Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #24: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Haberler, ETH’nin Fiyat Durumu

Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #24: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Haberler, ETH’nin Fiyat Durumu

Paylaş
Share

Türkiye’nin en kapsamlı Ethereum bülteni Haftanın Ethereum (ETH) Bülteni‘nin yirmi dördüncü sayısına hoş geldiniz! Ethereum yatırımcılarına özel oluşturduğumuz ve bu bülten ile 10 – 16 Aralık arasındaki ETH fiyat analizi, destek & direnç noktaları, Ethereum ile ilgili dikkate almanız gereken haftanın en önemli gelişmeleri, haftanın analiz tweetleri, bilgiseller ve çok daha fazlası bültenin yirmi dördüncü sayısı ile sizlerle!

1. ETH Haftalık Fiyat Analizi

Bültenimizin ilk kısmı olan bu kısımda ETH’nin 10 – 16 Aralık tarihleri aralığındaki fiyat analiz durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği, geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını “öznel” bir yorum ile sunuyor olacağız.

Bu hafta ETH analizinde, 3620$ seviyesine kadar düştükten sonra bu bölgeden destek alarak yükselişe geçtiğini grafikte görebiliriz. Bu yükselişin son bulduğu yer ise alçalan trend yapısının bulunduğu direnç bölgesi. Buranın kırılımı önemli duruyor ve gerçekleşirse 4412$ seviyesine kadar yükseliş gerçekleşebilir. 3620$ seviyesindeki direnç kaybedilirse de ana yükselen trend desteğinden dönmesi gerekiyor.

Ana Destek: 2737$
Ara Destek: 3164$ – 3620$

Ana Direnç: 4868$
Ara Direnç: 4412$

2. Haftanın En Önemli Ethereum Gelişmeleri

Ethereum özelinde, özellikle ETH traderlarını ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibidir.

BBVA İsviçre, Ethereum İşlemlerini Desteklemeye Başladı

Avrupa’nın en büyük geleneksel bankalarından BBVA İsviçre, kripto para işlem ve saklama hizmetine Ethereum (ETH) ekleyerek portföyünü büyüttüğünü duyurdu. BBVA İsviçre, bu hamle ile Avrupa’da Ethereum’u benimseyen ilk banka oldu.

Tarih: 13 Aralık 2021
Kaynak: finance.yahoo.com

Shopify CEO’su, ENS Alan Adını Twitter Hesabında Kullanıyor

Shopify’ın CEO’su Tobias Lütke, Ethereum Name Services (ENS) alan adına Twitter hesabında yer vermeye başladı. Tobias Lütke ayrıca profil resmini de bir CryptoPunks NFT olarak güncelledi.

Tarih: 14 Aralık 2021
Kaynak: coinmarketcap.com

Her Dakika 20.000 Dolardan Fazla Ethereum Yakılıyor

Ethereum ağ etkinliğinin arttığı dönemlerde, ağ kullanım ücretleri önemli ölçüde artıyor ve bu da token yanma hızında artışa neden oluyor. Örneğin son birkaç gün içinde, 817.000 dolardan fazla Ethereum yakıldı. Bu da kısa bir süre için Ethereum’da yüksek token yanma hızının ortaya çıktığını gösteriyor.

Bir kripto paranın yakılması, varlığın piyasada hareket etme şeklini önemli ölçüde değiştiremese de, kısa vadede varlığın fiyatını büyük ölçüde etkileyecek önemli bir satış baskısı olarak kabul edilebilir. Bu açıdan Ethereum’un token yakma sürecinin fiyata orta ve uzun vadede olumlu yansıması öngörülüyor. 

Tarih: 15 Aralık 2021
Kaynak: coinkolik.com

AscendEx Borsası Hacklendi, 77 Milyon Dolarlık Kripto Para Çalındı

Son zamanlarda artan kripto para borsası hacklenme olaylarına bir yenisi daha eklendi. Singapur merkezli kripto borsası AscendEx, bir güvenlik açığının kurbanı oldu ve yaşadığı hack saldırısında 77 milyon dolardan fazla kripto para kaybetti. 

Suçlular, borsanın sıcak cüzdanlarına erişerek Ethereum, Polygon, BCH de dahil birkaç cüzdandaki kripto paraları çaldılar. AscendEx, çalınan fonların çoğunun Bitfinex ve Binance’e ulaştığını tespit ederken, tüm kurbanları tamamen tazmin edeceğini taahhüt etti. 

Tarih: 16 Aralık
Kaynak: coingeek.com

ConsenSys, Mastercard‘ın Desteği ile “ConsenSys Rollups” Ürününü Piyasaya Sürdü

Önde gelen Ethereum yazılım şirketi ConsenSys, Quorum’daki ölçeklenebilir uygulamaların temel sorununu ele alarak, finansal kuruluşlara kurumsal düzeyde ölçeklenebilirlik sağlamak için “ConsenSys Rollups”ın piyasaya sürüldüğünü duyurdu. “ConsenSys Rollups” çözümünün tasarlanmasında Mastercard’ın mühendislik ekibinin uzmanlığından yararlanıldı. 

Tarih: 16 Aralık
Kaynak: consensys.net

Aztec Projesi Seri A Yatırım Turunda 17 Milyon Dolar Topladı

Bir Ethereum ölçeklendirme ve gizlilik çözümü olan Aztec, Girişim Sermayesi fonu Paradigm tarafından yönetilen Serisi A yatırım turunda 17 milyon dolarlık yatırım topladı. 

Turun ana destekçileri arasında yakın zamanda 2,5 milyar dolarlık devasa bir kripto fonu başlatan Paradigm ve Vitalik Buterin’de yer aldı. Aztec ekibi, fonların güvenli ağ desantralizasyonu, teknolojik yeniliğe teşvik amacıyla ve firmanın son ürünü Aztec Connect için ödenek olarak kullanılacağını söyledi. 

Tarih: 16 Aralık 2021
Kaynak: cryptobriefing.com

Oyun İçi Satın Alımlarda Artık  ETH ve BTC Sahnede

Güney Koreli oyun devi Nexon‘un bir yan kuruluşu olan Nexon America, Salı günü yaptığı açıklamada, büyük kripto ödeme şirketi BitPay ile yapılan anlaşmanın bir parçası olarak oyun içi satın alımlar için ETH ve BTC kabul etmeye başladığını duyurdu.

Tarih: 16 Aralık 2021
Kaynak: cryptonews.com

Cardano (ADA), Ethereum Tabanlı Tokenlar İçin Önemli Bir Özelliğe Kavuşuyor

Cardano (ADA) geliştiricisi Input Output Hong Kong (IOHK), Ethereum tabanlı tokenların, Cardano blok zincirine geçmesine izin vermek için bir test ağının (testnet) başarıyla başlatıldığını duyurdu.

Bu ilk test ağı sürümünde, kullanıcılar SingularityNET’in AGIX tokenlarını, izin verilen köprü aracılığıyla Cardano’ya ve tekrar Ethereum’a taşıyabilecekler.

Tarih: 11 Aralık 2021
Kaynak: dailyhodl.com

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı ETH Analiz Tweet’leri

Twitter’da, kripto para traderları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı Türkçe ETH analiz tweet’leri sizlerle!

Kamile U. (@remdocan)

Remdocan bu hafta ETH analizinde alçalan mavi trend kırılımını takip ettiklerini ve kırılımdan sonra 4173$ seviyesinin aşılması ile üst dirençleri test edebileceğini bizlere aktarmış. Düşüş senaryosunu konuşursak 3643$ seviyesi güçlü destek bölgesi bu bölge kırılmadığı sürece pozitif bakabiliriz.

Ferdi Masat (@ferdimasat01)

Ferdimasat01 bu hafta ETH analizinde 3900$ seviyesinde bulunan desteğin üzerine çıkması pozitif yorumladığını görebiliriz. Bu seviye üzerinde eğer tutunursa 4323$ seviyesini test edebilir. 3900$ desteği eğer kaybedilirse 3336$ desteğine kadar fiyatın indiğini görebiliriz. Karar bölgesinde diyebiliriz. Takip etmekte fayda var.

Zeyna (@zeynepdenbiri)

Zeynepdenbiri bu hafta ETH analizinde Fibonacci destek ve direnç seviyelerini grafikte bizlere göstermiş. Şu an 1.618 fibonacci destek seviyesi olan güçlü bölgede gözüküyor. Buranın üzerinde kalması 3980$ seviyesine hareketi getirebilir. Destek altında yapılacak kapanışlar 3762$ seviyesini bize gösterebilir.

Burak Anayurt (@ParaPsikolojisi)

ParaPsikolojisi bu hafta ETH analizinde grafikte 4700$ seviyesinde bulunan güçlü direnç bölgesinin tekrar test edilerek aşılamadığını ve fiyatın hızlı bir düşüş gerçekleştirdiğini grafikte göstermiş. Bu düşüş alçalan tepeler yaparak devam ediyor gibi gözüküyor. ETH hızlı bir yükseliş gerçekleştirebilmesi için 4000$ seviyesinde bulunan son alçalan tepeyi aşarak üzerinde kapanış yapması gerekiyor gibi duruyor.

Erkan Ayyıldız (@ropzkripto)

Rpozkripto bu hafta ETH analizinde ana yükselen bir trend olduğunu ve fiyatın bu trend yapısından her temasında destek aldığını grafikte göstermek istemiş. Bu desteğin haftalık zaman diliminde kaybedildiğini bizimle paylaşıyor. Bu destek üzerinde fiyat kapanış yapmazsa alt destekler test edilebilir.

İDEALİT KRİPTO (@idealistkripto)

İdealistkripto bu hafta ETH analizinde ana yükselen trend yapısının kırıldıktan sonra üzerinde attığını ve kanal içerisindeki hareketine devam ettiğini bizlere söylüyor. Fiyatın 3900$ seviyesi üzerinde kalması gerektiğini yoksa her an düşebileceğini de eklemiş. Yükseliş devam ederse kanal üst bandına temas görülebilir.

4. Ethereum Bilgiselleri

Haftanın Ethereum özelinde en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

İbrahim Demirci İle Loopring Protokolü Hakkında

İbrahim Demirci yayınlamış olduğu bu flood ile bir Ethereum Layer-2 ölçeklendirme protokolü olan, Loopring hakkında detaylı birçok bilgiye yer vermiş. Flood içerisinde Loopring hakkında verdiği bazı başlıklar ise; nasıl bir kolaylık sağladı, çalışma mekanizmasının nasıl olduğu ve ethereum ağına sağlamış olduğu faydalar şeklinde.

Paramerse İle Ethereum Name Servisleri

Paramerse paylaşmış olduğu bu tweet’te Ethereum Name Service (ENS)’lerin ne olduğu, ne işe yaradığı ve nasıl kullanıldığı hakkında bilgi veren bir paylaşımda bulunmuş.

Tobby Kitty İle StarkNet İncelemesi

TobbyKitty paylaşımında Ethereum’un Starknet ayağını derinlemesine anlatmış. İlgisini çekenlerin keyif alacağı bir bilgisel olmuş.

Smart Contract İle Solidty İncelemesi

KumpirMafyas’ın bu paylaşımı, Solidty programlama dili ile ilgili güzel bilgiler barındırıyor. Blockchain teknolojilerine merakı olanların mutlaka okumasını tavsiye ederiz.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.