Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #13: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Haberler, ETH’nin Fiyat Durumu

Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #13: Haftanın En İyi Analizleri, Önemli Haberler, ETH’nin Fiyat Durumu

Paylaş
Share

Türkiye’nin en kapsamlı Ethereum bülteni Haftanın Ethereum (ETH) Bülteni‘nin on üçüncü sayısına hoş geldiniz! Ethereum yatırımcılarına özel oluşturduğumuz ve bu bülten ile 24 – 30 Eylül arasındaki ETH fiyat analizi, destek & direnç noktaları, Ethereum ile ilgili dikkate almanız gereken haftanın en önemli gelişmeleri, haftanın Türkçe ve Türkçe açıklamalarıyla İngilizce analiz tweetleri, bilgiseller ve çok daha fazlası bültenin on üçüncü sayısı ile sizlerle!

1. ETH Haftalık Fiyat Analizi

Bültenimizin ilk kısmı olan bu kısımda ETH’nin 24 – 30 Eylül tarihleri aralığındaki fiyat analiz durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği, geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını “öznel” bir yorum ile sunuyor olacağız.

ETHUSDT-2021-10-01-15-29-46

Geçtiğimiz hafta 2800 bölgelerini destek edinerek düşüş trendini devam ettiren Ethereum, bugün gelen yükselişle beraber bu trendi güçlü bir mumla kırmış durumda. Kırılan bu düşüş trend çizgisi bir retest bölgesi olabileceğinden olayı 3000 dolara kadar olacak bir geri çekilme retest olarak kabul edilebilir.

Ethereum’un önündeki dirençleri kuvvetli bir şekilde red yemeden aşması önemli. 3700 ile 4000 dolar arası bölge bir süre konsolide bölgesi olabilir. Bu bölgenin kırılım yönü yılın son çeyreğindeki gidişatın habercisi olacaktır.

Ana Destek: 3000
Alt Destekler: 2800 – 2500

Ana Direnç: 3450
Üst Direnç: 3700 ile 3800 arası

2. Haftanın En Önemli Ethereum Gelişmeleri

Ethereum özelinde, özellikle ETH traderlarını ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibidir.

Golem, Laptopta Çalışan Ethereum Madencilik Uygulaması Geliştirdi

Dizüstü bilgisayar ile kripto para madenciliği yapılan uygulama yayımlandı. Merkeziyetsiz bilgi işlem kaynakları paylaşım platformu, kullanıcıların Windows tabanlı PC’lerde ve dizüstü bilgisayarlarda Ethereum madenciliği yapmasına olanak tanıyan Thorg uygulamasını yayımladı.

Kullanıcılara ETH yerine Golem’in GLM tokeni ile ödeme yapacak.

Tarih: 24 Eylül 2021
Kaynak: limenya.com

Ethereum Vadeli İşlemleri, Büyük Yatırımcılar Arasında Bitcoin’den Daha Popüler Hale Geldi.

Yatırım bankası JP Morgan, piyasanın önde gelen kripto parası Bitcoin’e yönelik “zayıf talep” nedeniyle kurumsal yatırımcıların dikkatini Ethereum’a çevirdiğini söylüyor. Bankaya göre, Ethereum vadeli işlemleri özellikle de büyük yatırımcılar arasında Bitcoin’den daha popüler hale geldi.

Tarih: 25 Eylül 2021
Kaynak: limenya.com

İkinci En Büyük Ethereum Madencilik Havuzu Tüm Operasyonları Askıya Alıyor!

Ether hash oranının yüzde 22’sinden fazlasını kontrol eden SparkPool işlemlerini dondurdu. Dünyanın en büyük ikinci Ethereum madencilik havuzu olan Sparkpool, Çinli yetkililerin ülkede kripto kabulüyle mücadele için yeni önlemler başlatmasına yanıt olarak, pazartesi günü Çin anakarasındaki yeni kullanıcılara erişimi askıya aldığını resmen duyurdu.

Tarih: 27 Eylül 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Vitalik Buterin, Ethereum Hesaplarının Soyutlanabilmesi İçin Yeni Bir Tasarı Sundu.

Vitalik Buterin dahil olmak üzere bir grup geliştirici, Ethereum’daki hesapların, consensus düzeyindeki katmanda herhangi bir değişiklik yapmak zorunda kalmadan soyutlanabilmesi için yeni bir tasarı sundu.

Ethereum blockchaininde harici hesaplardan ve (akıllı) sözleşme hesaplarından oluşmak üzere bulunan iki tür hesabı tek bir hesap türüne indirgemek için tasarlanan Hesap Soyutlama modeli için ERC-4337 kodlu bir tasarı hazırlandı.

Vitalik Buterin, Dror Tirosh, Kristof Gazso, Namra Patel, Tomasz K. Stańczak ve daha farklı isimlerin katkılarıyla geliştirilen ERC-4337, Hesap Soyutlama tasavvurunu hayata geçirmek için geçmişte sunulmuş tasarıların aksine blockchainin consensus düzeyindeki katmanının işleyiş mantığında herhangi bir değişiklik öngörmüyor.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: koinbulteni.com

Ethereum 2.0 Yaklaşıyor: Altair Güncellemesi İçin Tarih Belli Oldu.

Ekim sonlarında yapılması planlanan ilk mainnet yükseltmesiyle, Ethereum’un Hisse İspatına geçişi hızlanıyor.

Ethereum (ETH) ağının ölçeklenebilir Hisse İspatı konsensüs modeline yükseltme işlemi, Altair güncellemesi için tarih belirlenmesiyle birlikte daha da yaklaşıyor. Ethereum Foundation araştırmacısı Danny Ryan’a göre, Beacon Chain’in ilk mainnet yükseltmesi olarak tanımlanan Altair’in, tahminen 27 Ekim’de gerçekleşmesi planlanıyor.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Çin Baskısı Nedeniyle Başka Bir Ethereum Madencilik Havuzu Kapanmak Zorunda Kaldı.

Dördüncü en büyük Ethereum madencilik havuzu olan BeePool, Pekin’in kripto karşıtı duruşunu takiben operasyonları kapatacak. Çin merkezli Ether madencilik havuzu Salı günü yaptığı açıklamada , “en son düzenleyici politikalara yanıt olarak” operasyonları askıya alacağını duyurdu.

Hemen geçerli olmak üzere, yeni kullanıcıların kaydı ve mevcut kullanıcılar için alt hesapların eklenmesi durdurulacak ve tüm madencilik erişim sunucularının 15 Ekim’e kadar durdurulması bekleniyor.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Ethereum Tabanlı NFT’ler Artık Solana Ağında Da Görüntülenebiliyor.

Blok zinciri köprüsü Wormhole, Ethereum ve Solana blok zincirleri arasında bir NFT köprüsü başlattığını duyurdu. Bu köprü sayesinde Ethereum ve Solana tabanlı NFT’ler karşılıklı olarak farklı ağlarda hareket edebilecekler.

Tarih: 29 Eylül 2021
Kaynak: limenya.com

NFT Ticaret Oyunu Axie Infinity, AXS Stake Programını Başlattı

Ethereum blok zincirine dayalı, kazan-kazan parasız bir token (NFT) oyunu olan Axie Infinity, yerel belirteci Axie Infinity Shards (AXS) için bir staking programının başlatıldığını duyurdu. Perşembe günü yapılan duyuruya göre, AXS sahipleri tokenlerini stake etmeye başlayabilirken, ödüller tüm zaman dilimlerinin önceden stake edilebilmesini sağlamak için 24 saat içinde etkinleştirilecek.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: cointelegraph.com

Everrise, Dapp’lerin Geri Alım Simgesini Ve Ekosistemini Polygon Ve Ethereum’a Getiriyor.

EverBridge ile EverRise, devrim niteliğindeki dApp paketini 5 Ekim’de Ethereum için EverOwn ile başlayan ve 8 Ekim’de Polygon için EverOwn ile başlayarak her iki ağdaki projeler için kullanılabilir hale getirecek.

EverRise’ın güvenlik çözümlerinin erişimini genişletecek ve $RISE jetonunun üç ağda da alınıp satılmasını ve kullanılmasını sağlayacaktır.

Tarih: 30 Eylül 2021
Kaynak: news.bitcoin.com

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı ETH Analiz Tweet’leri

Twitter’da, kripto para traderları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı Türkçe ve (Türkçe açıklamalarıyla) İngilizce ETH analiz tweet’leri sizlerle!

Kripto Carry (@CarryKripto)

CarryKripto bu hafta ETH analizinde grafikte gösterdiği gibi simetrik üçgen yapısı oluşturduğunu bize aktarmış. Grafikte 3150 – 3200 arası fraktal önemli bir direnç bölgesi olarak gözüküyor. Kırılım gelir ve yukarı hareket gelirse yükseliş hareketini hızlandırabilir. Kırılım üçgen de aşağı yönlü olursa alt destekler test edilebilir.

Kanaliz (@Kanaliz1)

Kanaliz1 bu hafta ETH analizinde yükselen bir trend oluştuğunu ve fiyatın bu trendi takip ettiğini bize göstermiş. Grafikte gösterilen 2700 pivot bölgesi hem yatay destek ve eğik destek olarak en önemli bölge gözüküyor. Bu bölgenin altında yapılacak her kapanış hareketi düşüş yönlü hızlandırabilir.

Serkoo (@Serkoo22)

Serkoo22 bu hafta ETH analizinde 2609$ seviyesinin ana destek bölgesi olduğunu ve altına indiğinde alt destekleri test edebileceğini göstermiş. Fiyat 3378$ seviyesini yukarı yönlü kırar ise majör direnç olan 3964$ seviyesine kadar yükseliş gerçekleşebilir. Pivot belirtilen bölgelerin takibi önemli gözüküyor.

Para Teknik (@para_teknik)

Para_teknik bu hafta grafikte ETH/BTC grafiğini ele alarak bize aktarmış. Grafikte son yükselişten başladığı düşüşün fibonacci 0.382 seviyesinde yükseliş gücünü kaybettiği ve buranın altında kapatabileceğini söylemiş. Aylık kapanış buranın altında yaparsa yükseliş hareketi için biraz daha beklenebilir.

Usta Trader (@ustatrader)

Ustatrader bu hafta ETH analizinde düşen bir trend yapısı oluşturduğunu belirtmiş. Bu bölgenin kırılmasından sonra 3377 seviyesi hedef olarak belirtilmiş. Trend kırılmaz ise fiyat altında devam etmeye ve alt destekleri test etmeye devam edebilir.

Baykuş (@KriptoBaykus)

KriptoBaykus bu hafta ETH analizinde USDT ve BTC paritelerini inceleyerek bizlere aktarmış. USDT paritesindeki grafikte üçgen yapısı oluşturduğunu ve alt eğik destekten fiyatın tepki aldığını bizlere göstermiş. 3031 üzerinde günlük kapanış 3600 seviyelerini getirebilir. BTC paritesinde ise fiyat 0.05 ve 0.08 arasında akümüle oluyor hangi fiyatı kırar ise o yöne hareket hızlanabilir. Bu iki fiyatı dikkatlice takip etmek gerekebilir.

4. Ethereum Bilgiselleri

Haftanın Ethereum özelinde en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Dr. Best Trader ve Ethereum Layer-2 Çözümlemesinin Gerekliliği Hakkında

Dr. Best Trader, yayınlamış olduğu bu flood’da Ethereum 2.0 hakkında bilgilendirici birçok bilgiye yer vermiş.

Smart Contract ve Madencilere Direkt Olarak Para Gönderimi Hakkında

Smart Contract bu bilgiselinde, Ethereum ağında bulunan botları atlayarak direkt madencilere nasıl işlem gönderilebilir hakkında bilgilendirici bi flood yayınlamış.

Tobby Kitty ve Vitalik’in Yeni Önerileri Hakkında Değerlendirme

Tobby Kitty bu paylaşımında, Vitalik’in yayınlamış olduğu yeni güncellemesinin katkılarından ve ne gibi bir fayda sağlayacağından bahsettiği pu paylaşımında, ayrıca kendisi de bu güncellemenin çokça işe yarayacağını dile getirmiş.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.