Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #2: Londra Hard Fork’u, Haftanın En Önemli Haberleri ve Analizleri

Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #2: Londra Hard Fork’u, Haftanın En Önemli Haberleri ve Analizleri

Paylaş
Share

Türkiye’nin en kapsamlı Ethereum bülteni Haftanın Ethereum (ETH) Bülteni‘nin ikinci sayısına hoşgeldiniz! Ethereum yatırımcılarına özel oluşturduğumuz ve bu bülten ile 2 – 8 Temmuz arasındaki ETH fiyat analizi, destek & direnç noktaları, Ethereum ile ilgili dikkate almanız gereken haftanın en önemli gelişmeleri, haftanın Türkçe ve Türkçe açıklamarıyla İngilizce analiz tweetleri, bilgiseller ve çok daha fazlası bültenin ikinci sayısı ile sizlerle!

1. ETH Haftalık Fiyat Analizi

Bültenimizin ilk kısmı olan bu kısımda ETH’nin 2 – 8 Temmuz tarihleri aralığındaki fiyat analiz durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği, geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını “öznel” bir yorum ile sunuyor olacağız.

Ethereum geçen haftalarda başlattığı yükseliş trendiyle umut verici gözükse de Bitcoin üzerindeki Çin baskılarıyla fiyat dump olarak bu trend kırılmış durumda. Ethereum’da daha önce denenen ve kendine alıcı bulduğu bölge 2040 civarı olarak gözüküyor. Bu bölge kritik bir destek konumunda. Zaten bu destek de Bitcoin’deki kritik 32.300 bölgelerine denk geliyor. Burası kırılırsa Ethereum’un 1942 ve 1822 bölgelerine kadar çekilmesi olası. Tekrardan yükselişi başlatması için ise turuncu bölgenin üstüne çıkması ve daha önce red yediği 2300 civarını yukarı kırması gerekiyor. Eğer bu bölgeyi hacimli bir şekilde kırarsa Ethereum’da tekrardan kuvvetli bir yükseliş trendi görebiliriz.

Ana Destek: 2.042
Alt Destek: 1.946
İkinci Alt Destek: 1.822

Ana Direnç: 2.382
Üst Direnç: 2.488

2. Haftanın En Önemli Ethereum Gelişmeleri

Ethereum özelinde, özellikle ETH traderlarını ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibidir.

Dark Web Üzerinden ETH Karşılığında Çalıntı Aşı ve Sertifika

Blockchain analitik şirketi Coinfirm tarafından hazırlanan yeni bir rapor, Dark web üzerinde faaliyet gösteren dolandırıcıların BTC ve ETH karşılığında sahte COVID-19 aşı sertifikaları ve çalıntı aşılar sattığını ortaya koydu.

Kaynak: Crypto News Flash

Ethereum Ağına Giden GPU Gücü Sadece Bir Ayda %19 Düştü

Ethereum kripto para biriminin toplam ağ hash oranı sadece bir ayda %19 düştü. Ağ hash oranındaki bu büyük düşüş, Çin’in son zamanlardaki kripto baskısının sektör üzerindeki büyük etkisini vurguluyor .

Kaynak: PCGamer

Londra Yükseltmesi İçin 4 Ağustos Tahmini Tarihi

Ethereum yazılımcılarından Tim Beiko, yaklaşmakta olan “Londra” yükseltmesi için 4 Ağustos tahmini tarihini verdi. Beiko, yükseltmenin 12.965.000. blokta olacağını söyledi. ETH ise duyurunun yayınlandığı tarihte 12.775.000 numaralı bloğu geçmişti.

Kaynak: The Block Crypto

Goldman Sachs: Ethereum, Bitcoin’i geçebilir

ABD’nin köklü yatırım bankalarından Goldman Sachs, Ethereum’un şu anda en yüksek gerçek kullanım potansiyeline sahip kripto para birimi olduğunu, çünkü Ethereum’un akıllı sözleşme uygulamaları için en popüler geliştirme platformu olduğunu” söyledi. Business Insider tarafından elde edilen bir nota göre Goldman Sachs yayınladığı bir raporda bu düşüncelerine ek olarak Ethereum’un baskın kripto para birimi olarak Bitcoin’i geçebileceğini söyledi.

Kaynak: Fortune

Muhasebe Firması EY, Maliyetleri Düşürmek ve Verimliliği Artırmak İçin Ethereum Blok Zincirini Ölçeklendiriyor

Çok uluslu muhasebe firması EY, maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için Ethereum blok zincirini ölçeklendirmeye odaklanan bir katman 2 protokolü yayınladı. Şirketin duyurduğu “Nightfall 3” projesi, işlemleri 2. katmana aktararak blok zincirindeki işlem yükünü hafifletmek için tasarlanmış. EY’nin açıklamasına göre Nightfall 3, Ethereum’da geleneksel bir token transferi için gerekenlerin yaklaşık sekizde biri kadar maliyete ulaşabilir. EY’nin çalışması, sistem aksi kanıtlanmadıkça işlemlerin geçerli olduğunu varsaydığı ve tüm katılımcıların doğrulama ihtiyacını ortadan kaldırdığı için “iyimser toplamalar” olarak bilinen şeyi kullanır.

Kaynak: Coindesk

İsviçre Bankası Sygnum, Ethereum Staking Hizmeti Başlattı

İsviçre kripto bankası Sygnum, [bu hizmeti sunan ilk banka olduğunu iddia ederek] bir Ethereum 2.0 (ETH2) staking hizmeti başlattı. Sygnum müşterileri, %7 kadar bir verim elde edebilir. Verim, ağda stake edilen ether miktarına bağlıdır.

Kaynak: The Block Crypto

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı ETH Analiz Tweet’leri

Twitter’da, kripto para traderları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı Türkçe ve (Türkçe açıklamalarıyla) İngilizce ETH analiz tweet’leri sizlerle!

Genzo (@CryptoGenzo)

Genzo bu tweet’inde Ethereum’un bozulan yükseliş trendine dikkat çekmiş. Grafiğe göre dip yaptıktan sonra yükseliş trendine başlayan ETH zaman zaman trend desteğini denese de bu destek üzerinde tutunmaya başarmış. Fakat son düşüşte Trendin altına kırarak kapatmalar yapmış. Genzo ETH’nin daha önceden iğne attığı bölgeye gerilemeye başladığını göstererek takipçilerini uyarıyor.

Can Özsüer (@canozsuerx)

Can bu analizinde Ethereum’un bounce yanının yukarı sıçrayış yapabileceği destek noktasına dikkat çekmiş. 2050 seviyelerine gelirse yukarı yönlü %5-7’lik bir çıkış olabileceğini göstermiş. Aynı zamanda bozduğu kamayı tekrar test ederse short için de uygun olabileceğini belirtmiş. ETH grafiğini güncel olarak incelediğimizde fiyat 2046 seviyesine kadar gelerek %5’lik bir yükseliş yapmış ve analiz başarılı olmuş.

Zeynep (@zeynepdenbiri)

Zeynep ETH’de yükselen takozun kırılımına ve hedeflediği bölgelere dikkat çekmiş. Düşüşle beraber takozu kıran ETH’nin önce 2057 bölgesine ve daha sonra orayı da kırarsa 1926 desteğine kadar gerileyebileceğine dikkat çekmiş. ETH anlık olarak 2046’dan dönmüş ve akümüle olmuş durumda. Eğer bu bölge kaybedilirse Zeynep’in işaret ettiği 1926 desteğine gerilemesi olası.

CryptoBatu @cryptosbatu

Crypto Batu bu analizinde ETH’nin önemli bir desteği kırdığına işaret etmiş. Yeşil çizgi yükselen trendi temsil ediyor ve grafiğe göre bu desteği kırmış durumda. Analiz, fiyatın 2039 bölgesine kadar çekilebileceğini gösteriyor. Yukarıda ise 2140 bölgesi ETH için önemli bir direnç haline gelmiş gibi gözüküyor.

CryptoFero (@kriptofero)

Crypto Fero bu grafikte ilginç bir istatistiğe yer veriyor. ETH’nin yükselenini kırdıktan sonra 2100 bölgesine kadar geldiğini ve bu bölgelerde güçlü alıcılar bulduğuna dikkat çekiyor. 2000 ile 2100 arasında Bitfinex’de yüklü miktarda ETH toplandığına işaret ediyor. Bu da ETH için önemli bir destek haline gelmiş oluyor.

4. Ethereum Bilgiselleri

Haftanın Ethereum özelinde en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Smart Contract (@KumpirMafyas)

Ethereum blok zinciri ağında, her gönderdiğiniz transaction’ın blokta ilk işlem olmasını nasıl sağlayabilirsiniz? DeFi, akıllı sözleşmeler ve Ethereum teknolojisi üzerine paylaşımlar yapan @KumpirMafyas, Ethereum ağında Akıllı kontrat ile, gönderdiğimiz bir transaction’ın işlem bloğunda ilk sırada yer almasını nasıl sağlayabileceğimizi anlatmış.

Celil Ozturk (@cybrspcffrs)

Celil Ozturk, Ethereum ile uzaktan bağlantılı olabilecek fakat oldukça güzel bir konuyu flood halinde paylaşmış. Kripto para projelerinde ekonomi modeli üzerine bir makalenin önemli noktalarını flood halinde paylaşan Öztürk, Ethereum’un bu modellerde dağılımı, Ethereum 2.0 güncellemesi ile konsensüs mekanizmaların ağırlığının nereye kaydığı gibi detayları anlatmış. Oldukça basit bir anlatım, görsellerle beraber Celil Ozturk’un bu paylaşımıyla bizimle buluşmuş.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.