Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #1: Haftanın En Önemli Gelişmeleri ve Başarılı ETH Analiz Tweet’leri

Haftalık Ethereum (ETH) Bülteni #1: Haftanın En Önemli Gelişmeleri ve Başarılı ETH Analiz Tweet’leri

Paylaş
Share

Türkiye’nin en kapsamlı Ethereum bülteni Haftanın Ethereum (ETH) Bülteni‘nin ilk sayısına hoşgeldiniz! Ethereum yatırımcılarına özel oluşturduğumuz ve bu bülten ile 25 Haziran – 1 Temmuz arasındaki ETH fiyat analizi, destek & direnç noktaları, Ethereum ile ilgili dikkate almanız gereken haftanın en önemli gelişmeleri, haftanın Türkçe ve Türkçe açıklamarıyla İngilizce analiz tweetleri, bilgiseller ve çok daha fazlası bültenin ilk sayısı ile sizlerle!

1. ETH Haftalık Fiyat Analizi

Bültenimizin ilk kısmı olan bu kısımda ETH’nin 25 Haziran – 1 Temmuz tarihleri aralığındaki fiyat analiz durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği, geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını “öznel” bir yorum ile sunuyor olacağız.

ETH uzun süredir düşen mor trendini devam ettiriyor. Bu tren içinde yeşil çizgiyle gösterilen destek bölgesi kritik öneme sahip. Fiyat defalarca buradan üst bölgelere sıçramış ama düşenini kıramamış. Ethereum’un yükselişini tekrar başlatması için mor düşen trendini kırması gerekiyor. Bu da yaklaşık 2.200 dolar civarına denk geliyor. Burayı kırması durumunda ise ilk kritik direnci 2.400 bölgesi olarak gözüküyor. ETH’nin bu direnci kırması dahilinde yeni bir yükseliş trendi kırması olası. Bir düşüş senaryosunda ise 1700 bölgesi kırılırsa 1400lere doğru hızlı bir düşüş yaşanabilir.

Ana Destek: 1.724 Alt Destek: 1.440 Ana Direnç: 2.471 Trend Direnci: 2.226 Üst Direnç: 2.471

2. Haftanın En Önemli Ethereum Gelişmeleri

Ethereum özelinde, özellikle ETH traderlarını ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibidir.

Ethereum 2.0’da Kitlenen ETH Sayısı 6 Milyona Yaklaşıyor

Ethereum 2.0’da kilitlenen toplam Ethereum sayısı, 25 Haziran günü, son 24 saatte 100.000’den fazla ETH stake edildiği için hızla 6 milyon ETH’ye yaklaştı. Artan, stake edilen ETH sayısı Ethereum topluluğunun ETH 2.0’a açık bir şekilde inandığını gösteriyor. Kaynak: Kriptokoin

Çin Olayları Ethereum’u da Etkiledi

Çin’in Bitcoin ve madencilere karşı yasaklamaları sadece Bitcoin’i değil Ethereum’u da etkiledi. Ethereum ağının hash oranı, geçtiğimiz aydan bu yana sert bir düşüş yaşadı. Etherscan.io’dan alınan verilere göre, 20 Mayıs tarihinde hash rate’in 643TH/s seviyesinde olduğu görülmekte. Zirveye ulaşılmasında sonra ise hash rate sert bir düşüş yaşamaya başladı ve an itibarıyla bunun 493 TH/s seviyesine kadar çekildiği görülüyor.

Kaynak: Kriptopiyasası

ETH Bitcoin’den Yaklaşık 200 Bin Daha Fazla Aktif Adrese Sahipti

ETH, 27 Haziran Pazar günü BTC’den yaklaşık 200 bin daha fazla günlük aktif adrese sahipti. Bu, 1 Ocak 2017’den bu yana ETH’nin BTC’den daha aktif adreslere sahip olduğu üçüncü gündü. ETH’nin BTC’yi geçtiği diğer iki zaman 5 ve 6 Haziran 2021 idi.

Kaynak: Coinmetrics

Ethereum Classic Hard Fork Geliyor

Ethereum Classic, Temmuz ayında büyük bir yükseltmeye hazırlanıyor. Pazartesi günü, Ethereum Classic (ETC) Blockchain’inin geliştiricileri, Temmuz ayı sonunda piyasaya sürülmesi planlanan projenin en son sürümünü uygulamak için bir hard fork duyurusu yaptı.

Kaynak: Kriptoparahaber

Twitter CEO’su Jack Dorsey, Ethereum’a ‘Hayır’ Diyor

Twitter resmi hesabı geçtiğimiz günlerde Ethereum blok zinciri aracılığı ile 140 NFT çekilişi yaptı. Bu haberlerin ardından bir Twitter kullanıcısı Packanimal, Dorsey’in Ether’e yatırım yapmasının “sadece bir zaman meselesi” olduğunu söylerken Twitter’ın CEO’su Dorsey, sadece “Hayır” yanıtını verdi. Bu, Ethereum topluluğu tarafından tepkilere yol açtı.

Kaynak: Cointelegraph

JPMorgan CEO’su Kriptoları Destekelemese de JPMorgan Raporu Ethereum İçin Olumlu

Bugün staking, kripto endüstrisi için yıllık tahmini 9 milyar dolar gelir sağlıyor. CEO Jamie Dimon kriptoyu desteklemeyebilir ancak iki JPMorgan analistinin hazırladığı rapora göre, gelecek yıl uzun süredir beklenen Ethereum 2.0’ın piyasaya sürülmesinden sonra Ethereum’un hisse ispatına geçişinin, alternatif konsensüs mekanizmasının benimsenmesini teşvik edeceğini ve Ethereum’un piyasaya sürülmesinden sonraki çeyreklerde stakin ödemelerinin 20 milyar dolara, 2025 yılına kadar ise 40 milyar dolara yükselmesine neden olabileceğini tahmin ediyor.

Kaynak: Forbes

Ethereum Madencilerinin Gelirleri Haziran Ayında Yarı Yarıya Azaldı

Bitcoin ve Ethereum madencilerinin toplam geliri, Haziran ayında bir önceki aya göre sırasıyla %42 ve %53 düştü. The Block’s Data Dashboard’a göre, Bitcoin madencileri Mayıs ayındaki 1,45 milyar dolara kıyasla Haziran ayında 839 milyon dolar gelir elde ederken, Ethereum madencileri , Mayıs ayında ulaşılan tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.35 milyar dolara kıyasla Haziran ayında gelirlerinin yaklaşık 1,1 milyar dolara düştüğünü gördü.

Kaynak: The Block Crypto

SkyBridge Capital Bir ETH Fonu Başlattığını ve ETF Başvurusunda Bulunacağını Söyledi

SkyBridge Capital, şimdiye kadar kripto para birimine yaklaşık 500 milyon dolar yatırım yaparak bitcoin’e odaklanmıştı. SkyBridge Capital CEO’su Anthony Scaramucci ise bu hafta katıldığı bir podcast’te, firmasının özel bir borsa yatırım fonu (ETF) başvurusunda bulunduğunu söyledi.

Kaynak: Business Insider

Ethereum’da Ortalama İşlem Ücretleri Düştü

Ethereum fiyat 12 Mayıs’ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4.372$’a ulaşmışken, işlem ücretleri de yükselmişti. Kripto para pazarındaki son düşüş, ethereum işlemlerinin bir kez daha uygun maliyetli seviyelere düştüğünü gördü. Pazar günü, gereken ortalama işlem ücreti beş gwei yani 0.15$ oldu.

Kaynak: BeinCrypto

CNBC Sunucusu Jim Cramer, Uzaklaştığı Kripto Piyasasına Ethereum İle Döndü

Jim Cramer geçtiğimiz hafta neredeyse bütün bitcoin varlığını sattığını söyleyen bir açıklama yapmıştı. Geçtiğimiz günlerde ise Cramer, CNBC’de ethereum’a yatırım yaptığını söyledi. Cramer, “Ethereumu seviyorum çünkü insanlar onu bir şeyler satın alabilmek için çok daha fazla kullanıyor” dedi.

Kaynak: Business Insider

3. Trader’lardan Haftanın Başarılı ETH Analiz Tweet’leri

Twitter’da, kripto para traderları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı Türkçe ve (Türkçe açıklamalarıyla) İngilizce ETH analiz tweet’leri sizlerle!

Crypto Melih (@CryptoMelih)

Crypto Melih bu analizinde Ethereum’u uzun süredir devam eden düşüş trendi üzerinden değerlendirmiş. Yukarıdan gelen siyah çizgi düşen trendi gösteriyor. Yeşil bölge de ETH nin daha önceden destek edindiği bölgeyi gösteriyor. Grafiğe göre siyah trendin kırılmasıyla beraber yeşil bölgenin tekrardan destek oluşturması ethereum’da değerlendirilebilecek bir fırsat olarak gözüküyor. Siyah trend kırılımı ile alım yapanlar içinse yeşil bölge kırılmadığı sürece direnç olarak çalışacaktır.

Stevedabitcoin (@stevedabitcoin)

Stevedabitcoin ETH’de 1.710 bandına dikkat çekiyor. Bu bölgede alıcıların yoğun olduğunu belirtiyor. Bu bölgenin korunmasıyla beraber Bitcoin ile birlikte yükseliş yakalayarak 2.750 dolar bölgesine yükselişin olabileceğini söylüyor. Aynı zamanda ETH’de gün içinde volatil hareketlerin olabileceğine dikkat çekiyor.

Dr. Money Hunter (@DrMoneyHunter)

DrMoneyHunter bu analizinde ortalama hareket üzerinden değerlendiriyor. 4 saatlik grafikte 20’lik hareketli ortalamanın 50’yi kestiğini ve 100 bölgesinin destek olarak çalıştığını belirtiyor. İncelediği indikatörlerin alım sinyalleri verdiğini belirtiyor. Uygun alım yerinin retest yapacağı bölge olduğuna yani 2050 dolar civarına işaret ediyor. Bu bölgeden 2250 direncine bir atak gelebileceğini söylüyor.

Kripto Kirpi (@Kripto_Kirpi)

Kripto Kirpi bu incelemesinde ETH için olası hareketleri gözlemlemiş. Yeşil çizgi yani 2100 dolar civarı desteği gösteriyor. Bu bölgenin tutunmasıyla kırmızı bölge olan 2387 civarına bir atak gelebileceğini ve ardından fib 382 bölgesi olan yeşil bölgeye tekrardan bir retest yapabileceğini söylüyor. Fiyatın buradan zig-zag çizerek tekrar direnci deneyeceğini ve yukarıdaki hedeflerin de bu direncin kırılmasıyla gelebileceğine işaret ediyor.

Traderhoijdonk (@traderhoijdonk)

Ttraderhoijdonk bu analizinde düşüş trendini gösteren ve aynı zamanda direnç olarak çalışan mavi çizgiyi işaret ediyor. Fiyatın buradan dönüş yaptığını ve yeşil bölgeye kadar gelebileceğine işaret etmiş. Yeşil bölge ortalama 2050 dolar civarına denk geliyor. Ethereum’un bu kutunun üstünde kaldıkça tekrardan mavi çizgiyi deneyebileceğini söylüyor. Buranın kırılımında ise mor çizgiler sonraki hedefleri ve dirençleri gösteriyor.

Michaël van de Poppe (@CryptoMichNL)

Michaël van de Poppe bu analizide sarı bölgenin önemine dikkat çekmiş. Bu bölgenin kırılana ve destek haline gelene kadar long için uygun olmadığını belirtmiş. Çizdiği muhtemel kamadaki hareketin aşağı yönlü olması kritik destek bölgesine yani 1741 dolara kadar fiyatın gelebileceğine işaret etmiş. Yukarı kırması durumunda ise sarı bölgenin kırılabileceğini ve fiyatın çıkış yakalayabileceğini söylemiş. Yukardaki 2891 doların kırılmasıyla da 3000 dolar üstünü bekleyebileceğini belirtmiş.

CryptoBatu (@cryptosbatu)

CryptoBatu bu analizinde ETH’deki önemli kırılıma dikkat çekmiş. 2039 doların kırılıp yükseliş yakaladığını ve 2257 direncine yakın bölgeden red yediğini göstermiş. Fiyatın 2050 seviyelerine kadar çekilebileceğini söylemiş. Bu bölgede 2000 altını stop olarak ayarlayacak şekilde alımın uygun olduğunu belirtmiş.

KalamarSquid (Squid) (@kriptokalamar)

Kalamar Ethereum’u sade bir şekilde kritik destek bölgesi üzerinden değerlendirmiş. Grafiğe göre 2260 dolar bölgesindeki eski destek alanı defalarca fiyatın sekmesini sağlamış. Daha sonra piyasadaki sert düşüşün etkisiyle bu bölge aşağı doğru kırılmış. Kalamar bu bölgenin tekrar kazanımıyla Ethereum fiyatında beklentilerinin iyi olduğunu belirtmiş.

4. Ethereum Bilgiselleri

Haftanın Ethereum özelinde en eğitici ve bilgilendirici kaynakları sizlerle!

Rollbang (@CryptoRollbang)

Rollbang, Ethereum’un neden bu kadar önemli olduğunu bahsettiği bilgiselinde, ETH’nin kripto piyasasındaki rolünü, ETH dominansı grafiğini, ETH’daki son durum görüntüsünü değerlendirmiş ve konuyla ilgili öznel yorumlarını yapmış.

Tobby Kitty (@TobbyKitty)

Spectura’nın Bitcoin ve Ethereum başta olmak üzere kripto paralar madencileri için Haziran ayını değerlendirdiği ve Mayıs ayı ile kıyasladığı bilgiselinde, bir kullanıcının “Eth ağında transfer ücretlerini belli bir üst limitte sınırlamak imkansız mı?” sorusuyla beraber Tobby, bizlere yer imlerimize kaydedeceğimiz bir bilgisel sunmuş. Tobby Kitty, bilgiselinde üst limit transfer ücreti belirlemenin mantıksızlığını ve buna bağlı nedenini örneklerle beraber anlatmış.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

Önceki Sayılar

Diğer Bültenler

 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 36 Sayı
 • 35 Tür
 • 44 Sayı
 • 47 Tür
 • 28 Sayı
 • 68 Tür
 • 25 Sayı
 • 48 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür
 • 33 Sayı
 • 32 Tür
 • 4 Sayı
 • 7 Tür
 • 0 Sayı
 • 0 Tür
 • 5 Sayı
 • 36 Tür

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.