Haftalık NFT Library Bülteni #17: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Haftalık NFT Library Bülteni #17: Haftanın Önemli Haberleri, Koleksiyon Köşesi, Platform İncelemesi

Paylaş
Share

Bu haftanın bültenine ülkemizin kurucusu ulu önder Atatürk’ü saygı ve sevgiyle anarak başlamak istiyoruz. Olmasan, olmazdık…

Bu Haftanın NFT Haberleri

Futurent, dünyanın ilk parçalı NFT pazar platformunu piyasaya sürdü. Yani artık herkesin kısmi NFT gayrimenkulü satın almasına ve satmasına imkan tanınacak. Bu, bir NFT’nin birkaç kullanıcı arasında paylaşılabileceği anlamına geliyor.
Kaynak: BeIn Crypto

Formula 1 yarış takımı Red Bull Racing Honda, ilk NFT koleksiyonunun en son parçasını da yayınladı. 2021 Meksika Grand Prix’sinin yanı sıra F1 sürücüsü Sergio “Checo” Perez’in temasını sürdüren şirket, hayranlara kendi imzası olan 2021 ‘RB16B’nin sınırlı sayıda NFT’sini satın alma fırsatı sunuyor.
Kaynak: BeIn Crypto

Güney Kore’deki Finansal Hizmetler Komisyonu (FSC), 5 Kasım’da yaptığı bir kamu açıklamasında, NFT’lerin sanal varlıklar olmadığını ve düzenlenmeyeceğini teyit etti.
Kaynak: CoinTelegraph

Artifact olarak telaffuz edilen RTFKT Studios, yazılım geliştiricisi Daz 3D ile yaklaşmakta olan düzeltilemez belirteçleri veya NFT sürümü CloneX için sürükleyici, üç boyutlu avatarlar oluşturmak üzere teknolojilerini kullanmak üzere ortak bir ortaklık kurduğunu duyurdu.
Kaynak: CoinTelegraph

FC Barcelona futbol kulübü, küresel izleyicileriyle olan bağını güçlendirmeye odaklanan, NFT koleksiyonunun lansmanını başlatmak için Ownix ​​ile ortaklık kurdu.
Kaynak: CoinTelegraph

Üç ikonik Bored Ape Yacht Club NFT’sinin sahibi olan Calvin Becerra, üçünü de sosyal ağ platformu Discord’daki dolandırıcılara kaptırdı. Bored Ape Yacht Club koleksiyonunun bir parçası olan üç maymunun toplam değerinin yaklaşık 1 milyon dolar olduğunu söyledi.
Kaynak: BeIn Crypto

Blockchain oyun platformu Polker, Play-to-Earn oyununun yaklaşan lansmanını kutlamak için bir NFT hediye yarışması başlattı. Oyun platformunun piyasaya sürülmesinin, Polker metaverse’in başlangıcını müjdelemesi ve kullanıcıları sürükleyici bir oyun ekosistemine genişletmesi bekleniyor.
Kaynak: BeIn Crypto

Kripto ticareti ve ödeme firması Crypto.com, ilk yetkili UFC’nin ödenemez tokeninin (NFT) piyasaya sürüldüğünü açıkladı. Haber bültenine göre, UFC’nin yeni NFT serisi, dövüş gecesi resimleri, etkinlik afişleri, şampiyonluk kemerleri, savaşçı karakterleri ve avatarları gibi dijital koleksiyonları içerecek.
Kaynak: CoinTelegraph

Video oyunu yayıncısı MetalCore Foundation, GameFi sektöründe devam eden inovasyonu vurgulayarak, oyun deneyimine dönüştürülemeyen jetonları veya NFT’leri içeren MMORPG savaş oyunu olan MetalCore’u tanıttı.
Kaynak: CoinTelegraph

Koleksiyon Köşesi

“Polimorfik” kelimesini hiç duymuş muydunuz? Poli, yani çok/çoklu ve morf, yani şekil kelimelerinden oluşan kelimenin anlamı birden çok şekle sahip olan demek. Bu hafta koleksiyon köşesinde incelediğimiz Agent1 polimorfik bir NFT koleksiyonu.

Agent1 NFT koleksiyonundaki her bir parça, siz mint ettiğinizde oluşan birer NFT’dir. Oluşacak NFT ise sizin gerçekleştirdiğiniz her bir aksiyon ve kripto cüzdanınızda bulunan varlıklara göre şekil alır. Örneğin bir CryptoPunk veya BAYC NFT’sine sahipseniz, muhtemelen sizde bulunan parçanın görüntüsünü kullanır. 

Aynı zamanda NFT’niz aslında başlangıçta bir görsel değildir. Yaptığınız aksiyonlara göre rastgele kelimelerden oluşan bir karakter yığınıdır. Ancak bir araya geldiğinde bir resim gibi görünür. Bu karakterler değiştiği için de polimorfik yani çok biçimli olurlar. İsterseniz web sitelerindeki örnek NFT’yi seçip kopyalayarak bir başka yere yapıştırmayı deneyebilirsiniz. Gerçekten de tamamen rastgele karakterlerden oluşuyorlar!

Mint edildikten sonraki 5 içinde wallet içeriklerine göre görsel hali çıkmaya başlar. Ve 5 polimorfik biçim değiştirme adımından sonra ise son hali 3D, GIF formatında bir karta dönüşür. Ve kalıcı bir 3D hareketli NFT’ye sahip olursunuz.

Daha ileri okuma için projenin web sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Sözlük

Generative Art:

Algoritma tarafından otomatik olarak üretilen NFT eserlerine Generative Art veya kısaca GenArt denmektedir. Bu tip NFT’ler genellikle mint edildikleri sırada üretilirler.

Bu NFT türünün en ünlülerinden birisi Art Blocks oldukça güzel bir örnektir.

NFT Platform İncelemesi: NFT Tone

Kripto dünyasındaki müzikle ilgili varlıklar, büyük potansiyelli, kullanılmayan bir pazar alanı boşluğuna sahip. Müzik endüstrisi, müzisyenlerin hem fikri mülkiyetlerini hem de kazançlarını kontrol etmeleri için inovasyona ve daha kolay yollara ihtiyaç duyuyor. 

İstatistiklere göre, müzik sanatçıları sektörde elde edilen gelirin sadece %12’sini kazanıyor. NFT Tone platformu ise bu adaletsiz düzene karşılık olarak, müzisyenlerin doğrudan hayranlarından gelen gelirlerin neredeyse tamamına sahip olabileceği bir NFT pazar yeri oluşturmayı hedefliyor.

Şarkıdan albüme, konser biletinden albüm kapaklarına kadar pek çok müzik endüstrisine ait öğeyi NFT’ye dönüştüren, kolay kullanıma sahip ve hem partnerler, hem hayranlar tarafından bir müzik parçasının orijinal baskısının satın alınabileceği bir platform NFT Tone. 

Artık hayranı olduğunuz müzisyenlerin doğrudan kendilerinden eserler satın alabilirsiniz. Ve keşfedilmeyi bekleyen bir yetenek olarak ürettiğiniz içerikleri bir topluluğa sunabileceğiniz ve bunun değerini doğrudan kendiniz kazanabileceğiniz bir ortam olduğu için, pek çok yeni fırsat ve ihtimalin de kapısını aralıyor!

İleri okuma için platformun whitepaper’ına buradan ulaşabilirsiniz.

NFT Pazar Yerleri Haftalık Hacimleri

Kaynak: DappRadar

Son Haftanın En Çok Tercih Edilen Koleksiyonları

Bu hafta ilk 10 listemizde iki yeni koleksiyon yer alıyor. Bunlardan birisi Ethereum ağı üzerindeki 8. sırada yer alan Chain Runners NFT koleksiyonu, diğeri ise yine Ethereum üzerinde yer alan ve 10. sıradaki Sipherian Flash.

Kaynak: DappRadar

Tweetler

 

Bu haftanın ilk Tweet’i hepimizin severek izlediği pek çok animasyon filminin üreticisi Disney’den geliyor! Disney Plus Day kutlaması amacıyla bazı animasyon karakterlerini altın rengi figürler olarak NFT’leştireceğini duyurdu! İleri okuma için buraya tıklayabilirsiniz.

Yer vermek istediğimiz ikinci Tweet ise, ünlü tekno müzik sanatçısı David Blau’dan geldi! Sahne adı 3lau olan David Blau, CryptoPunk sahibi bir NFT sever ve her konserinde de NFT’lere yer veriyor. Bu Tweet’inde ise “Katılıyorum: NFT’ler dünyayı ele geçiriyor!” diyerek çılgınca büyüyen bu sektörün ne kadar da büyük bir olay olduğunu tekrar göz önüne sermiş.

Haftanın son Tweet’i, Director Turtle NFT adlı hesabın paylaştığı, Koreli bir annenin sanal gerçeklikte ölen kızıyla buluşmasını gösteren bu hüzünlü video. İnsanların daha sağlıklı şekilde duygularını yaşayarak travmatik anıların bilinçaltındaki yükünü temizleyebilmesi açısından bu gibi tedaviler yakında yaygınlaşacaktır. Bu videodan sonra, gördüğümüz annenin psikolojik sağlığının iyi yönde gelişim gösterdiği de duyuruldu!

Videolar

WEB 3.0 + METAVERSE

Bu haftanın video içeriklerinde ilk olarak Türkiye’nin en çok tanınan hikaye anlatıcılarından Barış Özcan’ın “Web 3.0 + Metaverse” adlı videosuna yer verdik. Geçen hafta yine kendisinin Metaverse konulu videosuna yer vermiştik. Web 3.0, blokzincir, NFT’ler ve metaverse konularına ilgi duyanların kaçırmaması gereken bir video olmuş.

Aynı zamanda Web 3.0 konularında okuma yapmak isteyenler için dün yayınlanan “Adım Adım İnternetin Evrimi: Web 3.0” adlı bu yazıyı buraya bırakalım.

Kimse bunları anlatmadı! METAVERSE hakkında her şey 

İkinci video olarak ise Mesut Çevik’in “Metaverse hakkında her şey” videosuna yer verdik. İnsanların sürekli Metaverse kelimesini duyduğunu ama akıllarını karıştıran ve doğru anlaşılamamış bir konu olduğu için, detaylı ve açık bir şekilde anlatmayı amaçlayarak üretmiş bu videoyu. Gerçekten de konuyu hiç bilmeyen kişilerin bile oldukça iyi anlayabileceği bir video olmuş!

İletişim

Sponsorluk & İş Birliktelikleri için: [email protected]

Sosyal Medya Hesaplarımız

Twitter  | Telegram  | Linkedin | Instagram | Spotify Podcast

 

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.