Haftalık Avalanche (AVAX) Bülteni #23: Avalanche’ın Enerji Tüketim Raporu, Getiri Üreten AVAX Projesi, Yükselen Yıldız BENQI

Haftalık Avalanche (AVAX) Bülteni #23: Avalanche’ın Enerji Tüketim Raporu, Getiri Üreten AVAX Projesi, Yükselen Yıldız BENQI

Paylaş
Share

Türkiye’nin en kapsamlı Avalanche bülteni Haftalık Avalanche (AVAX) Bülteni‘nin 23. sayısına hoş geldiniz! Avalanche yatırımcılarına özel oluşturduğumuz ve bu bülten ile 1 – 7 Şubat arasındaki Avalanche ile ilgili dikkate almanız gereken haftanın en önemli gelişmeleri, ekosistem istatistikleri, yaklaşan etkinlikler, bilgiseller ve çok daha fazlası yenilenmiş bülten formatımız ile sizlerle!

Avalanche bültenimiz yenilendi! Yeni başlıklar ile kişiselleştirilmiş bülten deneyiminizi almak isterseniz Bitbulten.com web sitesinden almak istediğiniz yeni türleri seçebilirsiniz!

Network İstatistikleri

Avalanche ağı yaklaşık 13 milyar dolarlık toplam kilitli değer (TVL) oranına ev sahipliği yapıyor.

Toplam Avalanche cüzdan adresi sayısı 1.9 milyon adede ulaştı.

Toplam kümülatif transaction (işlem) sayısı 85,707,726 adede ulaştı.

AVAX fiyatı son 7 günde 21,92% artarak 85 USD civarına yükseldi.

AVAX’ın toplam piyasa değeri 21 milyar dolar değerinde.

Toplam 234.3 milyon adet AVAX stake edilmiş durumda.

Toplam burn edilen AVAX miktarı 779,634.03 adede ulaştı.

NFT İstatistikleri

Avalanche ağında bu hafta ulaşılan toplam NFT pazar değeri 134,918,500 milyon dolara yükseldi. Haftalık NFT alım-satım hacmi 2,935,223 milyon dolar seviyelerine düştü. İkincil pazar yerlerinde satılan NFT sayısı bu hafta %47,1 düşüş ile 10467 seviyelerine geriledi.

Haftanın en yüksek pazar değerine sahip 10 NFT koleksiyonu ve ilgili verileri ise:

Avalanche ağındaki NFT pazarına dair daha farklı verilere ulaşmak için avaxnftstats.com adresini ziyaret edebilirsiniz.

Avalanche Haberleri

Avalanche Türkiye için Özel Haber Platformu Avanger News Kullanıma Açıldı

Avalanche özelinde içeriklerin üretildiği Avanger News platformu, hem içeriğini beğendiğiniz kullanıcıları takip edebileceğiniz hem de sizin içerik üreticisi olabileceğiniz bir platformdur. Platformda bulunan akademi bölümü sayesinde Avalanche ve Avalanche ekosistemi hakkında çeşitli video kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

Avanger News’in ayrıca bir forumu var. Bu forumda ise farklı başlıklar altında tartışmalara katılabilir veya takip edebilirsiniz. Avalanche hakkında Sorular sorabilir veya soruları yanıtlandırabilirsiniz.

Tarih: 8 Şubat 2022
Kaynak: twitter.com/AvangerNews

CCRI’ın Raporuna Göre Avalanche’ın Enerji Tüketimi

Kripto Karbon Derecelendirme Enstitüsü’nün yayınladığı yeni rapora göre Avalanche, Ethereum’dan 35 bin kat, Bitcoinden 200 bin kat daha az enerji tüketiyor. 

Bitcoin (89,780,000,000 kWh), Ethereum (17,300,000,000 kWh) enerji tüketirken, Avalanche sadece (489,311 kWh) yani 46 adet ev halkının tükettiği kadar enerji tüketiyor.

Tarih: 2 Şubat 2022
Kaynak: medium.com/avalancheavax

Avalanche Hackathon Etkinliğine Yeni Partner

AVtenuresDAO, Avalanche tarafından düzenlenecek olan Hackathon Asia etkinliğine sponsor olduğunu duyurdu. 

Tarih: 7 Şubat 2022
Kaynak: nitter.snopyta.org/AventuresDao 

VanEck İlk Çoklu Kripto Para Birimi Fonunu Başlattı

Pazartesi günü, 82 milyar dolara yakın varlığa sahip bir finans kurumu olan VanEck, ilk kripto para birimi fonunun lansmanını duyurdu. 

BTC, ETH ve AVAX gibi büyük kripto paraları içeren fon Deutsche Borse Xetra ve SIX Swiss borsalarında ETN olarak listelenecek.

Tarih: 5 Şubat 2022
Kaynak: twitter.com/avalanche_tr

Avalanche Ekosistem Haberleri

BENQI Anchor Protocol ve Terra ile İş Birliğini Duyurdu

BENQI likidite staking’in sistemini yakında aktif hale getireceğini ve aynı zamanda Anchor Protocol ve Terra ile iş birliğini duyurdu.

Tarih: 3 Şubat 2022
Kaynak: benqifinance.medium.com

Avalanche’da Bulunan En Popüler 5 Yerel Stabil Kripto Para

Stabil kripto paralar DeFi’ların yapı taşlarıdır. Avalanche, bir DeFi merkezi olarak yerini sağlamlaştırırken, yerel dolara sabit tokenlerını yaratmayı amaçlayan birçok yerel protokol Avalanche ekosisteminde yer alıyor.

Tarih: 7 Şubat 2022
Kaynak: avalanche.today

Avalanche’ın Yükselen DeFi Yıldızı BENQI

Henüz çıkışını yaptığı tarihin üzerinden çok zaman geçmemiş olsa da, DeFi kullanıcılarının oldukça popüleritesini kazanmış olan DeFi platformu BenQi hakkında bir makale yayınlandı.

Tarih: 6 Şubat 2022
Kaynak: medium.com/@wanhohim

Geode Finance, Getiri Üretecek Bir AVAX Oluşturuyor

Geode, Avalanche ağındaki tüm AVAX’ları verimli hale getirmek için, AVAX’ın getiri sağlayan bir sürümünü yaratacağını duyurdu.

Bu sürüm ile beraber herhangi bir PoS zincirine, nerede olurlarsa olsunlar herhangi bir DAO’nun kendi staking çözümlerine erişmelerinin kapılarını açtıklarını söylediler. Bu, güvenlik ve sermaye verimliliğini artırırken, tüm temel varlıkların DeFi’nin tamamında getiri üretebilecek hale gelmesine olanak sağlayacak.

Tarih: 7 Şubat 2022
Kaynak: geodefi.medium.com

Augmented Finance Lansmanını Avalanche Ekosisteminde Gerçekleştirdi

Augmented Finance, tüm zincirlerde likiditeyi birleştirmek için zincirler arası uyumluluğa sahip yeni nesil DeFi likidite protokolüdür. Şu anda, JOE ve UST dahil 13 adet kripto parayı platformunda kullanıma açmış durumda.

Tarih: 7 Şubat 2022
Kaynak: nitter.snopyta/augmentedfin

Yaklaşan Gelişmeler

Platypus DeFi yeni bir faiz oranı modeli başlatmayı planlıyor.

DeFiLaunch, 13 Şubat’ta Avalanche’a köprü oluşturacak.

Minted History’nin NFT staking lottery seçeneği gelecek hafta aktif olacak.

AvaLabs Ekibinden

AvaLabs ekibinden Emin Gün Sirer paylaşmış olduğu bu flood ile; Crypto Carbon Ratings Institute tarafından yapılan araştırma sonucunda Avalanche ağının yılda yalnızca 46 ABD hanesi ile aynı miktarda enerji ürettiğini belirterek, düşük enerji yakımına vurguda bulunmuş. Aynı zamanda Avalanche ağının yüksek performansına, çevre dostu olmasına ve güvenilir olmasına vurgu yapan Emin Gün Sirer, bu tür avantajların gelişen teknolojiye de katkı sağlayacağından bahsetmiş.

AvaLabs ekibinden kevinsekniqi, paylaştığı bu yazıda günümüzde internetin ve blokchain teknolojisinin sağladığı avantajlardan ve aynı zamanda gelişen bu teknolojiye inat olumsuzlukların varlığından bahsetmiş. Ekosistem içerisinde yaşanan veya yaşanabilecek bu kötü durumlara karşı dikkatli olmamız gerektiğine de vurgu yapmış.

Bilgiseller

Westkripto, Avalanche ekosisteminde bulunan merkeziyetsiz borsa Dexalot hakkında bir flood paylaşmış.

AEmre133 paylaştığı bu makalede oyna-kazan sistemine sahip olan Heroes of NFT projesini ele almış.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.