar kazanç elde ettiğini duyurdu. (Kaynak: videogameschronicle.com)

– Ayakkabı markası Crocs, 11 Ocak tarihinde yapmış olduğu USPTO (United States Patent and Trademark Office) başvurusuyla NFT dünyasına dahil olduğunu duyurdu. (Kaynak: coinkolik.com)

– Güney Koreli kripto para borsası Bithumb’ın, LG Corporation’ın yan kuruluşu olduğu düşünülen LG CNS ile NFT pazar yeri geliştirdikleri iddia ediliyor. (Kaynak: cointelegraph.com)

– Amerikalı söz yazarı Ross Golan, Terra Virtua işbirliğiyle dünyanın ilk NFT müzikali “The Wrong Man”i piyasaya sunmaya hazırlandıklarını duyurdu. (Kaynak: coinkolik.com)

– Perakende şirketi Walmart Inc, yeni bir patent başvurusunda bulundu. Şirketin patent başvuruları, kendi kripto parasını ve NFT koleksiyonunu oluşturmayı planladığı düşünülüyor.  (Kaynak: cointelegraph.com)

Koleksiyon Köşesi

Bu hafta NFT Koleksiyon Köşesi’nin konuğu Beyond Humanity oldu!

Piyasada yer alan gerçekçi insan siluetinin yansıtıldığı nadir parçalardan biri olan Beyond Humanity NFT koleksiyonu, Ethereum blokzinciri üzerinde ERC-721 protokolü standartlarına uygun olarak geliştirilmiştir.

“İnsanlığın Ötesinde” sloganıyla gündeme gelen bu koleksiyondaki NFT satış değeri ise 0,04 ETH değerinde.

Koleksiyon parçalarını incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

NFT Sözlük

Reveal:

Bazı projeler için, NFT basılana kadar görsel içerik yaratılmaz ve satın alana kadar tam olarak ne elde edeceğinizi bilemezsiniz. Başka bir deyişle, NFT’nizin görseli ancak satın alındıktan sonra kendini gösterir. Bu kendisini göstermeye NFT ekosisteminde “Reveal” denir.

NFT Platform İncelemesi: NBA TopShot

NBA TopShot, NBA tarihinde yaşanmış en unutulmaz anları NFT’lere dönüştüren bir pazar yeri projesidir.

Platform NBA severler için, NBA oyuncularının yaşantıları sırasında gerçekleştirmiş oldukları unutulmaz anları NFT olarak saklama imkânı sunmakta. NBA TopShot’ın DappRadar hacmi: 9.86 milyon dolar iken şu anda 40 binden fazla aktif kullanıcısı bulunmakta.

Belirtilen verilere göre platform üzerinde 200 milyon dolardan fazla satış yapılmış ve en pahalı eser Lebron James’in bir smaç anını yansıtan “Cosmic” adlı eseri olmuş. Bu eser yaklaşık olarak 208 bin dolara satılmış.

Web siteleri üzerinden e-posta adresiniz ile kayıt olup favori ekibinizi seçtikten sonra diğer ürünleri keşfedebilir, beğendiğiniz ürünleri satın alabilirsiniz.

NBA TopShot hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve web sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

Finans Metaverse hesabı, yayınlamış olduğu bu tweet ile yapay zekâ ve artırılmış gerçeklik ile daire tasarımının nasıl gerçekleşebileceğini göstermiş.

CryptoObjektif yayınladığı bu flood ile Web 3.0 teknolojisinden detaylıca bahsetmiş.

Dunyadanmeta hesabı ise yayınlamış olduğu bu tweet’te sanal uçuş deneyimini paylaşmış.

Videolar

Koray Birand bu videoda NFT ve Metaverse teknolojisini kendi sanal ortamı ve avatarı ile birlikte anlatarak oldukça interaktif bir videoya imza atmış.

Bilim 101 kanalı yayınlamış olduğu bu videoda Metaverse ve Sanal Gerçeklik konularını ele almış.

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.