Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #25: Ross Ulbricht Destekçilerinden Yeni Token, Arjantin Eski Başkanının Kripto Para Yorumu, ETH 2.0’da Yeni Gelişmeler

Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #25: Ross Ulbricht Destekçilerinden Yeni Token, Arjantin Eski Başkanının Kripto Para Yorumu, ETH 2.0’da Yeni Gelişmeler

Paylaş
Share

Türkiye’nin en kapsamlı Ethereum bülteni Haftanın Ethereum (ETH) Bülteni‘nin yirmi beşinci sayısına hoş geldiniz! Ethereum yatırımcılarına özel oluşturduğumuz ve bu bülten ile 17 – 23 Aralık arasındaki ETH fiyat analizi, destek & direnç noktaları, Ethereum ile ilgili dikkate almanız gereken haftanın en önemli gelişmeleri, haftanın analiz tweetleri, bilgiseller ve çok daha fazlası bültenin yirmi beşinci sayısı ile sizlerle!

1. ETH Haftalık Fiyat Analizi

Bültenimizin ilk kısmı olan bu kısımda ETH’nin 17 – 23 Aralık tarihleri aralığındaki fiyat analiz durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği, geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını “öznel” bir yorum ile sunuyor olacağız.

Bu hafta ETH analizinde alçalan bir trend tapısı mevcut. ETH yükselmesi altcoinler için hareketlenme anlamına gelebilir. 3956$ seviyesi şu an destek olarak çalışması muhtemel bölge olarak gözüküyor. Trend hacimli bir şekilde kırıldı. Destek ve trend üzerinde kalmaya devam ederse 4222$ ilk direnç, hedef ise 4412$ olarak beklenebilir.

Ana Destek: 3643$
Ara Destek: 3956$

Ana Direnç: 4412$
Ara Direnç: 4222$

2. Haftanın En Önemli Ethereum Gelişmeleri

Ethereum özelinde, özellikle ETH traderlarını ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibidir.

Ross Ulbricht’in Destekçileri “FREE” Adında Yeni Token Geliştirdi

Silk Road’ın kurucusu Ross Ulbricht’in özgürlüğü ve ABD cezaevi sisteminde reform başlatmak için kurulmuş bir topluluk olan FreeRossDAO, Ethereum blokzincirinde FREE isminde yeni bir token çıkardı. FREE token sahipleri FreeRossDAO’da önemli referandumlarda oy kullanabilecek ve Ulbricht’in bazı NFT’lerini FREE token karşılığında satın alabilecek.

Tarih: 17 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Vitalik Buterin, Arjantin Eski Başkanı ile Kripto Paralar Hakkında Konuştu

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, geçtiğimiz günlerde projenin ana ağ lansmanının birinci yıl dönümünü kutlamak için The Graph tarafından Buenos Aires’te düzenlenen etkinlikte yer aldı. Etkinlik sırasında Arjantin Devletinin eski Başkanı Mauricio Macri ile özel bir toplantı gerçekleştirdi.

Eski Başkan Macri tarafından yayınlanan tweet’e göre, kripto ve blockchain tarafından sunulan fırsatlar tartışıldı ve Ethereum’u yüzyılın “en yenilikçi” merkeziyetsiz teknolojilerinden biri olarak nitelendirildi.

Tarih: 19 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Ethereum Kintsugi Test Ağıyla ETH 2.0’a Bir Adım Daha Atıldı

Ethereum geliştiricisi Tim Beiko, Pazartesi günü Ethereum birleştirme Kintsugi test ağının lansmanını duyurdu.

Birleştirme, Ethereum ekosisteminin ölçeklenebilirliğini, güvenliğini ve sürdürülebilirliğini en üst düzeye çıkarmak için Ethereum’un iş kanıtından (PoW) hisse kanıtı (PoS) konsensüsüne geçişidir. Kintsugi yükseltildiğinde stabil olduğu takdirde, hisse kanıtına (PoS) geçişi sağlanacaktır.

Tarih: 21 Aralık 2021
Kaynak: u.today

Aktif Ethereum Cüzdanı Sayısı 50 Milyonu Aştı

Son dönemde metaverse ve NFT‘lerin artan popülaritesi, en yaygın kullanılan akıllı sözleşme ağlarından olan Ethereum için de oldukça faydalı oldu. Genel olarak Ethereum ağı üzerinde kurulu metaverse ve NFT projeleri, Ethereum’a olan ihtiyacı giderek arttırıyor. Öyle ki GlassNode verilerine göre aktif Ethereum cüzdan sayısı 50 milyonu geçmiş durumda.

2017’den bu yana, aktif Ethereum adreslerindeki büyüme ivmesi neredeyse sabit durumdaydı. Ethereum (ETH) fiyatı 2018’de 1.382 dolara ulaştığında, Ethereum ağında yaklaşık 8.8 milyon aktif cüzdan vardı. O zamandan beri, aktif Ethereum cüzdan adreslerinin sayısı sürekli olarak artmaya devam etti ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Tarih: 17 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

İran Yaptırımları Yüzünden Engellenen Başka Bir Ethereum Eğitim Girişimi Daha

Bir kitle fonlama platformu olan Gitcoin, Farsça konuşan öğrencilerin Ethereum kodlamasını öğrenmelerine yardımcı olmayı amaçlayan bir kampanyayı durdurdu. ABD merkezli kripto para birimi şirketlerinin, İran’ın yaptırımlarına uyma konusunda ekstra temkinli hale geldiğinin bir başka işareti.

Hibenin askıya alınması, blockchain girişimi ConsenSys’in 50 İranlı öğrenciyi akıllı sözleşme programlama kursundan çıkarması ve geliştirici Virgil Griffith’in Kuzey Kore’de bir konuşma yaptığı için komplo suçlamasını kabul etmesinin ardından geldi.

Tarih: 20 Aralık 2021
Kaynak: coindesk.com

Ünlü Milyarder BTC ve ETH Yatırımı Yaptığını Söyledi

Ünlü milyarder ve eski kripto şüphecisi Ray Dalio, enflasyon sebebiyle nakit paranın değeri düşmeye devam ederken Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) yatırım yaptığını söyledi.

Yahoo Finance’e konuşan Dalio, nakit paranın değer kaybı sebebiyle alternatif olarak Bitcoin ve Ethereum’a sahip olduğunu ifade etti.

Portföyü ile ilgili soruya yanıt veren Dalio şunları söyledi:

“Elimdeki kesin Bitcoin miktarını söylemeyeceğim. Ancak elimde biraz da Ethereum var. Nakit paranın değerini gerçek olarak kaybettiği bir ortamda alternatif para olarak görüyorum. Son 10-11 yıldır bu programlanmanın hala hayatta olması, saldırıya uğramaması ve benimsenme oranı oldukça etkileyici”

Tarih: 17 Aralık 2021
Kaynak: markets.businessinsider.com

Fenomenler Twitter Kullanıcı Adlarına ETH Ekliyor

Eski NBA yıldızı Shaquille O’Neal (@SHAQ) ve Jay Williams (@RealJayWilliams) Twitter kullanıcı adlarının sonuna .ETH eklediler. Bu durum Twitter’da bir akım haline gelmeye başladı bile.

Tarih: 23 Aralık 2021
Kaynak: twitter.com/dorukismen

Günde 29 Milyon Dolar Değerinde Ethereum Yakılıyor

Ethereum ağı, yüksek tıkanıklık dönemlerine kıyasla nispeten sakin kalırken, WatchTheBurn hizmetine göre gün içinde 29 milyon dolar değerinde Ethereum yakmayı başarıyor.

Rekor yakım seviyesine yaklaşırken, yakılan coin değeri 4,95 milyar dolarda kalıyor, bu da Ethereum için küçük bir fiyat artışının bile sayıyı 5 milyar doların üzerine çıkarabileceği anlamına geliyor. Piyasadaki en büyük ikinci kripto para birimi için günlük net ihraç şu anda 29 milyon dolarda kalıyor.

Tarih: 22 Aralık 2021
Kaynak: u.today

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı ETH Analiz Tweet’leri

Twitter’da, kripto para traderları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı Türkçe ETH analiz tweet’leri sizlerle!

Cemal DURUK (@Cemal_Duruk)

Cemal_Duruk bu hafta ETH analizinde fibonacci seviyelerini destek ve direnç olarak kullandığını göstermiş. Destek seviyesinin 3817$ olduğunu belirtmiş. 4081$ seviyesi kırıldığında hedefler sırası ile 4031$ ve 4615$ olarak grafikte gösterilmiş. Kırılımları takip etmekte fayda var.

Dr. Trader (@bilge_yazar)

Bilge_yazar bu hafta ETH analizinde ilk görselde gözüktüğü gibi kanal içerisinde hareketine devam ediyor. 4021$ seviyesi destek seviyesi bu destek üzerinde hareket etmesi pozitif duruyor. 4345$ seviyesinde bulunan direnç ile kanal direnci aynı yere gelebilir. Bu bölgeye dikkat etmekte fayda var.

MAG COİN (@btc_magazin)

Btc_magazin bu hafta ETH analizinde 3900$ direncini kırarak bu bölgeyi destek yapmış gözüküyor. Son mum ile hacimli bir yükseliş olduğunu görebiliriz. Hareketli ortalama direncine takılmış gibi gözüküyor. 4150$ üzerinde kapanış yapılır ise hızlı bir yükseliş görebiliriz.

engineer (@engineer_trader)

Engineer_trader bu hafta ETH analizinde alçalan trend yapısının kırıldığını ve üzerinde kaldığını grafikte göstermiş. Trend altında kapanış yapmadığı sürece yükseliş beklenebilir. ETH hızlı yükselmesi diğer altcoinleride etkileyecektir. Trend altında kapanış hızlı bir düşüşe sebep olabileceği için dikkat etmekte fayda var.

Karagülle (@mkaragulle1)

Mkaragulle1 bu hafta ETH analizinde haftalık saat diliminde yükselen trend üzerinde hareketlerine devam ettiğini bize iletmiş. En son aşağı yönlü kırıldığını grafikte görebiliriz. Bu normal şartlarda düşüş anlamına gelebilir ama 21 günlük hareketli ortalama üzerinde şu an tutunuyor. Altına inmesi hızlandırabilir. Pozitif bakabilmek için trend üzerine atması önemli.

Kamile U. (@remdocan)

Remdocan bu hafta ETH analizinde 3890$ seviyesindeki destek korunduğu sürece durumun pozitif olduğunu grafikte belirtmiş. Yükseliş hızlı devam ederse 4173$ seviyesi aşılması beklenebilir. Burası güçlü bir direnç noktası gibi duruyor. Kırılımları takip etmekte fayda var.

4. Ethereum Bilgiselleri

Haftanın Ethereum özelinde en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Smart Contract ile Kripto Dolandırıcılığında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Son zamanlarda yaşanan dolandırıcılık olayları gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Siz okurlarımızla paylaştığımız bu floodda Ethereum üzerinden yapılan bir dolandırıcılık örneğini Smart Contract detaylıca ele almış. 

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.