Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #23: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Haberler, ETH’nin Fiyat Durumu

Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #23: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Haberler, ETH’nin Fiyat Durumu

Paylaş
Share

Türkiye’nin en kapsamlı Ethereum bülteni Haftanın Ethereum (ETH) Bülteni‘nin yirmi üçüncü sayısına hoş geldiniz! Ethereum yatırımcılarına özel oluşturduğumuz ve bu bülten ile 3 – 9 Aralık arasındaki ETH fiyat analizi, destek & direnç noktaları, Ethereum ile ilgili dikkate almanız gereken haftanın en önemli gelişmeleri, haftanın analiz tweetleri, bilgiseller ve çok daha fazlası bültenin yirmi üçüncü sayısı ile sizlerle!

1. ETH Haftalık Fiyat Analizi

Bültenimizin ilk kısmı olan bu kısımda ETH’nin 3 – 9 Aralık tarihleri aralığındaki fiyat analiz durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği, geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını “öznel” bir yorum ile sunuyor olacağız.

Bu hafta ETH analizinde, kama formasyon yapısı oluşmuş gözüküyor. Yükselen trend yapısından son düşüşte güzel bir destek almış ve 3950$ desteğinin üzerinde kalmayı başarmış durumda. 4372$ ve 3950$ bölgelerinin arasında kalmış ve akümüle olacak gibi duruyor. Üçgen yapısında da sıkışmaya başlamış. Karar vermesi gereken zamanlara doğru ilerliyoruz. Kırılma göre hareket etmekte fayda var.

Ana Destek: 3327$
Ara Destek: 3950$

Ana Direnç: 4868$
Ara Direnç: 4372$

2. Haftanın En Önemli Ethereum Gelişmeleri

Ethereum özelinde, özellikle ETH traderlarını ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibidir.

Bitmart’a 150 Milyon Dolarlık Vurgun

En büyük 30 kripto para borsasından biri olan Bitmart, 5 Aralık’ta gerçekleşen bir siber saldırıda yaklaşık 150 milyon ABD doları kaybettiğini doğruladı. 

Şirket, ETH sıcak cüzdanlarından biri ve Binance Smart Chain cüzdanlarından biriyle ilgili büyük ölçekli bir güvenlik ihlali tespit ettiklerini duyurdu. Yapılan açıklamada bu cüzdanların BitMart’ta küçük bir varlık yüzdesi taşıdığı ve diğer tüm cüzdanlarının güvende olduğu belirtildi.

Tarih: 5 Aralık 2021
Kaynak: cryptonews.com

Ethereum Arrow Glacier Ağ Güncellemesi

Arrow Glacier güncellemesi, ağdaki zorluk bombasının parametrelerini değiştirmek ve birkaç ay geriye itmek için tasarlanmıştır.

Zorluk bombası, yalnızca Ethereum ana ağında (mainnet) ve Ropsten test ağında (testnet) bulunan PoW ağlarını etkileyecek. Ethereum ağı PoW’dan PoS’a geçiş halindeydi, bu yüzden zorluk bombasını yalnızca mainnette ertelemeye ve “Buz Devri” başlamadan önce Ropsten testnetini tamamen PoS’a geçirmeye karar verildi.

Tarih: 6 Aralık 2021
Kaynak: coinkolik.com

Raoul Pal’dan Ethereum İçin İyimser Yorum

Ethereum, kayıplarını geri kazanmadaki hızı ile oldukça dikkat çekti. Eski Goldman Sachs yöneticisi Raoul Pal’da Ether’in bu hızından sonra iyimser bir tavırla “Ben hâlâ ETH’nin bu yılı 10.000 dolardansa 15.000 dolar seviyesine daha yakın bitireceğini düşünüyorum.” sözlerini sarf etti.

Tarih: 6 Aralık 2021
Kaynak: kriptoparahaber.com 

Ethereum Boğaları, Ayı Bayrağına Rağmen 10 bin Dolarlık Umutlarını Koruyor

Ethereum’un tokeni Ether (ETH), 4.000 dolarlık kilit destek seviyesinin yakınında sallanırken, bu hafta satışını artırmaya hazır görünüyor. ETH fiyatı 6 Aralık’ta %5,50’nin üzerinde düşüşle 3.913$’a düştü. 

Tarih: 6 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

ETH2, Artık Coinbase Fiyat Endeksine Dahil

Kripto para borsası Coinbase, 10 Aralıktaki önemli bir ağ yükseltmesinin hemen öncesinde, Ethereum blok zincirinin yerel belirteci Ether’in (ETH) yansıtılmış bir sürümü olan ETH2’yi kripto fiyat endeksine ekledi.

Tarih: 7 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com 

Vitalik Buterin, ETH 2.0 Güncellemesi için Yeni Açıklamalarda Bulundu

Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, 8 Aralık’da “Endgame” başlıklı bir blog yazısı yayımladı. Rollup’lar ve ağın ölçeklenebilirliğinin tartışıldığı yazı, adı nedeniyle büyük bir ilgiye sahne oldu. Buterin’in paylaştığı ilk dakikalarda siteye erişim sağlanamadı.

Tarih: 7 Aralık 2021
Kaynak: gadgets.ndtv.com

Ethereum, Bitcoin’i Madencilik Gelirlerinde Yine Geride Bıraktı

The Block Research tarafından paylaşılan verilere göre, Ethereum madencileri, Bitcoin madencilerini, elde edilen gelirde geride bırakmayı başardı. Kasım ayında Bitcoin madencileri bir önceki aya göre %2 düşüşle 1.69 milyar dolar kazandı. 

Ethereum madencileri ise, Ekim ayına göre %11.8 artışla 1.99 milyar dolar gelir elde ederek Kasım ayında dolar bazında Bitcoin madencilerinin gelirinin 1.18 katını kazandı. Böylece Ethereum madencileri, Kasım ayıyla birlikte art arda yedi ay Bitcoin madencilerininden daha fazla gelir elde etmiş oldu. 

Tarih: 7 Aralık 2021
Kaynak: coinkolik.com 

Ethereum’u “Terk Ettiğini” Açıklayan Three Arrows Capital’in CEO’su 156 bin ETH Satın Aldı

21 Kasım tarihinde Ethereum’u yüksek işlem ücretleri nedeniyle bıraktığını söyleyen Three Arrows Capital Ltd’nin CEO’su Su Zhu, yaklaşık 660 milyon dolar değerinde Ethereum satın aldı.  Ethereum Layer 1’i yeni başlayanlar için hâlâ “kullanışsız” bulsa da, geçtiğimiz hafta sonunda yaşanan panik satışları gibi fırsatlardan faydalanacağını açıkladı.

Tarih: 8 Aralık 2021
Kaynak: beincrypto.com

Kolombiya’nın En Önemli Bankası Kripto Para Hizmeti Vereceğini Duyurdu

ABD merkezli kripto borsası Gemini, Latin Amerika’ya genişlemeyi planladığı için Bancolombia bankası ile ortaklık kurdu. Ortaklık 14 Aralık 2021’de yürürlüğe girecek ve Kolombiya halkının belirli bir kısmı, ülkenin en büyük bankası olan Bancolombia üzerinden Bitcoin, Ethereum, Litecoin ve BitcoinCash gibi kripto paralar ile ticaret yapabilecek. 

Yapılan bu anlaşmada, kullanıcıları tereddütte düşüren konu ise; kripto varlıklarını doğrudan hesaplarına aktarıp aktaramayacakları oldu.  

Tarih: 8 Aralık 2021
Kaynak: thepaypers.com

Ethereum, 2021’de Google’ın En Çok Aranan Terimleri Listesine Girdi

Ethereum (ETH) ve Dogecoin (DOGE), 2021’de Google’da dünyanın en çok aranan terimleri listesine girdi. “Dogecoin” dünya genelinde haber kategorisinde en çok aranan dördüncü terim olurken, “Ethereum fiyatı” terimi bu listede onuncu sırada yer aldı.

Tarih: 8 Aralık 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Reddit, Ethereum Ödüllerini Arttırıyor!

Reddit, belirlediği yol haritasında ilk olarak, iki yıl önce Ethereum tabanlı kripto para ödülleri verme planını devreye soktu. Daha sonrasında geçtiğimiz temmuz ayında Ethereum katman-2 çözümü Arbitrum ile partnerlik anlaşması gerçekleştirdi. Şimdi ise Ethereum ödüllerini arttırmaya devam ediyor.

Tarih: 9 Aralık 2021
Kaynak: limenya.com

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı ETH Analiz Tweet’leri

Twitter’da, kripto para traderları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı Türkçe ETH analiz tweet’leri sizlerle!

Kamile U. (@remdocan)

Remdocan bu hafta ETH analizinde, 3500$ seviyesine kadar fitil atarak o bölgeden tepki aldığını ve 3900$ seviyesinin üzerinde hareketine devam ettiğini bizlere aktarmış. Yükselen trend seviyesinden de tepki almış gözüküyor. 4530$ seviyesi üzerinde kapanış yaparak, aldığı güç ile 4785$ seviyesini de aşabilir. Buradan sonra yükseliş daha da hızlanabilir. Trend desteği kırılmadığı sürece pozitif bakılabilir.

minexpert Cihat Öztürk (@madenuzmani)

Madenuzmani bu hafta ETH analizinde, yükselen takoz formasyonundan bizlere bahsetmiş. Yükselen trend desteğinin son zamanlarda kırıldığını ve altında hacimsiz yükseliş ile re-test yaptığını belirtmiş. 4500$ üzerine hacimli bir çıkış gelmez ise 3000$ seviyesine kadar geri çekilmelerin yaşanabileceğini bizlere aktarmak istemiş.

Ekonomikoçu (@ekonomikocu)

Ekonomikocu bu hafta ETH/BTC paritesindeki hareketleri bizlere gösteriyor. ETH’nin hem USDT bazlı hem de BTC bazlı piyasadaki altcoinleri harekete geçirdiğini ve yükseliş hareketleri yaptığını belirtmiş. ETH bu hareketleri yaparken BTC düşüş gösterdiği için şu an bir belirsizlik hakim gibi gözüküyor. Bir yükselen trend direnci mevcut. Fiyat bu seviyeye kadar yükselip sonrasında vereceği karara göre hareket etmek mantıklı olacaktır.

Tuna KAYA (@TunaKaya_YK)

TunaKaya_YK bu hafta ETH analizinde, düşen trend yapısı ve yükselen kanal yapısı aynı anda oluştuğunu ve fiyatın düşen trend yapısını kırdığını bizlere aktarmış. Fiyat eğer 4449$ seviyesi üzerinde kapanış yaparsa 4614$ seviyesine kadar yükseliş gerçekleştirebilir. Trend altına inmediği sürece bir sorun gözükmüyor. Trend altı kapanışlarda dikkat etmekte fayda var.

CryptoKARTALI (@NetAnalist)

NetAnalist bu hafta ETH analizinde, düşen trend yapısının oluştuğunu ve son hareketle birlikte kırılım gerçekleştiğini grafikte bizlere aktarmak istemiş. 4385$ üzerinde kapanış yaparak tutunabilirse altcoinleri de yükseltebileceğini söylemekte… Yükselişin 5300$ – 5500$ seviyesine kadar sürebileceğini ve oradan tepki alabileceğini de grafikte göstermek istemiş.

İDEALİST KRİPTO (@idealistkripto)

İdealistkripto bu hafta ETH analizinde, ikili dip formasyonu olduğunu 4250$ seviyesindeki direnç seviyesinin kırılması ile yükselişin hızlanacağını ve 4800$ bölgesinin de hedef olduğunu belirtmiş. Bu hareketlerin oluşmasının altcoinlerin de yükseliş hareketlerine başlamasına ön ayak olduğunu aktarıyor. Takip etmekte fayda var.

4. Ethereum Bilgiselleri

Haftanın Ethereum özelinde en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Tasasiz İle Ethereum Name Servis Proje İncelemesi

Tasasiz bu paylaşımında, kolayca okunabilen ve hafızada tutulabilen kripto cüzdan adresi yaratmak amacıyla yapılan Ethereum Name Servis Projesinden bahsetmiş. DNS yani İnternet Alan Adı Hizmeti ile benzer olan bu projenin özelliklerini detaylıca anlatmış.

Ori İle Ethereum Kurucu Ortağı Vitalik Buterin Endgame Yazı İncelemesi

Ori bu flood’unda, Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin’in, Endgame yazısı hakkında bir paylaşım yapmış. Yazının doğrultusunda kendi incelemeleri ile birlikte Ethereum sistemi ve içinde yer alan projelere değinmiş. 

Efe Bulduk İle Ethereum’da Yer Alan Tornado Cash Protokol İncelemesi

Efe Bulduk bu paylaşımında, Ethereum’da yer alan ve özel işlemler için kaynak ve hedef adresler arasındaki zincir üstü bağlantıyı keserek işlem gizliliğini iyileştirmeyi hedefleyen Tornado Cash protokolünden bahsetmiş. Flood’un devamında adım adım işlemleri göstererek bizleri bilgilendirmiş. 

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.