Haftalık Avalanche (AVAX) Bülteni #17: AVAX’ın CoinList ve Kraken’de Listelenmesi, AVAX Alchemy Partnerliği, Crypto.com’un USDC C-Chain Desteği

Haftalık Avalanche (AVAX) Bülteni #17: AVAX’ın CoinList ve Kraken’de Listelenmesi, AVAX Alchemy Partnerliği, Crypto.com’un USDC C-Chain Desteği

Paylaş
Share

Türkiye’nin en kapsamlı Avalanche bülteni Haftalık Avalanche (AVAX) Bülteni‘nin 17. sayısına hoş geldiniz! Avalanche yatırımcılarına özel oluşturduğumuz ve bu bülten ile 21 – 27 Aralık arasındaki AVAX fiyat analizi, destek & direnç noktaları, Avalanche ile ilgili dikkate almanız gereken haftanın en önemli gelişmeleri, haftanın başarılı analiz tweetleri, bilgiseller ve çok daha fazlası bültenin on yedinci sayısı ile sizlerle!

1. AVAX Haftalık Fiyat Analizi

Bültenimizin ilk kısmı olan bu kısımda AVAX’ın 21 – 27 Aralık tarihleri aralığındaki fiyat analiz durumu, bu durumların basitçe ne anlama geldiği, geleceğe dair ne gibi sinyaller taşıdığını “öznel” bir yorum ile sunuyor olacağız.

Bu hafta AVAX analizinde alt kısımda yükselen üçgen yapısı kırıldıktan sonra fiyat hızlı şekilde yükselerek yoluna devam etmiş. Yükselen tepe ( HH ) ve yükselen dip ( HL ) yaparak artışına devam ettiğini grafikte görebilirsiniz. HH ile HL arasına Fibonacci çektiğimizde bir sonraki HH seviyesi Fibonacci 1.618 seviyesine denk gelmektedir. Bu şekilde takip ettiğimizde son HH ile HL seviyesi arasına Fibonacci çektiğimizde $138 seviyesini görmesini bekleyebiliriz.

Bu seviyeye giderken önünde $127 güçlü direnç önce burayı aşması gerekiyor. Fiyat yükselen trend üzerinde tutunduğu sürece yukarı yönlü hareketleri görebiliriz. Trend kırılması durumunda fiyatın çekileceği nokta güçlü alıcıların olduğu bölge $101 seviyesidir.

Ana Destek: $101,31
Alt Destek: $76,31

Ana Direnç: $127,41
Üst Direnç: $138,41 – $147

2. Haftanın En Önemli Avalanche Gelişmeleri

Avalanche özelinde, özellikle AVAX traderlarını ilgilendiren haftanın en önemli gelişmeleri aşağıdaki gibidir.

AVAX CoinList’te Listelendi

CoinList’in, Twitter’dan paylaştığı tweetle beraber AVAX’ı listeleyeceğini duyurdu.

CoinList, üç tür kripto para ticaret hizmeti sunar; Sıradan yatırımcılar için bir tüketici platformu, CoinList Pro adlı profesyonel bir tüccar/yatırımcı platformu, Kurumsal tüccar/yatırımcı için CoinList OTC Dersi.

Tarih: 25 Aralık 2021
Kaynak: blog.coinlist.co

AVAX Kripto Para Alım Satım Platformu Kraken’de Listelenmeye Başladı

Avalanche ağının yerel tokeni AVAX, dünyanın en büyük kripto para ticaret platformlarından biri olan kripto para borsası Kraken’de işlem görmeye başladı.

Kraken, listeleme duyurusunda AVAX’ın USD ve EUR karşısında alınıp satılabileceğini ve hem Kraken hem de Kraken Terminalinde satışa sunulacağını açıkladı. Kripto para birimindeki marjin ve vadeli işlem sözleşmeleri mevcut değil.

Tarih: 23 Aralık 2021
Kaynak: cryptoglobe.com

AVAX ve Alchemy Pay Partnerliği Duyuruldu

Avalanche, Alchemy Pay ile yeni bir entegrasyon sayesinde esnek fiat ödeme rampalarının ağlarına entegrasyonunu duyurdu. Alchemy Pay, fiat ve kripto ekonomileri arasında köprü kuran bir ödeme çözümüdür. Bu anlaşmayla artık Avalanche’ın halka açık blok zincirinin yerel tokenı AVAX ile ödemeler için destek sunacak. Avalanche ayrıca Alchemy Pay’e Blockchain Infrastructure Alliance’ın kurucu üyesi olarak katılacaklarını duyurdu.

Tarih: 24 Aralık 2021
Kaynak: news.bitcoin.com

Crypto.com Avalanche ile Entegrasyonun İlk Aşaması Olarak USDC C-Chain Desteğini Duyurdu

Popüler kripto para borsası olan Crypto.com, Avalanche Sözleşme Zinciri (C-Chain) aracılığıyla USDC’nin çekilmesini ve yatırılmasını resmi olarak desteklemeye başladığını duyurdu. Aynı işlevselliğe web portalı veya mobil cihaz üzerinden de erişilebilir.

Tarih: 24 Aralık 2021
Kaynak: avalanche.today

3. Haftanın En Önemli Avalanche Ekosistem Gelişmeleri

Avalanche özelinde, özellikle AVAX traderlarını ilgilendiren haftanın en önemli ekosistem gelişmeleri aşağıdaki gibidir.

Trader Joe (JOE) Binance’de Listelenecek

Merkeziyetsiz borsalar için, tek noktadan işlem yapılabilen bir platform olan Trader JOE, 29 Aralık Cuma gününden itibaren artık Binance kripto para ticaret platformunda alım satıma açık olacak.

Tarih: 28 Aralık 2021
Kaynak: binance.com

inSure DeFi Avalanche Ağına Geçmeye Hazırlanıyor

inSure DeFi’nin kripto portföyü, sigorta kapasitesini Avalanche Ağı’na getiriyor. InSure DeFi Network, kripto dünyasına istikrar sağlamayı, yatırımcıları dolandırıcılıklardan, çalınan fonlardan ve kripto portföylerinin ciddi devalüasyonlarından korumayı amaçlamaktadır.

Tarih: 21 Aralık 2021
Kaynak: twitter.com/avalanche_tr

NFT Toplulukları İçin Geliştirilen İlk Sosyal Medya Platformu Kaira Network, Talecraft.io, Islander.io ve AvaxHusky ile Partnerliklerini Duyurdu

Avalanche ağı üzerine geliştirilen ve kullanıcılarına: “NFT topluluklarına özel, merkeziyetsiz bir sosyal medya platform” deneyimi sunmayı hedefleyen Kaira Network, Talecraft.io, Islander.io ve AvaxHusky ile partnerliklerini duyurdu.

NFT sahiplerinin ellerindeki NFT avatarları birer sosyal medya hesabı şeklinde kullanıp ürettikleri içerikler karşılığında KAIRA token kazanacakları platform çok yakın  bir tarihte çıkış yapacağını duyurdu.

4. Trader’lardan Haftanın Başarılı AVAX Analiz Tweet’leri

Twitter’da, kripto para traderları tarafından paylaşılan, haftanın en başarılı analiz tweet’leri sizlerle!

Bllockchain (@724blockchain)

724blockchain bu hafta AVAX analizinde paritenin marketcap değerinin grafiğini değerlendirmiş. Bu grafiğe baktığımızda ikili tepe yapısının oluştuğunu ve cap değerinin $20 Milyar seviyesine kadar çekilebileceğini belirtmiş. Bu cap değerinin çekilmesi demek fiyatında aşağı yönlü hareketini getirebilir. Bu sebeple dikkat etmek gerekiyor.

Borsa Ressamı (@borsaressami)

Borsaressami bu hafta AVAX analizinde alçalan trend yapısının kırılımından sonra hızlı yükselişi grafikte göstermiş. $102 ile $105 arasındaki destek altına sarkmadan yükseliş devam edebileceğini söylüyor. Tepki yükselişi devam ettirirse $120 seviyesini görebiliriz. Destek altı kapanışlar majör trend seviyesine adar çekilebilir.

Kripto Hizm (@kriptohizm)

Kriptohizm bu hafta AVAX analizinde TOBO ( Ters Omuz Baş Omuz ) formasyonunun net bir şekilde olduğunu görebiliriz. Formasyon hedefinin $210 olduğunu analizde bizlere aktarmış. $75 altında kapanışlar TOBO formasyonunu geçersiz kılar. Destek seviyesinde vereceği tepki önemlidir.

Game of Kripto (@GameofKripto)

GameofKripto bu hafta AVAX analizinde $116 seviyesinin önemli olduğunu düşüş yaşanıp bu bölgenin altında kapanış yapması durumunda fiyatın $104 seviyesine kadar çekileceğini bizlere aktarmış. Alçalan trend yapısının kırılım bölgesi olan $123 seviyesi kırıldığında yükselişine hızlı şekilde devam edebilir.

CoinAstra (@CoinAstra)

CoinAstra bu hafta AVAX analizinde fiyatın $125 dolar seviyesinde gördüğü tepki ile aşağı yönlü çekildiğini grafikte göstermiş. Bu seviye önemli bir direnç seviyesi ve bu bölge kırılması biraz güç gözüküyor. Bu bölge üzerinde kapanışlar yeni ATH görmemize sebep olabilir. Kırılım takip edilerek aksiyon alınabilir.

Melih (@tennetworksmlh)

Tennetworksmlh bu hafta AVAX analizinde fiyatın simetrik üçgen yapısı oluşturduğunu grafikte görebiliriz. $116.5 üzerinde yapılacak kapanış fiyatı hızlı bir yükseliş ile kısa vadede $120 üzeri uzun vade de ise $200 görebiliriz. Üçgen aşağı yönlü kırılırsa fiyat alt destekleri test etmeye başlar.

5. Avalanche Tabanlı Projeler Tanıtımı

Bu kısımda Avalanche altyapısı kullanan projelerini anlatıyor ve derinlerine iniyor olacağız. Bu hafta proje tanıtım köşemizin konuğu, Avalanche ağında yer alan StableSwap platformu: Platypus Finance!

5.1. Platypus Finance Nedir?

Platypus Finance, Avalanche ağı üzerine geliştirilen ve stabil kripto paralar arasında swap yapmak üzere düzenlenmiş bir AMM (otomatik piyasa yapıcı) yani varlıkları fiyatlandırmak için matematiksel formül kullanan merkeziyetsiz bir borsa protokolüdür. 

Platypus kurucusu Duckbill’in vermiş olduğu bir röportajda, projeyi “Mal Sorumluluk Yönetimi” (ALM) temelli bir AMM olarak geliştirdiklerini ve bunun “StableSwap” için çok daha uygun olduğuna karar verdiklerini paylaşmıştı. 

Aynı zamanda Playtpus, mevcutta bulunan StableSwap limitlerini ortadan kaldırmak için çok daha kullanışlı bir şekilde geliştirildiğini kanıtlamış durumda.

Platypus’un şimdiden bu kadar değer görmesini ve tercih edilmesini sağlayan bazı özellikler bulunmakta. Bu temel özelliklerinden bahsedecek olursak;

1. Düşük Slipaj
Tek taraflı açık likidite hizmeti sunuyor olmak, havuzu daha etkili sermayeye teşvik eder ve bu da mevcutta bulunan StableSwap’lara göre daha düşük slipaj (işlem kapatılırken verilen emrin fiyat seviyesi ve gerçekleşen emir arasındaki fiyat farkı) demektir.

2. Yüksek Ölçeklenebilirlik
Platypus likidite havuz kompozisyonu, esnek ve ölçeklendirilebilir bir yapıda. Platform içerisinde yeni tokenler ana havuza kolayca eklenip çıkarılabilir, bu sayede tokenlar kendi organik arz talep dengesine göre kolayca ölçeklenebilir.

3. Daha Kaliteli Kullanıcı Deneyimi
Platypus borsası, kolay kullanımı ve gelişmiş arayüzü ile tüm kullanıcılar tarafından rahatlıkla tercih edilebilir durumda. Özellikle gelişmiş UX’i (kullanıcı deneyimi tasarımı) sayesinde deneyimsiz traderlar için dahi çok kullanışlı bir yapı sunmakta.

Ayrıca kullanıcılar, havuzun kapasitesine bakmaksızın istedikleri zaman token depozitleyebilme ve çekim işlemi yapabilme avantajına sahip olabilir.

Platypus Finance kurucusu Duckbill’in Muhabbit ile 16 Kasım tarihinde gerçekleştirdikleri AMA etkinliğinde platformun özellikleri, kullanım avantajları ve Avalanche ekosistemine sağlayacağı faydalar konuşulmuştu. Etkinlikte cevaplanan diğer sorulara ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

5.2. PTP Coin Nedir?

PTP Coin, Platypus tarafından çıkarılmış olan tokendır.  

Proje, PTP token sahiplerinin proje yönetimine katılma hakkına sahip olabileceklerini duyurdu. Yapılan açıklamada, 2022 yılının ortalarında ya da sonlarında Yönetişim (governance) geleceğini duyurdu. PTP stake ederek PTP elde edilebilir ve bu sayede sahip oy gücüne sahip olabilirsiniz.

Bu oy gücünden biraz daha bahsedecek olursak, sahip olduğunuz PTP oranı doğrultusunda platformda görmek istediğiniz varlıkları oylamak, parametreleri değiştirmek ya da protokolle alakalı farklı fikirler ortaya çıkarmak için kullanabilirsiniz.


Platypus Yol Haritası

5.3. İletişim

Platypus Finance hakkında daha fazla bilgi almak için, aşağıdaki iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Web Sitesi: platypus.finance/
Twitter: twitter.com/Platypusdefi
Medium: medium.com/@Platypus.finance
Discord: discord.com/invite/
TR Telegram: t.me/platypus_tr 

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.

BitBülten ve içerikler ile ilgili tüm gelişmelerden haberdar olmak için bültenimize abone olun.