Haftalık NFT Library Bülteni #25: Eminem’in BAYC NFT’si, Ankara Üniversitesi’nde NFT Dersleri, Acun Ilıcalı’nın Yeni NFT Pazar Yeri

Haftalık NFT Library Bülteni #25: Eminem’in BAYC NFT’si, Ankara Üniversitesi’nde NFT Dersleri, Acun Ilıcalı’nın Yeni NFT Pazar Yeri

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

Büyük teknoloji şirketi Samsung, televizyon sahiplerinin NFT’lere göz atmalarına ve aynı zamanda alım satım yapmalarına olanak sağlayacak yeni özelliğini duyurdu. (Kaynak: cryptonews.com)

Güney Koreli bir milletvekili, BTC ve ETH gibi kripto varlıklar için NFT formunda verilen makbuzlarla siyasi bir bağış platformu oluşturma planlarını açıkladı. (Kaynak: cryptonews.com)

Güney Kore’nin oyun düzenleyicisi, geliştiricilerin Google Play ve Apple App Store’dan oyna-kazan başlıklarını kaldırmaları gerektiği konusunda uyararak kripto ve blokzincir oyun kısıtlamalarının kapsamını genişletti. (Kaynak: cryptonews.com)

Bored Ape Yacht Club (BAYC) NFT’lerinin aynalanmış kopyaları ortaya çıkmaya başladı. NFT toplulukları arasında oldukça konuşulan bu parodi projeleri, dijital görüntüleri çevreleyen fikri mülkiyet endişelerini ortaya çıkartıyor. (Kaynak: coindesk.com)

Amerikalı ünlü rapçi Eminem, 462 bin dolara askeri tarzda şapkalı ve hip hop kıyafetli bir Bored Ape Yacht Club NFT’si satın aldı. Satın aldığı NFT’yi Twitter profil resmi olarak güncelledi. (Kaynak: coindesk.com)

Rchen8 tarafından Dune Analytics’te yayınlanan verilere göre OpenSea, 2022’nin başından bu yana 700 milyon dolardan fazla ticaret hacmi üretti. 3 Ocak günü 255,8 milyon dolarlık 24 saatlik hacimle yılın en büyük günü oldu. (Kaynak: cointelegraph.com)

Güney kore Demokrat Parti (DP) başkan adayı Lee Jae-myung, seçim kampanyası için kripto paralar ile bağış toplayacağını ve bağış yapanlara NFT verileceğini söyledi. NFT’ler adayın taahhütlerinin resimlerini bağış miktarını içerecek. (Kaynak: cointelegraph.com)

Acul Ilıcalı, “Eneftio” adında NFT platformu oluşturduğunu duyurdu. Platform, Polygon altyapısını kullanacak. NFT pazar yerinin Metaverse’e yönelik hedeflerinin de bulunduğu söyleniyor. (Kaynak: webtekno.com)

Ankara Üniversitesi Rektörü, Güzel Sanatlar Fakültesi Temel Sanat Eğitimi Bölümü “NFT’ye Giriş” dersinin Genel Sosyal Seçmeli Dersler havuzuna eklendiğini bildirdi. Bilinene göre, “NFT’ye giriş” dersi ilk kez 2022 yılı bahar yarıyılında seçmeli dersler arasında yer alacak. (Kaynak: ntv.com.tr)

NFT dünyasının en popüler koleksiyonlarından 15’i Bored Ape’den olmak üzere 16 NFT çalındı. Hırsızlıkların toplam değerinin 2.2 milyon dolar olduğu belirtildi. OpenSea çalınan ürünlerden sonra tüm işlemleri askıya aldı. (Kaynak: cointelegraph.com)

Belçika Fıçı İttifakı’ndan bira üreticileri ve çiftçiler, UNESCO tarafından tanınan Belçika bira kültürünü ve mirasını korumayı amaçlayan NFT’leri sunmak için Zeromint ile ortaklık kurdu. NFT sahipleri tüm BBA etkinliklerine VIP erişim ve BBA kulüplerinde eski bira menülerine ve özel şişelere erişim sağlayacak. (Kaynak: cointelegraph.com)

Koleksiyon Köşesi

Bu hafta NFT Koleksiyon Köşemizin konuğu, Ethereum blokzinciri üzerinde yer alan Zoothereum koleksiyonu oldu!

Zoothereum, 2015’ten beri kripto para sektöründe olan dört CG sanatçısı arkadaşın yarattığı 3D animatik bir koleksiyondur. Koleksiyon, 9 farklı yumurta tipine sahiptir.

Bu yumurtalar okyanus, mezarlık, farklı bir gezegen gibi yerlerde bulunmaktadır. Yumurtalardan Antik Tanrılar, ejderhalar veya deniz canavarları gibi mitik karakterler çıkmaktadır.

Zoothereum hakkında daha fazla bilgi için web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Sözlük

Roadmap:

Roadmap, yani Türkçe karşılığıyla yol haritası, bir koleksiyonun veya projenin adım adım nasıl ilerleyeceğine dair bir plandır. Genellikle 2 yıllık bir süreci kapsar veya NFT’lerin satılma oranına göre ilerler (Örn: %50 satışta sürpriz ödüller dağıtılması).

NFT Platform İncelemesi: Altura

Altura, oyun içi öğeleri temsil eden NFT’ler basmasına, dağıtmasına ve işlemesine olanak tanıyan akıllı bir sözleşme platformudur. Akıllı NFT’ler, belirli koşullara göre değişebilen dinamik özelliklere sahip NFT’lerdir. Akıllı NFT’ler, merkeziyetsiz oyun içi öğeleri yaygınlaştırmanın bir sonraki adımıdır ve geleneksel NFT’lerle mümkün olmayan çok çeşitli potansiyel fırsatlar sunar.

Halihazırda, NFT’lerin çoğu, dinamik değişim ve dönüşüm potansiyeline sahip olmayan statik öğeleri temsil etmektedir. Altura, her canavar öldürüldüğünde daha güçlü hale gelen oyun içi kılıç gibi belirli koşullara göre değişebilen özelliklere sahip olabilen Akıllı NFT’ler yaratarak bunu değiştirmeye çalışıyor. Altura tokenını kullanarak NFT’leri işlemek için açık bir pazar olan Akıllı NFT’ler oluşturmak için kullanımı kolay bir arayüz ve API oluşturmayı amaçlıyor.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

Ankara Üniversitesi Rektörü Necdet Ünüvar, üniversitede “NFT’ye Giriş” dersi açıldığını duyurdu.

Web3 Capital, Web’in üç farklı safhasını tek görselde özetlediği bir tweet attı.

NFT, Eminem’in BAYC kulübüne katılmasını bu tweet ile kutladı.

Acun Ilıcalı, yeni NFT pazar yeri Eneftio’yu bu tweet ile duyurdu.

Videolar

Revanche VR Youtube kanalı, yılbaşına metaverse’te girdikleri bir video paylaştı.

Safa Muhammed Karaca, bu videosunda Acun Ilıcalı’nın yeni NFT platformu Eneftio’ya değindi.

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.