Haftalık NFT Library Bülteni #26: Associated Press’den NFT Platformu, Ajda Pekkan’dan NFT Koleksiyonu, LG’den NFT Destekli Televizyon

Haftalık NFT Library Bülteni #26: Associated Press’den NFT Platformu, Ajda Pekkan’dan NFT Koleksiyonu, LG’den NFT Destekli Televizyon

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP), 175 yıllık serüveni boyunca çektikleri Pulitzer Ödüllü fotoğraflarını sergilemek için kendi NFT platformunu başlatacağını duyurdu. Platform Xooa tarafından hazırlanıp, NFT’leri ise Polygon blokzinciri üzerinde yer alacak. (Kaynak: coinkolik.com)

Ajda Pekkan, NFT dünyasına adım attığını duyurdu. Pekkan twitter hesabından yaptığı açıklamada, ilk NFT serisini yakın bir tarihte NasaDoge ortaklığı ile satışa çıkartacaklarını paylaştı. (Kaynak: twitter.com/pekkan1)

Çin’in Youtube’u olarak bilinen ve günlük ortalama 60 milyon aktif izleyiciye sahip video paylaşım platformu Bilibili, “Dovthe” isimli NFT koleksiyonunu piyasaya süreceğini duyurdu. (Kaynak: koinbülteni.com)

Samsung’un ardından LG de NFT sektörüne dahil oldu. LG piyasaya sürecekleri yeni televizyonlarının NFT destekli olacağını açıkladı ve bu gelişmeler sayesinde ev içerisinde dijital sanat eserleri, galeriye benzer şekilde sergilenebileceğinden bahsedildi. (Kaynak: koinbülteni.com)

Kripto ödeme şirketi olan MoonPay, en ünlü NFT koleksiyonu CryptoPunks’ın #2681 numaralı parçasını, 900 ETH yani yaklaşık olarak 3 milyon dolara satın aldığını duyurdu. (Kaynak: coinkolik.com)

Binance’ın ABD kolu olan Binance US, Metaverse platformu Portals üzerinden bir ofis açma çalışmalarına başladığını duyurdu. Binance US basın sözcüsü Zachary Tindall’ın CoinDesk’e gönderdiği e-posta da “sanal yapının borsa kullanıcıları için bir buluşma yeri olması gerektiğini” ifade ettiği belirtildi. (Kaynak: muhabbit.com)

Amerikalı rap şarkıcısı Nas, hayranlarının “Ultra Black” ve “Rare” şarkılarının telif haklarından belirli bir kısmına NFT’ler aracılığı ile sahip olabileceklerini duyurdu. (Kaynak: cointelegraph.com)

Binance adil bir NFT pazar yeri kurmak için NFT Abonelik Mekanizmasını tanıtıyor. Binance’ın NFT pazar yeri, artık her kullanıcının satın alma miktarını sınırlayarak daha adil bir yol izleneceğini belirtti. (Kaynak: cointelegraph.com)

Metaverse arsalarına ilgi artarken alım-satım platformu Sahibinden.com’da Metaverse arsa satış ilanı sunuldu. Sunulan bu ilanda Antalya Konyaaltı merkezli arsa 2.5 milyon TL olarak satışa çıkarılmıştı, bu haberin sosyal medyada viral olması üzerine site üzerinden ilan kaldırıldı. (Kaynak: donanimhaber.com)

Sanatçı Refik Anadol, yakın bir tarihte duyurduğu Metaverse projesi DATALAND ile gündeme oturmuş durumda. DATALAND projesinin NVIDIA, Google, Epic Games gibi dünyaca ünlü markalarla işbirliği içerisinde olacağı duyuruldu. (Kaynak: cointurk.com)

Disney, geçtiğimiz günlerde tema parklarında Metaverse işlevselliği sağlamak için bir patent aldığını duyurdu. “Gerçek bir yerde sanal dünya simülatörü” olarak bilinen patent, 28 Aralık 2021 tarihinde onaylandı. (Kaynak: beincrypto.com)

Koleksiyon Köşesi

Bu hafta NFT Koleksiyon Köşemizin konuğu, son günlerde adını sıkça duyduğumuz C_01 koleksiyonu oldu!

Warner Bros işbirliğinde gerçekleştirilen ve şimdiye kadar piyasaya sunulan en gerçekçi 3D NFT koleksiyon serilerinden biri olan C_01_project, kullanıcılar tarafından yoğun ilgi gördü. Şu anda Discord sunucularında aktif 382K üstünde kullanıcıları bulunmakta.

Koleksiyon sadece bir NFT olmanın yanı sıra Metaverse evreninde, moda endüstrisine öncülük etme vizyonuna sahip. C-01 koleksiyonuna sahip olan kullanıcılarına özel olarak ayrılmış giyim markaları ile dijital koleksiyonlar oluşturma fırsatı sunulacağı bildiriliyor.

C_01_project hakkında daha fazla bilgi almak ve koleksiyonları incelemek için web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Sözlük

NFT Marketplace:

NFT’lerin alınıp satılabildiği pazar yerlerine verilen addır. En çok bilinen örnekleri Ethereum ağında OpenSea, Solana ağında Magic Eden, Flow’da ise NBA Top Shot’tır.

NFT Platform İncelemesi: Aavegotchi

Aavegotchi, Singapur merkezli Pixxelcraft Studios tarafından geliştirilen ve hem DeFi hem de NFT sektörünü bir araya getirmeyi amaçlayan bir kripto koleksiyon oyunudur.

Aavegotchi’ler, ERC-721 standardı tarafından desteklenen Ethereum blokzincirinde yaşayan piksel görünümlü hayaletlerdir. Bu hayaletlerin değerleri, temel özellikleri, token miktarı ve fiziksel görünüşleri aracılığı ile belirlenir.

Oyun içerisinde Aavegotchi’nizi yükseltmek için mini oyunlar oynayabilir, buluşma ve etkinliklere katılabilir aynı zamanda da oyun içi cihaz ve kıyafetlerle donatıp, seviye atlatarak nadirlik seviyenizi arttırabilirsiniz.

Bu keyifli oyuna, oyun tarafından belirlenen cüzdanlarınızı (MetaMask, WalletConnect, Portis, Venly Wallet) bağlayarak hemen başlayabilirsiniz.

Aavegotchi oyunu hakkında daha detaylı bilgi edinmek ve web sitesini ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

Oktopus Kripto, yayınlamış olduğu bu tweet ile Metaverse Evreni hakkında birkaç soruyu cevaplamış.

Finans Metaverse yayınlamış olduğu bu tweet ile, Google’ın Metaverse için geliştirdiği AR kaplamalı gözlükten bahsetmiş.

Tansu Yeğen’in paylaşmış olduğu bu tweet’te Metaverse ekosisteminde yer alan markalar yer almakta.

Mansur Yavaş yayınlamış olduğu bu tweet’te, Ankara’nın Open Ar Cloud Association’un 4. test şehri olduğunu duyurdu.

Videolar

Bu videoda, Barış Soydan kanalına konuk olan Vedat Güven, NFT’ler hakkında birkaç soruyu cevaplandırıyor.

NTV Youtube kanalı tarafından yayınlanan bu videoda ise, Levent Erden Metaverse ile ilgili merak edilenleri yanıtlıyor.

NFT Verse tarafından hazırlanan bu videoda ise, Disney’in Metaverse oluşturması üzerine konuşuluyor.

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

Gönüllü Reklam!

Türkiye’nin İlk DAO’su Luna DAO, “Sezon 0 | Genesis” Adıyla Sezon Sistemini Başlattı!

Bu sistem ile 3 ay sürecek Sezon 0’da DAO’laşma sürecini tamamlayarak token çıkartma hazırlıkları tamamlanacak. Aynı zamanda da topluluk üyeleri artık ekiplere katkı sağladıkları ölçülerde finansal olarak ödüllendirilmeye başlayacak.

Bu finansal ödüllendirme sistemi için gerekli metrikler ve iki farklı sistem ise Sezon 0 | Genesis yazısında detaylı şekilde anlatılıyor. İleri okuma için buraya tıklayarak makaleyi okuyabilirsiniz.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.