Haftalık NFT Library Bülteni #19: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #19: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Türkiye’nin ilk ve tek NFT Haber bültenine hoş geldin!

Bu Haftanın NFT Haberleri

KuCoin Labs, metaverse ile ilgili projeleri desteklemek ve metaverse eğitim programlarını teşvik etmek için 100 milyon ABD doları tutarında bir fon başlattı. (Kaynak: CryptoNews)

NFT platformu OpenSea’nin 10 milyar dolar değerinde yeni bir yatırım turuna hazırlandığı iddia ediliyor. (Kaynak: DeCrypt)

Ünlü komedyen Cem Yılmaz, oluşturduğu NFT eserlerini satışa sunmaya devam ediyor. Yılmaz, Twitter üzerinden yaptığı bir paylaşımda yeni NFT’lerini satışa çıkardığını duyurdu. (Kaynak: CoinKolik)

Dijital eğlence ve teknoloji şirketi JetSynthesys Cuma günü yaptığı açıklamada, Hint müzik endüstrisinin ilk NFT serisini başlatmak için şarkıcı Sonu Nigam ile ortaklık kurduğunu söyledi. (Kaynak: LiveMint)

Avustralyalı yazılım geliştiricisi Geoffrey Huntley, dünya çapında NFT’lere hızla artan ilgiden dolayı bir sunucuya yaklaşık 18 terabayt dijital sanat eseri kopyası yükleyerek herkesin bunları indirebileceği bir torrent sitesi oluşturdu. (Kaynak: CryptoNews)

Axie Infinity gibi kripto tabanlı oyna-kazan tarzı oyunlar, Güney Doğu Asya’daki bazı ülkelerde banka hesabı olmayan kişilerin oyna-kazan hesaplarına güvenmeleri için bazı yöntemler üzerinde çalışıyor. (Kaynak: CryptoNews)

Atari’de Ürün Müdürü olan Maxime Bucaille, “Kripto Oyunlarında Sırada Ne Var?” adlı bir panelde, bir zamanlar dünyanın en büyük oyun şirketi olan Atari’nin 2020’nin başından beri blokzincire odaklandığını ve esas olarak eğitim ve yatırım üzerine odaklandığını açıkladı. (Kaynak: CryptoNews)

Bu ayın başlarında FC Barcelona, kulübün NFT’lerini yapmak için anlaştığı NFT pazar yeri Ownix ile ortaklıklarını iptal etti. Fesih, kulübün ilk NFT koleksiyon müzayedesinin platformda planlanmasından sadece birkaç gün önce geldi. (Kaynak: Bitcoinist)

Türkiye pazarına giriş yapan elektrikli otomobil markası SKYWELL, Ulubaşlar Grubu şirketleri arasında yer alan Ulu Motor ile sektörde bir yeniliğe imza atıyor. Şirketten yapılan duyuruya göre, Türkiye’ye gelmeden 100’ün üzerinde ön sipariş alan marka, sınırlı sayıdaki otomobilini NFT ile dijital sanat eserine dönüştürecek. (Kaynak: Coinkolik)

İsrail’in CryptoVerses projesi, İncil’in ilk beş kitabı Genesis, Exodus, Leviticus, Numbers ve Deuteronomy’ından toplam 5.844 ayeti NFT biçimde şifreledi. 45 hikaye ve 536 İncil sahnesine dayanan tüm ayetler, özel koleksiyonlarda sınıflandırıldı. (Kaynak: Currency)

Koleksiyon Köşesi

Bu sayımızın koleksiyon köşesinde A Heroes Academy adlı NFT koleksiyonuna yer verdik.

A Heroes Academy, bir kitap olan Uncovering the Inner Hero’nun içerisinde bulunan imgelerin NFT’leri olan bir koleksiyondur. 333 adet parçası vardır.

Kitabın konusu, çocukluğunu çok zor geçirmiş olan yazar Jonathan Dugan tarafından hayatı kahraman veya yavaş yavaş ölen bir insan olarak yaşaması üzerine kurgulanmış. Bu doğrultuda kitapta yer alan, bir kahramana atfedilen özellikler madalyonlar şeklinde NFT’leştirilmiş.

A Heroes Academy’nin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Sözlük

Pixel Art:

Pixel art, görüntülerin piksel düzeyinde düzenlendiği, yazılım ile oluşturulan dijital bir sanat türüdür. Bu tür grafikler, grafik hesap makineleri gibi sınırlı sistemlerin yanında 8 bit ve 16 bit bilgisayarlardan ve video oyun konsollarından gelir. Bazı NFT koleksiyonları pixel art tarzında üretilir.

NFT Platform İncelemesi: Magic Edenx

Magic Eden, NFT’lerin satın alınmasını, satılmasını ve basılmasını kolaylaştıran Solana Ağı için yapılmış yeni bir NFT platformudur.

Dünyada hiçbir zaman yaratıcılık eksik olmadı. Sorun yaratıcılık bulmaktan çok yaratıcı içerikleri sergileyebilecek yenilikçi platformlar bulmak. NFT’lerin ortaya çıkışı, yaratıcılar için yeni bir fırsat çağı getirdi. Ancak bu çağa ayak uydurmak için gereken fahiş maliyet ve teknik bilgi, çoğu insan için büyük bir engel oldu.

Bir çözüm olarak, Magic Eden, mint sürecini basitleştirerek ve işlem ücretlerinin maliyetini düşürerek bu sınırlamalarla başa çıktı ve NFT girişimlerini herkes için uygun maliyetli ve basit hale getirdi. Magic Eden, Solana blok zincirinde çalıştığından, ağın sağladığı düşük ücret ve yüksek hız gibi özelliklerin oldukça fazla faydasını görüyor.

Magic Eden’in işlem hacmi geçen 5 Ekim’de 350K SOL’u aştı ve hala çok hızlı büyüyor. Bu veri, Solana ağındaki NFT’lere olan muazzam talebi bir kez daha gözler önüne seriyor.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Tweetler

En büyük blokzincir data sitelerinden birisi CoinMarketCap, en çok görüntülenen 20 metaverse projesinin listesini paylaştı.

Uluç Muslu, kendinden çok bahsettiren metaverse’lerin arka planda kalan “mimari” konusunu ele aldığı bir flood paylaştı.

Bloktopia, Solana’nın metaverse için kendileri ile anlaşma yaptığını duyurdu.

Videolar

BlockchainIST Center tarafından GeckoCon video konferanstan kesit olarak paylaşılan bu videodada metaverse ve NFT’lerin geleceği üzerine güzel bir konuşma yapılıyor.

Barış Özcan bu videosunda son zamanların popüler konuları olan NFT avatarları yerine MetaHuman kavramından bahsediyor.

Metaverse’te ne giyeceğinizi hiç düşündünüz mü? Bu videoda Cüneyt Özdemir, metaverse’ler ve modayı ele alıyor.

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.